Jump to content
Dogomania

Mistrzostwa Polski IPO


Basia i V

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

W sobote i w niedziele odbyly sie w Krakowie Mistrzostwa Polski MPPT i IPO 1,2 i 3. Dopisala pogoda (slonecznie, ale z chlodnym wiatrem), publicznosc, i zawodnicy. Zwlaszcza zawody IPO staly na dobrym i raczej wyrownanym poziomie. Musze tu bardzo pochwalic organizacje (za wszystko odpowiedzialny byl Marek Szczepanski) lokalizacje - ladny stadion, duzy parking i duzo drzew, pod ktorymi mozna bylo schowac przed sloncem psy czekajace na swoj start. Obiekt ten zostal udostepniony dzieki pomocy kol. Jacka Maja, hodowcy ON z Krakowa.
Konkurs MPPT sedziowali polscy sedziowie Zbigniew Milewski i Jacek Lewkowicz, a konkursy IPO 1-3 H.Salamon (Polska)oraz H.Weizdorfer i R Marktschlager (Austria)
Sobotni konkurs MPPT stal na dosc zroznicowanym poziomie. Psy z czolowki pokazaly ladna prace, te z ogona nie wiadomo po co w ogole na ten konkurs przyjechaly. Konkurs wygrala Arleta Syc z czarna labradorka z Krakowa, drugie miejsce zajela Magdalena Ziolkowska z groenendalka Azha(AKI Plock), a trzecia byla Anna Horoszko z suka ON Cornelia.
Konkurs IPO 1 wygral Piotr Stypulkowski z psem ON AGIS z Konina, IPO2 Bartosz Przykuta z malinois Oskarem (chyba Warszawa?) , a IPO 3 -bezkonkurencyjna Patrycja Frolenko z aierdalem Eyk'iem (Szczecin, Europa ;-))
Przykre, ze informacja o tak waznym kynologicznym wydarzeniu na tym forum w ogole nie spotkala sie z zaintersowaniem

Link to comment
Share on other sites

Mistrzostwa dane mi bylo ogladac po raz pierwszy - jestem pod wrazeniem, warto bylo spedzic czas na stadionie Borek w Krakowie. Obiekt wymarzony, ladnie polozony, baza noclegowa dla przyjezdnych pod nosem. Pogoda rowniez byla w sam raz. Co najwazniejsze mozna bylo zobaczyc poziom posluszenstwa na wysokim poziomie (zwlaszcza to IPO-we), bylo od kogo sie czegos nauczyc. Ja sie rowniez dziwie troche ze na forum informacja ze takie mistrzostwa sie odbeda nie spotkala sie z zainteresowaniem, ja zalozylam temat na labkowym forum i po powrocie w sobote biegiem zapodalam, ze mistrzem MPPT zostala labka - temat sie rozwinal w innym kierunku a wiadomosc o zwyciestwie przedstawiciela forumowej rasy nie zrobila na nikim wrazenia. I moje wysilki zeby zachecic wieksza ilosc labkowiczow do sportu kynologicznego chyba spelzna na niczym.
Basiu, gratuluje wyniku, tworzycie z Vortanem zgrany tandem, milo popatrzec na wasza prace.

Link to comment
Share on other sites

To czemu zostali przyjeci na te mistrzostwa ? jak ktoś startuje ,to powinien byc oceniany tak jak wszyscy ,a jeśli to są tylko dla polskich zawodników ,to powinni nie przyjmować zgłoszeń od zagranicznych .Tak mi się wydaje .

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Owczarek2006']cyt.:Psy z czolowki pokazaly ladna prace, te z ogona nie wiadomo po co w ogole na ten konkurs przyjechaly.

A może po to żeby się przekonać jaki już mają poziom? Jakby wiedzieli że są najlepsi to po co przyjeżdżać? Zresztą plac treningowy a boisko na zawodach to dwie różna rzeczy. :) pzdrw[/quote]

Po pierwsze - podaje sie lokaty 1-4, bo przepisy mowia, ze te lokaty sa wazne, wpisuje sie je w papiery, dalszych juz nie. I choc uwazam, ze to mocno niesprawiedliwe - poki przepisy nie ulegna zamine tak jest i tyle.

