Jump to content
Dogomania

cel hodowli


mch

Recommended Posts

genetyka cech ilosciowych.
cecha wyznaczona przez jedna lub najwyzej kilka par genow jest cecha jakosciowa.dzialanie takich genow powodujacych wystepowanie cech jakosciowych jesy wyjatkowo silne poniewaz nawet jeden gen moze taka ceche wyznaczyc[w przypadku dominowania lub cechy sprzezonej z plcia].cechy warunkowane wieloma genami nazywane sa cechami ilosciowymi.w tym przpadku oddzialywanie pojedynczych genow jest slabe,tzn.zmaina jednego z genow naogol w minimalnym stopniu zmiena fenotyp.zmiennosc cechy ilosciowej ma charakter ciagly bo wystepujaca mnogosc fenotypow ze nie mozna ich sklasyfikowac w skali kilkustopniowej .taka cecha jakosciowa jest np.umaszczenie.fenotypy cech ilosciowych mierzy sie wiec np.w centymetrach.cecha ilosciowa jest wiec wzrost czy masa psa.ze wzgledu na slabe dzialanie pojedynczych genow duzy wplyw ma tutaj czynnik srodowiskowy.o ile w cechach jakosciowych rola srodowiska ogranicza sie do dostarczenia budulca [np.produktow do wytworzenia barwnika ]niezbednego do ujawnienia sie cechy i dlatego zmiany srodowiska maja tu niewielkie znaczenie[o ile nie sa drastyczne oczywiscie].natomiast nawet niewielkie zmiany srodowiska moga wplywac na cechy ilosciowe.fenotyp cech ilosciowych jest charakteryzowany wartoscia liczbowa nazywana wartoscia fenotypowa.analogicznie liczbowo okreslony efekt dzialania genotypu nazywa sie wartoscia genotypowa.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 152
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

zmiennosc cechy ilosciowej.
ceche ilosciowa wyznacza wiele genow.w populacji rasy wiec bedzie wystepowac wiele genotypow.przy dwoch parach genow liczba mozliwych typow gamet wynosi 4 a liczba mozliwych genotypow wynosi 9.wartosci te oczywiscie bardzo szybko rosna gdy rosnie liczba par genow.gdyby np.w gre wchodzilo tylko 100par genow mozliwa jest nawet 48cyfrowa liczba roznych genotypow.
przyklad dany przez Lusha[1960]co do wielkosci liczby rozmaitych genotypow.
fizycy na podstawie badan szcuja ze w calym wszechswiecie[przepraszam ze wchodze na swoja "dzialke":cool1: ]znajduje sie 10 do potegi 80 elektronow.tymczasem gdyby jakis gatunek posiadal tylko 200 heterozygotycznych par genow liczba mozliwych rodzajow osobnikow wynosi....10 do potegi 95 tzn.miliard milionow razy wiecej niz jest wszystkich elektronow we wszechswiecie.wiec pomijajac bliznieta jednojajeczne jest baaaaardzo mala szansa wystapienia identycznych genotypow.
znajomosc frekwencji genow czy genotypow ktore wyznaczaja cechy ilosciowe niestety nie daje zadnych korzysci ,ich zmierzenie jest rowniez praktycznie niemozliwe.w tym przypadku malo wazny jest rowniez efekt dzialania poszczegolnych genow lecz laczny efekt dzialania wszystkich genow i wplyw srodowiska.mowi sie ze w danej populacji wystepuje zmiennosc spowodowana rozmaitoscia genotypow ,wplywem przeroznych czynnikow srodowiskowych .zmiennosc ta warunkuje roznice miedzy osobnikami.
kazda populacja ma charakterystyczna dla niej pewna zmiennosc ktora uwarunkowana jest skladem puli genowej i frekwencjami genotypow czyli zmiennoscia genetyczna.nie zawsze zmiennosc obserwowana w populacji[zmiennosc fenotypowa]pokrywa sie ze zmiennoscia potencjalna.zalezy to bowiem nie tylko od konkretnego skladu genotypowego populacji ale tez od srodowiska oddzialywujacego na te genotypy i od ich wzajemnych oddzialywan.inaczej mowiac zmiennosc genetyczna wyraza sie roznicami miedzy osobnikami danej populacji tylko jesli znajduja sie w identycznych warunkach srodowiskowych.obserwowane w rzeczywistosci hodowlanej roznice miedzy osobnikami sa obrazem zmiennosci fenotypowej.
w wartosci fenotypowej danego osobnika mozna wyroznic wiec :czesc spowodowana wplywem genotypu ,czesc spowodowana wplywem srodowiska oraz czesc dodatkowa spowodowana interakcja danego genotypu ze srodowiskiem.
w danej populacji zmiennosc czyli wariancja wszystkich wartosci fenotypowych jest rowna sumie wariancji genotypowej ,wariancji srodowiskowej i wariancji interakcyjnej.
wplyw interakcji genotyp-srodowisko traktuje sie na ogol jako jeden z wplywow srodowiska.dzialanie genotypu skladajacego sie z wielu par genow rozbijajac na 2 czesci :
1.sumujace sie [addytywne]dzialanie genow.miara jego wielkosci jest wartosc hodowlana[genetyczna].
2.nieaddytywne dzialanie genow.
dzialanie nieaddytywne moze byc skutkiem wystapienia dominowania w niektorych parach alleli lub wystapienia epistazy miedzy nie allelicznymi genami.

