Jump to content
Dogomania

Kurs instruktorski Obedience


zachraniarka

Recommended Posts

  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='LALUNA']Twoje obserwacje sa błędne jak i porównanie.[/QUOTE]

Dla ścisłości- to nie są moje obserwacje, ponieważ jak już wspomniałam za mało miałam do czynienia z agility by cokolwiek porównywać. Natomiast osoby startujące w obu dyscyplinach przedstawiły mi taki sposób widzenia. Nie mam powodów by się z tym nie zgadzać, tym bardziej, że moje póki co bardzo skromne doświadczenia w agility na dzień dzisiejszy to potwierdzają.

Co do zmian to z tego co słyszałam- ćwiczenia we wszystkich klasach mają zostać takie same. Kwestia ma się tyczyć poprawek, ściślejszych określeń ćwiczeń- sposobu wykonywania i oceniania, ujednoliconych wymagań pod względem klasy międzynarodowej. To tyle ile ja wiem.

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Co do regulaminów polskich Inki została poproszona o przedstawienie systemu sędziowania i oceniania obedience w Szwecji i na świecie. [/QUOTE]

[QUOTE]Acha co do zatwierdzania regulaminów bez uzgodnień, cichcem, za plecami.. To zainteresowanych wysyłam na forum psysportowe, gdzie było wiele dyskusji o niezgodności w regulaminach, o punktach wymagających poprawy[/QUOTE]

To juz nie bardzo rozumiem. Czy mają być wprowadzone zmiany na podstawie propozycji rzuconych na forum psy sportowe czy zmiany zainspirowane Szwecja i reszta świata?

[QUOTE] Natomiast za wszelkie zmiany i poprawki wprowadzane do naszego regulaminu jest oczywiście odpowiedzialna GKS.[/QUOTE]
No to mi zabrzmiało bardzo asekuracyjnie.

I coby mnie nie posądzać o mało merytoryczną dyskujsję. Czy można prosić o przybliżenie tych zmian które sa zaproponowane do GKSzP?
Bo o ile znam te co proponowałam to zupełnie się nie domyślam jakie mogą byc inne te światowe.

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Nie mam powodów by się z tym nie zgadzać, tym bardziej, że moje póki co bardzo skromne doświadczenia w agility na dzień dzisiejszy to potwierdzają.
[/QUOTE]
A co potwierdza Twoje doswiadczenie w zasadności wprowadzenia 0 w agility na zawodach oficjanych skoro te psy maja odpowiedni wiek do startów w wyzszej klasie?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA']No to mi zabrzmiało bardzo asekuracyjnie.[/QUOTE]

Asekuracyjnie?
A kto inny mogłby wprowadzac zmiany jak nie GKS? Jest to po prostu stwierdzenie faktu. Natomiast co do zmian to z tego co wiem wiele wzorców może być brane pod uwagę. Czy stoi coś na przeszkodzie by zapoznać się z zagranicznymi systemamu jak i uwagami krajowych zawodników- ja w tym nie widzę problemu. Tak na chłopski rozum.. :roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA']A co potwierdza Twoje doswiadczenie w zasadności wprowadzenia 0 w agility na zawodach oficjanych skoro te psy maja odpowiedni wiek do startów w wyzszej klasie?[/QUOTE]

Jak dla mnie 0 w agility jest (a raczej powinna być) adekwatna do 0 w obedience. Prostsze ćwiczenia- czyli w tym przypadku prostszy tor do pokonania, bez trudniejszych przeszkód typu slalom, huśtawka- przy zastosowaniu normalnego systemu oceniania- czyli strefy muszą być zaliczane itp.

To samo chciałabym zobaczyć w 0 w obedience- proste ćwiczenia, czyli takie jakie są- bez kwadratu, bez komend w marszu itp. natomiast sędziowane tak samo jak w wyższych klasach- a nie na zasadzie, jak pies siada krzywo przy nodze to przymykamy oko bo to zerówka..

