Jump to content
Dogomania

Konferencja - Gdynia - 01.10.2010


prestor

Recommended Posts

Nie można oczekiwać ze ktokolwiek z dyskutantów PTK udzieli merytorycznej informacji skoro nie umie się nawet przedstawić...

podam przykład... Nazywam się Marta Lichnerowicz - więcej o mnie znajdziecie na [url]www.psiarnia.naszepsy.eu[/url]. Czy to takie trudne?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 235
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Misie -jeżeli jesteś osobą, która kształci innych, chyba razi Cię brak rzetelnej informacji.
Jestem pewna, że masz kwalifikacje do zatrudnienia w poradni, a kynoterapia jest dodatkowym twoim atutem. Ale gdybyś była kynoterapeutą bez kwalifikacji była byś zatrudniona?
Czuć się możemy kim chcemy, to nie ma znaczenia.
Jako osoba kształcąca masz również pełną świadomość terminologii, metodologii.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Anah']Zostałaś w poradni pedagogiczno-psychologicznej zatrudniona jako kynoterapeuta?
Co do kursu, to nie pytam o przedmioty, ale o wiedzę i umiejętności, które tam zdobyłaś?[/QUOTE]

no niestety tu dłużej pracuję niż zawód kynoterapeuty istnieje - choć zadania podobne, ale, ale poradnia,poradnią - jak tak bardzo interesuje Cię moja ścieżka zawodowa, to pracuję jako kynoterapeuta w dziennym ośrodku szkolno - wychowawczym (to również jest placówka oświatowa)

[quote name='Rafka']no tak... przecież nie cofnę się w rozwoju...[/QUOTE] - wystarczy się ROZWIJAĆ :)

przecież po to PTK wprowadza standardy, przytoczę:

[FONT=Verdana][SIZE=3][B]STOPNIE KWALIFIKACJI KYNOTERAPEUTY:

[/B][/SIZE][/FONT]
[FONT=Verdana][SIZE=2][COLOR=#006699] - [B]Wolontariusz kynoterapii[/B] - osoba posiadająca co najmniej [COLOR=DarkRed][B]podstawową wiedzę o kynoterapii i psie terapeutycznym.[/B][/COLOR] Wolontariusz Kynoterapii może asystować w zajęciach prowadzonych przez uprawnioną osobę, lecz [U]nie ma uprawnień do samodzielnego prowadzenia zajęć terapeutycznych[/U]. - brz tego wyrządzić krzywdę łatwo...

- [B]Kynoterapeuta[/B] - osoba posiadająca co najmniej: [COLOR=DarkRed][U]średnie wykształcenie, uprawnienia pedagogiczne[/U][/COLOR] oraz ukończony dwusemestralny specjalistyczny Kurs Kynoterapii.
Kynoterapeuta może:
- samodzielnie prowadzić zajęcia,
- układać program i metodykę zajęć na podstawie zaleceń lekarza lub rehabilitanta
- kierować pracą i sprawować nadzór nad asystentami – wolontariuszami
- dokonywać selekcji psów terapeutycznych
[COLOR=DarkRed]Kynoterapeuta [U]nie może stawiać diagnozy ani dawać zaleceń terapeutycznych tj. zastępować specjalisty np. lekarza \ rehabilitanta.[/U] - znaczy się że jego zadaniem jest wspomaganie specjalisty[/COLOR]

- [B]Specjalista -kynoterapeuta[/B] - [U][COLOR=DarkRed]osoba posiadająca wiedzę oraz uprawnienia do prowadzenia danego rodzaju terapii \ zajęć np. lekarz, fizjoterapeuta, rehabilitant, psycholog, pedagog specjalny itd. [/COLOR][/U]uzupełnione specjalistycznym Kursem Kynoterapii. Specjalista -kynoterapeuta oprócz zakresu działań kynoterapeuty [U]może diagnozować i dawać zalecenia terapeutyczne w zakresie swojej specjalności.[/U]

[COLOR=Black]
można to zaostrzyć, co dla kogo - ale podstawy do pracy nad standardami już są ... [/COLOR]
[/COLOR][/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='misie']no niestety tu dłużej pracuję niż zawód kynoterapeuty istnieje - choć zadania podobne, ale, ale poradnia,poradnią - jak tak bardzo interesuje Cię moja ścieżka zawodowa, to pracuję jako kynoterapeuta w dziennym ośrodku szkolno - wychowawczym (to również jest placówka oświatowa)[QUOTE]
Czy Ty robiłaś sobie test IQ? Rozumiem, że w poradni nie zostałaś zatrudniona jako kynoterapeuta, a czy w ośrodku szkolno-wychowawczym w umowie o pracę masz wpisane: kynoterapeuta?

