Jump to content
Dogomania

Wszelkie pytania na temat BAZARKU zadajemy TUTAJ!


Formica

Recommended Posts

[quote name='Pianka']godzinami postów, innej możliwości nie widze.

Z niezgodnością godzin nic wam nie zrobie, bo w tym może grzebać tylko admin. Póki co trzeba sobie jakoś radzić.[/quote]
To może wreszcie niech ten admin zacznie grzebać w tym, bo to jest problem już od pół roku. A może admina nie ma? Jakby był, to przecież by się czasami odezwał.
I nie traktuj tego jako wytyk do Ciebie ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Menrzuś']To może wreszcie niech ten admin zacznie grzebać w tym, bo to jest problem już od pół roku. A może admina nie ma? Jakby był, to przecież by się czasami odezwał.
I nie traktuj tego jako wytyk do Ciebie ;)[/quote]
popieram godz. 00.17... pewnie i tak przeskoczy ten post...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='halbina']popieram godz. 00.17... pewnie i tak przeskoczy ten post...[/quote]
Nie przeskoczył ;)

:Rose: za stworzenie tego forum, ale żółta kartka za takie traktowanie nas.
Admin "może wszystko" ale kultura osobista dotyczy nawet Jego. Chyba że się mylę. No cóż....każdy jest omylny.
I to wszystko, bo to nie jest miejsce na takie rozważania.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zuzlikowa']Czy ktoś może mi wyjaśnić czemu wszystkie tytuły bazarków są pogrubione,a moje obydwa nie?
Co to oznacza?
Czy ma wpływ na dostępność?:oops:[/quote]
Pogrubione są te tematy, których jeszcze nie czytałaś ;)
"a wyszarzone" to te do których już zajrzałaś ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Basia i Barni']na labradorach nie chca robic bazarków i zbiórek pieniedzy z powodu rozliczenia się z US , czy to nie zgodne z prawem ,że zbiera się pieniądze na pomoc zwierzętom ?[/quote]W pewnym sensie są niezgodne z prawem, bo powinnaś się rozliczać z US z każdej złotówki, która wpływa na Twoje konto, bo to z ich punktu widzenia Twój "dochód", a że potem go przekazujesz na psiaki to już ich nie interesuje. Tak samo jest np. z allegro - od kasy zarobionej na sprzedawanych tam rzeczach też powinno się odporwadzać podatek. Powinno... :diabloti:

[B]_Laro[/B], przecież przelejesz pieniądze na wskazane konto i będzie jasne, że zapłaciłaś, a zatem kupuj :).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='maciaszek']W pewnym sensie są niezgodne z prawem, bo powinnaś się rozliczać z US z każdej złotówki, która wpływa na Twoje konto, bo to z ich punktu widzenia Twój "dochód", a że potem go przekazujesz na psiaki to już ich nie interesuje.[/quote]

Jeśli sprzedajesz i pieniądze wpływają na twoje (wskazane przez ciebie PRYWATNE)konto to to jest dochód= obowiązek wykazania dochodu i odprowadzenia podatku. Co z tymi pieniedzmi dalej zrobisz to już inna broszka...
Ale:
a/ jeśli konto do wpłaty jest kontem fundacji/ instytucji to ONA rozlicza się z fiskusem z darowizn a przy odrobinie dobrej woli w interpretacji całej transakcji bazarkowej "fant" "kupiony" na bazarku mozna potraktować jako nagrodę/dowód wdzięczności za dokonaną darowiznę a nie towar podlegający sprzedaży
klasyczna transakcja sprzedaży wymaga bowiem udziału 2 stron czyli sprzedającego i kupującego - na bazarku nie jest to takie oczywiste bo:
a/pieniądze w umówionej na bazarku kwocie nie są zapłatą dla sprzedającego lecz darowizną dla innego podmiotu( idealnie jeśli darowizną dla podmiotu rozliczającego z fiskusem konto w tym i wpływy z darowizn)
b/ "sprzedający" przekazuje przedmioty nieodpłatnie ( i znów dla uniknięcia wszelkich wątpliwości idealnie aby na żadnym etapie nie miał "fizycznego " kontaktu z tymi pieniędzmi a więc nie uczestniczył w ich przekazywaniu poprzez np. swoje konto bo to mogłoby rodzić konieczność jawności i ewidencjonowania/ksiegowości konta - co w wypadku konta "prywatnego" jest niemozliwe) więc w sensie prawnym nie jest sprzedąjacym tylko przekazujacym darowiznę rzeczową ( na rzecz osoby dokonującej darowizny pieniężnej na umówiony na bazarku konto i cel "finansowo" nie zwiazany ze "sprzedąjacym" )
c/darowizny od obcych podlegają opodatkowaniu dopiero po przekroczeniu pewnej sumowanej w skali roku kwoty/wartości i jest to bodaj 5 tyś ( obowiązek płacenia podatku ma tu oczywiście obdarowany a nie darczyńca)