Link to comment
Share on other sites

Zachraniarka bardzo dziwnie redagujesz swoje wypowiedzi które chyba nie zawsze oddaja w pełni to co chcesz powiedzieć:
[QUOTE]Ostatnio miałam okazję się zapoznać bliżej ze sportem agility.[/QUOTE]

[QUOTE]Dla ścisłości- to nie są moje obserwacje, ponieważ jak już wspomniałam za mało miałam do czynienia z agility by cokolwiek porównywać. [/QUOTE]

Najpierw twierdzisz że sie blizej zapoznałaś ze sportem agility, a w kolejnej wypowiedzi że mało masz do czynienia z agility a wypowiadasz sie jedynie z zasłyszanych opinii. Które sie potem tez mogą okazać ze od osób które nie koniecznie blizej udzielają sie w zawodach oficjalnych ZK.
Byc moze dlatego sposób Twoich wypowiedzi jest dla mnie bardzo często nieczytelny bo dla mnie zapoznanie się bliższe ze sportem oznacza co innego niż wysłuchanie opinii jednej lub drugiej osoby.

Link to comment
Share on other sites

Laluna
mi się wydaje, że piszę klarownie, jeżeli dla Ciebie jest to mało jasno- będę cierpliwie tłumaczyć.. Choć mam wrażenie, że Twoje wypowiedzi nie są spowodowane brakiem zrozumienia tekstu tylko charakterystyczną dla Ciebie czepliwością- która moim zdaniem nie służy niczemu? No ale to moje zdanie, być może Ty masz swoje powody, dlatego odpowiadam.

Jak dla mnie określenie "ostatnio się zapoznałam"- jest ściśle powiązane z tym, że skoro nastąpiło to niedawno to trudno bym miała wiele do czynienia. Co nie znaczy, że nie mogę mieć na ten temat własnych przemyśleń, prawda? Tym bardziej, jeżeli pokrywają się one z opiniami osobami, które się tym zajmują dłużej.

Mam nadzieje, że jasno już, choć w razie czego jestem przygotowana na uściślanie kolejnych moich wypowiedzi na zasadzie pisania "masło jest maślane" co nie jest w żaden sposób związane z tematem.

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Jak dla mnie 0 w agility jest (a raczej powinna być) adekwatna do 0 w obedience. Prostsze ćwiczenia- czyli w tym przypadku prostszy tor do pokonania, bez trudniejszych przeszkód typu slalom, huśtawka- przy zastosowaniu normalnego systemu oceniania- czyli strefy muszą być zaliczane itp.[/QUOTE]
Regulamin jest tylko prosty gdy sie go czyta. Ale w praktyce oznacza to powstanie wiele sytuacji które nie sa objęte przepisami i sędzia sam musi zadecydować jak to ocenic. Takze i w agility. Zatrzymania, pokonoywanie wiekszym łukiem przez psa stwarza wiele mozliowsci gdzie siedzia moze aczkolwiek nie musi przyznać błąd psu. I o ile może bardziej surowo podejsc w starszych klasach w 0 nie musi tego robić.
Natomiast sama 0 to dowód na to ze potrzebne sa ludziom te prostsze klasy które zacheca a nie zniechęca do uprawiania sportu byc moze z innym psem o lepszych predyspozycjach. Ocena tez ma olbrzymi wpływ na motywacje. To co dla niektórych jest czysta relacja z zawodów dla innych moze byc mało motywująca. POdobnie z ocena. I łagodniesze sedziowanie nie powinno przeszkadzać osobom które chca dojsc do obedience FCI bo dla nich celem jest starty w wyzszych klasach. Dla wielu starty w docelowe w 0 jest mostem dla utrzymania motywacji az do nabycia kolejnego psa z którym w wieku szczeniecym bedzie mógł zdać 0 z łatwosica i bez wysiłku. Lecz jesli tej motywacji zabraknie to nigdy nie spróbuje swoich sił z tym nowym, łatwiejszym co to sie wpasuje "dla kazdego psa łatwizna".
[QUOTE]To samo chciałabym zobaczyć w 0 w obedience- proste ćwiczenia, czyli takie jakie są- bez kwadratu, bez komend w marszu itp. natomiast sędziowane tak samo jak w wyższych klasach- a nie na zasadzie, jak pies siada krzywo przy nodze to przymykamy oko bo to zerówka..[/QUOTE]
Biorac pod uwage ze sa to poczatki szkolenia i często z młodymi psami, to nie widziałabym zbytniego przestepstwa w krzywym siadzie. O wiele gorsze jest dazenie do prostego siadu zabijajac ta naturalna radosc w młodym psie poprzez dążenie do perefekcji odległosci co do linijki..