Co do startu w MPPT psow ze slabym wyszkoleniem - pisalam juz o tym na belgach - po pierwsze - uzylam troche za ostrego sformulowania. Po drugie- mistrzostwa Polski to nie zawody podworkowe, tylko najwyzszej krajowej rangi. Dlatego dobrzy by bylo, gdyby jednak jakis przyzwoity poziom zostal zachowany. Oczywiscie ze trening i zawody to bardzo rozne warunki startu. Ale niestety z przykroscia musze powiedziec, ze te slabo cwiczace psy czesto byly prowadzone przez szkoleniowcow - zawodowcow. Podejrzewam, ze w natloku zajec nie znalezli czasu na dopracowanie, wytrenowanie psa. Tylko czy takim wystepem daja dobre swiadectwo o swojej szkolce?
W starych regulaminach PT byl taki zapis, ze tytul PT pies otrzymywal, jesli zaliczyl egzamin PT 3x na ringach posluszenstwa na wystawach. Praca z posluszenstwa na ringu dawalaby juz jakis przedsmak tego co jest na zawodach- stres, rozproszenie, harmider, nowe miejsce.
No i przydalaby sie w nastepnych latach jakas wstepna kwalifikacja zawodnikow na zawody. Dlaczego tego nie ma teraz? Ano dlatego, ze sport kynologiczny umiera, zajmuje sie tym garsteczka ludzi. ZKWP nie jest zaintersowany jego rozwojem (w kazdym razie do zeszlego roku nie byl).I GKSP nie chce ich ploszyc stawianiem ekstra wymogow.
Albo - dajmy sobie spokoj z PT i rozwijajmy obedience. Bo tu tez okazuje sie, ze szpica jest juz dosc waska - w klasie 3 chyba nadal 1 pies, w klasie 2 ma prawo startu bo ja wiem? Moze 30-40 psow, ci co juz moga probowac sil w rozwojowej klasie 1 wola tluc klase 0, sporo latwiejsza od PT. Sport kynologiczny w Polsce nie kwitnie, to nie jest cos, co jest w modzie. Wymaga zamilowania, pieniedzy, wiedzy i zdolnosci. A przede wszystkim aktywnosci i samozparcia, gdy w czasie treningu pogoda jest "pod psem".
Wiekszosc ludzi robi oddzialowe PT i uwaza, ze ma wyszkolonego psa. A to dopiero poczatek drogi.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='figek']
Basiu, gratuluje wyniku, tworzycie z Vortanem zgrany tandem, milo popatrzec na wasza prace.[/quote]

Dzieki, bardzo Was brakowalo na tych zawodach, szkoda, ze Figa nie ma rodowodu...

Co do braku zainteresowania - na forum ON jest to samo - zdawkowe gratulacje i temat umiera. A w koncu taki pies zwyciezca - to powinna byc np chluba dla hodowcy. A malo ktorego to w ogole obchodzi.

Link to comment
Share on other sites

Właśnie przez to ,że Związek mało interesuje się kadrą i wyszkoleniem ,a tylko podstawowe ,to sądzę ,że doskonałym pomysłem jest rekomendowanie przez Związek prywatnych szkoleń ,prowadzonych przez instruktorów Związkowych i pod kontrolą Związku.Takie coś ma przyszłość ,bo kto będzie miał ambicję ,to zawsze z kursantów będzie miał możliwość wyselekcjonowania przyszłych zawodników.Od wielu lat obserwowałam jakie problemy mają Oddziały w szkoleniu i jaki problem z dobrą kadrą ,jak ktoś już posiadł wiedzę ,to szybciutko zakładał swoją szkołę i tam zarabiał pieniądze ,a Związek dalej nie miał dobrych szkoleniowców.Teraz może coś drgnie i za rok może dwa zobaczymy już trochę lepszy poziom na zawodach (mam taką nadzieję)

