Jump to content
Dogomania

Jaka rasa do agility ?


Agility

Recommended Posts

Według mnie to trochę głupie podejście "chcę psa do sportu", to co jest najważniejsze przy planowaniu psa, to to, że jest to przyjaciel, który przez większość czasu nie będzie sportowcem, a członkiem rodziny. Dlatego wybierając rasę, wybierz tę która czy to pod względem charakteru, wielkości itd. będzie najbardziej odpowiadać Tobie, rodzinie i Waszemu stylu życia.

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Według mnie to trochę głupie podejście "chcę psa do sportu", [/QUOTE]
Jak się nie zajmujesz sportem z psem to możesz tak myśleć ,ale nie wypowiadaj się w dziale sport i praca .Kto chce z psem jakiś sport uprawiać ten myśli o tym jakiego psa ma do tego sportu kupić.Każdy pies kiedy nie pracuje jest normalnym psem przyjacielem i członkiem rodziny.

Link to comment
Share on other sites

No dla mnie to też oczywiste, że pies ma pasować do warunków, że jest członkiem rodziny, ale przecież ludzie też mają pasje dotyczące czy to agility, czy sportu zaprzęgowego, ratownictwa czy innych dyscyplin i według mnie to o wiele lepsze domy dla ras pracujących niż idiotyczne kupowanie rasy użytkowej do siedzenia na kanapie i spacerków po lesie, z leniwym rozważaniem jakiegoś sportu dla pieska, które i tak kończy się na gdybaniu.

Link to comment
Share on other sites

Siostra mojego chłopaka ma Border Collie. To są genialne psy, ale moim zdaniem nie dla wszystkich...Zawsze jak jadę odwiedzić z chłopakiem jego rodzinne miasto, wyjeżdżając żałuję tego psa. Dziewczyna zakupiła suczkę BC podczas 2 czy 3 roku studiów. Dodatkowo pracowała. Wszystko fajnie - dom, ogród. Suczka jest wymiziana, wykochana...jednak większość dnia spędza w ogrodzie sama. Jej jedyną atrakcją jest gonienie przechodniów przechodzących przy płocie i kotów. Na dłuższy spacer wychodzi w weekendy. Doszło do tego, że nie lubi innych psów, zagryza koty, na smyczy chodzić nie potrafi kompletnie, jest absolutnie nieodwoływalna. Dziewczyna zamiast wydawać jej jasne komendy tylko do niej "ciumka". teraz na domiar wszystkiego przeprowadza się jakieś 15 km dalej, a pies zostaje w domu rodzinnym "bo tam jest ogród", "co ja z nią zrobię w kamienicy"...Będzie ją zabierać na weekendy. Próbowałam ją namówić na jakieś szkolenie, nawet ćwiczenie w parku czy coś...Niestety, nie ma czasu. Coraz więcej obowiązków...
Bordery to jedna z najbardziej wymagających czasowo ras z jakimi się spotkałam i nie polecałabym jej wszystkim. Najpierw trzeba się bardzo poważnie zastanowić.Myślę, że przykładem może być przypadek, który przedstawiłam powyżej.

Link to comment
Share on other sites

hmm Macie rację najlepszymi a raczej najczęściej spotykanymi psami na zawodach są Aussy, Bordery, Owczarki....
Ja tam trenuję agility z moim serdlem :P i powiem że Kejtu śmiga jak ta lala :P
Klub w którym trenuje jest baardzo urozmaicony jeśli chodzi o psy do tego sportu....

Link to comment
Share on other sites

Jeśli ktoś poważnie myśli o sportach i osiąganiu jak najlepszych wyników to wybiera najczęściej BC. Tylko, że sportów nie ćwiczy się na okrągło. Psa takiego jak BC trzeba zająć czym jeszcze. Poza tym jeśli chodzi o psa, który po prostu będzie zainteresowany i ćwiczenie agility to ma być świetna zabawa to każdy pies się do tego nadaje. Wybierając rasę nie można kierować się tylko jedną rzeczą. Trzeba zdawać sobie sprawę, że aktywny pies będzie nieszczęśliwy u właściciela, któremu spodobał się jakiś sport i szuka idealnego psa tylko do niego. Natomiast jeśli ma się warunki na bardzo żywiołowego psa i chce się najbardziej skupić się na jednym sporcie to nie widzę problemu w wybraniu rasy takiej jak BC, Aussie, Belg itp.

