Jump to content
Dogomania

5 letni doberman od kilku dni boi się wejść na łóżko?!


ArchiveDB

Recommended Posts

Jak w temacie.

Mój dorosły, w miarę zrównoważony dobek od kilku dni popiskiwał w nocy, brałem go na spacery, raz, drugi, trzeci, w końcu zmęczony łażeniem (3 spacery "fizjologiczne" między 21 o 2 nad ranem to nie szczyt moich marzeń), zacząłem dociekać o co chodzi i spostrzegłem, że pies boi się wchodzić na łóżko!

Łóżko jest duże, w salonie, śpię w nim z żoną a pies z nami. Nigdy nie było problemów a tu nagle taki numer. Staje przy łóżku i na nie szczeka, czasami piszczy. W dzień też wchodzi na nie sporadycznie, a często na nie patrzy i szczeka, jakby chciał się bawić, albo jakby się czegoś obawiał.

Dodam, że pies nie ma swojego "miejsca" w domu (czy warto dobkowi w tym wieku robić jakiś kącik? niebawem będziemy mieli możliwość - niestety w rogu pokoju i nie wiem czy się przyjmie) i być może to łóżko tak właśnie traktuje.

Tak czy inaczej, nie wiem o co chodzi i co robić? Nic go nie boli, wszędzie włazi bez szemrania i pięknie śpi. Do tego feralnego łóżka też wchodzi, ale musi najpierw bite pół godziny poszczekać, lub popiszczeć jak śpimy (a raczej staramy się).

Nic z tego nie rozumiem :)

PS. Tak, nikt nie bił psa na łóżku i nie przydarzyła mu się tam żadna przykra historia. Chyba, że sam sobie coś zrobił, np. zaczepił pazurem itp.? Mam nadzieję, że w takim wypadku za jakiś czas (oby niedługi!) zapomni i będzie ok, jak dawniej? :)

Link to comment
Share on other sites

Muszę powiedzieć że fajny problem dlatego że częściej spotyka sie psa który nie chce zejść z łóżka :)
Pewnie powiesz dla kogo fajny dla tego fajny.
Więc tak, mam nadzieję że codziennie wychodzicie na długie spacery (około 1 godziny) ponieważ większość obsesji powstaje gdy pies nie ma odpowiedniej ilości ruchu i ćwiczeń ze swoim panem/panią. Nie wiem jak jest w twoim przypadku dlatego wolę o tym napisać.
Urządzenie psu osobnego legowiska to kapitalny pomysł ponieważ gdy już wrócicie ze spaceru możesz go tam odprowadzić aby spokojnie odpoczął. Dalej, gdy masz już miejsce dla psa a on i tak szczeka na łóżko musisz definitywnie powiedzieć NIE i odprowadzić go na jego miejsce mówiąc np. "idź na miejsce". Gdy się uspokoi i położy pochwal go i daj smakołyk. Aha, gdy mówisz do niego swoje "definitywne NIE" nie możesz wykazywać zdenerwowania ani innego rodzaju irytacji czy agresji. Tylko wtedy pies uzna że mówisz najzupełniej serio i ani go nie prosisz ani mu sie grozisz a jedynie egzekwujesz posłuszeństwo. Przez cierpliwe powtarzanie tego rytuału pies powinien zrozumieć że wyznaczyłeś nową zasadę i nie wolno mu szczekać kiedy chce. Powinien także zacząć reagować na komendę "idź na miejsce", więc później możesz zrezygnować ze smakołyków i tylko słownie go chwalić. Powodzenia!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...