Strasznie to nagmatwałam :oops:ale tak mi to tłumaczyła znajoma księgowa:roll:
Konkludując- [B]to co dzieje się na bazarku to nie handel[/B] ( własnie dzięki temu, że jest bezwzględny nakaz przekazywania CAŁEJ kwoty na jawny cel i obowiązek publicznego potwierdzenia, że na ten cel wpłynęły a "celem" nie jest oczywiście własciciel oferowanych przedmiotów;))
[B]Bazarek może byc więc traktowany jako cykl darowizn[/B] -
1/"sprzedajacy" proponuje/ wskazuje cel darowizny i sugeruje jej wysokość (w zamian obiecując konkretną nagrodę co dla nas jest atrakcją bazarku ale z drugiej strony gmatwa trochę całą sprawę dla fiskusa)
2/"kupujący" akceptuje ten cel i kwotę ( lub w licytacji ją podnosi) i dokonuje darowizny
3/"sprzedajacy" przekazuje obiecaną nagrodę (też w formie darowizny)
4/ obowiązek ew. podatku od darowizny mają więc: "cel bazarku" i "kupujacy" jako jedyni beneficjenci ale jak pisałam wyżej obowiazek ten pojawia sie dopiero po przekroczeniu pewnej wartosci daru ( co na naszym bazarku jest raczej niemozliwe)

Link to comment
Share on other sites

Elaboraty to moja specjalnośc:diabloti:
Martwią mnie tylko te bazarki gdzie sprzedający udostępnia [U]własne [/U]konto bo faktycznie może mieć kłopoty:roll:
Ja staram się tego uniknąć ( gdy wystawiam nie na fundację) współpracując z dogomaniaczką która udostępnia swoje konto ( a nie uczestniczy w "sprzedaży") "przyjmując " darowizny które oczywiście natychmiast przekazuje na bazarkowy cel.

Link to comment
Share on other sites

[URL="http://www.dogomania.pl/forum/members/17740.html"]taks[/URL] :crazyeye::crazyeye::crazyeye: niezle

ale tak podsumowując jak do kompletnego cepa .

chcemy sprzedawać swoje rzeczy np smycze z logo labków

organizujemy bazarek piszemy na jaki cel

ludzie kupują i zgadzają się na cenę

teraz jest kwestia wpłaty
nie mamy konta żadnej fundacji ,bo takowa nie istnieje dla labradorów

mamy tylko swoje prywatne konta .

i co dalej zrobić ,żeby się nikt nie przyczepił ??