I z zalem wspominam niektórych sędziów którzy juz z 10 lat temu na PT potrafili docenic radośc psa nawet kosztem właśnie takiej dokładności.
To od nich zaczęło się dazyc do wiekszej radosci w szkoleniu.
Jezli zas klasa 0 ma byc dla każdego psa i tego szczeniaczka i tego starego to ma byc na tyle motywujaca aby przytrzymać tych ludzi w checi do dazenia w szkoelniu z tym i z kolejnymi psami i do wyzszych klas.

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Jak dla mnie określenie "ostatnio się zapoznałam"- jest ściśle powiązane z tym, że skoro nastąpiło to niedawno to trudno bym miała wiele do czynienia. [/QUOTE]

No widzisz a dla mnie to zonacza zupełnie co innego bo przeczytałam całe Twoje zdanie

[QUOTE]Ostatnio miałam okazję się zapoznać bliżej ze sportem agility. [/QUOTE]

Gdzie mówisz ze sie blizej zapoznałaś ze sportem czyli chyba mam prawo myśleć ze odnosi sie to do całosci sportu.

Skoro zwykłe pytania dotyczace wyjaśnienia informacji o "kursie instruktorskim" uwazasz za czepialstwo się to gratuluje podejścia.
Duzo ludzi tu tez sie "czepiało" moze trzeba było umiescic na przyszłosć dopisek że ze seminaria czy kursy (jak wolisz) które organizujecie są tylko dla osób które nie zadaja rzadnych pytań. To tez Wasze prawo jako Organizatorów.

[QUOTE]A kto inny mogłby wprowadzac zmiany jak nie GKS? Jest to po prostu stwierdzenie faktu.[/QUOTE]
Wiec skoro jest to fakt oczywisty dla kazdego, nie trzeba go az tak podkreslac kiedy piszesz o wyslaniu zmian zaproponowanych przez Was.

To tyle z mojej strony, wiecej juz nie zadaje zbednych pytań aby nie przeszkadzac wiecej w merytorycznej dyskusji bez pytań.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA']Skoro zwykłe pytania dotyczace wyjaśnienia informacji o "kursie instruktorskim" uwazasz za czepialstwo się to gratuluje podejścia.[/QUOTE]

Ocena zależności między słowami "ostatnio", "bliżej", "wiele" itp. nie ma nic wspólnego z wyjaśnieniem informacji o kursie, więc tym razem ja nie rozumiem o co Tobie chodzi. Nie uważam pytań o kursie za czepialstwo, ale rzecz jak najbardziej normalną i w miarę możliwości staram się udzielać odpowiedzi.

Co do kwestii oceniania to się z Tobą nie zgadzam- uważam, że zarówno radość jak i proste siady powinny być oceniane w każdej klasie. Każda klasa podlega regulaminowi i w każdej klasie są zawody. Jeżeli ktoś nie potrafi nauczyć psa prostego siadu- trudno, dostanie punkt mniej- czy to jest niesprawidliwe? Jak dla mnie gorzej by było gdyby w zerówce jeden pies zrobił prosty siad drugi krzywy i oba by dostały pełną punktację- bo o co tu teraz chodzi? Chyba o to by dać po głowie tym, którym udało się jednak wypracować te siady, a wypromować tych, którym jednak się to jeszcze na ten moment nie dało.

No i druga sprawa- skoro przymykamy oko na krzywe siady. I przyjeżdza ktoś z swojego podwórka z środka lasu. Podchodzi do zawodów, pies siada krzywo- dostaje maksymalną ilość punktów, bo reszta była OK i pies wesoły. Skąd ta osoba się teraz dowie, że jednak ten siad powinien być prosty? Skoro się przymyka oczy.. Dla wielu osób takie zawody to jest jedyna okazja do weryfikacji i wyciągnięcia wniosków.