Link to comment
Share on other sites

Ja nie wiem, czy doczekam się odpowiedzi.
Nie wierzę, że nikt w PTK nie dostrzegł zasadniczej różnicy. Pomiędzy np 2 godz. zajęć dodatkowych w tygodniu /z tego się nie wyżyje i naprawdę trzeba pasji, żeby finansować szkolenia, akcesoria do zajęć, badania weterynaryjne/, a pracą na cały etat w celach zarobkowych / opłacić rachunki, wyżywić rodzinę, zarobić na życie/.
Ja obliczyłam, że przy pracy 40 godz. w tygodniu trzeba mieć min. 8 psów, pracujących po 5 godzin w tygodniu - jedną godzinę dziennie /niezłe stado/. Czas życia psa? Wyszkolić następne pokolenie harujących psów, certyfikowanie całego stada.
Niezły kocioł.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='misie'] - [B]Kynoterapeuta[/B] - osoba posiadająca co najmniej: [COLOR=DarkRed][U]średnie wykształcenie, uprawnienia pedagogiczne[/U][/COLOR] oraz ukończony dwusemestralny specjalistyczny Kurs Kynoterapii. [/QUOTE]
Uważasz, że jest to wystarczające, by pracować w zawodzie "kynoterapeuta"? A Wy, krzewiciele wprowadzenia zawodu, też tak uważacie?

Link to comment
Share on other sites

Misie - praca w takim ośrodku - to harówka, bardzo odpowiedzialna. Czy można stwarzać pozory, że osoba ze średnim wykształceniem mogą samodzielnie pracować w jakiejkolwiek placówce?
I bez tych całych emocji, odpowiedź na pytanie Anah nasuwa się sama. Tylko jakoś nikt nie chce się przyznać do błędu.

Link to comment
Share on other sites

To, co się działo wokół zawodu od bardzo dawna. Argumentowanie przez wielu ludzi, w kółko to samo, ja ostatnio doznałam dejavo, czytając to co ludzie dawno mówili. Nic się nie zmieniło.
Czy przy pracach nad zawodem nikt się nad tym nie pochylił, czy PTK było tak przeświadczone o swojej misji, racji takiej ścieżki kształcenia - [B]pierws[/B]i nie zawsze oznacza najmądrzejsi.
Zamieszanie wokół zawodu, atmosfera sensacji nie jest dobra dla nikogo, ale uważam, że wskazana jest daleko idąca profilaktyka i lepiej teraz cofnąć się niż wyrządzić komuś krzywdę, tym bardziej, że często mamy styczność z dziećmi bardzo pokrzywdzonymi i doświadczonymi przez los, obolałymi i zmęczonymi codzienną rehabilitacją, ich rodzinami dla których powinna być najwyższa jakość. Jeden wypadek będzie nieodwracalną tragedią.

Link to comment
Share on other sites

Wystarczy [B]popracować[/B] nad standardami (jest już punkt wyjścia - dany przez PTK), ja bym dodała do klasyfikacji, którą zaproponowało PTK asystent kynoterapeuty (osoba która pracuje wraz z innym terapeutą czy to logopedą, fizykoterapeutą itp). Osoba ze średnim wykształceniem po kursie (tu ilość godzin), może być to ten sam kurs co proponuje PTK, tylko dający - dla osób z rożnym wykształceniem - różne stopnie (i tak osoba po średniej szkole i kursie pedagogicznym - byłaby asystentem, ale gdyby ta osoba w miedzy czasie ukończyła studia wyższe awansowałaby na kynoterapeutę, jeśli ta sama osoba kształciłaby się dalej mogłaby dalej "awansować".
I dlatego będę walczyć o zawód - bo na co dzień widzę jak bardzo jest [B]on[/B] potrzebny :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='misie']Wystarczy [B]popracować[/B] nad standardami (jest już punkt wyjścia - dany przez PTK), ja bym dodała do klasyfikacji, którą zaproponowało PTK asystent kynoterapeuty (osoba która pracuje wraz z innym terapeutą czy to logopedą, fizykoterapeutą itp). Osoba ze średnim wykształceniem po kursie (tu ilość godzin), może być to ten sam kurs co proponuje PTK, tylko dający - dla osób z rożnym wykształceniem - różne stopnie (i tak osoba po średniej szkole i kursie pedagogicznym - byłaby asystentem, ale gdyby ta osoba w miedzy czasie ukończyła studia wyższe awansowałaby na kynoterapeutę, jeśli ta sama osoba kształciłaby się dalej mogłaby dalej "awansować".
I dlatego będę walczyć o zawód - bo na co dzień widzę jak bardzo jest [B]on[/B] potrzebny :)[/QUOTE]