Link to comment
Share on other sites

ja to rozumiem tak:
osoba/osoby x pomaga psom i potrzebuje pomocy ( darowizny) na tę działalność.
Wie, że jest wiarygodna dla pewnej grupy ludzi ( czytaj dogomaniaków) więc zwraca się do tych osób ( poprzez forum) z prośbą o pomoc ( np. poprzez wątek na PwP) opisując na co i dlaczego zamierza wydać podarowane pieniądze
Dalej ktos z forum ( nazwijmy go "Y" )zakłada "bazarek" informując o potrzebach osoby "x" ( to nazywamy "cel bazarku")
I następny krok nie mający dalej nic wspólnego z handlem- "Y" na bazarku prosi o darowiznę w określonej wysokości ( więc jak dla mnie to co nazywamy na bazarku "ceną" nie jest ceną w sensie "handlowym" tylko sugestią wysokości darowizny)
Jeśli ktos na taką darowiznę się zdecyduje i jej dokona to akurat na Waszym bazarku ma obiecaną nagrodę w postaci smyczy z logo labków. Wartość tej smyczy jest na tyle mała że za ten prezent nie musi płacic podatku od otrzymanej darowizny rzeczowej.
A teraz co z wpłatą na cel bazarku ( czyli dla osoby "x"):
jesli ta darowizna wpływa bezpośrednio na jej konto to do pewnej kwoty ( chyba 5 tys rocznie ale sprawdzę to jeszcze dokładnie) może spać spokojnie bo od takiej darowizny nie płaci się podatku.
Niestety jesli wpłata wędruje do osoby"x" poprzez konto "Ygreka" czyli załozyciela bazarku to moim zdaniem sytuacja może być trochę niejasna ( ta sama osoba przyjmuje pieniądze i wysyła towar więc to może być jednak zinterpretowane jako transakcja kupna/sprzedaży). [U]Aby więc uniknąć wszelkich niejasności prawnych [/U]wymyśliłam takie wyjście, że wprowadzam do łańcuszka jeszcze jedną osobę (nazwijmy ją"z").
"z" jest dogomaniakiem [U]do którego mam pełne zaufanie[/U] ( bo wg regulaminu bazarku to ja jako założyciel bazarku odpowiadam za to aby wpłaty dotarły na wskazany cel więc jak "z" cos zdefrauduje to ja muszę pokryć straty:shake:) a jednoczesnie z punktu widzenia prawa jest to dla mnie osobą zupełnie obcą ( i jej konto też:evil_lol:)
"Z" przyjmuje na swoje konto wpłaty z bazarku ( czyli przez moment jest jakby celem darowizn -ale też zwolnionym z podatku) a następnie dokonuje darowizny na rzecz celu bazarku czyli "X-a"
Teraz "dla cepa";):lol::
jeśli chcecie spać spokojniej to podzielcie role : jak jedna z Was zakłada bazarek to niech nie podaje do wpłat swojego prywatnego konta tylko konto kogoś z Waszej grupy. W ten sposób nie zaistnieje ani przez moment sytuacja, że oferujący smycze będzie dostawał za nie kasę do ręki ( czyli będzie sprzedawał:roll:).No i warto jednak przechowywać skany przelewów z tego konta "pośredniego" na cele bazarków - choćby po to aby mieć wgląd ile w sumie w ciągu roku się tych darowizn nazbierało...
[B]edit[/B]
[I]podatków od darowizn dotyczy ta ustawa:
[/I] [I][B][FONT=&quot]http://www.pit.pl/att/przepisy/spadki_darowizny.pdf[/FONT][/B][/I]
[I][B][FONT=&quot]Art. 9.[/FONT][/B][/I]
[I][FONT=&quot]1. [B]Opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności[/B][/FONT][/I]
[I][B][FONT=&quot]rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej[/FONT][/B][FONT=&quot]:[/FONT][/I]
[I][FONT=&quot]1) 9 637 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej;[/FONT][/I]
[I][FONT=&quot]2) 7 276 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej;[/FONT][/I]
[I][B][FONT=&quot]3) 4 902 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej[/FONT][/B][FONT=&quot].[/FONT][/I]
[I][FONT=&quot]2. Jeżeli nabycie własności rzeczy i praw majątkowych od tej samej osoby następuje[/FONT][/I]
[I][FONT=&quot]więcej niż jeden raz, do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych[/FONT][/I]
[I][FONT=&quot]dolicza się wartość rzeczy i praw majątkowych nabytych od tej osoby lub[/FONT][/I]
[I][FONT=&quot]po tej samej osobie [B]w okresie 5 lat[/B] poprzedzających rok, w którym nastąpiło[/FONT][/I]
[I][FONT=&quot]ostatnie nabycie. [/FONT][/I]
[I][B][FONT=&quot]Art. 14.[/FONT][/B][/I]
[I][FONT=&quot]1. Wysokość podatku ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony[/FONT][/I]
[I][FONT=&quot]jest nabywca.[/FONT][/I]
[I][FONT=&quot]2. Zaliczenie do grupy podatkowej następuje według osobistego stosunku nabywcy[/FONT][/I]
[I][FONT=&quot]do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe.[/FONT][/I]
[I][FONT=&quot]3. Do poszczególnych grup podatkowych zalicza się:[/FONT][/I]
[I][FONT=&quot]1) do grupy I – małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo,[/FONT][/I]
[I][FONT=&quot]ojczyma, macochę i teściów;[/FONT][/I]
[I][FONT=&quot]2) do grupy II – zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków[/FONT][/I]
[I][FONT=&quot]pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków[/FONT][/I]
[I][FONT=&quot]rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;[/FONT][/I]
[FONT=&quot][I]3) [B]do grupy III – innych nabywców[/B].[/I][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='anetta']Ja nie mod, ale kiedyś widziałam bazarek w którym osoba która wystawiała bazarek sama w nim licytowała.[/quote]

Ja też spotykam takie bazarki. Zdarza się, że ktoś wystawia rzeczy podarowane przez inną osobę, a jeśli są fajne to sam licytuje. Ale to chyba nic złego, jeśli wywiąże się z zobowiązań. :lol:

Link to comment
Share on other sites

jest ustawa regulująca handel internetowy i tam można sprawdzić jak to wygląda w świetle prawa. A allegro - jeżeli na sprzedaż wystawiamy rzeczy używane do pewnej kwoty dochód ze sprzedaży tych rzeczy nie podlega opodatkowaniu. sprawdzę dokładnie i jutro napiszę więcej

