Jump to content
Dogomania

LOBBY NA RZECZ PRZYWROCENIA CHARTOW LOWIECTWU


bagi

Recommended Posts

No , co o tym myslicie . Gdyby mozna bylo polowac z tymi psami ? Oczywiscie sa konieczne szczegolowe warunki takiego polowanie , zwierzyna na jaka mozna by bylo polowac , szkolenie , treningi , sprawdzenie uzytkowosci i licencje na polowanie .

Uwazam ze pierwszym punktem , aby cos w temacie drgnelo jest zniesienie zezwolen na charty .

PISZCIE , podyskutujmy na ten temat , bo moze wsrod charciarzy nie ma zainteresowania tymi sprawami .

Link to comment
Share on other sites

w sumie to skoro trzeba sie starac o pozwolenie na charta to powinno sie trzeba rowniez starac o pozwolenie na spaniela,wyzla itp itd bo one czesto wiecej szkod robia......Ja jestem za bo to prawo to kolejny bezsensowny paragraf......Apropo lowiectwa itp itd nie bede sie wypowiadac bo nie mam takowego charta nadajacego sie do tego.......Aczkolwiek dla wielu chartow byloby to milym urozmaiceniem zycia....

Link to comment
Share on other sites

....Aczkolwiek dla wielu chartow byloby to milym urozmaiceniem zycia....

tia :evilbat: tak od czasu do czasu rozerwać zajączka na strzępy... :niedowia:

Proponuję wyścigi chartów, można się pohazardować, wygrać, własciciel spełniony i pies pewnie też 8)

Link to comment
Share on other sites

Leni tyle szkod ile narobia mysliwi to nawet hordy wyglodzonych chartow nie zrobia......Poza tym apropo zajaczka i tego ze wilczarze nie maja instynktu mysliwskiego.....Z cala pewnoscia moge powiedziec ze Cerry go nie posiada bowiem dzisiaj jak na polu wyploszyl zajaca,pogonil za nim z 5 metrow i ukontentowany z fajnego krociutkiego sprintu wrocil po porcje pieszczot :fadein:

Link to comment
Share on other sites

Zajaczki i tak sa rozrywane przez strzelby mysliwych i mala maja szanse na ucieczke przed , tak dobrze wyposazonym mysliwym . Chart (pies ) , jesli nie ma szans na zlapanie odpuszcza, i nie rani zwierzecia jak to sie czesto dzieje na polowaniach z bronia palna . Poza tym nie mowmy tu o zajacu , bo jest to zwierzyna drobna , ktorej zaczyna brakowac na naszych polach . Warto natomiast zauwazyc sprawe nadpopulacji lisa . Tu chart moglby miec duze pole manewru . Jesli istnieje w Polsce sokolnictwo , ktore wlasciwie nie ma zbyt wielkiego znaczenie w gospodarce lowieckiej , to polowanie z chartem jest tu bardziej znaczne i potrzebne .

Link to comment
Share on other sites

Tak sie sklada ze zwierzeta , byly ,sa, beda narazone na atak drapieznikow zawsze . Ewolucja przystosowala je do umiejetnosci unikania , kamuflarzu przed drapieznikami. Dla zajaca , pies , czy lis , czy inny drapieznik jest norma (znanym wrogiem) . Nie mozna tego rozpatrywac w kategoriach ludzkich , bo to glupie . Drapiezcy poluja bo musza zyc , pies jest drapiezca , wyszkolonym i wyhodowanym przez czlowieka do pomocy w polowaniu (czy bedzie to wyzel , gonczy, jamnik , czy chart ) . Poza tym nie ma mozliwosci aby mysliwi przestali polowac na zwierzeta , gdyz jest to ich powinnosc wzgledem ochrony przyrody . Musza prowadzic odstrzaly , i nikt , ani nic tego nie zmieni. Uwazam natomiast , ze polowanie z chartem jest bardziej humanitarnym , gdyz stanowi stosunek zwierze na zwierze , bez wspomagania typu noktowizor , luneta itd.

Link to comment
Share on other sites

Cześć sorry że się wtrące, (ja również mam charty 2 greye 1 whippeta), to nie jest głupi pomysł. Trzeba się jednak zastanowić nadtym że istnieje kłusownictwo. I to przez nie jest zakaz polowania z chartami oraz przez to że chart zostały hodowane aby szczuc zwierzyne a myśliwy ją dobijał (zresztą charty są wzrokowcami i trudno je wyszkolić odpowiednio).

