Jump to content
Dogomania

cel hodowli


mch

Recommended Posts

przeglądam wlasnie stworzony nowo na jacentusie SID . patrze czytam i pytam , zaglądają tu hodowcy więc :lol: może mi ktos wyjaśni

suka A dwa lata temu po kryciu psem B dala miot bodajze 6 szt , w tym jeden wnętr ,nie mam pojecia jak zyje reszta miotu wiec pisze tylko o tym jednym psie
suka A rok temu zostala pokryta psem C , z miotu 8 szczeniaków 4 nie przezyły porodu , jeden zszedl nagle (serce) w wieku 3 m-cy , kolejny ma dysplazje
suka A zostala niedawno pokryta psem D .

czym kieruje się hodowca ?
-przeswiadczeniem o wybitnosci suki tak wielkim ze bedzie próbowal do konca jej płodnych dni ?
- pewnoscią że dysplazja to wada tylko i wyłacznie nabyta ( tak tak moi drodzy sa tacy hodowcy) ,wad serca nie ma (to wina wlascicieli na pewno pies otruty )
rozumiem załozenia hodowli i cos kosztem czegos , czyli dążenie do ideału i jestem swiadoma ze przy jakichs nietrafionych ukladach wszystko po drodze moze sie zdarzyc ,ale geny są od obojga rodziców , czy dwukrotne niepełnowartosciowe mioty , w sumie nie wnoszący wybitnych egzemplarzy do populacji ONków w Polsce nie powinny dac do myslenia by sunie wycofać z hodowlanki ? nie jest stara , znaleźc nowego wlasciciela jesli nie stac hodowcy na utrzymanie ,,niepracujacego" psa , samemu szukac inną ogoniastą ?
rozumiem ze teoretycznie jest jak najbardziej mozliwe ze w któryms tam miocie nie zdarzy się nic złego ,ale ja np mając takie inf jak w/w za chiny nie kupie i odradzac bede znajomym nabywanie potomstwa tej konkretnej suki A , psów BCD także bo cos gdzies nie halo do konca .
czy jednak nie mam racji ? i te dwa mioty to złe zrządzenie losu ,przypadek . skąd idzie więcej mat.genetycznego od psa ? czy od suki ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 152
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

mch-to bardzo zlozona sprawa bo niestety wnikaja w nia ambicje i chec wychodowania po tej suce czegos bo ja wiem ze to super suka.:roll: .
dla mnie suka powinna byc odsunieta od hodowli jesli:po 2 roznych psach da szczenieta z wadami dyskwalifikujacymi,nawet po 1 szczenieciu w miocie
jesli wiem ze spapralam krycie bo pokrylam ja psem ktory mnie powalil a potem dowiaduje sie ze ekhem przekazuje jakis szajs to daje suce 3 szanse.
ale w sumie tak sie nie zdarzylo
nie mam ochoty hodowac petow bo tam gdzie jada beda mialy ciezkie zycie.nikt ich na kanapie trzymac nie bedzie.
suka nie jest w stanie przejsc pulapu schh3,nie ma instynktu pasterskiego [hgh].-nie jest wogole brana pod uwage jako hodowlana.
oceny z wystaw mnie nieinteresuja ale nie mam suki SG.[pomijajac chite ale ona kryta nie bedzie].
nie ma wg mnie sensu krycie bez koncepcji co chce miec za 2-3 pokoleniem bo wypuszczanie miotow byle te byly oki to niezbyt przyszlosciowe myslenie o rasie a tylko chyba o wlasnym tylku.
jestem swiecie przekonana ze psy hodowlane maja byc elita rasy.maja wkladac cos do rasy a nie tylko czynic ja wegetujaca.suka nie musi byc kryta mimo ze hodowlana a reproduktor nie musi kryc mimo ze jest reproduktorem.
ps.i sorry za moj bojowy nastroj dzisiaj ale znowu przywiezlismy 2 szczeniory co sie nie sprzedaly,oba maja parwo i naprawde szlag mnie juz trafia.oba to donki.