Link to comment
Share on other sites

Niechby bodaj zdawkowe gratulacje, moze nikt nie zna tego pieska ani jego przewodniczki, prawdopodobnie nie uczestniczy w dyskusjach na tym akurat forum, labkowych jest kilka. Ale wydaje mi sie ze wszyscy milosnicy rasy powinni sie ucieszyc, moze ten i ow troszke zaciekawic o co biega w tym wszystkim i podumac - a moze ja bym tez sprobowal? Bo faktycznie slabo z tym sportem u nas, ja trafilam zupelnie przypadkowo i bardzo zaluje ze nie zdarzylo mi sie cos takiego wczesniej.
Figa nie ma rodowodu, jest adoptowanym pieskiem. Z tego co mi sie udalo ustalic rodzicow ma rodowodowych i nawet hodowlanych jednak jest dzieckiem z pierwszego miotu suki, ktora zostala pokryta (?!) zanim zdobyla uprawnienia hodowlane. Jest tez eksterierowo troche wadliwa ale jak dla mnie urocza. Dlugo sie nie moglam przyzwyczaic do klapciatych uszu i charakteru jakze roznego od poprzednich moich ON-ek. Sentyment do owczarka niemieckiego do dzis mi pozostal. Zerkalam w kierunku czarnych belgow ale jak ich troche wiecej poznalam to doszlam do wniosku ze jak dla mnie sa zbyt jednak niecierpliwe. Zwlaszcza maliniaki - sporo ich bylo na mistrzostwach i rzucalo sie to w oczy, niektorzy przewodnicy, przeciez doswiadczeni, mieli klopoty ze skupieniem pieskow na sobie.

Link to comment
Share on other sites

Ja sądzę ,że dla wszystkich uczestników tych zawodów powinny być ogromne brawa ,a już dla czołówki to powinno się zrobić odpowiednie nagłośnienie .Oczywiście ,że ci co ich rasa wygrała powinni być dumni i pisać wszędzie gdzie tylko można ,o sukcesie pieska danej rasy .Ja mogę tylko pogratulować i cieszyć się razem ze Zwycięzczami ,że w pięknym stylu pokazali się na tych Zawodach.Brawo dla Zwycięzców i wszystkich uczestników :klacz: :B-fly: :laola: :terazpol:
Mam nadzieję ,że co roku bedzie coraz więcej śmiałków do pokazania się na tej imprezie .

Link to comment
Share on other sites

My tu skupilismy sie tylko na MPPT, a przeciez byly to takze mistrzostwa IPO - i tam poziom byl naprawde wysoki. Posluszenstwo u wielu psow bylo na wysokim poziomie, obrona rozniez cieszyla oczy. Dlatego te smutne, wystraszone psy byly takim ostrym kontrastem.A wsrod zawodnikow sporo bylo mlodych wiekiem przewodnikow i psow, pare innych krecilo sie na zapleczu - zatem rosnie w sile pokolenie mlodych wiekiem szkoleniowcow, ktorzy juz wiedza, ze nie tylko kolce i induktor to narzedzia szkoleniowe. To naprawde bardzo mile i dobrze rokuje na przyszlosc.

Link to comment
Share on other sites

Ja strasznie zaluje ze sie troche za dlugo guzdralam w niedziele, za pozno dojechalam i nie zobaczylam posluszenstwa Tigry(Ara vom Fuchsgraben) z Magda Krolikowska. Widzialam ich obrone - nie przepadam za IPO ale musze przyznac ze bylo na co popatrzec. No a Eyk z Patrycja Florenko to prawdziwy koncert, chyba niepredko bedziemy mieli okazje ich na zywo zobaczyc.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

podobno ma byc wykoszona laka dla ipo1 i taka trroszke mniej wykoszona dla ipo3.ale gidze to nie mam pojecia:cool1: .
od nas bedzie cala brygada-bez pieskow.poznac po kreceniu wszystkiego kamera na statywie przez glonka:evil_lol: .ja niestety musze jechac do niemiec.
dorplant -dla ciebie i slawka-polamania nozek i raczek zycze:thumbs: :kciuki: :kciuki:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ayshe']
dorplant -dla ciebie i slawka-polamania nozek i raczek zycze:thumbs: :kciuki: :kciuki:[/quote]
hi hi hi a to trafiłas w samo sedno ,ja juz nózke w gipsie miałam a Sławek teraz raczke w bandarzach ma :lol:
nie dziekujemy ,
trzmcie kciuki ,beda nam potrzebne !

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ayshe']startujesz z nozka w gipsie?:cool3: :evil_lol: a co zescie pod tira wpadli hurtem czy jak?czy pod onka?na jedno wychodzi:roll: :evil_lol: ...[/quote]
nie na szczescie ja to juz przeszłosc a Sławek wpadł pod :evil_lol: :evil_lol: goldena !!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...