Link to comment
Share on other sites

na razie tyle znalazłam:
[B]Podatki a handel w Internecie[/B]

[B][URL="http://ehandel.pit.pl/sprzedaz_rzeczy_nowych__podatek_pit_podatki_a_handel_w_internecie_968.php"]Jaki podatek - jeżeli sprzedajesz prywatnie[/URL][/B]

[B][/B]

[B][URL="http://ehandel.pit.pl/sprzedaz_rzeczy_uzywanych_podatki_a_handel_w_internecie_965.php"]Nie zapłacisz podatku[/URL][/B], ani dochodowego, ani od czynności cywilnoprawnych, jeżeli: sprzedałeś rzecz używaną ponad 6 miesięcy. Nie masz też wtedy obowiązku doliczania dochodu do rocznego PITa. Od 1 stycznia 2007r. nie ma już znaczenia kwota 1.000 zł - ewentualny podatek PCC rozlicza bowiem kupujący.
Jeżeli jednak sprzedasz rzeczy nowe (posiadane krócej niż 6 pełnych miesięcy kalendarzowych), zapłacisz podatek dochodowy od zysku według skali podatkowej: 19 %, 30 %, albo 40 %. Transakcję taką - nawet zrealizowaną ze stratą - musisz wykazać w zeznaniu rocznym PIT-36.

Link to comment
Share on other sites

Kasiek0502 - dzięki za informacje:loveu:
W wypadku Allegro sprawa jest jasna - to jest handel, ale ja mam ciągle wątpliwości jak to jest z naszymi bazarkami. Rozpytuję na prawo i lewo i choć przyznam zdania są różne ale jednak większość ( fachowców bo moje zdanie jako laika tu się nie liczy) ma poważne wątpliwości jak to kwalifikować. Handel to raczej nie jest bo w większości przypadków ta transakcja ewidentnie nie spełnia warunków ( np w wypadku wpłat bezposrednio na fundacje gdzie powstaje inny rodzaj powinnosci podatkowej od tych pieniędzy).Darowizna już prędzej aczkolwiek darowizna w klasycznym sensie nie powinna być "warunkowa" ( czyli powiązana bezposrednio z czymś innym - nabyciem rzeczy , usługą itp). Na pewno jest to jakaś forma umowy cywilno prawnej ale czy i jak opodatkowanej? Na razie trzymam się wersji darowizny ( bo jakos bardziej mnie argumenty za tym niz handlem przekonały) ale będę drążyć temat dalej.
No i jest jeszcze jedno małe pytanko - czy robienie rzeczy na bazarek (biżuteria, smycze, obrazki, koszulki z logo...) to zabawa czy juz działalność gospodarcza. No bo jeśli robi się to systematycznie a transakcje bazarkowe są handlem to nie wiem ale sprawa nie jest w takim razie jednoznaczna...:shake:
Dla mnie to wszystko jest absurdalne ale dura lex sed lex:roll:

Link to comment
Share on other sites

[B]Ustawa kodeks cywilny:
[/B][I][COLOR=DarkGreen]to o "handlu"[/COLOR][/I][B]:
Art. 535.[/B] [URL="http://www.lex.com.pl/kodeksy/?akt=64.16.93.htm#przcc"](205)[/URL] Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i [U]zapłacić sprzedawcy cenę. [/U][COLOR=DarkGreen][I](podkreślenie moje - zapłata na bazarku nie jest/nie może być wg regulaminu zapłatą dla sprzedawcy/wystawcy bazarku )
[/I][/COLOR][I][COLOR=DarkGreen]
to o darowiznach[/COLOR]:[/I]
[B]Art. 888. [/B]§ 1. Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. [COLOR=DarkGreen][I]( przekazanie rzeczy z bazarku?)[/I]
[/COLOR][B]Art. 893. [/B]Darczyńca może włożyć na obdarowanego [U]obowiązek oznaczonego działania[/U] lub zaniechania, nie czyniąc nikogo wierzycielem (polecenie).[I][COLOR=DarkGreen](podkreslenie moje -obowiązek działania= darowizny/wpłaty na wskazany cel charytatywny?) [/COLOR][/I]


[B]Art. 894. [/B]§ 1. [U]Darczyńca[/U], który wykonał zobowiązanie wynikające z umowy darowizny, [U]może żądać wypełnienia polecenia[/U], chyba że ma ono wyłącznie na celu korzyść obdarowanego[COLOR=DarkGreen][I]( podkreslenie moje)[/I][/COLOR].

[B]Prawnika nam trzeba do pomocy[/B]:modla:[B] bo to wszystko piramidalnie zagmatwane [/B]:wallbash::flaming:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...