Jump to content
Dogomania

Róznica pomiędzy Jackiem a Parsonem


Recommended Posts

Witam wszystkich!
Jestem tu nowa(jak widać) ale od ok.2 tygodni śledze wszystkie poruszane tu tematy aż wreszcie postanowiłam się zarejestrować;).Posiadam w domu 1 pieska-kundelka.Wzięty on został ze wsi gdzie był okropnie traktowany(nie dawali mu jeść,chodzili z nim na polowania a później żadnej wody,żadnego odpoczynku).Ale dziś ma się dobrze choć jest już stara(wabi sie Suzi:lol:)

Dobra koniec tego mojego przedstawiania sie a więc mam pytanie:
Jaka jest różnica między Jack Russell Terrier a Parson Russell Terrier?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest ajsonowa

[quote name='hanoverka']

Dobra koniec tego mojego przedstawiania sie a więc mam pytanie:
Jaka jest różnica między Jack Russell Terrier a Parson Russell Terrier?[/quote]

troche cos tam wiem o tych terrierkach wiec sie udziele - wg mnie pierwsza roznica to wzrostowa jacki są mniejsze, parsony wieksze.
wiecej roznic nie zauwazam - charakter - obydwa wredne bydlaki :cool3: , a wyglad siersc krotkowlosa i szorstkowlosa.
ale niech sie wypowiedzą milosnicy i znawcy rasy :diabloti:

Link to comment
Share on other sites

Miłośnicy ras zapraszają na nasz topik:lol: . Oprócz wzrostu parsony różnią się trochę sylwetką, są bardziej kwadratowe i smuklejsze, a jacki prostokątne i takie bardziej zwarte. A charaktery mają cudne, żadne wredne bydlaki, kochane, pełne energii, inteligentne tzn. nie lubią się nudzić i nie dają sobie w kaszę dmuchać.:loveu: Psy dla ludzi energicznych, lubiących aktywny tryb życia!:evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 year later...

Odkopię temat trochę...
Planuję drugiego psa już od dawna. Jeszcze nie wiem na 100% czy będę mogła kupować szczeniaka już w te wakacje ale jest to prawdopodobne. W każdym razie intensywnie się rozglądam.
Byłam zdecydowana na parsona. Od jakiegoś czasu chodzę po stronach hodowli, napisałam do paru (jedna polska i jedna czeska), a także do paru hodowli jack'ów. I sytuacja wygląda tak, że nie bardzo mam wybór w hodowlach prt, niektóre 'odrzuciłam' już wcześniej (powody w tym momencie nieważne),a niektóre będą miały mioty za późno (chcę brać szczeniaka w wakacje koniecznie - muszę mieć czas na nauczenie go podstaw - zwłaszcza zostawania samemu itd, zanim pójdę na studia, jestem w klasie maturalnej, tzn niekoniecznie w TE wakacje, możliwe, że przełożę to na następny rok, ale w każdym razie w wakacje...) lub za rok dopiero.
Natomiast w hodowlach jack'ów [SIZE=1](które mnie interesują)[/SIZE] mioty będą mniej-więcej do odebrania właśnie wtedy kiedy chcę... Więc mam dylemat...

I tu się pojawia moje pytanie czy jest duża różnica między jrt a prt ?
Dodam, że biorę russellka z dużą myślą o sportach (oczywiście oprócz tego, że uwielbiam teriery i pies będzie też kochanym psem rodzinnym) - zwłaszcza agility, które trenuję z moim westem. I nie wiem czy w tej kwestii jack nie będzie zbyt krótkonożny ? Jacki są trochę mocniej zbudowane niż parsony, prawda? Tak mnie jakoś naszło... Może jednak jack. Nie chciałam pytać na dogo,wiem, że to moja decyzja ale stwierdziłam, że zdanie innych nie zaszkodzi. ;)
Co myślicie ?
Pozdrawiam ;)