Link to comment
Share on other sites

mysle ze najlepszym numerem uno i tak u nas jest wywalany z ringu przez niemieckich sedziow reproduktor na literke n.strzyzony reproduktor:lol: .jak sobie poczytam jacentusa albo np.inne kffiatuszki to rze ze smiechu [byc moze rozpaczy:roll: ].nie mam nawet pojecia jak to mozliwe ze pewne rzeczy istnieja np.szczenieta zapackane gownami,z kokcydioza,zarobaczone,brudne.nie iwem jak to mozliwe ze pies bez papierow wygrywa wystawe[no jakies tam papiery mial nie?:lol: :lol: ].
ja w swej naiwnosci myslalam ze tego reproduktora bezdyskusyjnie wywala a sedziego co mu dal doskonala zawieszono a hihi dyskusja trwa:megagrin: :icon_roc: :biggrina: -o czym?:crazyeye: :lying: .
o testach psychicznych zdanych przez psy ktore hmmm no powinny miec sesje z behawiorysta albo zdanie ipo przez psy hmmtiaaa:smokin: :cooldevi: albo zdanie egzaminu czy testow w czasie w ktorym nie bylo zadnego egzaminu i testow:cool2: :grin: .....ech jaki to fajny kraj:mdleje: :iloveyou: :laugh2_2:

Link to comment
Share on other sites

z klarcią na IPO chodzila ponad rok temu chodzila sunia ,hmmm, jak sie dowiedzialam testy i egzamin ipo zaliczyla ,hmm, zaocznie :evil_lol: . teraz wlasnie dorastaja szczeniaki po cenionym przez wielu reproduktorze na D ,co to ma ladny kolor tylko malo samcza głowe .
a o reproduktorze N juz czytalam wlasnie ,ale to chyba tylko u nas jest mozliwe . nie wspomne juz o opisywanym wystawieniu psa z innej organizacji ze tak powiem :evil_lol: .

Link to comment
Share on other sites

hihi.moim zdaniem w tym kraju jest zarabiscie:lol: .
taki folklor:diabloti: .
wracajac do celu hodowli....
celem hodowli zwierzat rasowych jest wyhodowanie psa jak najbardziej zblizonego do psa idealnego-wzorcowego.w onkach jest o tyle dobrze ze mozna popatrzec na grupe va:loveu: .i wybrac psa w typie swoich wyobrazen wzorca.ech dla mnie to quenn:loveu: .

Link to comment
Share on other sites

Chwila, chwila...wszyscy wiedzą o reproduktorze na N, jakims tam na D i nic nie robia? A te szczeniaki zasrane, chore...przeciez wiadomo skąd...dlaczego tego wszystkiego sie nie rozwali? Czemu rodzą się kolejne mioty? Jest ZK, nie można tego zgłoscic gdzie trzeba? Czyżby moja naiwnosc siegała tak daleko?:roll:

Link to comment
Share on other sites

skoro juz o hodowli to moze tutaj zaczne pisac o pdstawach pracy hodowlanej.zaczne od podstaw selekcji na przynete do dyskusji.
selekcja to wybor zwierzat do hodowli[to chyba akurat jesne i zrozumiale].z genetycznego punktu widzenia selekcja odpowiada nielosowemu roznicowaniu tempa rozmnazania genotypow,powoduje zatem przez to zmiane frekwencji genow w selekcjonowanej populacji.
w wyniku selekcji z wyjsciowej grupy zwierzat zostaja wyodrebnione -niekoniecznie liczebnie rowno-dwie podgrupy z ktorych jedna [wyselekcjonowana]zostaje w hodowli i daje jej sie prawo do wkladu w rase.z zasady powinna byc to podgrupa zwierzat leitymujaca sie wyzszymi wartosciami genetycznym cech w kierunku ktorych jest prowadzona selekcja .druga podgupa nie ma prawa do reprodukcji,posiada nizsza wartosc genetyczna,zostaja te psy wyeliminowane z hodowli,nie majac prawa do bycia zwierzetami hodowlanymi.z tego wynika ze naczelnym zadaniem selekcji jest wybranie na rodzicow pokolenia potomnego zwierzat o najwyzszych wartosiach hodowlanych czyli w przypadku onka wartosciach uzytkowych popartych eksterierem.dzieki temu pokolenie to powinno byc lepsze niz zwierzeta tej populacji z ktorej zostali wybrani rodzice.przyklad:ursus batu jjest o wiele lepszy niz jeck noricum a synowie ursusa lepsi od ojca.gorsze zwierzeta nie powinny byc uzywane do hodowli.u onka przykladem selekcji zewnetrznej tj narzuconej z zewnatrz[sedzia]moze byc wystawa i klasa uzytkowa+publiczne testy i np. grupy ocena potomstwa reproduktora.selekcja powinna byc procesem ciaglym [tutaj prowadzonym w sposob niezmienny dazacy do celu przez sv]raz zapoczatkowana musi byc stale prowadzona.zaprzestanie selekcji powoduje regres fenotypowych wartosci doskonalonych cech gdyz zwierzeta nie podlegajace juz sztucznej selekcji zaczynaja ewoluowac pod wplywem selekcji naturalnej i populacja taka z pokolenia na pokolenie bedzie coraz bardziej zblizala sie do rownowagi genetycznej a cechy selekcyjne beda nikly.
cdn.:cool1:

Link to comment
Share on other sites

skorelowany efekt selekcji.
jest wynikiem istnienia genetycznych zwiazkow miedzy cechami selekcjonowanymi i skorelowanymi z nimi cechami nieselekcjonowanymi.polega ono na wystepowaniu zmian w wielkosci cech nieselekcjonowanych wskutek prowadzenia selekcji na cechy z nimi skorelowane.to w sumie taka tranzakcja wiazana:diabloti: .do wystapienia powyzszego zjawiska dochodzi wowczas gdy wartosc cech selekcjonowanych ulegnie odchyleniu od wartosci stwierdzanej w populacji bedacej w tzw.rownowadze genetycznej.lerner [1969] rozwaza skorelowany efekt selekcji z dwoch pozycji:1.dziedziczenia poligenicznego,2.teorii korelacji genetycznych.jezeli cechy ilosciowe[zrodlo lerner]sa wyznaczane systemami poligenicznymi uorganizowanymi w bloki nalezy oczekiwac ze poligeny wyznaczajce zmiennosc jednej cechy sa rozmieszczone wzdluz chromosomu na przemian z pozostalymi okreslajacymi zmiennosc innej cechy.selekcja w kierunku zwiekszenia czestotliwosci pewnego bloku bedzie wplywala rowniez na czestotliwosc wystepowania sprzezonych z nimi alleli wywolujac reakcje skorelowana.mechanizmami wyznaczajacym reakcje skorelowane [genetyczne korelacje]sa: plejotropia,sprzezenie genow oraz wspoldzialanie loci i blokow w roznych chromosomach.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LAZY']Ano jestem idealistka, szału dostaję jak słyszę, że wszyscy wszystko wiedzą a nie robi się nic!
Bardzo ciekawy wyklad, oczywiście dla mnie nie jest zrozumiały w pełni, ale conieco przyswoiłam:)[/quote]ja tez dostawalam dlatego juz nie mam polskiej hodowli:cool3: :lol: .ja musze miec bezpieczenstwo ze jesli przestrzegam tego czego mam przestrzegac to nie jestem idiotka wsrod garstki takich jak ja naiwniakow.teraz wiem ze idiota jest ten kto nie stosuje sie do regul bo jak wpadnie to do ekwadoru ze wstydu sie bedzie musial wyniesc:diabloti: .tak mam teraz hodujac w sv.