Link to comment
Share on other sites

"proszę przeczytać jeszcze raz pierwszy post w tym temacie, nigdzie nie ma tam informacji, że po przejściu 3 dniowego kursu otrzumujemy Instruktora Obedience ZK"

Obawiam się ze to naprawdę myląco wyszło ;) - bo ja też dokładnie takie wrażenie odniosłam, kurs instruktorski i JUUU..
:lol:

Oby nie skończyło się to jak w w koniarskim środowisku - kursów na "instruktora sportu" masa, dostają uprawniania ludziska co nawet do końca nie umieją sami jeździć, no a potem PZJ i tak sobie ich musi weryfikować :razz: ;)

Bez urazy - nie twierdzę że tu tak będzie.
:lol:

BTW z tego co wiem nawet nie ukonstytuowała się do końca komisja obedience przy GKSP, więc kto niby ma decydować o zmianach regulaminów? :cool3:

P.S.
Osobiscie wszystkimi łapami podpisuję się pod normalnym, a nie w wersji "szkoła specjalna", traktowaniem zerówki.

Link to comment
Share on other sites

Ja sie opowiadam za rzetelna ocena we wszystkich klasach, takze "0". Jest regulamin, sa punkty karne za odstepstwa od regulaminu i sa po to, zeby je stosowac. Zerowka to krotki program, cwiczenia latwe i samo to powinno stanowic zachete do startow. Co do zachet - w ubieglym roku zaliczylam dwa starty zakonczone dyskwalifikacja, powinnam sie chyba juz zniechecic i nie pokazywac na zadnym ringu. Wiec moze dajmy spokoj z tym lagodnym sedziowaniem w zerowce. Niech ona bedzie takim preludium do jedynki gdzie juz i cwiczenia sa trudniejsze, program dluzszy i sedziowanie ostrzejsze. Moim zdaniem lepiej by bylo zeby kazdy zawodnik byl oswajany z sedziowaniem juz w zerowce. Nie kazdy z zerowki musi wyjsc z doskonala, z ocena bardzo dobra czy dobra mozna jeszcze popracowac wiedzac jakie sie bledy zrobilo i startowac do uzyskania zadowalajacego efektu. Pozniej w jedynce punkty karne za z pozoru drobne przewinienia beda latwiejsze do przelkniecia.
Zaliczylam z suka zerowke w tym roku w Krakowie. Ani pol punkta bym sobie nie dodala ale i nie odjela rowniez. I tak wlasnie chcialam.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zachraniarka']
Co do kwestii oceniania to się z Tobą nie zgadzam- uważam, że zarówno radość jak i proste siady powinny być oceniane w każdej klasie. Każda klasa podlega regulaminowi i w każdej klasie są zawody. Jeżeli ktoś nie potrafi nauczyć psa prostego siadu- trudno, dostanie punkt mniej- czy to jest niesprawidliwe?
[quote]

Mam wrazenie, ze tu nie chodzi o to, czy siada prosto czy krzywo. Ale jak porownac silowo robionego psa siadajacego prosto, acz smetnie z lekko krzywo, ale za to radosnie pracujacego. Ile obciac punktow? Ktoremu wiecej? Wydaje mi sie, ze w takim przypadku, jesli chcemy promowac prace pozytywna, nie silowa, oba psy powinny miec porownywalna ilosc punktow. W praktyce roznie bywa.
[quote name='zachraniarka']
Jak dla mnie gorzej by było gdyby w zerówce jeden pies zrobił prosty siad drugi krzywy i oba by dostały pełną punktację- bo o co tu teraz chodzi? Chyba o to by dać po głowie tym, którym udało się jednak wypracować te siady, a wypromować tych, którym jednak się to jeszcze na ten moment nie dało.
[quote]
Znaczy - stylu pracy nie promujemy?
[quote name='zachraniarka']
No i druga sprawa- skoro przymykamy oko na krzywe siady. I przyjeżdza ktoś z swojego podwórka z środka lasu. Podchodzi do zawodów, pies siada krzywo- dostaje maksymalną ilość punktów, bo reszta była OK i pies wesoły. Skąd ta osoba się teraz dowie, że jednak ten siad powinien być prosty? Skoro się przymyka oczy.. Dla wielu osób takie zawody to jest jedyna okazja do weryfikacji i wyciągnięcia wniosków.[/quote]

