Jump to content
Dogomania

Jak nie przekarmić szczeniaka...


katja-coffie

Recommended Posts

Witam :)
Od niedzieli mam nowego lokatora-mix maltańczyka i chichuachua, nazywa się Coffie :) Mam problem, byłam dziś u weterynarza i powiedział, żebym dawała jej mniejsze porcje bo ma brzuszek wzdęty... Karmię ją 4 razy dziennie, na moje oko waży kilogram na pewno. Raz dziennie dostaje karmę Royal Starter, inne posiłki to kaszka mleczno ryżowa, ser biały, słoiczek gerbera, ryż z kurczakiem, myślę żeby dać jej jajko gotowane ale nie wiem czy całe czy pół... Jak myślicie 2 łyżki stołowe 4 razy dziennie wystarczą? Czy jeszcze mniej? Już sama nie wiem... Nie chce przekarmić psiny ani żeby głodowała :( Może macie jakieś przepisy co mogę jej dać? Chcę karmić ją jedzeniem robionym przeze mnie, tylko raz dziennie trochę karmy Royal.
Liczę na Waszą pomoc

Link to comment
Share on other sites

z jajkiem nie przesadzaj.. to samo tyczy się gerberów - wbrew pozorom lepiej coś samemu ugotować niż to podawać.. niby dla dzieci, ale konserwanty ma..
może zostań na suchej karmie i tym kurczaku z ryżem? biały serek i te kaszki raz na jakiś czas, a nie codziennie, chociaż jak dla mnie te kaszki to też nie za dobry pomysł..
mała była odrobaczana? może dlatego ma wzdęty brzuszek?
na opakowaniu karmy masz dawkowanie - to jest dawka dzienna, więc powinno ci to zobrazować ile taki maluch powinien jeść.. nie ma co przekarmiać, bo jak spasiesz szczenie to będziesz mieć tłustego podrostka, a później tłustego psa z kłopotami z sercem i stawami..

Link to comment
Share on other sites

Skoro je Startera, to pewnie maluch ;)
Ja bym proponowała wybranie, czy sucha, czy gotowane. Jeżeli już, to zachowaj długi odstęp czasu między podaniem suchego, a innym jedzeniem.
Z jajkiem ostrożnie, bo to mały psiak, raz na tydzień-dwa możesz podać żółtko jajka, gotowane lub na surowo.
Jeżeli widzisz, że psiak się "przejada", po posiłku ma wzdęty brzuch i jest ospały lub ciężko się porusza, zmniejsz porcję. Lepiej karmić częściej, a mniej. Młode szczenię powinno jeść co najmniej 4 razy dziennie, ale małymi porcjami. Natomiast jeżeli maluch je bardzo łapczywie i co gorsza, zacznie chudnąć, to znaczy, że trzeba karmić częściej.
Tak jak napisała poprzedniczka, dawka podana na opakowaniu z karmą to cała dzienna porcja, jeżeli psiak już absolutnie niczego innego nie dostaje. Nasyp taką porcję do kubeczka, zobacz ile to jest i wyciągnij wnioski, czy nie przekarmiasz małej ;)
I jeszcze moja osobista dygresja: mam "zasadę", że szczenięta bardzo młode karmię ile chcą, ale stopniowo. Trzeba brać poprawkę na to, że niektóre psy są bardzo łapczywe i wtedy trzeba im ograniczyć jedzenie, a poza tym u mnie przebywają najczęściej psiaki zaniedbane, z niedoborami różnych składników. Jeżeli psiak od początku był w super kondycji, nie ma takiej potrzeby, to już wybór właściciela.

Link to comment
Share on other sites

Coffie ma 8 tygodni, była odrobaczana... Weterynarz powiedział, żeby raz dziennie dawać karmę, a pozostałe 3 posiłki gotowane jedzenie, kaszkę lub gerbera raz na jakiś czas(ale z niego zrezygnuje). Nie chce jej karmić tylko suchą karmą,bo sama nie chciałabym żeby ktoś mnie karmił takim czymś. Chyba będę ja karmiła suchą karmą na wieczór-dobry pomysł? wtedy przez noc przetrawi ją. Bo skoro weterynarz powiedział, że mogę mieszać gotowane jedzenie z karmą to chyba jest ok?
To w końcu nie wiem czy 2 łyżki-gotowanego jedzenia(bardziej płaskie niż czubate) wystarczą na 1 porcję?

Link to comment
Share on other sites

spróbuj tą karmę zalewać ciepłą wodą - bo może to przyczyna..
co do porcji, musisz sama zobaczyć, najpierw daj jedną łyżkę, później drugą i zobacz jak tam brzuszek i jak chętnie szczeniak je.
Ja przy takim maluchu zostałabym na samej suchej, zwłaszcza jeśli maluch jest łakomy.
Jeśli koniecznie chcesz gotowane, to pamiętaj że większość witamin zostaje w wodzie - a w karmie witaminy są, jest ich więcej niż w ryżu z kurczakiem.. stopniowo do tego gotowanego dodawaj warzywa - bo samo mięso i wypełniacz to uboga dieta jak dla rozwijającego się szczeniaka..

Link to comment
Share on other sites

Skoro weterynarz mi poradził żeby raz dziennie na 4 posiłki dawać karmę to tak będę robić...Karmę moczę oczywiście... A ryż wtedy zrobiłam z kurczakiem i pomidorem-nie miałam innych warzyw w lodówce... Czytałam dużo o karmieniu szczeniąt i wiem czym chcę ją karmić. A moje pytanie dotyczy głównie ilości jedzenia

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

No i słusznie robisz. Z tego co pamiętam to ja moczyłam royal canin( nie jest najtańsza,ale naprawdę dobra, na krakvet.pl można go kupić taniej) w mleku lub wodzie. Starałam się też za bardzo nie dawać pieskowi gotowanego jedzenia ,eksperymentowałam z ryżem i mięsem,ale i tak zawsze kończyło się tak,że ryż zostawiał

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...