Link to comment
Share on other sites

istota granicy selekcji.
zjawisko nieskutecznosci selekcji w n-pokoleniu danego stada tzw.reprodukowanego i uzytkowanego w niezmienionych warunkach bytowania[tj.nie nagle prawnuki na przyslowiowych ochlapach wychowane i w piwnicy;) ] jest okreslane mianem granicy selekcyjnej albo pulapu selekcyjnego.obserwowana nieskutecznosc jest wywolana glownie zanikiem genetycznej zmiennosci spowodowanym permanentnym usuwaniem z reprodukcji zwierzat o cechach wykazujacych odchylenia od wartosci pozadanych oraz wzrostem homozygotycznosci w parach genow wyznaczajacych selekcjonowane cechy.jest ono obserwowane glownie w malo liczebnych ,zamknietych populacjach w ktorych dochodzi do niezamierzonego kojarzenia krewniacego.obok tych glownych powodow nieskutecznosci selekcji istnieja jeszcze inne.do nich zalica sie fizjologiczne ograniczenie organizmow zwierzecych i preciwne selekcji sztucznej dzialanie selekcji naturalnej.

Link to comment
Share on other sites

skutecznosc selekcji moze zostac odnowiona za pomoca kilku chwytow hodowlanych[pomijajac pwstajace w trakcie pracy hodowlanej mutacje].mozna bowiem pokusic sie o rekombinacje genow.sa one zrodlem genetycznej zmiennosci.takim 'kopniakiem'w hodowli zwierzat wysoce homozygotycznych jest krzyzowanie miedzyliniowe na ten przyklad.w teorii reakcja populacji wyodrebnionej,reprodukcyjnej na selekcje powinna ustac gdy pozadane allele [dla selekcjonowanych cech]osiagaja czestosc graniczna.zblizanie sie do tej wartosci sygnalizuje coraz to mniejsza zmiennosc selekcjonowanej cechy a tym samym malejaca wartosc jej wskaznika oddziedziczalnosci i postepu genetycznego.
jesli dana populacja reprodukcyjna wykazuje bardzo duza ustaleniowa wartosc cechy selekcjonowanej [np.dlugoc lopatki lub/i jej ulozenie] wlew dokonywany przez krzyzowanie miedzyliniowe zmienia niewiele w tej cesze natoiast zmniejsza homozygotycznosc zwierzat i daje mozliwosc dalszego poprowadzenia selekcji np.na inna ceche zachowujac ta wyselekcjonowana u zwierzat z podgrupy hodowlanej.

Link to comment
Share on other sites

selekcja cech progowych.
to pojecie zostalo wprowadzone do zootechniki w 1950 roku przez dempstera i lernera.te cechy sa wyznaczane takze poligenicznie[wielogenowo].roznica polega na tym ze segregacja tych genow[progowych]nie zapewnia ciaglej zmiennosci fenotypu tak charakterystycznej dla cech ilosciowych.mowi sie o nich ze sa quasi-ciagle tj.prawie ciagle.ich nieciaglosc zmiennosci fenotypowech wprowadza wlasnie owa progowosc.cechy te moga segregowac na kilka fenotypowo nieciaglych klas ,a jezeli zalozymy np ze klasy sa dwie cecha zwana jest zero-jedynkowa lub wszystko albo nic.najbardziej jaskrawym przykladem tutaj bedzie odpornosc lub calkowita smirtelnosc na jednostke chorobowa.progiem bedzie tutaj podzial na osobniki ktore przezyly i te ktore zmarly.mniej wyrazny i brutalny przyklad to np.brak aportu i jego silna obecnosc.tj.progiem jest tutaj chec do aportowania lub jej calkowity brak.;).lub inny przyklad.u mie cecha selekcjonowana progowo jest instynkt pasterski.jesli suka go nie ma nie bedzie uzyta do hodowli.taka sama cecha progowa jest wartosc osobnika przez sprawdzenie go egzaminem schh3.

Link to comment
Share on other sites

rodzaje selekcji wg roznych kryteriow.
1.naturalna.
2.sztuczna[hodowlana]
-w kierunku:
genu dominujacego lub przeciw niemu
genu recesywnego lub przeciw niemu
genow o dzialaniu sumujacym
genow o epistatycznym wspoldzialaniu
genow o naddominacyjnym wspoldzialaniu.
-ze wzgledu na:
koncowy efekt selekcyjny:
kierunkowa
stabilizujaca
rozdzielcza
rodzaj reakcji na selekcje:
bezposrednia
posrednia
liczbe decyzji selekcyjnych:
jednostopniowa
wielostopniowa
wielkosc jednostki selekcyjnej:
indywidualna
rodzinowa
liczbe cech doskonalonych:
na kilka cech
nastepcza
niezalezna
wedlug indeksu selekcyjnego
nieaddytywne dzialanie genow:
powrotna
powrotna przemienna
przeprowadzony podzial nie wyklucza jednego rodzaju przy uzyciu w hodowli drugiego.niektore z nich moga byc uzywane jednoczesnie,wieloplaszczyznowo lub wachlarzowo.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Ayshe, celem hodowli w Polsce jest