Oczywiscie, ze masz racje, ale tu duza jest rola sedziego(przynajmniej powinna byc). Jesli sedzia w omowieniu powie, ze nie obcial punktu za krzywy siad, bo pies pozytywnie zakrecony, ale w nastepnej klasie to juz nie przejdzie, to przekaz informacji bedzie prawidlowy. I jesli smetne psy beda mialy w istotny sposob obnizane punkty za styl pracy - to tez bedzie czytelny przekaz.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Berek']Oby nie skończyło się to jak w w koniarskim środowisku - kursów na "instruktora sportu" masa, dostają uprawniania ludziska co nawet do końca nie umieją sami jeździć, no a potem PZJ i tak sobie ich musi weryfikować :razz: ;) [/QUOTE]

Też mam nadzieję, że tak się nie skończy. Dlatego od razu jako organizatorzy nawiązaliśmy kontakt z GKS i staramy się o stworzenie podwalin pod coś konkretnego, a nie jakiegoś tam kolejnego kursu z pieczątką wyciętą z kartofla.

Jednakże każdy oficjalny kurs musi mieć podkładkę w przepisach, a ten nie powstają tak hop siup. Więc jak sprawa będzie rozwiązana ja na dzień dzisiejszy- szczerze mówię- nie wiem. Kwestii jest bardzo dużo, jak chociaż kwestia komisji, o której wspomniałaś.

[quote name='Basia i V']Znaczy - stylu pracy nie promujemy?[/QUOTE]

Jak najbardziej promujemy- ale dla mnie to zupełnie inna, osobno oceniana kwestia. No bo co ma radość wykonywania ćwiczenia do siadów? Jak napisałam wcześniej uważam, że i radość i siady i wszystko inne powinny być oceniane w każdej klasie. Natomiast wszystko z osobna- jeżeli pies robi coś smętnie to obetnie mu się punkty za smętność, jeżeli coś krzywo to za krzywość. Jeżeli chce dostać maksa to zrobi to radośnie i prosto.

Link to comment
Share on other sites

Zachraniarka wszystkie moje pytania dotyczyły jedynie kursu albo Twoich postów które napisałas. Cała dyskusja o ocenianie i zmiany w regulaminie nie powstała z niczego ale została zainicjowana Twoimi własnymi wypowiedziami:
[QUOTE]Poprawione regulaminy będą wysłane do GKSzP, a następnie umieszczone na forum PsySportowe. Tam będzie można się z nimi zapoznać i o nich porozmawiać :cool3:[/QUOTE]
Czy uwazasz ze dyskusja którą sama zapowiedziałaś ma polegać jedynie na przytakiwaniu i unikaniu kłopotliwych pytań? Kłopotliwych widać bo w przeciwnym razie podjełabyś ligiczna argumentacje a nie przypisywanie komuś czepialstwa.
Moze gdybys bardziej precyzyjnie określiła pojecia nie byłoby tego czepialstwa.

Co do oceny i sędziowania bez względu jakie nie wprowadzić zmiany nigdy nie powstana regułki które wstawia sedziom sztywne ramy. Kazdy regulamin daje takie mozliwości, jak widac nawet na Mistrzostwach Świata Piłki Nożnej.
Wiec tym badziej w obedience, czy agility sędzia bedzie musiał rozsrzygnać wiele takich sytuacji w których pokieruje sie własnymi preferencjami i te 0,5 punktu moze byc decydujace o lokacie.
I tak jak Basia powiedziała moze będzie musiał rozstrzygnać czy krzywy siad z powodu dynamiki jest mniejszym przestepstwem u psa w 0 niż krzywy siad flegamtycznego i niechetnego do pracy psa.
A przy okazji tych łagodnych sędziów to pamietam wiele sytuacji gdzie niektórzy krytykowali tych łagodnych sędziów a potem i tak jezdzili do nich na zawody. No cóż.
Ale wracajac do zmian moze mogłabys jasniej powiedzieć czy zmiany beda dotyczyc tylko tych rzeczy które były poruszane na psich sportach, czy beda to zupełnie inne których pomysłodowaca ma byc Inke. A takze czego ma dotyczyc ta zapowiedziana dyskusja, skoro zmiany juz będa zatwierdzone? Opinia jest wazna przed, potem juz przyjdzie sie jedynie dostosować wiec i dyskusja chyba bedzie zbędna.