Link to comment
Share on other sites

A ja z grzywkami polecam bieganie:grzywacz chiński-
Jeśli ktoś chce niewielkiego pieska do agility i nie nastawia się na ostrą rywalizacje i ciągłą mozolną prace... tylko na rekreacyjne agilitowanie,czasem jakieś zawody,bez konieczności zwycieżania.
Wspaniaławspólna zabawa z małym pieskiem - agility i grzywka to jest to.
Tylko trzeba znaleźć szczenię z odpowiednim charakterem,po dobrych rodzicahc - bo niestety tylko wybrane psiaki z miotu nadają się do sportu.
[IMG]http://www.chinesecrested.no/pics/cache/d4/gal_img_inline_d4b36fcccd803da64baa6f0509eee644.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Jeśli ktoś chce niewielkiego pieska do agility i nie nastawia się na ostrą rywalizacje i ciągłą mozolną prace... tylko na rekreacyjne agilitowanie,czasem jakieś zawody,bez konieczności zwycieżania.[/QUOTE]
A niby dlaczego grzywki są polecane tylko do rekreacyjnego biegania w agility ? W klasie S niektóre grzywki właśnie zwyciężaja ,nawet kwalifikują się do reprezentacji na MŚ .

Link to comment
Share on other sites

Wybierając rasę nie kierujmy się tylko jej predyspozycjami do sportów, oprócz treningów ten pies będzie z nami mieszkał, będziemy się z nim bawić, spędzać czas, więc zastanówmy się czy cechy tej rasy nam pasują. Padły tu Border Collie, więc zaznaczę, że nie wszystkie psy mają wrodzony potencjał, niestety są również Bordery które predyspozycji nie mają, a takich nie jest mało, jest to również w dużym stopniu kwestia wychowania, ale i kojarzeń bez przemyślenia, rozmnażania psów bez cech charakterystycznych dla tej rasy.

Link to comment
Share on other sites

Mnie osobiście denerwuje stwiedzenie psi sport=border collie.
One nie są wcale najlepsze w tych rzeczach.
Poza tym że są szybkie mają multum wad, które mogą utrudnić ci pracę w agility, i zycie w domu.
Wystarczy też sobie porównać ile psów rasy bc robi coś a ile z nich coś osiąga, gwarantuję że za wiele tych co osiagaję nie ma, w przeciieństwie do tego ile coś robi.
Oczywiście praca da efekty.
Ale w sportach typu agility nie prędkość jest najważniejsze.
Warto też zwrocić uwagę na to jaki '%' psów w schronach na zachodzie europy to bordery, bo piesek miał byćź idealny do sportu a taki nie był.
Z gory napiszę że zgadzam się ze stwierdzeniem że bordery psy do sportu fajne sa( bo zaraz dostanę 150pw od fanów borderów że mam post edytować xD), ale z tym że najlepsze to nie bardzo.
No i nie oszukujmy się, bordery stały się bardzo popularne,wystarczy spojrzeć ile 13 letnich dziewczynek maży o borderze,i będzie z nim agility uprawić.Ciekawe ile z tego to prawda jest, bo pewnie takie kłamstawa że hej ho.
No i idealizowanie borderów na forum źle się teraz dla nich kończy, bo jest coraz więcej ogłoszeń typu Border Collie bez rodowodu...
Teraz się czegoś spodziewam ze strony uzytkownika który w tym temacie już pisał...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='drachena']Wybierając rasę nie kierujmy się tylko jej predyspozycjami do sportów, oprócz treningów ten pies będzie z nami mieszkał, będziemy się z nim bawić, spędzać czas, więc zastanówmy się czy cechy tej rasy nam pasują. Padły tu Border Collie, więc zaznaczę, że nie wszystkie psy mają wrodzony potencjał, niestety są również Bordery które predyspozycji nie mają, a takich nie jest mało, jest to również w dużym stopniu kwestia wychowania, ale i kojarzeń bez przemyślenia, rozmnażania psów bez cech charakterystycznych dla tej rasy.[/QUOTE]