- sprzedanie tanio i szbko szczeniakow bezpapierowych zeby byla kasa
- sprzedanie jak najdrozej szczeniakow papierowych zeby byla kasa
- sprzedanie szczeniakow byle jak, bo koszt kupna i zarcia suki musi sie zwrocic
- sprzedanie szczeniakow, bo suka nie zostala upilnowana

Celem uzycia reproduktora do kazdej suki, jaka tylko sie trafi jest
- kasa za szczeniaka
- satysfakcja wlasciciela.

Wyjatki potwierdzaja regule.
Przyklad z mojego podworka, wprawdzie odlegly w czasie, ale absolutnie autentyczny:
- suka A zostala pokryta psem B, pies byl wlasnoscia kierownika sekcji - urodzily sie szczeniaki z dyskwalifikujacymi brakami zebowymi
- za rok suka A zostala pokryta synem psa B, wlasnosc kierownika sekcji, urodzily sie szczeniaki jak wyzej
- za dwa lata suka A zostala pokryta wnukiem psa B, wlasnosc kolego kierownika sekcji, urodzily sie szczeniaki jak wyzej

Suka jako dajaca braki zebowe, zostala odsunieta od hodowli. Pies B, jego syn i wnuk nadal byly uzywane do krycia.

Polityka hodowlana....
Pomarzyc mozna.

Zofia

Link to comment
Share on other sites

Zofio:cool: -wiem ale w tym calym marazmie ktory nas otacza i z ktorego zwialam bo sie polapac nie moglam o co chodzi,moze jakos da rade?:chaos: chociaz troszke.....moze ktos przeczyta i sie zastanowi jakie ma suki,czy warto je kryc czy warto uzywac swojego psa jako reproduktora....czy warto to robic rasie....
:cool1:
a moze ktos przeczyta i jasniej bedzie widzial czy hodowca hoduje czy produkuje
:cool1:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ayshe']Zofio:cool: -wiem ale w tym calym marazmie ktory nas otacza i z ktorego zwialam bo sie polapac nie moglam o co chodzi,moze jakos da rade?:chaos: chociaz troszke.....moze ktos przeczyta i sie zastanowi jakie ma suki,czy warto je kryc czy warto uzywac swojego psa jako reproduktora....czy warto to robic rasie....
:cool1:
a moze ktos przeczyta i jasniej bedzie widzial czy hodowca hoduje czy produkuje
:cool1:[/QUOTE]
tak jak we mnie cały czas siedzi rewolucjonistka tak w tobie idealistka no i bardziej chyba marzycielka. Z tym że ja mam jednak większe szanse powodzenia /znając nature ludzką:eviltong: /!!! Ja rozumiem twoje racje i popieram ale to nic nie daje . :loveu: :loveu:

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Ayshe, jesli ludzie zaczna czytac i wymagac - to jest jedyna szansa, wiec trzeba pisac, i swietnie, ze o tym piszesz.

Ja naiwnie liczylam wiele lat, ze pasjonaci beda robic uprawnienia sedziowskie, a wiec bylyby szanse na zmiany "od srodka".

Na razie polecam wszystkim, ktorzy psy maja i nie - informowanie o prawdziwych hodowlach, takich gdzie sie szczeniaki socjalizuje, testuje, bada, zeby skonczyl sie koszmar kupowania z bagaznika pod wystawa!!!
Znam kilka takich hodowli - nie reklamuje ich, bo tam zadnego szczeniaka juz do sprzedazy nie ma, bo ludzie zamawiaja z wyprzedzeniem na rok, wiec swiatelko w tunelu jest.
Jak ktos chce zobaczyc, jaka powinna byc socjalizacja, odchow - podam adresy.
Wlasciwie takie adresy powinny byc rozpowszechniane, jako informacja, nie reklama.
To juz bylby pierwszy krok na drodze likwidacji rozmnazaczy - uswiadomic, z jakich warunkow kupno psa ma sens.