Link to comment
Share on other sites

niestety w rzeczywistosci nie mozna oddzielic genotypu od srodowiska.kazdy genotyp jest koncowym "produktem'dlugotrwalego lancucha wspoldzialania tych czynnikow.bowiem zaden genotyp nie moze wywolac pojawienia sie fenotypu bez dzialania srodowiska.i vice versa.fenotypu nie wywola rowniez samo srodowisko bez dzialania genow.genotyp daje zdolnosc a srodowisko dostarcza mozliwosci to pojawienia sie fenotypu.dowodem na istnienie zmiennosci srodowiskowej byloby zbadanie [zmierzenie]obserwowalnej [fenotypowej]wariancji osobnikow o identycznych genotypach.czyli blizniat jednojajowych.jesli takie bliznieta beda utrzymywane w roznych srodowiskach wykazuja sie roznymi wartosciami fenotypowymi -a te roznice nie wynikaja z odmiennych genotypow.
w hodowli najwieksze znaczenie wsrod innych zmiennosci ma zmiennosc genetyczna.jej istnienie to warunek powodzenia zabiegow hodowlanych przy doskonaleniu populacji.i tak wracamy niejako do najwazniejszej metody a mianowicie selekcji czyli preferowaniu w reprodukcji osobnikow o najlepszych genotypach.
gdyby zmiennosc genetyczna nie wystepowala wtedy wszystkie osobniki mialyby podobna wartosc genetyczna wiec zwierzeta nie roznilyby sie zbytnio od siebie[tylko pod wzgledem zmiennosci srodowiskowej].ich potomstwo nie byloby zatem lepsze [lub gorsze;) ]od pary rodzicielskiej.nie bylby mozliwy postep hodowlany.

Link to comment
Share on other sites

selekcja niezaleznie od tego czy jest naturalna czy sztuczna dziala w kierunku rozpowszechnienia najbardziej pozadanych genotypow.selekcja naturalna oczywiscie bedzie promowala genotypy najlepiej przystosowane do danego srodowiska,zas selekcja sztuczna bedzie dazyc do zwiekszenia liczby osobnikow o cechach promowanych przez hodowce/wzorzec.
w obu jednak sytuacjach selekcja dazy do wyrownania genetycznego populacji .mimo prowadzenia selekcji zmiennosc genetyczna w populacji nie zanika a nawet w krotkich ,okreslonych okresach czasu jej wielkosc mierzona warianjca-nie zmienia sie.
mechanizm utrzymujacy zmiennosc genetyczna w danej populacji jest bardzo silnie zwiazany z mechanizmem dziedziczenia.w czasie segregacji chromosomow w mejozie powstaje wiele gamet o niejednakowym skladzie genetycznym gdyz wprawdzie z kazdej pary chromosomow do gamety przechodzi tylko jeden chromosom ale jego wybor jest przypadkowy.dodatkowy czynnikzwiekszajacy zroznicowanie gamet stanowic beda zmiany w strukturze chromosomow [w wyniku np.crossing over]oraz mutacje.
utrzymywanie zmiennosci genetycznej jest oczywiscie bardzo korzyste z punktu widzenia istnienia danego gatunku biologicznego poniewaz owa duza zmiennosc pozwala dostosowac sie populacji do zmian srodowiska.z punktu widzenia hodowcy utrzymywanie sie zmiennosci na wysokim poziomie jest niekorzystne.spowalnia prace hodowlana.jednak daje mozliwosc [w skali historycznej]na odpracowywanie bledow np.wynikajacych z mody na okreslony typ zwierzecia.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