Link to comment
Share on other sites

Jatam bym poczekała na miocik Parsonów :evil_lol: Mam nadzieję iż hodowcy jrt nie bedą mi mieli tego za złe :razz: Jeśli do sportów, to Tobie będzie trochu wygodniej z wyższym piesem. Cuś o tym wiem, bo ziom jest o klilka centymetrów przy duży, a i tak mi troche nie wygodnie, co oczywiście nie zmienia faktu że Parsony to najcudowniejsze psy na świecie :diabloti::loveu::loveu: Wybór należy do Ciebie :lol:

Link to comment
Share on other sites

Mnie nie chodzi o moją wygodę. Biegam z westem i nie mam problemu z tym, że jest mały. Chodzi mi raczej o to czy jacki nie są troszeczkę zbyt krępe do agility mimo tego, że skoczne. Chociaż w sumie zdarzają się bardzo różne (wystarczy na Grama spojrzeć, myślałam, że to parson :evil_lol:).
Na zawodach w Polsce nie skacze żaden jack więc nie mam co obserwować :roll:

Link to comment
Share on other sites

Looknij na russellowe forum - dział agility - o russellkach w Szczecinie.

Wiele jacków jest dość mocnych, co je nieco spowalnia na torze i sprawia, że muszą włożyć nieco więcej wysiłku w skoki. Ale nie wszystkie takie są - zobacz Roskę - jest drobna i zapyyyyyla jak mała błyskawica.

W tym względzie lepsze są parsonki. Lecz kupując parsonka w większości nie masz pewności w którą klasę się wpasujesz ( może być to S-ka, lecz równie dobrze dolna granica M-ki ... a wtedy masz na starcie trochę ciężej)


ALE
Jeśli wybierasz hodowlę pod kątem sportu/użytkowości:
- sprawdź dokładnie linie które posiadają pod kątem zdrowotności
- jakie szczenięta wychodzą - czy pokrojowo są w miarę jednolite
- sprawdź, czy psy z tej hodowli już gdzieś pracują ( sport, inna użytkowość)
- popytaj, czy hodowcy przewidują jakieś ulgi dla przyszłych sportowców (gdzieniegdzie mają)


[B]I najważniejsze - nie śpiesz się ! Pośpiech to najgorszy doradca ![/B]

Ja na Kuszę czekałam ponad 1,5 roku - i jak widać opłacało się :loveu:

Link to comment
Share on other sites

Bardzo dziękuję za odpowiedź!!! :)

[quote name='PARSONRK']Looknij na russellowe forum - dział agility - o russellkach w Szczecinie.[/quote]

Jestem tam zarejestrowana i oczywiście widziałam! Biegają u Was jacki z Fioletowej Magii , prawda? Właśnie tę hodowlę rozważam. ;)

[quote]
Jeśli wybierasz hodowlę pod kątem sportu/użytkowości:
- sprawdź dokładnie linie które posiadają pod kątem zdrowotności [/quote]

Tu są schody bo ja jestem w takich sprawach kompletny laik... tzn linie itd... :oops: Nie bardzo się orientuję i dlatego gubię się w szukaniu hodowli...:oops: i między innymi dlatego tu pytam...

[quote]
- sprawdź, czy psy z tej hodowli już gdzieś pracują ( sport, inna użytkowość) [/quote]

no właśnie tu jest problem bo stosunkowo mało russelli pracuje w Polsce... a jeśli już to te kilka parsonków ; natomiast wystawy mnie nie interesują kompletnie więc nie są dla mnie ważne ich wyniki ;)

[quote]
- popytaj, czy hodowcy przewidują jakieś ulgi dla przyszłych sportowców (gdzieniegdzie mają) [/quote]

to akurat nie gra wielkiej roli ;) tzn jeśli będzie trzeba to uzbieram odpowiednią sumkę, jeśli się okaże , że jest wyższa niż przewiduję, do tej pory nie pytałam żadnego hodowcy ile kosztuje szczeniak bo to nie jest najważniejsze... a przewiduję, że nie więcej niż przeciętny szczeniak :wink:

[quote]
[B]I najważniejsze - nie śpiesz się ! Pośpiech to najgorszy doradca ![/B][/quote]

Tak, wiem :)
Z jednej strony chcę już teraz zaraz :evil_lol: a z drugiej wiem, że potem mogę żałować, że nie poczekałam, istnieje szansa, (nawet dość spora...), że będę musiała poczekać na szczeniaka jeszcze rok. Ale rozglądam się już od jakiegoś czasu żeby mieć rozeznanie...