No i ostatnie pytanie dotyczace juz wyłącznie "kursu instruktorskiego"
bo dowiedziałams ie jedynie czym nie bedzie ten kurs. Napewno nie bedzie kursem "Na" instruktora, wiec ozostaje pytanie czy "dla" instruktorów czy ogólnie dla wszystkich bez względu czy ma insruktora czy tez nie. I tu mam pytanie ze skoro jest powiedziane ze dla osób które maja doswiadczenie w szkoleniu to znaczy ze poziom bedzie dla osób zaawansowanych które maja odpowiednia wiedze aby zrozumieć o czym jest ten kurs?

Link to comment
Share on other sites

Powolutku i jasno odpowiadam:

[quote name='LALUNA']Zachraniarka wszystkie moje pytania dotyczyły jedynie kursu albo Twoich postów które napisałas. Cała dyskusja o ocenianie i zmiany w regulaminie nie powstała z niczego ale została zainicjowana Twoimi własnymi wypowiedziami[/QUOTE]

Zgadzam się.

[quote name='LALUNA']Czy uwazasz ze dyskusja którą sama zapowiedziałaś ma polegać jedynie na przytakiwaniu i unikaniu kłopotliwych pytań? Kłopotliwych widać bo w przeciwnym razie podjełabyś ligiczna argumentacje a nie przypisywanie komuś czepialstwa.
Moze gdybys bardziej precyzyjnie określiła pojecia nie byłoby tego czepialstwa.[/QUOTE]

Absolutnie nie uważam, że dyskusja powinna polegać na przytakiwaniu- bo co to za dyskusja, ani na unikaniu kłopotliwych pytań- bo od tego jest dyskusja by takie pytania zadawać i na nie szukać odpowiedzi.

Czepialstwo zarzuciłam w jednej kwestii- nie związanej zupełnie z kursem. Mianowicie powiązania słów: "bliżej", "ostatnio" itp. Jak już pisałam wcześniej i teraz się powtarzam- dla mnie to podchodzi pod tłumaczenie czy aby masło jest na pewno maślane.

[quote name='LALUNA']Co do oceny i sędziowania bez względu jakie nie wprowadzić zmiany nigdy nie powstana regułki które wstawia sedziom sztywne ramy. Kazdy regulamin daje takie mozliwości, jak widac nawet na Mistrzostwach Świata Piłki Nożnej.
Wiec tym badziej w obedience, czy agility sędzia bedzie musiał rozsrzygnać wiele takich sytuacji w których pokieruje sie własnymi preferencjami i te 0,5 punktu moze byc decydujace o lokacie. [/QUOTE]

Zgadzam się.

[quote name='LALUNA']Ale wracajac do zmian moze mogłabys jasniej powiedzieć czy zmiany beda dotyczyc tylko tych rzeczy które były poruszane na psich sportach, czy beda to zupełnie inne których pomysłodowaca ma byc Inke. A takze czego ma dotyczyc ta zapowiedziana dyskusja, skoro zmiany juz będa zatwierdzone? Opinia jest wazna przed, potem juz przyjdzie sie jedynie dostosować wiec i dyskusja chyba bedzie zbędna.[/QUOTE]

Jak już pisałam wcześniej- ja nie decyduję o zmianach, napisałam tylko to co się dowiedziałam. Jak będzie to dokładnie wyglądać nie wiem sama.
Czego będzie dotyczyć dyskusja myślę, ze nowych regulaminów właśnie. Za każdym razem kiedy wklejane jest na psysportowe nowe pismo od GKS pojawiają się komentarze, myślę, że i tutaj ich nie zabraknie.