odziedziczalnosc
efekt przeprowadzonej selekcji w duzej mierze zalezy od wielkosci zmiennosci genetycznej w danej populacji przy czym wazna jest nie tyle bezwzgledna wartosc wariancji genetycznej ile jej wartosc wzgledna w stosunku do wariancji fenotypowej.te wzgledna wartosc mierzy wskaznik zwany odziedziczalnoscia.odziedziczalnoscia nazywa sie liczbe mozwiaca jaka czesc ogolnej zmiennosci fenotypowej danej populacji stanowi zmiennosc genetyczna.zaleznie od tego czy miara zmiennosci genetycznej bedzie wariancja genotypowa czy tez wariancja addytywnie genetyczna mowi sie odpowiednio w pierwszym przypadku o odziedziczalnosci w szreszym sensie,zas w drugim o odzeidziczalnosci w wezszym sensie.odziedziczalnosc w szerszym sensie odpowiada na pytanie jaka czesc ogolnej zmiennosci jest powodowana dzialaniem genotypu.ten rodzaj odziedziczalnosci jest mniej wazny dla hodowcy gdyz roznice wywolane dominacyjnym lub epistatycznym wspoldzialaniem genow u rodzica [wywoluja one zmiennosc nieaddytywnie genetyczna]nie zostana na ogol przekazane na jego potomka.wlasnie z tego wzgledu zjawiska dominowania czy epistazy nie moga byc wykorzystywane przy selekcji dotyczacej cech ilosciowych.duze znaczenie ma natomiast odziedziczalnosc w wezszym zakresie.pokazuje ona jaka czesc zmiennosci ogolnej jest wywolana tylko sumujacym sie dzialaniem genow.wariancja genetyczna nigdy nie jest wieksza od wariancji fenotypowej.

Link to comment
Share on other sites

odziedziczalnosc roznych cech tej samej populacji tej samej cechy w roznych populacjach a nawet w roznych pokoleniach tej samej roznia sie na ogol miedzy soba.to pierwsze jest oczywiscte gdyz na rozne cechy dzialac moga zupelnie inne zespoly genow i zespoly czynnikow srodowiskowych a wiec zmiennosci wywolane tymi czynnikami beda takze rozne.ale nawet ta sama cecha w roznych populacjach moze byc warunkowana przez zespol genow mniej lub bardziej wyrownany,co odbija sie na wielkosci wariancji genetycznej.zmiennosc srodowiskowa rozwniez moze nie byc jednakowa w roznych populacjach .zmiany wariancji genetycznejczy srodowiskowej moga wystapic rowniez w poszczegolnych czesciach populacji.niska odziedziczalnosc danej cechy nie oznacza wcale ze na dana ceche nie ma wplywu czynnik genetyczny.niska wartosc moze oznaczac ze pod wzgledem genetycznym cala populacja jest bardzo wyrownana.inaczej ,odziedziczalnosc odnosi sie nie do dziedziczenia absolutnych wartosci ale do dziedziczenia roznic miedzy osobnikami.czyli w populacji inbredowej odziedziczalnosc jest nizsza w porownaniu z populacja kojarzona nieinbredowo.

Link to comment
Share on other sites

odziedziczalnosc jest jednym z najwazniejszych parametrow wystepujacych w zastosowaniu genetyki w hodoli zwierzat.dostarcza ona miary genetycznej zmiennosci a wiec zmiennosci od ktorej zaleza wszystkie mozliwe zmiany populacji metodami hodowlanymi.odziedziczalnosc pozwala rozstrzygnac czy wogole zastosowanie metod hodowlanych [np.selekcji]ma sens w danej populacji tzn.czy zmiennosc genetyczna w danej populacji jest wystarczajaco duza.znaczenie wskaznika odziedziczalnosci polega rowniez na tym ze pozwala okreslac w jakim stopniu genotyp osobnika moze byc utozsamiany z fenotypem.w szczegolnosci wybor metody selekcji w duzym stopniu zalezy od wielkosci odziedziczalnosci.jesli wartosc wskaznika[h2]jest duza to hodowca wybierajac zwierzeta dobre fenotypowo ma dyza pewnosc ze sa one rowniez dobre genetycznie i wowczas wystarczajacym kryterium selekcji jest np.wartosc na ceche uzytkowa.gdy wskaznik jest niski dobre fenotypy zwierzat niekoniecznie musza oznaczac dobre genotypy.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

