Jump to content
Dogomania

WET-erynaria


przeszlus

Recommended Posts

[quote name='Saint'][B]A cóż ma wspólnego doświadczenie w praktyce lekarskiej z tym jak się aktualnie finansuje uczelnie wyższe, bądź mechanizmami które aktualnie funkcjonują przy rekrutacji na takowe uczelnie?[/B]
Wydawało mi się, że po prostu nie wszyscy rozumieją słowo pisane, co ostatnio jest częstą przypadłością, zaskakuje natomiast to, że z takim zaparciem nie chcą pewnych rzeczy zrozumieć. Nie dziwi mnie, że ktoś może nie wiedzieć jak to wszystko funkcjonuje od środka, niejako "z drugiej strony medalu", bo o tym się po prostu nie mówi. Dziwi mnie natomiast to, że gdy ktoś głośno powie o tym jak to mniej więcej wszystko działa jest nazywany laikiem przez kogoś, kto jak sądzę aktualnie z uczelniami wyższymi, a tym bardziej z pracą na nich ma niewiele wspólnego. Nie pierwszy raz jednak wychodzi modny ostatnimi czasy trend, aby własną niewiedzę usprawiedliwiać ignorancją.

I zasadniczo chyba tyle ode mnie w tym temacie :)[/QUOTE]

a czy tematem tego wątku jest "aktualne finansowanie uczelni wyższych"...? czy wiedza na tematy "polityczne" może pomóc przyszłym studentom, którzy pewnie chcieliby wiedzieć czego mogą oczekiwać w trakcie prawie 6 letniej "zabawy" a takie info udzielić moga raczej głównie studiujący obecnie oraz adepci owych 4 krajowych uczelni

niestety zgadzam się w kwestii nierozumienia słowa pisanego oraz tradycyjnego nabijania postów aby napisać owe "cokolwiek i gdziekolwiek"

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 354
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='ockhama']a czy tematem tego wątku jest "aktualne finansowanie uczelni wyższych"...?[/QUOTE]

Przeczytaj jeszcze raz ten temat od początku i zrozumiesz jak to się stało, że zszedł na takie, a nie inne tory. Skoro wszystko wywodzi się z błędnych informacji udzielanych od aktualnie studiującej (a co przekazują jej - niestety - wykładowcy), ja wypowiadam się tylko dotykając tych obszarów o których mam pojęcie - wszystko pozostaje w temacie wątku.
Nigdzie nie napisałem, że farmakologia jest trudna, a z patomorfologii krążą od lat te same pytania - bo tego nie wiem.
Wiem natomiast jak "od środka" wygląda to o czym pisałem. Czytanie ze zrozumieniem i brak nadinterpretacji naprawdę nie boli.

[quote name='ockhama']niestety zgadzam się w kwestii nierozumienia słowa pisanego oraz tradycyjnego nabijania postów aby napisać owe "cokolwiek i gdziekolwiek"[/QUOTE]

Jeśli w moją stronę kierujesz przytyk o nabijaniu postów, to niestety mało celny strzał. Spójrz choćby na to ile ja napisałem postów w ciągu dziewięciu lat na DGM, a ile Ty w ciągu dwóch ;)


Tyle z mojej strony, bo widać i Ty poza odniesieniami personalnymi nie masz nic merytorycznego w tym temacie do dodania.
EOT.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Iniek']Czy ktoś by mi mógł opisać, jak wygląda studiowanie wety, ktoś wcześniej napisał że studenci weterynarii nie mają wakacji?[/QUOTE]

Bzdura.
Masz wakacje, ferie, swieta i takie tam ludzkie przyjemnosci.
Jak ktos jest dobrze zorganizowany (albo jest mózgiem :D) to ma czas na wszystko. Gigantycznym mitem jest, ze studenty wety/medycyny nie maja czasu na rozrywki , nie chodza do kina/teatru i cofaja sie w rozwoju.
Ja od 2 lat mimo studiowania mam czas wracac 300 km do domu na weekend i jeszcze wystawiać psy w całej Europie :)
Inna sprawa to fakt, ze jak nakłada się to z jakimiś zaliczeniami to trzeba potem nadganiac, albo zabrać się za coś wczesniej.
Jak na każdym kierunku czasem jest zapiernicz nie do wytrzymania, a czasem się nudzimy.
Oczywiście są też tacy, co siedzą nad książkami całymi dniami i nocami... Można i tak ;)

Jeszcze gwoli tych wakacji, to oczywiscie jak nie masz zadnych poprawek we wrzesniu to masz 3 miesiace z wykluczeniem ewentualnych obowiązkowych/ bądz nie - praktyk. Większość osób jednach w wakacje pracuje w lecznicach.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Saint'][B]Przeczytaj jeszcze raz ten temat od początku i zrozumiesz jak to się stało, że zszedł na takie, a nie inne tory.[/B] Skoro wszystko wywodzi się z błędnych informacji udzielanych od aktualnie studiującej (a co przekazują jej - niestety - wykładowcy), [B]ja wypowiadam się tylko dotykając tych obszarów o których mam pojęcie[/B] - wszystko pozostaje w temacie wątku.
Nigdzie nie napisałem, że farmakologia jest trudna, a z patomorfologii krążą od lat te same pytania - bo tego nie wiem.
Wiem natomiast jak "od środka" wygląda to o czym pisałem. Czytanie ze zrozumieniem i brak nadinterpretacji naprawdę nie boli.