Link to comment
Share on other sites

Cześć sorry że się wtrące, (ja również mam charty 2 greye 1 whippeta), to nie jest głupi pomysł. Trzeba się jednak zastanowić nadtym że istnieje kłusownictwo. I to przez nie jest zakaz polowania z chartami oraz przez to że chart zostały hodowane aby szczuc zwierzyne a myśliwy ją dobijał (zresztą charty są wzrokowcami i trudno je wyszkolić odpowiednio).

wtrącaj się, wtrącaj, im nas wiecej tym weselej :D

Link to comment
Share on other sites

...Zezwolenie trzeba mieć nawet na włoszczyznę ...

ta włoszczyzna mnie rozbroiła dokumentnie.

ale wracając do tematu. dlaczego ludzie kłusują z psami? szczególnie w tak dotkniętym bezrobociem terenie jak kielecczyzna.

nie sądzę, że umożliwienie polowań z chartami w znacznym stopniu zmniejszyłoby ten proceder, ale być może choćby w nieznacznym. Osobiście wolałbym iść spokojnie na spacer bez obawy, że jakiś nawiedzony myśliwy ustrzeli mojego super hiper wystawowego psa. czy choćby moją dziesięcioletnią staruszkę, która nadal ma w sobie tyle werwy, że niejednemu zajączkowi skórę by przetrzepała. Pozostaje mi jednak spacerowanie na smyczy i w kagańcach. Taki bowiem mam obowiązek zgodnie z zezwoleniem na posiadanie chartów. jakie więc dobro preferujemy? dobro lisa, który kradnie nasze kury i kaczki? czy dobro naszego psa, który nie może spełniać roli do jakiej przez nas został stworzony? jakie mamy zagęszczenie chartów każdy wie i to jaką cieszą się popularnością. jestem pewien, że na moim terenie nie zrobiłyby one spustoszenia. Zresztą poza lisami nie ma już co pustoszyć. myśliwi zajęli się tym doskonale.

jestem za zniesieniem sztucznego i bzdurnego przepisu nakazującego właścicielom chartów uzyskania zezwolenia na owo posiadanie.

jestem za umożliwieniem polowań z chartami pod specjalnym nadzorem.

Tomasz Kuszyk

Link to comment
Share on other sites

Co do charakteru pracy charta , to do niego wlasnie nalezalo zabicie ofiary , czyli dzialal jak bron . Wspolczesne psy mysliwskie zasadniczo tego maja nie robic , pisze zasadniczo poniewaz i tak to robia .

Co do szkolenia , nie widze problemu , charty tak silnie maja zakodowany instynkt lowiecki , ze odpowiednio go rozbudzic i ukierunkowac, nie jest problemem .

Klusownictwo , no coz , ja uwazam ze legalizacjia polowan sprawila by , ze nielegalne pozyskiwanie zwierzyny zmniejszylo by sie . Po prostu czesc klusownikow zaczela by legalnie polowac .

Co do protestow pseudo ekologow , to trudno, byly sa i pewnie beda . Lepiej niech jezdza po rzezniach i kontroluja uboj , bo tam maja prawdziwe pole do popisu .

Link to comment
Share on other sites

Troszke sie nie odzywałam, ale smutno mi bez was, więc znow znaczne sie udzielać. ;)

Ja podpisuje się rękami i nogami pod tym, co pisze Bagi. Nie siedze w łowiectwie, wiec nie mam nawet zabardzo pojęcia o próbach pracy, polowaniach itp.... ale sama miałam w domu whippeta i królika... Duke nie raz uganiał sie za Puśką (piski i serduszko walące jak oszalałe...), ale nigdy nic jej nie zrobil, przyciskał ją nosem do ziemi i spoglądał, co chwile na mnie mówiąc jakby: "no masz, weź". Szkoda mi oczywiście tych zajcy, które dopadłyby chartole, ale takie jest prawo natury... A, wiec jestem za!

Moge zejsc na chwile z topicu? (nie wytrzymam i musze wam powiedzieć). Mysia byla wczoaraj pokryta, za 2 miechy urodzą sie malenstwa!!! (jesli wszystko poszlo dobrze, 2 majacie kciuki :wink: )

Link to comment
Share on other sites

Co do protestow pseudo ekologow , to trudno, byly sa i pewnie beda . Lepiej niech jezdza po rzezniach i kontroluja uboj , bo tam maja prawdziwe pole do popisu .