Walczcie dziewczymy kochane, ile mozecie - ja po niemal 40 latach walenia glowa o mur wyprzegam.

Ziofia

Link to comment
Share on other sites

Zofio ale pamietaj ze swoja postawa dalas wiare innym.:p .
a to bardzo duzo.kazdy kto sie wylamie z szeregu,kazdy kto zacznie pytac i wymagac kompetencji jest na wage zlota.
ja nie naleze do tego szeregu bo zabraklo mi ...byc moze checi...byc moze z wygodnictwa bo ja tylko chce hodowac onki i chce to robic wg regul wyznaczonych przez madrzejszych ode mnie uczac sie [nieco zachlannie-przyznaje:roll: ]rasy.
jak juz pisalam niedawno...widac pruska krew nie woda i musze miec jakies zasady,reguly wyznaczone przez pokolenia hodowcow "mojej"rasy.w tej zupie kombinowania,wiecznego myslania jak ominac a nie wymagac od siebie czulam sie jak.....naiwna idiotka.:oops: :roll: .i dlatego ,najprawdopodobniej dla wlasnej wygody posiadania komfortu psychicznego opuscilam krag hodowcow polskich.
mam duzo szacunku dla osob ktorych hart ducha powstrzymal przed tozsamym mi krokiem.:cool1: .i obserwujac -nie trace nadziei.:p

Link to comment
Share on other sites

Pecunia non olet - oto dewiza wiekszosci hodowli w Polsce. Sadze, ze powinno byc tak: hodowle powinny zakladac pasjonaci, ludzie, ktorzy znaja sie nie tylko na kynologii ale i na genetyce. Hodowla powinna, jak juz zostalo napisane, wnosic cos dobrego dla rasy, powinno sie zaliczac testy psychiczne przed kryciami, nie powinno byc zadnych kryc warunkowych! Przejzystosc, jawnosc, uczciwosc i milosc. A jak mamy? Zalozyc hodowle nie jest trudno - obskoczy sie pare wystaw, zrobi papierkowa robote itd. I czesto sie eksperymentuje (inbredy) , a to sie msci! Nie dba sie o wychow (jakie okropne slowo) szczeniat, o ich socjalizacje, wydaje 5-6 tygodniowe psiaki. Czesto po sprzedaniu szczeniaka nowy opiekun nie moze juz liczyc na wspolprace i pomoc z hodowca. Mysle, ze wielu hodowcow nie zastanawai sie co moze wniesc do danej rasy dobrego - wystarcza my przeslanki takie jak ambicja pojmowana w dziwny dla mnie sposob i niestety... kasa....
I powiedzcie mi, jaka tu roznica miedzy owymi hodowcami a takimi, gdzie szczeniaki sprzedawana sa, jak pisze Zosia, pod wystawa? Dla mnie -zadna. A tak nie powinno byc!
I zgadzam sie, ze te hodowle, ktre sa takie jak moje marzenie powinno sie wymieniac i podawac do publicznej wiadomosci! Z nich powinnismy byc dumni! A sa takie! I takowe znam!!!