Znalazłam też parę hodowli prt w Czechach ale wiem, że nie będę mogła raczej hodowli zagranicznej odwiedzić przed kupnem szczeniaka (ze względów logistycznych) także nie wiem czy nie odpuścić sobie tego. Chciałabym poznać rodziców szczyla przed kupnem...:roll:
Napisałam do hodowli SONIX, odpisali, że będą mieli wkrótce szczeniaki, czy ktoś coś o niej wie?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Bzikowa']Bardzo dziękuję za odpowiedź!!! :)[/quote]
proszę bardzo :)


[QUOTE]
Jestem tam zarejestrowana i oczywiście widziałam! Biegają u Was jacki z Fioletowej Magii , prawda? Właśnie tę hodowlę rozważam. ;)
[/QUOTE]
Tak - biega u nas "Fioletowa Magia", "Szkodnik" i Roska :) z jacków


[QUOTE]Tu są schody bo ja jestem w takich sprawach kompletny laik... tzn linie itd... :oops: Nie bardzo się orientuję i dlatego gubię się w szukaniu hodowli...:oops: i między innymi dlatego tu pytam...
[/QUOTE]

Popatrz w rodowody - poszukaj przodków w internecie - ich potomstwo, rodzeństwo :)


no właśnie tu jest problem bo stosunkowo mało russelli pracuje w Polsce... a jeśli już to te kilka parsonków ; natomiast wystawy mnie nie interesują kompletnie więc nie są dla mnie ważne ich wyniki ;)





[QUOTE]Tak, wiem :)
Z jednej strony chcę już teraz zaraz :evil_lol: a z drugiej wiem, że potem mogę żałować, że nie poczekałam, istnieje szansa, (nawet dość spora...), że będę musiała poczekać na szczeniaka jeszcze rok. Ale rozglądam się już od jakiegoś czasu żeby mieć rozeznanie...[/QUOTE]
Szczeniak ci nie ucieknie ;) spokojnie :)

[quote]Znalazłam też parę hodowli prt w Czechach ale wiem, że nie będę mogła raczej hodowli zagranicznej odwiedzić przed kupnem szczeniaka (ze względów logistycznych) także nie wiem czy nie odpuścić sobie tego. Chciałabym poznać rodziców szczyla przed kupnem...:roll:
[/quote]

W wypadku hodowli daleko od ciebie musisz polegać na opinii hodowcy, osiągnięciach jego psów i potomstwie.

Link to comment
Share on other sites

Tak dla porównania:
Tutaj masz jak zapyla Jack:
[url=http://www.youtube.com/watch?v=5wn8PzN_QnY]YouTube - Jack Russell Terrier 20070701 Agility[/url]

A tutaj jak zapyla Parson:
[url=http://www.youtube.com/watch?v=L79iVhgLZYU&NR=1]YouTube - WC Indivudual agility Tilda prt Swe[/url]

Link to comment
Share on other sites

Parsonrk - dzięki raz jeszcze ;) Mam o czym myśleć. Te rodowody, linie :evil_lol:
Co do Waszych szczecińskich jack'ów to zastanawiam się ewentualnie nad miotem bo Gabi. Chętnie bym zobaczyła jakieś filmy z treningów, może jakimiś dysponujesz?