Czyli pseudo ekolog to ktoś, kto ma odmienne zdanie w kwestii polowania z chartem? :roll:

Link to comment
Share on other sites

Nie droga Leni pseudo ekolog , to ktos kto malo wie ,a duzo krzyczy . A w kwesti odmiennosci zdania , to po to wlasnie dyskutujemy ,ale marytorycznie . Poglady krzykaczy mnie osobiscie nie interesuja . Bo ja slucham bardzo chetnie , ale ludzi ktorzy maja cos do powiedzenia .

Link to comment
Share on other sites

Bagi!

Polowanie z chartami jest dla mnie jak biała kartka papieru, w tej materii jestem "lajkonikiem" :lol: , jedynie głośno się zastanawiam. Czy polowanie z chartem w naszym kraju jest całkowicie zabronione, czy może to "sport" dla elity? Rozumiem, że jesteś za zniesieniem zakazu posiadania chartów przez społeczność wiejską. Kłusowanie z chartem czy stawianie wnyków dla mnie jeden czort. Pal licho zajączka, przeraża mnie co innego: wiejskie oszołomy nie będą płacić składek na Związek Łowiecki, ani rejestrować psów ( ach te koszty...), wybiją wszystko w ciagu kilku lat, co nada się do zjedzenia lub przyozdobienia małżonki na niedzielną sumę ( lata po moim polu to moje i za darmola), niekontrolowane rozmnażanie pseudo chartów ( pokaż mi chłopa, który wyda kilkanaście stów na rodowodowego psa i zapewni mu godziwe warunki do egzystencji), następnym etapem będą wałęsajace się watahy zdziczałych chartopodobnych, wespół zespół z innymi kundelkami robiące niemałe zamieszanie w okolicy i na końcu pan drapieżnik - myśliwy robiący porządek zgodnie z ustawą. Kółko się zamyka. :-?

Grzebiąc na dogomanii znalazłam stronę z fotami hiszpańskich, pomordowanych (okaleczonych, powieszonych na drzewach i zagłodzonych) chartów i im podobnych. U nas zapewne nie będą przyozdabiać drzewek padliną, od czego siekiera, pałka, jak pupil zeżre kurke albo kaczusie na podwórku to żywot będzie miał krótki.

Ty Bagi i kilku innych zapaleńców, macie poukładane w głowach, ale co z innymi ? Czy dla Waszej garstki warto poświecać jako taki porządek. Od kiedy obowiazuje zakaz i czym było spowodowane jego wprowadzenie?

Nie upieram się twardo przy swojej racji, chętnie posłucham czegoś konstruktywnego.

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Po II wojnie Swiatowej zakaz polowania z chartami byl bardziej posunieciem propagandowym niz swiadoma ochrona zwierzyny drobnej . Przed wojna z chartami polowala drobna szlachta i wlasciciele ziemscy , oni kultywowali tradycje lowieckie zwiazane z tymi psami , przestrzegano zasad polowania , szanowano upolowana zwierzyne , dbano o tak cenne psy jakimi byly charty . W czasie wojny kiedy to wiele , majatkow poszlo w perzyne , charty pozabierali miejscowi chlopi i ludzie , ktorzy poslugiwali sie nimi jako jedynym mozliwym srodkiem do zdobycia pozywienia dla cal;ej rodziny . Osobiscie znam kobiete , ktora opowiadala mi jak podczas wojny ukrywala sie jako dzieckio u lesniczego , ktory mial charta i temu psu cala rodzina zawdzieczala codziennie swierze mieso, a tym samym po prostu zawdzieczala mu zycie .

Po wojnie wiadomo co sie dzialo nagonka na wszystko co mialo cos wspolnego z dawnymi "panami" . Chart byl swietnym "kozlem ofiarnym" pacyfikowano wsie wybijano psy , nawet te do charta nie bardzo podobne . To trwalo do lat 90' , dopiero niedawno sprawy zabijania tych psow zostaly naglosnione przez media i w tej chwili psy klusownicze sa zabierane do schronisk , uwaga , jako sprzet klusowniczy .

Co do tego , co dzieje sie w hiszpani , to trudno to porownywac ,

a nawet o tym mowic , jednak to jest zwiazane z pewna tradycja , jaka u nich istnieje , to oczywiscie jest nie do przyjecia , ale to fakt .