haaalooo:helo: .
zaczne.oczywiscie przynudze ale co mi tam:oops: :stupid:
moim idealem jest laska kirschental.
celem jest uzyskanie tego typu budowy przy zachowaniu drive'a.
co mnie urzeka w takim typie?mocna budowa aparatu ruchu-krotka,zwarta gorna linia[nic nie ma za dlugo],linia gorna jest tez srednio opadajaca a grzbiet jest pieknie zwiazany.ledzwia krotkie i mocne.tyl to juz moj konik...kosc udowa dluzsza niz podudzie,niski staw skokowy z mocnym srodstopiem.wybitny suczy wyraz bez wydelikacenia.kufa nieco dluzsza od mozgowioczaszkiale nie delikatna i dluga.piekny,mocny przod.udo szerokie i dlugi doskonaly zad.po prostu uwielbiam ony ktore wpisane w prostokat wzorcowo sa zwarte.nigdzie nie wydluzone.dla mnei to optymalna budowa do roboty.po prostu piekna suka.
[IMG]http://img293.imageshack.us/img293/9551/laskadu5.jpg[/IMG]
moim marzeniem jest miec suki hodowlane w tym typie.najlepiej w trzech masciach-czarnej,wilczastej i czaprakowej.ale poniewaz doopny ze mnie hodowca to czarno to widze:(

Link to comment
Share on other sites

Długie dobrze ułożone ramię,długi i wysoki kłąb,mocny prosty grzbiet,dobrze ułożony zad...niekoniecznie musi byc bardzo długi,szerokie mocne udo ,głębokie kątowanie kończyn tylnych...
V [B]Peppermint-Pety vom Deutschherrenhof[/B]
[B][URL="http://www.pedigreedatabase.com/pictures/132469.jpg"][IMG]http://www.pedigreedatabase.com/pictures/132469.jpg[/IMG][/URL][/B]

Link to comment
Share on other sites

Ja nie mam typu, bo sie nie znam i potrafilabym pewnie o tych samych psach powiedziec ze raz jest fajny, a raz niefajny w zaleznosci od ustawienia. Jesli jednak mialabym wybierac z tych dwoch suk, to zdeydowanie suka na fotce ayshe. Stanowczo nie podobaja mi sie psy z bardzo glebokim katowanie, i z dlugim podudziem. Tez preferuje zwarte psy, ale troszke lzejsze, niz ta suka.

Link to comment
Share on other sites

ja mysle ze nenemuscha po prostu wybiera psy ktore nie beda zamykaly stawki ;) .a ja takie ktore beda maksymalnie wydajne w pracy bez uszczerbku na zdrowiu.wydajne w pracy nie tylko godzine czy dwie na placu:cool1: .
moze mi to zostalo przy rottach ale podobaja mi sie mocne suki.:roll: :evil_lol: .

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ayshe']ja mysle ze nenemuscha po prostu wybiera psy ktore nie beda zamykaly stawki ;).a ja takie ktore beda maksymalnie wydajne w pracy bez uszczerbku na zdrowiu.wydajne w pracy nie tylko godzine czy dwie na placu:cool1: .[/quote]

Nooooo a ja fanatyk wystaw jestem i bede jezdzic z ta suka co tydzien an show :eviltong: A w tygodniu bedzie siedziala caly dzien na kanapie i ladnie wygladala :eviltong:

[quote name='ayshe'] moze mi to zostalo przy rottach ale podobaja mi sie mocne suki.:roll: :evil_lol: .[/quote]

Ogolnie nie lubie mocnych psow, chyba mam to z powodu agility :lol: mali tez wole takie lzejsze.