Tylko, że została odwrócona kolejność działań. Weź przykład z fizjoterapii - całe lata pracowali nad standardami, uczelnie popracowały, najpierw powstał jednolity system kształcenia, zanim zawód. Po co komu teraz technik fizjoterapii, jak nie ma takiego stanowiska.
Mam pytanie, kto zatrudni taką rzeszę ludzi. Jeżeli kynoterapeuta zechce mieć pomocnika, to w ramach wolontariatu kogoś znajdzie.
Ludzie w ogóle nie powinni płacić za wolontariat - szkolenie na stanowisko wolontariusz kynoterapii. Doszliśmy do tego, że nadal ktoś się głowi jak inaczej nazwać to samo.
Koniunkturę takiemu myśleniu napędza chęć zysku, bo skąd się nabierze tylu chętnych ludzi z wykształceniem, trzeba zwabić tych nie wykształconych. I zysk pewny.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='misie']spytaj Niepublicznego Studium Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy ile PTK na tym zarabia - wtedy możemy mówić o naciąganiu... :)[/QUOTE]
Wybrane jedno zdanie, i nadal nic poza tym. Ja nie doszukuję się ciągu myślowego w tym, co napisałaś.
Niepubliczne Studium Edukacji Nauczycieli jest placówką bez akredytacji, nikt nie zatwierdził takiego programu oprócz PTK. Jeżeli ktoś chce płacić, za takie kursy ich sprawa. Ktoś jednak zarabia na tych wykładach, nie prowadzą ich wolontariusze.

Link to comment
Share on other sites

Zasady zatrudniania nauczycieli, jak również wymagane od nich kwalifikacje określa ustawa - Karta Nauczyciela. Dyrektor, przeprowadzając rozmowę z kandydatem do pracy na stanowisko nauczyciela, w pierwszej kolejności dokonuje oceny posiadanych kwalifikacji na podstawie przedłożonych dokumentów - zawsze sprawdzają akredytacje placówek ze względu na rosnące jak grzyby po deszczu placówki kształcenia bez akredytacji.
Kwalifikacje nauczycieli poświadczają:
dyplom ukończenia szkoły wyższej lub zakładu kształcenia nauczycieli
zaświadczenie/świadectwo potwierdzające posiadane odpowiednie przygotowanie pedagogiczne.
Oceniając kwalifikacje kandydata na nauczyciela, dyrektor korzysta z art. 9 Karty Nauczyciela i do 31 sierpnia 2009 r. z przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 10 września 2002 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli.
Z uwagi na to, że Karta Nauczyciela w sposób ogólny określa kwalifikacje nauczyciela, jak też w celu uniknięcia nieporozumień między kandydatem na nauczyciela a dyrektorem, Minister Edukacji Narodowej został upoważniony do określenia kwalifikacji, szczególnie ze wskazaniem poziomu wykształcenia i jego zakresu w odniesieniu do poszczególnych typów szkół i placówek.
Nowe zasady zatrudniania nauczycieli
Podpisane przez ministra rozporządzenie jest kolejnym aktem wykonawczym, który doprecyzował i uporządkował obecnie obowiązujące wymagania kwalifikacyjne. W związku z tym od roku szkolnego 2009/2010 dyrektorzy szkół będą korzystali z przepisów nowego rozporządzenia.
Novum w omawianym rozporządzeniu jest ustalenie, że nie tylko nauczyciele, którzy ukończyli studia na kierunku zgodnym z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć, muszą posiadać wymagane kwalifikacje. Będą je również mieć osoby, które ukończyły studia wyższe na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla danego kierunku w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje zakres nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć.
Zwracam uwagę na poziom wykształcenia, nie ma jeszcze standardów kształcenia dla kierunku kynoterapia /oczywiście tych zatwierdzonych przez MEN, bo te PTK i RCK nijak mają się do zatwierdzonych przez MEN/.
Źródło: INFOR

Link to comment
Share on other sites

działania PTK nie zmierzają do uzupełnienia wpisu w rozporządzeniu dot szczegółowych kwalifikacji (zaraz po logopedzie) - kynoterapeuty. Wpis do rejestru - i sprawa jest tu jasna - ma umożliwić tym, bez kwalifikacji wspomaganie efektywności rehabilitacji, w której motywatorem jest odpowiednio wyselekcjonowany i wyszkolony pies, prowadzony przez wykwalifikowanego (w RCE) terapeutę