Wydaje mi się, że wybierając jakąkolwiek rasę, która w domyśle ma być przeznaczona do sportu, warto szukać przede wszystkim hodowli, które mogą mieć mioty predysponujące do uprawiania sportu. Myśmy tak np. szukali JRT - pisaliśmy do kilku hodowli, szukając psiaka do sportu głównie, o konkretnych cechach, a nie wystawowego. Pisaliśmy po jednego psa, ale hodowczyni zasugerowała nam innego, który jej zdaniem lepiej spełnia się w sporcie pod względem temperamentu itd. I tak też wybraliśmy - ale nie można zakładac, że skoro JRT są aktywne, to nadają się wszystkie do sportu. I podobnie chyba jest z każdą inną rasą, również borderami.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Grzywek oczywiście wygrywać może i kwalifikować się na mistrzostwa też:-)
ale znam tę rasę świetnie i w tej rasie raczej tyrana pracy agilitowej ciężko znaleźć,dlatego napisałam rekreacyjnie,
grzywka robi wszystko i bardzo się stara dla swojego pana,
a są rasy tzw do agility na bardzo poważnie które są tak nakręcone że chcą trenować dla samego trenowania(biegania po torze)
grzywka może zrobić przykładowo 5 powtórzeń jakiegoś ćwiczenia i już mówi kończymy bo to nudne
a border może zrobić 20 powtórzeń i nadal jest chętny

a i jeszcze przykład weźmy dwa psy trenująca już zaawansowanie-
niech ktoś obcy wyjdzie z agilitową grzywką na tor i z nią pobiegnie,to ona wcale nie pobiegnie albo skoczy coś tam,albo przebiegnie tor ale bez fanu tylko jakby z łaski

a np niech ktoś obcy weźmie borderka- pokaże mu jego piłkę,i już może z nim śmigać prawie tak jak z pańciem

Link to comment
Share on other sites

Oj uważam, że to nie jest reguła z tymi Borderami o jakich napisałaś :)
Border może zrobić 20 powtórzeń, ale prawdopodobne już po paru powtórzeniach uzna, że może coś źle robi, i dlatego to powtarzają? Więc albo zacznię kombinować, albo w przypadku psa bardzo słabego psychicznie może się zrazić, chociaż pewnie i są takie Bordery które zrobią bez problemu 20 powtórzeń ;) Tak samo z tą piłką, nie każdy pobiegnie z obcą osobom.

Link to comment
Share on other sites

Według mnie nie można powiedzieć, że ta rasa nadaje się do sportu a inna nie. Raczej można napisać, że często widzimy tą rasę na zawodach i, że dobrze sobie radzi. Sama znam bardzo dużo borderów w agility, ale często widzę też: belgi, aussie, owczarki pirenejskie, holenderskie i ich mieszanki. Ale ja pomyślała bym nad wzięciem psa ze schroniska. W naszym olsztyńskim schronisku mamy tor i czasem go rozkładamy i ćwiczymy z psiakami, są psy które naprawdę dobrze sobie radzą.

Link to comment
Share on other sites

W jednej fundacji jest super sunia mix- ona może być świetna do agility,super żywiołowa,skoczna,chętna do pracy,odważna i niezmordowana,będzie do kategori Large bo jest z tych większych psiakow- czarno biała krótkowłosa z małą domieszką gdzieś tam amstaffka.
Widziałam panne na zdjęciu- gdyby ktoś szukał to taki pies może być świetny i przy okazji znaleźć dom który będzie odpowiadał aktwności suni i wykorzysta jej predyspozycje.:cool3:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...