[quote name='LALUNA']No i ostatnie pytanie dotyczace juz wyłącznie "kursu instruktorskiego"
bo dowiedziałams ie jedynie czym nie bedzie ten kurs. Napewno nie bedzie kursem "Na" instruktora, wiec ozostaje pytanie czy "dla" instruktorów czy ogólnie dla wszystkich bez względu czy ma insruktora czy tez nie. I tu mam pytanie ze skoro jest powiedziane ze dla osób które maja doswiadczenie w szkoleniu to znaczy ze poziom bedzie dla osób zaawansowanych które maja odpowiednia wiedze aby zrozumieć o czym jest ten kurs?[/QUOTE]

W kilku postach napisałam o co się staramy, jaka będzie ostateczne wersja, też napisałam- nie wiem. Obecnie doszła mnie informacja, że trzeba będzie zmienić termin kursu, a to się może wiązać z kolejnymi zmianami. Również tymi, które zadecydują czym ten kurs będzie. Dlatego jeżeli mogę prosić o cierpliwość i jak najszybciej podam aktualne informacje co do kursu.

Link to comment
Share on other sites

I taka jeszcze jedna uwaga co do tej sztywnej i ostrej oceny: zawody i doswiadczenie w zawodach daje zupełnie inną perspektywę na to co w regualminie a na to co na zawodach. Juz sie spotkałam tylko w jednym ćwiczeniu w 0 jaki jest skok przez przeszkode dwa rózne wykonania i obydwa zgodne z regulaminem a jakze różniące sie w ocenie i to jak wolno przewodnikowi wykonać to cwiczenie a jakie wykonanie powoduje utrate punktacji. JAk widzisz elastycznosc w regulamieni można uzyskać w zaleznosci nie tylko od regualinu ale i od sędziego. I obydwaj mieli racje,chociaz jeden wymagał bardziej trudnego wykonania, drugi dopuszczał ułatwienie dla psa bez utraty punktów.

Link to comment
Share on other sites

Nie możesz sie tak ciagle zgadzac bo nam dyskusja klapnie;)
a mówiąc poważniej to mam jeszcze jedno pytanie

[QUOTE]Jak już pisałam wcześniej- ja nie decyduję o zmianach, napisałam tylko to co się dowiedziałam. [/QUOTE]
To kto decyduje o zminach czyli inaczej mówiac o propozycjach które zostana przesłane do GKSzP.

[QUOTE] Również tymi, które zadecydują czym ten kurs będzie.[/QUOTE]
Czyli w dalszym ciagu czekamy ( oczywiscie cierpliwie i bez podtekstów) na wyjasnienie "czym" ten kurs będzie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA']JAk widzisz elastycznosc w regulamieni można uzyskać w zaleznosci nie tylko od regualinu ale i od sędziego.[/QUOTE]

Wiem i wiele jest takich miejsc w regulaminie. I myślę, że jak najmniej takich "elstycznych" miejsc powinno być i z tego co znów słyszałam, właśnie takie miejsca mają być uściślone, żeby nie było problemu, że ktoś ćwiczy z psem na podwórku według własnego wyobrażenia regulaminu, a na miejscu okazuje się, że wyobrażenie sędziego jest inne.

Oczywiście ocena zawsze w jakimś stopniu będzie uzależniona od sędziego i wszystkiego uściślić się nie da, natomiast miejsc nie jasnych powinno być jak najmniej. Tak myślę :roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA']To kto decyduje o zminach czyli inaczej mówiac o propozycjach które zostana przesłane do GKSzP.[/QUOTE]

Ostatecznie o zmianach decyduje GKSzP i to nie ulega wątpliwościom. Natomiast co do propozycji wysłanych to jak pisałam wczesniej ja jestem osobą spoza i nie znam wszystkich ruchów komisji. Na ostatnich zawodach w Lęborku p. Rurarz i p. Roszkiewicz poprosili mnie i Michała Szalca o przesłanie naszych uwag do regulaminu. Padła też propozycja konsultacji regulaminów z sędziami szwedzkimi i te uwagi też zostaną wysłane. Natomiast kto jeszcze pracuje nad propozycjami zmian tego nie wiem.