Link to comment
Share on other sites

Gdyby PTK chciało działać w ramach prawa to nie powoływałoby zawodu ale specjalność dla pedagogów, psychologów itd. Niestety PTK żeruje na tym, ze wiele osób nie ma za grosz uczciwości i chcą po rocznym kursie prowadzić terapię dzieci (niektórzy po takim kursie biorą się nawet za leczenie kynofobii, psychoterapię...). Wiele z absolwentów kursu w RCE to księgowe, pracownicy biur, którzy chcą się przebranżowić kończąc roczny zaledwie kurs i wpisując go w rubryce wykształcenie ( zaraz po liceum ekonomicznym) . Misie, doskonale pamiętam dlaczego autorka ścieżki zawodowej chciała aby kynoterapeuta miał wykształcenie średnie i roczny kurs, ale skoro zrobiła już licencjat to może zweryfikować swoje poglądy? Czy to naprawdę tak wiele aby osoba która CAŁĄ SWOJA KARIERĘ ZAWODOWĄ (czytaj : główne źródło utrzymania) wiąże z dogo czy kynoterapia ukończyła studia magisterskie i podyplomowe? Bo mi wydaje się to normalne.

A jeśli ktoś chce prowadzić dogoterapię wolontaryjnie to mamy w Polsce wiele organizacji, które szkolą swoich wolontariuszy nieodpłatnie i umożliwiają im realizacje marzeń w zakresie pomocy innym przy jednoczesnej pracy z psem i nie naruszaniu przepisów obowiązującego prawa. I tym osobom nie potrzebny jest zawód i kolejne regulacje bo wszystko to doskonale opisują standardy międzynarodowe...

Link to comment
Share on other sites

Na stronie PTK znalazła się informacja o ankiecie. Zachęcająca do oddania głosu. Jestem ciekawa, co to jest ten egzamin państwowy w interpretacji PTK, bo uprawnienia pedagogiczne zinterpretowali dziwacznie?
Zachęcam wszystkich do wysłania ankiety, i rozesłania wśród swoich kursantów. Brawo PTK - jakby co konsultacje były?????!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Polskie Towarzystwo Kynoterapeutyczne poczyniło pierwszy krok w sprawie uzyskania statusu prawnego pracy kynoterapeutów/dogoterapeutów.
Z dniem 1.07.2010 r. dzięki wieloletnim staraniom i na wniosek Polskiego Towarzystwa Kynoterapeutycznego został wpisany, do Klasyfikacji Zawodów i Specjalności, na potrzeby rynku pracy, zawód Kynoterepeuta (dogoterapeuta) pod numerem 323007.

W związku z tym zwracamy się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytanie:

"Czy jesteście Państwo za utrzymaniem wpisu zawodu do Klasyfikacji Zawodów i Specjalności czy za jego wykreśleniem ?"



TAK zawód ma pozostać w KziS NIE zawód powinien zostać wykreślony z KZiS

Właściwą odpowiedź prosimy zakreślić kółkiem.

Jeśli mają Państwo dodatkowe uwagi prosimy o ich przedstawienie:

...........................................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................
..............................................................................................................................................................


Nazwa Organizacji lub imię i nazwisko …..........................................

Adres Organizacji …............................................................................................................................

Telefon ….................................................. email......l...........................................................

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Polskie Towarzystwo Kynoterapeutyczne w celach statystycznych, zgodnie z ustawą z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. nr 133, poz 833).
/-/
Dnia ...... Pieczęć i podpis.....

Odpowiedź prosimy przesłać mailem do dnia 30.10.2010r. oraz na adres Polskie Towarzystwo Kynoterapeutyczne, ul. Płk. Dąbka 94A, 82-300 Elbląg

Link to comment
Share on other sites

[FONT=&quot][SIZE=3]Pani Jolu myślę, że już Pani pozbyła się złudzeń, że ktoś tu z Panią poprowadzi merytoryczną dyskusję. PTK nie jest partnerem do tego typu rozmów. Szybciej napiszą, że jest Pani nawiedzona. [/SIZE][/FONT][SIZE=3]
[/SIZE] [FONT=&quot][SIZE=3]Mataczenie, strategia przemilczania, pomniejszania i reorientacji to jedyne strategie na ich przetrwanie. Ich wieloletnie starania uwieńczone wpisaniem zawodu przeprowadzone w taki sposób, to nie wynik arogancji ale zwykłego tchórzostwa. PTK tego typu działań nie żałuje i nie zmieni (sposób funkcjonowania pozostaje bez zmian). Nie zmieni, bo ta strategia jest dla nich nagradzająca. [/SIZE][/FONT][SIZE=3]
[/SIZE] [FONT=&quot][SIZE=3]Ankieta – dla mnie jej wyniki bez znaczenia. [B] To fikcja!!! [/B][/SIZE][/FONT][SIZE=3]
[/SIZE] [FONT=&quot][SIZE=3]A teraz proszę spojrzeć: zamieniono WIEDZĘ na…egzamin państwowy! Ahahah[/SIZE]
[/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...