Jeśli w moją stronę kierujesz przytyk o nabijaniu postów, to niestety mało celny strzał. Spójrz choćby na to [B]ile ja napisałem postów w ciągu dziewięciu lat na DGM, a ile Ty w ciągu dwóch[/B] ;)


[B]Tyle z mojej strony, bo widać i Ty[/B] poza odniesieniami personalnymi nie masz nic merytorycznego w tym temacie do dodania.
EOT.[/QUOTE]


a wiesz, często czytam tematy na "forum ogólnym"...

To że "wypowiadasz się tylko dotykając tych obszarów o których masz pojęcie" nie znaczy wcale, że wypowiadasz się [B]w tych miejscach[/B] gdzie "debata" dotyczy stricte owych obszarów o których masz pojęcie.

Dzięki Tobie ten temat zszedł na "takie a nie inne tory" i takie a nie inne tony - może powinieneś założyć taki wątek: [I]Mechanizmy które aktualnie funkcjonują przy rekrutacji na wyższe uczelnie[/I]... skoro masz tak wielką słabość do tej kwestii.
No szkoda że ani tu, ani tam, ani siam nie udało Ci się zainspirować przyszłych, obecnych ani byłych studentów do dogłębnego przedyskutowania tego problemu.

[url]http://www.dogomania.pl/threads/126429-Przyszli-weterynarze./page21[/url]

[url]http://www.dogomania.pl/threads/180054-Zootechnika/page9[/url]

Masz rację - i Ty i ja - nie mamy nic merytorycznego do powiedzenia w temacie "zooechniki i weterynarii"... a może raczej ja nie mam takiej wiedzy, a Ty nie chcesz podzielić się wiedzą i doświadczeniem z autorami i czytelnikami owych 3 wątków.

EOT bo niepotrzebnie ponabijam sobie zbyt wiele postów pogłębiając Twoje kompleksy ;)


edit: i mam nadzieję że do pytajacych tutaj o konkrety, ktoś się jeszcze odezwie na temat.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ja mam jeszcze pewną uwagę n.t. poznańskiej weterynarii. Owszem, "środowisko" bywa sceptycznie nastawione, ale parę dni temu byłam na konferencji, w której uczestniczyli niemal sami weterynarze z całej Polski (głównie ze środowiska akademickiego) i coraz więcej jest również i takich głosów, że otwarcie nowego wydziału pozwoli na "rozłożenie" liczby studentów, a co za tym idzie, choćby na lepszą organizację zajęć praktycznych w toku studiów. Bo uczyć 100 osób na roku, a 50 to jednak wielka różnica - i dla prowadzących, i dla studentów.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[quote name='Paatrycja']Czy aby zgłosić się na weterynarię trzeba mieć zdaną na maturze rozszerzoną biologię i chemię?[/QUOTE]

Zasadniczo tak.
Olsztyn zdaje się dawać więcej wyboru przedmiotów, nie wiem jak Lublin.
Wrocław - tylko i wyłączenie bio i chem rozszerzona.

MonikaP,
owszem to jest jakiś argument za.
A jeśli za Poznaniem poleci Kraków? Więcej uczelni nie oznacza wcale, że przybędzie lepiej wykształconych lekarzy.
Sama rekrutacja na UP w Poznaniu też mnie nie przekonuje.
"Biologia albo chemia albo matematyka?" Jakie albo albo?
Dziwne to naprawdę.

A teraz lecę czytać wątek od początku.

Link to comment
Share on other sites

Ja zmierzam już od kilku lat aby iść na weterynarię ale ciągle zastanawiam się czy dam radę
Bo ja jestem taka przeciętna z chemii- mam ocenę dobrą (4).
No i mój ogromny minus... jestem leniwa. Staram się z tym walczyć ale nie przychodzi to łatwo.
Ostatnio nawet nie cuzłam takiej niecheci do nauki jak sobie pomyslałam ze chciałabym na wet iść,
ale jednak taka moja natura i walczę z tym.

Zastanawiam się do jakiego liceum iść jeżeli chce potem iść na weterynarię?
Jestem z okolic Warszawy.
Muszę brać też pod uwagę to że jestem uczniem przeciętnym, nie jestem wybitna.