[quote name='LALUNA']Czyli w dalszym ciagu czekamy ( oczywiscie cierpliwie i bez podtekstów) na wyjasnienie "czym" ten kurs będzie.[/QUOTE]

Na dzień dzisiejszy mogę napisac, że termin kursu będzie przesunięty w czasie. Jako organizatorzy dostaliśmy bardzo ważne polecenie wyjazdu zagranicznego i niestety nie będziemy mogli być na miejscu w ostatni weekend lipca. Rozmawiałam o tym wczoraj z Inki i prawdopodobnie kurs odbędzie się w miesiącach: październik- część 1 i grudzień- część 2. Daje to jeszcze bardzo dużo czasu na ustalenia i być może ta zmiana będzie miała wpływ na to "czym" będzie ten kurs. Na temat wszelkich zmian i ustaleń będę informować na bieżąco. Chyba że jak przez ostatni tydzień nie będę miała dostępu do netu- a to już siła wyższa.

Jednocześnie wczoraj dostałam potwierdzenie, że na zawodach sierpniowych w Sopocie- podczas międzynarodowej wystawy będziemy mieli zagranicznego sędziego ze Szwecji.

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Wiem i wiele jest takich miejsc w regulaminie. I myślę, że jak najmniej takich "elstycznych" miejsc powinno być i z tego co znów słyszałam, właśnie takie miejsca mają być uściślone, [/QUOTE]
I właśnie o to tez chodzi aby takich miejsc nie zaostrzać. Jezeli 0 ma być dla kazdego psa i tego szczeniaka i starszego i molosa to chociażby na przykładzie cw. skok przez przeszkodę pwinna być wersja łatwiejsza dla psa. Sedziownie powinni przychylać się do "kierunku" w strone psa, aby swoim sędziowaniem nie wymuszać od włascicieli zbyt szybkich metod nauki. Jezeli 0 ma byc dla kazdego to w takim ćwiczeniu przewodnik powinien mieć prawo do wykonania takiego aby pomóc psu w bezpiecznym naprowadzeniu na przeszkodę. Na jróżnych zawodach usłyszałam na to samo pytanie dwie różne odpowiedzi. W obu przypadkach pies z powodów zdrowotnych nie mógł przeskoczyć przepisowa wyskośc. Obydwaj sędziowie zgodzili sie na obnizenie. Tylko że jeden spytał sie właściela na jaka ma obniżyc aby było dobrze, a drugi "ale tylko o jedną deskę". Mysle że podejscie w tych nizszych klasach jaka jest 0 powinno byc bardziej ukierunkowane na zabawe niż na surowe podeście do plusów i minusów za każde nawet nieznaczne uchybienie. A jezeli dopuszczamy szczeniaki do 0 to tym bardziej nie można od nich wymagać wykonania pod linijkę. Bo taki szczeniak nie jest w stanie wymierzyć sobie sam przeszkódki. To tylko jeden przykład gdzie można ulatwić wykonanie właśnie ze względu ze ma to być sport dla kazdego psa w różnym wieku i róznej rasy.

Link to comment
Share on other sites

skoro sie rozwinęła rozmowa o regulaminach (i nie tylko) o nieścisłościach i nie domówiniach ot ja mam w takim razie pytanie co do zwrotu przez lewe ramie - jak ma być on wykonany? bo sa dwie możliwości1) pies obchodzi przewodnika - robią tak wszyscy2) pies trzyma się cały czas lewej nogi nie obchodzac przewodnika - nigdy ni widziałam na zawodach, ale coś mi gdzieś świta że chyba możnawięc jak to jest? czy jest to uregulowane dokładnie jak ma wyglądać zwrot? czy wersja 2 jest dopuszczalna? pytam go akuray z moim psem cwiczylam wersje 2 , niezależnie od regulaminu mam zamiar nauczyć również 1 ale pytam by wiedzieć z którym zwrotem moge się pokazać na zawodach?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...