Jump to content
Dogomania

ile suchego mięsa w karmie


offeczka

Recommended Posts

Cześć. Dziękuję za odpowiedź i przepraszam, jeśli to głupie pytanie. Nie zdecydowałam się jeszcze na zakup tej karmy, słyszałam o niej bardzo różne opinie i jestem na etapie zastanawiania się nad nią.
Większość producentów rozdziela zawartość mięsa w karmie pisząc o zawartości mięsa, co zazwyczaj dotyczy mięsa świeżego, bądź też pisząc o zawartości suchego mięsa - tj.bez wody. O karmie Orijen wiem, że zawiera przynajmniej 70%mięsa: "ORIJEN, zrobiony z wysokobiałkowego mięsa spożywczego (co najmniej 70%)", ale to mięso to mięso z wodą, czy też jest to suche mięso, choć tego nie dodają?
P.S.- nie rozumiem tego znaku zapytania w Twojej wypowiedzi: "70%to mieso z koscmi?", tzn, że mnie pytasz, czy tak jest, czy że piszesz, że tak włanie jest?
Pozdrawiam :)

Link to comment
Share on other sites

No i co, nikt nie wie? Taka znana karma a nikt się nie zainteresował czy te 70% to zawartość mięsa surowego, czy suszonego?
Jeśli Orijen miałby 70% surowego mięsa to ta karma wcale tak dobra nie jest. Przynajmniej nie pod względem zawartości mięsa. Bo ile zostaje po odwodnieniu, 1/4?

Link to comment
Share on other sites

Witam , ja karmie mojego Westa Orijenem Regional Red . Z moich kalkulacji wyszło,że zawartość mięsa w suchej masie to około 40 % . Wyliczyłam i dodałam ilość procentową składników suchych i tych z wodą (w surowym mięsie jest 80 % wody) 70% mięsa to tylko taki chwyt - bardzo popularny zresztą :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nie wiem, czy da się to policzyć w ten sposób, ale wiem, że jeśli na jakiejkolwiek karmie istnieje napis "70% mięsa" to jest to mięso z wodą. Jeśli miałoby to być suche mięso, musi to być wyraźnie napisane, np. "70% SUCHEGO mięsa". Wydaje się więc, że Orijen chwali się więc zawartością [U]mokrego mięsa[/U] w karmie,a po odwirowaniu (a tak się to robi przy produkcji suchych karm), zawartość mięsa zmienia się o ponad połowę, bo odpada cała woda/krew z mięsa. A jeśli tak, to rzeczywiście, ilość mięsa w taj karmie nie powala. Może nadrabiają ziółkami ;)

Link to comment
Share on other sites

Jeśli w składzie uwzględnia się ilość suchego mięsa to każdy się tym chwali - i jest wyraźnie napisane tyle a tyle procent suszoneg (dehydratyzowanego) mięsa. Z Orijenem kłopot z obliczeniem jest taki, że w składzie jest mięso oraz mączki mięsne. I nie wiadomo, ile czego. Mączki są odwodnione, ale to nie to samo co suszone mięso. Chyba - tak mi się wydaje ;)

Link to comment
Share on other sites

pozwolę sobie wtrącić taką uwagę, że skoro w acanie - karmie niższej klasowo od orijena - w składzie na 1 miejscu jest dehytratyzowane mięso z kurczaka 40% - to przypuszczam, że w orijenie może go być fizycznie i faktycznie blisko 70% i wątpię, by to 70% to było mięso z wodą - wtedy by została jakaś śmieszna ilość tego mięcha po odwodnieniu.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dziś przyszedł mi wór Orijen 6 Fresh Fish i tam jest podana zawartość procentowa każdej z ryb: 20% świeżego łososia, 20% dehydratyzowanego mięsa z łososia, 19% dehydratyzowanego mięsa ze śledzia, 4% świeżej siejowatej, świeży sandacz, śledź, flądra - każdego po 2%, świeży pstrąg - 1%. Przy okazji - widzę że skład się zmienił w porównaniu do tego dostępnego na animalii czy kuchnipupila

Link to comment
Share on other sites

Dla mnie tu nie ma żadnej zagadki ;) 70% mięsa jest w sumie - i świeżego i dehydratyzowanego. Nawet, jeśli przyjąć, że po obróbce cieplnej zostaje 1/4 ze świeżego mięsa to ostatecznie mamy eee ponad 46% białka pochodzącego z mięsa - dobrze liczę?
Dla mnie Orijen jest jednym z nielicznych producentów z sensownymi składami. Inna sprawa, że planuję tylko krótki romans z suchą karmą - żeby psy zdążyły zatęsknić za cudownym urozmaiceniem BARFowym ;)

Link to comment
Share on other sites

W orijenie (przynajmniej w tym, który mam na półce - adult) nie ma w składzie dehydratyzowanego mięsa. Jest tylko mięso i mączki. Mączki to nie to samo co suszone mięso. Jeśli w karmie nie ma zbóż, to w sumie tej mączki chyba nie musi być aż tak wiele, żeby znalazła się na wysokim miejscu w składzie, ale jednak po świeżym mięsie, które w 80% składa się z wody.

Link to comment
Share on other sites

U mnie w składzie jest napisane: dehydratyzowane. Jeśli nie jest to równoznaczne z mączką - już edytowałam post 12. Popatrzyłam jeszcze na opakowanie i w wersji angielskiej "nasze" mięso dehydratyzowane nazywają [B]meal[/B]. Wychodzi na to, że jednak mączka?
Co do rozważań procentowych, na opakowaniu widnieje też informacja: na kubek 250ml przypada 45% kalorii pochodzących z białka.
I tak jak napisałam - porównałam skład na opakowaniu z tym co jest podane w kilku sklepach i jest różnica. Wprowadzili zmiany w kolejności składników.

Link to comment
Share on other sites

dostałam dzisiaj nowy worek Orijen Adult, i co ciekawe prawie każdy skladnik ma podaną ilość procentową.
mieso z kurczaka 17%
mączka z kurczaka 16%
mączka z indyka 15%
ziemniaki russet b/d
mięso z łososia 5%
mączka ze śledzia 5%
słodkie ziemniaki b/d
groszek b/d
mięso sieji 2%
mięso sandacza 2%
tłuszcz z kurczaka B/d
wątróbka z kurczaka 2%
mączka z łososia 2%
mięso z indyka 2%
całe jaja 1%
mięso ze śledzia 1%
a dalej już owoce i zioła bez podanych ilości

Link to comment
Share on other sites

b/d to brak danych. Opakowanie jest takie same, moge nawet powiedziec ze identyczne. Tylko z tylu na liscie skladnikow w nawiasach podane sa procenty.
Moj blad - zle spojrzalam i zgubilam jedna linijke skladnikow. Warzywa sa w postaci: dyni, marchewki, szpinaku, zielonej rzepy.
Kupowalam w angielskim zooplusie. Jakby ktos chcial moge zrobic zdjecia i tu wstawic

Link to comment
Share on other sites

to co podalam w pierwszym poscie jest wypisane w kolejnosci jak na opakowaniu. Czyli ziemniaki russet sa 4 (czyli jest ich miedzy 5 a 15%) slodkie ziemniaki 7 a groszek 8 na liscie (wychodzi ze jest ich pomiedzy 2 a 5%) dynia, marchew, szpinak i zielona rzepa sa po miesie ze sledzia, czyli jest ich 1% lub mniej
wlasnie laduje baterie w aparacie, za chwile wstawie zdjecie skladu

edit
juz mam zdjecie ;)

[IMG]http://img132.imageshack.us/img132/8107/p1030688i.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...