Link to comment
Share on other sites

a mój typ sie jeszcze nie urodził :lol: :cool3: ,
bedzie srednia ,srednio mocna z ładna wyrazista główka o djabelskim ,zołzowatym wyrazie :diabloti: , z krótkim uszkiem ,lekko wydłuzona (niestety bo tez wole krótkie)w ledzwiach ,kłab lekko zaznaczony zad długi (to moje pobozne zyczenie) dobrze ułozony ,katowanie dobre acz nie przesadnie długie kosci .
Psychika :wrede zołzowete:diabloti: ,twarde ,agresywne ,ciete suczysko .Wrazliwe na przewodnika z duzymi popedami i b.dobrym chwytem.B dobry "nos".Niezmordowane w pracy co pewnie przyniesie ze soba rozbieranie budy w kojcu czy takie tam rózne "zajecia" nadprogramowe .:evil_lol: Acha i jeszcze bardzo dobry słuch ,bedzie słyszała "pusc" i rewgowała na ta komende tj. nalezy .
Umaszczenie ...hmmmm wolałabym cz.podp ale wilcz. tez moze byc .
No dobra zamówienie do natury złozyłam !!
Tylko jak ja wytrzymam te 63 dni!!!!;)
[URL="http://www.pedigreedatabase.com/gsd/pedigree/17551.html"][IMG]http://www.pedigreedatabase.com/icons/17551.jpg[/IMG][/URL] coprawda to pies ale w takim typie suczka byłaby ok !

Link to comment
Share on other sites

Dorplant, słuch to maja wszystkie dobry, tylko jakies dziwne głuchoty wybiórcze nasze psy mają, moze to tez jakies genetyczne uszczerbki? :cool3:

Mi takze bardziej podoba sie suka w tym typie, który pokazała Ayshe, tylko lekko drobniejsza i bardziej suczej głowy bym sobie zyczyła :razz: A tak to ja mam fizia na punkcie krótkiego, zwartego podudzia i odrobine dłuzszch ledzwi, nie lubi dłuuugich. Koniecznie głeboka klata z wyraznie zaznaczonym przedpiersien, kłab wyrazny, lekko wydłuzona, o harmonicznej linii grzbietu bez załaman i dobrze ułozonym zadzie. No i wydajnym, przestrzennym, energicznym kłusie :loveu: A charakterek... Ma byc po prostu zrównowazona i z wywazonymi popedami, bo jak widze plastiki, które nawet nie racza spojrzec na zabawke albo ledwo co ją memlaja, to mnie ciarki przechodza :roll: A maść... ciemnowilczasta :loveu:

Link to comment
Share on other sites

AM-nie widac zdjecia:placz: .
super dziewczyny.moze chociaz linki do zdjec suk w waszym typie budowy-takich suk z marzen ktore juz u kogos sie urodizly.:evil_lol: .jeszcze nam zostaly chlopaki.:diabloti:
ps.zalapalam ze trzeba kliknac w sznurek...sorki za mongolstwo wtorne.

Link to comment
Share on other sites

chlopaki.typ nr jeden.dla mnie to jaguar mausespitz.
wybitnei samczy,mocny gnat[ja znowu swoje:roll: ],udo dluzsze od podudzia.zarabisty pies.
[IMG]http://img297.imageshack.us/img297/8873/vajaguarmausespitzlittejz7.jpg[/IMG]
w podobnym typie budowy jest syn janosa noriswand-cid noriswand.i co powiem-cid jest v.a jego brat cayos jest sg.dlaczego?ano dlatego ze cid jest w lepszym typie od cayosa.pokaze obu.
cid:loveu:
[IMG]http://img166.imageshack.us/img166/7804/cidqr6.jpg[/IMG]
cayos
[IMG]http://img365.imageshack.us/img365/9356/cayoisey5.jpg[/IMG]
mam nadzieje ze u nas tez beda promowane psy w typie cida a nei cayosa.;).cid jak dla mnie ma gorsze podudzie-przydaloby sie mocniejsze.jednak katowanie ma lepsze od jaguara.ja jednak wole jaguara za ..ogol ze tak powiem.cayos to pies "ringowy".jak dla mnei w hipertypie.piekny pies ale nie do pracy.mam nadzieje ze powrot do psow o normalnych proporcjach zaznaczy sie rowniez u nas na ringach bo mam wrazenie ze unas w czubie chodizl by raczej cayos.cayos ma piekne udo i super ten tyl naprawde ale po prostu to juz przesyt.8).

Link to comment
Share on other sites

drugi najbardziej w moim typie :loveu: ,
pierwszym jak najbardziej bym kryła ,dobrze katowane suki ,cudny wyraz ,piekna głowa :loveu: ,jessuuu lubie takie ciezkawe spojzenie :loveu: ,trzeci wygrywałby w Polsce .
o ranyy spadam z kompa bo nie zejde z tego tematu .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...