Polska w tym wzgledzie ma jednak bardziej ludzkie podejscie , jesli mozna takim nazwac celowe gubienie psa , ktory juz klusownikowi nie jest potzrbny . Zwroc uwage na ilosc chartow w potzrebie .

Jeszcze raz podkreslam , zakaz polowania i nakaz posiadania zezwolenia nic nie zmienil , nadal z chartami sie poluje i nadal je sie hoduje bez papierow . Oczywiscie brak kontroli powoduje wiele cierpienia u tych psow . Jednak wiem , bo rozmawialam z kilkoma klusownikami ( czasem trzeba) , ze wielu z nich polowalo by legalnie gdyby tylko bylo wolno . Ci , ktorzy zle postepuja ze swoimi psami i tak beda tak postepowac i nic tego nie zmieni , bo takimi sa ludzmi .

Link to comment
Share on other sites

Nie mam charta ale całym sercem jestem za inicjatywą przywrócenia mozliwosci polowania z chartami. Ma to na pewno wiekszy wymiar mysliwski niz to co obecnie nazywa sie łowiectwem.

Co do polowan kłusowniczych "wiejskich mysliwych" (o których pisała Leni), oni mogą polowac bo ich psy to nie charty - wiec nie obowiązuje ich przepis o zakazie polowania z tymi pieknymi psami(I tu wyszło ze jestem miłosnikiem chartów :) ).

Nie rozumiem dlaczego akurat z chartami nie mozna polowac. Moze sa najszybsze ale do polowan na zajaca czy sarne wystarcza 2 - 3 "dobrze wyszkolone" inne psy mysliwskie.

Co do "ekologów" to proponowałbym wiecej pracy mniej krzyków.

P.S. Jeszcze z zycia mysliwych - na próbach polowych wyzłów panowie wypuscili na pole 118 kuropatw z podcietymi lotkami. Mieli swietna zabawe i obfity łup. Niestety nie wiadomo ja 2 uciekły. (Bez komentarza)

Link to comment
Share on other sites

Gasyou

Prwda jest taka ,ze zezwolenie tzrba miec rowniez na mieszance chartow , to po prostu eksterminacja tych psow . Wogole to zezwolenie to paranoja , nie ma czegos takiego nigdzie na swiecie .

A tak dla ciekawosci , to na wegrzech mino zakazu polowania z chartami sa organizowane polowania w specjalnych skansenach z ich rodzimymi chartami (magyarami) . Odbywa sie to w malym zakresie i bardziej dla tradycji niz celowej gospodarki lowieckiej . To nie jest do konca dobre, jednak swiadczy o tym ze nasi sasiedzi bardziej szanuja tradycje niz my polacy . Jak juz wczesniej pisalam , u nas mozna by to organizowac jak polowanie z ptakiem drapieznym, czyli po pierwsze kto by chcial polowac musialby nalezec do PZL, pies musialby przejsc proby pracy i byc odpowiednio ulozony . Kazdy wlasciciel musialby miec zezwolenie na pozyskanie danej okreslonej liczby zwierzat np. lisow . A takze moglby polowac tylko w jednym okreslonym okresie czasu .

Link to comment
Share on other sites

Co do posiadania pozwolenia na mieszance chartów to przepraszam - zwyczajnie nie wiedziałem. :)

Co do zakazu - tez uwazam ze to bzdura i podtrzymuje zdanie ze w takim wypadku pozwoleniem powinno byc objete wiecej ras psów mysliwskich. (Mam nadzieje ze nie przeczyta tego ktos, kto wprowadzi w zycie zakaz posiadania seterów :) )

Link to comment
Share on other sites

Gas

A dlaczego by nie ? ;) Mysliwski, to mysliwski :)

Zartuję oczywiście.

Bardziej poważnie. Sama nie mam zadania co do polowań z chareami. Chetnie jednak Was poczytam. Sama jestem ciekawa który argument iw którą stronę mnie przkona.

A może by ktos po prostu wypunktował za i przeciw. Byłoby łatwiej.

Bagi

Tobie chodzi tylko o przywrócenie tradycji i mozliwośc uzytkowania zgodnie z przeznaczeniem, czy jeszcze o coś ?

Sorry za głupie pytanie, ale nie jest to dla mnie do końca jasne.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...