Link to comment
Share on other sites

mysle rowniez[wybaczcie mi moja niepoprawna wiare w czlowieka]ze tutaj duzy wplywa ma przypadkowosc w sumie stania sie hodowca.w malym procencie to przemyslana sprawa,wiecie ciezko o zycie osobiste jak sie ma hodowle[pisze tu o onkowej hodowli-wiadomo ze minimalna ilosc rozwojowej hodowli to 2-3 suki].plac szkolenia,wyjazdy na szkolenia,egzaminy,zawody,obozy,socjal szczeniat,praca z nimi zanim trafia do nowych wlascicieli[zeby np.je poznac ,wiadomo ze psa najlepiej poznaje sie pracujac z nim,potem dobor do przewodnika jest latwiejszy,bez "wydaje mi sie"].z onkami to 4 godziny spacerow wolnych badz treningow typu AD +1-2 pracy szkoleniowej dziennie.jedna osoba jest w stanie pracowac gora z 4 onkami.to spory wysilek,dajacy owszem duza frajde,powera zyciowego i poteznego koopa ale .....ja nigdzie nie wyjezdzam bo niby jak?jakbym miala nie psiowego[:cool1: ]meza i dziecko tez nie psiowe to by bylo ciezko.mi jest latwo bo wszyscy spedzamy caly dzionek z psami i mamy radoche.ale....:roll: gdyby:roll: ...ludzie sie wypalaja i zaczynaja tracic zapal a zostaje suka badz suki,kasa z tego jakas jest wiec klepie sie ta "hodowle'...bo ja wiem?moze z przyzwyczajenia?
poza tym nie ma u nas w kraju wiary w uczciwosc kogokolwiek natomiast jest ,czesto wielokrotnie doswiadczane na wlasnej skorze,przeswiadczenie ze przeca wszyscy kombinuja i uczciwie sie nie da.
jestem zdania ze nalezy ludziom dawac dobre przyklady zeby pokazac jak trzeba to robic i ze mozna.przyklady ludzi z wiedza i pasja,przyklady wzorcowych hodowli,hodowli profesjonalnie prowadzonych ale i z sercem dla rasy.
i dlatego dla onkow zawsze [URL="http://www.kirschental.de"]www.kirschental.de[/URL] :loveu: :loveu: :oops:

Link to comment
Share on other sites

kryteria wyboru trafnej metody hodowlanej.
jakos trzeba wybrac metode dla nas najlepsza,warto przy wyborze nie robic nic na czuja tylko zastanowic sie nad czym nam zalezy najbardziej i jak chcemy do tego dazyc nie tracac nic z tego co juz mamy w materiale hodowlanym.o tym czy dokonalismy tafnego wyboru swiadczyc bedzie zgodnosc miedzy wielkoscia postepu genetycznego zrealizowanego a tego przewidywanego.do najistotniejszych kryteriow zalicza sie:
-wielkosc genetycznej zmiennosci selekcjonowanej cechy,wyrazana wielkoscia wskaznika odziedziczalnosci
-liczbe cech rownoczesnie selekcjonowanych
-korelacje miedzy cechami
-wartosc odstepu miedzy pokoleniami
-liczebnosc populacji
-hodowlana struktura populacji
-stopien spokrewnienia populacji
-stopien zinbredowania populacji
-charakter cechy:
zwiazana z plcia
progowa
cyklicznie powtarzajaca sie
-charakter wspoldzialania genow
-koszt odchowu osobnika i jego wartosc rynkowa po wsteplowaniu niehodowlany[pet]-no sorry ale takie kryterium tez trzeba brac pod uwage:oops:
-biologiczne wlasciwosci gatunku zwierzat selekcjonowanej populacji.
wielkosc genetycznej zmiennosci wyrazana wartoscia h2,jest rowna lub bliska zeru-wowczas zadna metoda selekcji nie bedzie skuteczna.przyjmuje sie ze jesli ta wartosc czyli h2jest mniejsza niz o,5 najskuteczniejsza jest selekcja rodzinowa przy duzej ilosci osobnikow w danej rodzinie.jesli natomiast wartosc h2 selekcjonowanej cechy jest wysoka tj powyzej o,5 wtedy najskuteczniejsza jest selekcja indywidualna na podstawie fenotypu.
oczywiscie w praktyce nie selekcjonuje sie na jedna ceche tylko kilka.najlepszymi wtedy metodami selekcji sa :selekcja niezalezna i wg.indeksu selekcyjnego.jednak w hodowli psow podejmowanie kryteriow selekcji odbyw sie w niewielkim zakresie przez hodowce-ta wartosc wyznaczaja cechy ktore najbardziej w danej rasie odbiegaja od wzorca czyli wymagaja selekcji na te cechy.specyfika rasy,jej populacja itp.wyznaczaja tutaj zawezony wybor metody selekcji.

