Jump to content
Dogomania

CACIB Opole, 30.04-1.05.2011


jefta

Recommended Posts

[quote name='Asiaczek']My będziemy przejeżdżać przez Częstochowę i możemy Cię zabrać. Generalnie zatrzymujemy się na McDonaldzie w kierunku od Warszawy.
[/QUOTE]

A jedziecie w sobotę czy w niedzielę?

[quote name='Asiaczek']
A jak robi się badania oczu "na próbkach"? Bo jakos nie moge sobie tego skojarzyć, sorki...
[/QUOTE]
Chodziło mi o to,że jeśli robi się kilka badań genetycznych na jednej próbce krwi (np. MDR1+CEA+PRA) to jest taniej.
Jeśli badanie kliniczne kosztuje 150zł a badanie genetyczne 200zł to przynajmniej osobiście uważam,że lepiej zrobić to drugie. Poza tym badania DNA można robić w każdym wieku.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 290
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='ACTINA']Zuza i Noddy - jeśli jedziesz specjalnie na badania to nie warto. W słowackim SLOVGEN robią badania genetyczne oczu po: CEA 25EURO, PRA25EURO (to jest 200zł +wysyłka) a przy badaniu na jednej próbce jest taniej. Ja będę wysyłać próbki po świętach, mieszkasz niedaleko to możemy się umówić na wspólną wysyłkę. Chyba,że zależy ci na klinicznym badaniu, lub w kierunku innych chorób oczu.


Czy ktoś z Częstochowy mógłby zabrać gapia? :-)[/QUOTE]
Dzięki za propozycje, ale umówiłam się już na te w Opolu.
A w ogóle na tej słowackiej stronie jest w cenniku PPM i Ktarakta czy tylko ja nie widzę?

Link to comment
Share on other sites

[B]AD-PRA - [/B](mastify bulmastify) 30 EURO
[B]Cord1-PRA - [/B](miniaturowy długowłosy jaminik, springer spaniel) 25 EURO
[B]Cord2-PRA -[/B] (standardowe szorstkowłose jamniki) 25 EURO
[B]PRA-rcd1 - [/B] (irlandzki seter) 30 EURO
[B]PRA-rcd2 - [/B](długowłose i krótkowłose collie) 25 EURO
[B]PRA-rcd3 - [/B](welsh corgi cardigan) 30EURO

[U][B]CEA[/B] – [B]C[/B]ollie [B]E[/B]ye [B]A[/B]nomaly 30EURO[/U]Takie są ceny ale tak jak powiedziałam, przy wykonaniu kilku badań jest taniej, piąty pies gratis.

Trochę ciężko połapać się w ich stronie, i nie mają jeszcze niestety formularzy w języku polskim są tylko w słowackim i angielskim.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ACTINA']A jedziecie w sobotę czy w niedzielę?
Chodziło mi o to,że jeśli robi się kilka badań genetycznych na jednej próbce krwi (np. MDR1+CEA+PRA) to jest taniej.
Jeśli badanie kliniczne kosztuje 150zł a badanie genetyczne 200zł to przynajmniej osobiście uważam,że lepiej zrobić to drugie. Poza tym badania DNA można robić w każdym wieku.[/QUOTE]
Jedziemy "na niedzielę":)

Pzdr.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ACTINA']


Chodziło mi o to,że jeśli robi się kilka badań genetycznych na jednej próbce krwi (np. MDR1+CEA+PRA) to jest taniej.
Jeśli badanie kliniczne kosztuje 150zł a badanie genetyczne 200zł to przynajmniej osobiście uważam,że lepiej zrobić to drugie. Poza tym badania DNA można robić w każdym wieku.[/QUOTE]


badanie genetyczne to jedno a kliniczne to drugie i nigdy nie powinno sie robic tylko genetycznych bo nie ma dla jakiejs rasy genetycznych na wszystko
ja mam grzywcze i póki co dla mojej rasy genetycznie oczy można przebadać na prcd PRA i PLL - a co z resztą chorób?
reszte chorób wykluczam corocznymi klinicznymi

Link to comment
Share on other sites

[quote name='maga18']badanie genetyczne to jedno a kliniczne to drugie i nigdy nie powinno sie robic tylko genetycznych bo nie ma dla jakiejs rasy genetycznych na wszystko
ja mam grzywcze i póki co dla mojej rasy genetycznie oczy można przebadać na prcd PRA i PLL - a co z resztą chorób?
reszte chorób wykluczam corocznymi klinicznymi[/QUOTE]
U Was przynajmniej jakieś są, a u walijskich springerów póki co nie ma żadnych badań genetycznych (nie mówię tylko oczach)... zostaja nam tylko badania kliniczne i oczywiści NALEŻY je robić :)

Link to comment
Share on other sites

a ja mam pytanie, co zrobić jak nie dostało się żadnego potwierdzenia zgłoszenia? Znajoma z niemiec zgłosiła jamniczkę, zapłaciła na początku lutego za psa i do tej pory nie dostała żadnej wiadomości o potwierdzeniu że przyjeli psa, ani email ani list. Teraz zerknęłam na spis wystawców i plan sędziowania i okazało się że jest tam ona i jej suczka. Czyli wszystko powinno być w porządku?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='maga18']wszystko ok jak jest w spisie
niech na wystawe wezmie potwierdzenie wplaty i pojdzie do sekretariatu
jest jeszcze tydzien to moze cos do niej dotrze zwykla poczta :)[/QUOTE]
Dokładnie tak.
Niech koleżanka przyjedzie, weźmie ze soba potwierdzenie i powie w Sekretariacie, że jest w spisie wystawców.