Link to comment
Share on other sites

To kwestia mobilizacji.
Na ocenę z chemii nie patrz, bo nikt przy rekrutacji na to zwracać uwagi nie będzie.
Można zawalić 3 lata naprawdę owocnej, ciężkiej pracy w ciągu 150minut na maturze tylko dlatego, że ma się gorszy dzień...

Idź do biol-chemu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='nathaniel']MonikaP,
owszem to jest jakiś argument za.
A jeśli za Poznaniem poleci Kraków? Więcej uczelni nie oznacza wcale, że przybędzie lepiej wykształconych lekarzy.
Sama rekrutacja na UP w Poznaniu też mnie nie przekonuje.
"Biologia albo chemia albo matematyka?" Jakie albo albo?
Dziwne to naprawdę.
[/QUOTE]

Nie wnikam w zasady rekrutacji, bo ustala to uczelnia, z pewnością w oparciu o jakieś "odgórne" wytyczne. Nie mam żadnych kompetencji, żeby to oceniać.
Czy za Poznaniem pójdą inne ośrodki? Jeśli spełnią odpowiednie wymagania, dlaczego nie? To, czy lekarze będą lepiej, czy gorzej wykształceni, zależy oczywiście od "bazy" przygotowanej przez uczelnię (choćby od wspomnianego dostępu do zajęć praktycznych) , ale tak naprawdę zawsze będzie zależało od samych studentów. Jeśli ktoś tę swoją pasję traktuje poważnie i rzeczywiście chce zdobyć wiedzę, a nie tylko "zaliczać" kolejne przedmioty, z pewnością będzie miał taką możliwość. Stąd się biorą dobrze wykształceni ludzie - to ci, którym się chce robić coś więcej, niż minimum.

Link to comment
Share on other sites

mnie się naprawdę nie podoba pomysł mnożenia uczelni, mimo że sama jestem kandydatką i teoretycznie powinno być mi to na rękę.
60 miejsc to niewiele i jak sama mówisz to lepiej niż przyjmowanie 200. Ale z tych dwustu w końcu i tak zostaje mniej, bo ludzie się wykruszają. A co jeśli z tych 60 zostanie po pierwszym roku 30? Grupa fajna, malutka, dobre możliwości tylko obawiam się, że uczelnia będzie sztucznie trzymać tych studentów, którzy sobie nie radzą, którzy ledwie przędą. Na pewno jest jakaś ustawa określająca minimalną liczbę osób studiujących, aby kierunek mógł prosperować.

Mnie się po prostu wydaje dziwnym, żeby na kierunek przyrodniczy pod uwagę brana była tylko matematyka. Chociaż może nie zrozumiałam zawiłych zasad rekrutacji w Poznaniu.
Inna rzecz, że sama nie zamierzam być króliczkiem doświadczalnym. SGGW, UWM, UP w Lublinie i Wrocławiu są jakie są, mają wady, ale mają doświadczenie. Kto dałby mi gwarancję, że po roku studiowania w Posen mogłabym się przenieść na inną uczelnię?
Może trzeba faktycznie otworzyć tam kierunek. Może jest to dobre rozwiązanie. Nie mam fachowej wiedzy, żeby to ocenić.
A może trzeba po raz kolejny uczyć się od Zachodu?

Link to comment
Share on other sites

Z tym wykruszaniem ludzi po drodze to tak nie przesadzajcie. Owszem jest troche ludzi, ktorzy powtarzają rok czy 2, czasem więcej, ale takich ktore rezygnuja całkiem jest malutko. W tym roku we Wrocku skończyło studia około 200 osób. Podejrzewam, ze na pozostałych wydziałach podobnie.

Link to comment
Share on other sites

U nas na późniejszych latach jest około 160 osób. Z tym, ze nie oszukując się nie są to zwykle ludzie, ktorzy studiowali równo rok w rok. W mojej grupie na 2gim roku jest 14 osob, z czego 5 "dublerów" + kolejna osoba została.
W tym roku pierwszaków odpadło baardzo mało, ale w moim roczniku było to spokojnie 80 osób. Z grupy 17 osobowej zostało nas na 2gi rok 9 osób.
Nie znam osoby, która zrezygnowała :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

hejka ja tak moze troche z innej beczki.... czy znacie kogos albo slyszeliscie zeby zaczynal studiowac weterynarie majac 24 25 lat ...wiecie konczac jedne studia zaczyna drugie, bo jakby nie patrzec kurka mialabym juz 30 stke konczac drugi kierunek hihi ( jakby planowo szlo;-)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='alice101']hejka ja tak moze troche z innej beczki.... czy znacie kogos albo slyszeliscie zeby zaczynal studiowac weterynarie majac 24 25 lat ...wiecie konczac jedne studia zaczyna drugie, bo jakby nie patrzec kurka mialabym juz 30 stke konczac drugi kierunek hihi ( jakby planowo szlo;-)[/QUOTE]

Tak, nawet więcej.. Ja podziwiam zaparcie ludzi, którzy mają 35 lat zaczynając studia :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...