Link to comment
Share on other sites

zwiazki miedzy cechami.
kazdy zywy organizm stanowi calosc i miedzy charakteryzujacymi go cechami moga wystepowac zwiazki.w matematyce uzywa sie pojecia zaleznosci funkcyjnej miedzy zmiennymi i taka zaleznosc na ogol mozna opisac przy pomocy odpowiedniej formuly ktora daruje wam:roll: .zwiazki miedzy cechami osobnikow populacji maja troszke inny charakter.jesli nawet twierdzi sie ze dwie cechy sa zalezne i ze wzrost wartosci jednej cechy idzie w parze ze wzrostem wartosci drugiej nie oznacza to ze konkretny osobnik wybitny ze wzgledu na jedna ceche bedzie taki i ze wzgledu na druga.zaleznosc tego typu jest niestety w sumie dla hodowcy zaleznoscia statystyczna tzn.realizuje sie[mniej lub bardziej scisle]w calej populacji a nie u kazdego z osobnikow oddzielnie.miara zaleznosc miedzy rozpatrywanymi cechami jest wspolczynnik korelacji.moze on przyjmowac wartosci od-1 do +2.i teraz wartosc 0 mowi nam ze cechy praktycznie od siebie nie sa zalezne.im bardziej wartosc wspolczynnika rozni sie od0 tym bardziej sila zaleznosci jest wieksza i w kranocowych przypadkach[-1 lub+1] uzyskuje calkowita,funkcyjna juz,zaleznosc cech.ujemna wartosc oznacza ze wzrost jednej cechy idzie w parze ze zmniejszaniem sie wartosci drugiej ,dodatnia natomiast swiadczy o tym ze zmiana wartosci obu cech nastepuje w tym samym kierunku.poniewaz z genetycznego punktu widzenia okreslona ceche charakteryzuje sie za pomoca 3 wartosci [fenotypowej,genotypowej,oraz wynikajacej z wplywu srodowiska]korelacje miedzy cechami mozna rozpatrywac w 3 aspektach.korelacja genetyczna mierzy zaleznosc dwch cech wywolana dzialaniem tego samego zespolu genow na obie cechy.korelacja srodowiskowa mierzy zaleznosc miedzy wywolana dzialaniem tych samych czynnikow srodowiskowych na obie cechy.zaleznosc spowodowana dzialaniem obu wynienionych czynnikow jest mierzona przez korelacje fenotypowa.do tego sluza oczywiscie baaardzo pikne wzory:cool3: .
zaleznosc genetyczna dwoch cech wywoluja 2 zjawiska powiazane z mechanizmem dziedziczenia:sprzezenie genow[przechodzenie z pokolenia na pokolenietego samego zespolu genow znajdujacych sie w jednym chromosomie].sprzezenie nie utrzymuje sie zbyt dlugo gdyz w wyniku wymiany odcinkow chromosomow [crossing-over]po pewnym czasie pierwotne sprzezenia zostana zastapione innymi.
drugie zjawisko to plejotropowe dzialanie genow.zjawisko to polega na tym ze jeden gen odzialowywac moze na rozne cechy.przykladowym i ze tak powiem sztandarowym przykladem plejotropowego dzialania genow jest gen zwiekszajacy tempo wzrosty zwierzecia wplywajac jednoczesnie na mase ciala tego zwierzecia w okreslonym wieku.
korelacja genetyczna,jej znajomosc stanowi duza pomoc w pracy hodowlanej.pozwala bowiem przewidziec jaki wplyw na jedna ceche bedzie miala selekcja prowadzona w kierunku drugiej.gdy korelacja genetyczna jest ujemna doskonalene jednej cechy da jako efekt uboczny pogorszenie drugiej cechy,zas gdy jest dodatnia doskonalac jedna ceche uzyskuje sie postep pod wzgledem obu.takich korelacji u onka jest sporo tak ujemnych jak i dodatnich.typujcie.:cool3: :razz:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...