Russellka, oba filmiki oczywiście już dawno widziałam :cool3:

Link to comment
Share on other sites

Ja uważam że zarówno i Jacki i Parsony mogą być tak samo dobre w Agility :razz:, możesz mieć Parsona dużego i masywnego jak to co niektóre hodowle miewają a możesz trafić na kruszynę pokroju mojego szczota, tak samo z Jackiem, co niektóre są większe od Bibi, a inne małe, drobne, skoczne i ruchnile jak np. Tola.:)
Napewno analizowałaś sobie filmiki i byłaś na wielu zawodach, widać odrazu że i wsród Jacków i Parsonów można wyłonić osobniki które mają większe predyspozycje albo mniejsze - więc jak dlamnie niema regóły która świadczy o tym która rasa "lepsza" ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Bzikowa']Parsonrk - dzięki raz jeszcze ;) Mam o czym myśleć. Te rodowody, linie :evil_lol:
Co do Waszych szczecińskich jack'ów to zastanawiam się ewentualnie nad miotem bo Gabi. Chętnie bym zobaczyła jakieś filmy z treningów, może jakimiś dysponujesz?

Russellka, oba filmiki oczywiście już dawno widziałam :cool3:[/quote]

nie nie mam

ale jutro jak będzie pogoda, to postaram się coś nagrać :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Bibunia Szczotunia']Ja uważam że zarówno i Jacki i Parsony mogą być tak samo dobre w Agility :razz:, możesz mieć Parsona dużego i masywnego jak to co niektóre hodowle miewają a możesz trafić na kruszynę pokroju mojego szczota, tak samo z Jackiem, co niektóre są większe od Bibi, a inne małe, drobne, skoczne i ruchnile jak np. Tola.:)
Napewno analizowałaś sobie filmiki i byłaś na wielu zawodach, widać odrazu że i wsród Jacków i Parsonów można wyłonić osobniki które mają większe predyspozycje albo mniejsze - więc jak dlamnie niema regóły która świadczy o tym która rasa "lepsza" ;)[/quote]

Nadal o wiele łatwiej jest spotkać mocnego JRT niż mocnego PRT :)

Wybór należy do "nabywcy" :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Bibunia Szczotunia']Ja uważam że zarówno i Jacki i Parsony mogą być tak samo dobre w Agility :razz:, możesz mieć Parsona dużego i masywnego jak to co niektóre hodowle miewają a możesz trafić na kruszynę pokroju mojego szczota, tak samo z Jackiem, co niektóre są większe od Bibi, a inne małe, drobne, skoczne i ruchnile jak np. Tola.:)
Napewno analizowałaś sobie filmiki i byłaś na wielu zawodach, widać odrazu że i wsród Jacków i Parsonów można wyłonić osobniki które mają większe predyspozycje albo mniejsze - więc jak dlamnie niema regóły która świadczy o tym która rasa "lepsza" ;)[/quote]

No właśnie, więc rzecz w tym, żeby wybrać lekkiego szczeniaka.
Jednego masywnego psa już mam :evil_lol:
Wiem , że na ogół PRT są mocniejsze ale tu mam dużo mniejszy wybór jeśli chodzi o hodowle.

P.S. Ania, o jakiej Toli mówisz? :hmmmm:

Link to comment
Share on other sites

A mnie sie wydaje że to tez jest kwesti osobnicza kazdego psiaka..która widac od szczeniectwa..
przykład..mam 3 szczeniaki..Zoya wskakuje wszedzie i nie ma żadnych zachamowań,Zbój tak samo..a Zombi...on zawsze najpierw sprawdza..czasem mu sie nie chce..a potem jak mu sie chce to sobie wdrapie sie na fotel...taki inny temperament..

Link to comment
Share on other sites

[quote name='nenemuscha']A mnie sie wydaje że to tez jest kwesti osobnicza kazdego psiaka..która widac od szczeniectwa..
przykład..mam 3 szczeniaki..Zoya wskakuje wszedzie i nie ma żadnych zachamowań,Zbój tak samo..a Zombi...on zawsze najpierw sprawdza..czasem mu sie nie chce..a potem jak mu sie chce to sobie wdrapie sie na fotel...taki inny temperament..[/quote]

Temperamenty bywają różne, ale ogólna pisałam o różnicy w budowie.

Jacki muszą włożyć w skok więcej energii. Co nie zmienia faktu, że też popylają ekspresowo :)

Jutro jak będzie tak ładnie jak dziś, porobię filmiki ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...