Pzdr.

Link to comment
Share on other sites

[B]Asiaczek[/B] ja "na sobotę" :-(

[quote name='maga18']badanie genetyczne to jedno a kliniczne to drugie i nigdy nie powinno sie robic tylko genetycznych bo nie ma dla jakiejs rasy genetycznych na wszystko
ja mam grzywcze i póki co dla mojej rasy genetycznie oczy można przebadać na prcd PRA i PLL - a co z resztą chorób?
reszte chorób wykluczam corocznymi klinicznymi[/QUOTE]
Wszystko zależy od rasy. W przypadku collie najpopularniejsze jest CEA, mniej popularne (ale bynajmniej nie powinno być mniej bagatelizowane) PRA. Na obydwa schorzenia są testy genetyczne. Wiadomo zawsze może wystąpić inna choroba oczu ale prawdopodobieństwo jest znacznie mniejsze. W przypadku psa genetycznie wolnego od CEA/PRA coroczne badanie kliniczne nie jest konieczne (chociaż przy wizycie kontrolnej weterynarz powinien zajrzeć do oczek) Np. collie bada się też na MDR1 za to nie bada się pod tym kontem ras których nie dotyczy ta choroba (chociaż zdarzają się wyjątki).
Badanie genetyczne jest ważniejsze bo choroba może być ukryta a pies będzie przekazywał swoje geny. Dlatego warto zacząć od tych badań. I w zależności od ich wyników podjąć odpowiednie kroki.
Niestety tak jak mówisz nie wszystkie badania genetyczne są dostępne, i nie dla wszystkich ras - w takim przypadku pozostaje tylko coroczne badanie kliniczne.

Link to comment
Share on other sites

ja bym jeszcze dookreśliła - kliniczne badanie oczu obejmuje nie tylko badanie w kierunku PRA /CEA/CH. Jest cały szereg innych chorób (np zaćma, dystrofia rogówki, wady powiek, distichiasis, etc, etc) które właśnie sprawdza się w klinicznym badaniu. Nie wiem jak jest u collie, ale u nas pies wolny od PRA i CEA genetycznie, i tak ma mieć robione badania kliniczne oczu, aby wykluczyć pozostałe choroby (oczywiscie wyklkuczyć w danym momencie, to nie test na całe życie).

Link to comment
Share on other sites

Mamy miejsce ze znajomą na Opole z Rzeszowa. 1 osoba i pies/psy (zależy jak wielkościowo), możemy również zabrać na trasie. Jedziemy na dwa dni z noclegiem (z soboty na niedziele). Wyjeżdżamy z Rzeszowa w nocy (jakoś o 2), wracamy prosto po wystawie w niedziele.
Mogę kogoś przekimać u siebie z piątku na sobotę, gdyby miał skądś dojeżdżać. Koszty i więcej info na PW :)

Czekamy na ostateczne potwierdzenie od jednej osoby czy nie jedzie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='maga18']teraz napisalas jasno - jesli chodzi o collie to moze i genetyczne są ważniejsze... ale dla osob ktore nie maja collie, ważniejsze powinno byc kliniczne :)[/QUOTE]

Ale to też nie chodzi o to żeby zrobić tylko genetyczne a kliniczne jest już całkowicie nie potrzebne. W przypadku mojej rasy takim dobrym kompromisem byłby zrobienie badania klinicznego (przynajmniej jeden raz), jeśli pies jest klinicznie zdrowy to trzeba zrobić też badanie genetyczne.
Oczywiście złotego środka nie ma. Na pewno lepiej jest robić więcej badań niż mniej-taka postawa jest jak najbardziej godna pochwały.
W środowisku collie jest niestety bardzo duży problem z CEA (śledzę statystyki badań z innych krajów w Polsce jeszcze zbyt mało się bada) robi się stosunkowo dużo testów klinicznych w wieku7-8 tygodni i na tym większość poprzestaje :-( Jeśli ktoś ma zamiar zrobić tylko jedno badanie to lepiej żeby to było badanie genetyczne bo jeśli wyjdzie -/- to na pewno taka osoba zrobi też badanie kliniczne i będzie bardziej zwracała uwagę na oczy psa wyszukując pierwszych objawów. A jeśli ktoś poprzestaje na pierwszym badaniu klinicznym które jest ok, może się złudnie cieszyć. Wiem,że są takie osoby jak ty maga18 - które mają świadomość corocznego badania, ale takich osób jest niewiele.
Testy genetyczne nie dają obrazu klinicznego.Ale aby zmniejszyć występowanie CEA nie wystarczą tylko testy kliniczne.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...