Jump to content
Dogomania

Zmiany We Wzorcach !!!!


Gaga

Recommended Posts

Nie wiem od kiedy, ale FCI wprowadzilo ZMIANE w kilku wzorcach ras.
Oto dwie zmiany obowiązujące od zaraz:

Dopisano do [U]'wad dyskwalifikujących':[/U]
[B]Agresywny lub [COLOR=red]zbyt strachliwy[/COLOR][/B]

oraz na samym końcu dodano zdanie- to juz w wielu wzorcach ( czy wszystkich ? - do sprawdzenia tu : [URL="http://www.fci.be/nomenclatures.asp?lang=en&sel=0"]http://www.fci.be/nomenclatures.asp?lang=en&sel=0[/URL]

[B][COLOR=red]Każdy pies wyraźnie przejawiający fizyczne lub psychiczne odchylenia od wzorca powinien zostać zdyskwalifikowany.[/COLOR][/B]

Czyli do wylotow z ringu za agresje dolaczaja psy skulone ze strachu.

Widac problem na tyle powazny, ze FCI postanowilo rozwiazac go w bazowym dokumencie.
I bardzo dobrze ! :klacz:

Link to comment
Share on other sites

Taka sytuacja ma dwie strony: raz - hoduje sie na strachliwych , przerazonych psach i to jest degeneracja rasy a dwa: wystawianie takiego psa to jest czysty sadyzm... jesli mamy psa w jakims etapie i mamy szanse go zsocjalizowac to ok, ale jesli pies nie pokazuje poprawy to na litosc boska! Nie dreczmy go !!
W kazdym razie sedziowie maja prawne narzedzie aby takie sytuacje eliminowac i to jest bardzo dobra wiadomosc ! :multi:

Link to comment
Share on other sites

Ja tez jestem za tym, aby agresywne psy opuszczały ringi, co niestety żadko się zdarza.
Już dwa razy na ringu, na różnych wystawach rzucał sie na naszego ten sam pies, a właściciel nic w tym kierunku nie robi, aby ukrucić agresję swojego psa. Ja mam wrażenie, że jemu się to nawt podoba....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Widziałam kilka razy psy wylatujące z ringu za agresję ale widziałam też sukę, która wyciągnęła dosłownie ze strachu właściciela z ringu a mimo to dostała srebro przed pięknie się pokazującą i ładną suką.

W moim odczuciu (jeśli chodzi o moją rasę) coś tam drgnęło ale to jeszcze niewiele. Nadal polscy sędziowie sobie a wzorzec sobie.

Link to comment
Share on other sites

Ja zmian na lepsze nie widzę, niestety :-( Pwiem więcej-z widokiem strachobździeli oswajają sie, m.in . dzięki sędziom i zwykli ludzie i powoli strachliwość przestaje wzbudzać negacje. Staje sie po prostu "normalna".

W mijającym roku, jedna z młodszych sędzin, którą bardzo ceniłam, ale która (z nieznanych mi powodów) nie była często zapraszana do sędziowania.....obniżyła loty i potrafiła dac ocenę doskonałą suce, której NIE UDAŁO się sprawdzić zebów!!!!

Ja optymistką nie jestem.. bo psy w tym wszystkim wydają się być najmniej ważne :roll:

Link to comment
Share on other sites

Od tego jestesmy my, zeby psa nauczyc i przyzwyczaic do macania w rozny sposob, nie zawsze przyjemny ze smaczkami w lapie. Duzo tez zalezy od specyfiki rasy, niemniej dla mnie taki paniczny lek czy wyrazna agresja zwierze dyskwalifikuja. Nie mowie tutaj o idealnej prezentacji i tym, ze pies ma sie cieszyc czy komplketnie zlewac sedziego przy macaniu. Ale o sytuacjach skrajnych, ktore maja miejsce ZBYT czesto, i zbyt czesto nie maja nastepstw. A idac na ustepstwa, powoli wali sie psychika rasie, i o fajnego psychicznie psa jest coraz trudniej...
Moja suka JEST nieufna, miekka, ale nigdy nie mialam z nia problemow tego typu. Bo od szczeniaka z nia pracuje i socjalizuje,rowniez w hodowli zadbano o socjalizacje maluchow. Natomiast jak widze na ringu suke, ktora leje pod siebie, bo wokolo sa ludzie, i pozniej ta suka ma szczeniaki a hodowczyni mowi, ze ich nie maca i nie bawi sie z nimi, bo suka sie stresuje, to sorry, ale cos tu jest nie tak. Nie w tej rasie, moze w innych to normalne, u aussies- niedopuszczalne. A jest tego coraz wiecej:roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='AlaNowak']Hmmmm.... akurat jeśli chodzi o zęby (i wogole macanie psa) to mam mieszane uczucia.... zdarzaja sie bowiem sedziowie, ktorzy wogole nie maja podejscia do psow.....[/quote]


Zgadza się, ale ja akurat miałam na mysli zupełnie inna sędzinę. Rzeczona jest akurat delikatna i z bardzo fajnym podejsciem do psów..

Link to comment
Share on other sites

W dogach niemieckich to praktycznie norma, że na każdej wystawie są psy z ogonem podkulonym mocno pod siebie i strachem w oczach ... i na prawdę sporadycznie się zdarza żeby obniżono za to notę. Apollo psiego rodu z podkulonym ogonem i położonymi uszami wygląda mało ciekawie :shake:.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Light of Shin-Ra'] [B]Nadal polscy sędziowie sobie a wzorzec sobie.[/B][/quote]

POPIERAM W 100%!!! To sa jakies jaja, niby egzaminy sedziowskie takie trudne, a dalej sedziowie czepiaja sie jakis wyimaginowanych wad a co dopiero tu wspominac o ocenie charakteru psa :roll:

[quote name='AlaNowak']Hmmmm.... akurat jeśli chodzi o zęby (i wogole macanie psa) to mam mieszane uczucia.... zdarzaja sie bowiem sedziowie, ktorzy wogole nie maja podejscia do psow.....[/quote]

Tu tez sie niestety zgodze :roll: nie dziwota ze pies sie boi jak np. ktos nagle chwytem karateki od tylu lapie go za jajka :roll: i podany tu przyklad nie jest moim wymyslem, tylko przezyciem z Krakowa :roll:

Link to comment
Share on other sites

U nas na wystawach to raczej dyskwalifikuje się psy agresywne a nie strachliwe. Taka jest prawda.


Czeto jestem przy ringu Buldogow Francuskich,bo to moja ulubiona rasa,i mam nadzieje ze niedlugo takiego bede miala.

Nieraz widzialam gdzie bulwa agresywna ale z znanej hodowli wygrywala!! tak bylo i w ubieglym roku w Chorzowie.

Plowa suka, nieto ze chciala pozrec wlascicielke,wszystkich obok ringu to jescze udziabala sedziego. I ku oburzeniu wystawcow ta suka wygrala:shake:

Dlatego ciesze sie z takich zmian! moze wkoncu zapanuje uczciwe ocenianie na ringach.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...