Jump to content
Dogomania

Ulotki Rasowy=rodowodowy


Femme

Recommended Posts

  • Replies 346
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='Femme']Moi drodzy! Na spanielkowym forum zorganizowaliśmy akcję zaprojektowania ulotki (pod patronatem Związku Kynologicznego) RASOWY=RODOWODOWY, w której informujemy o kłamstwach pseudohodowców. Ulotka jest dostępna dla wszystkich! Jeżeli chcesz pomóc, proszę o maila, a przyślę ulotkę w pliku Word-owskim. Możesz ja wydrukować, skserować i zanieść np do lecznicy, sklepu zoologicznego lub rozdać przed wystawą. Każda pomoc, nawet najmniejsza, jest bardzo potrzebna! ! ! !
P.S. Pilne pytanie do moderatora: czy w wątku mogę zamieścić link do spanielkowego forum, pod którym każdy może sobie pobrać ulotkę? Czy przynajmniej na jakiś czas, można ten temat przykleić?[/QUOTE]
Ja też poproszę ulotkę [email][email protected][/email]
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Niufomanka:)']Uważacie że pies bez papierów się nie liczy?[/quote]
Nikt przecież tak nie mówi - pies jest psem ;) . Tu chodzi o uświadamianie ludzi, co to jest rodowód, że to nie jest zwykły papierek potrzebny tylko i wyłącznie potrzebny do wystawiania.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Pies bez papierow ma takie samo serce i żolądek i prawo do kochania i opieki.
Ale nie liczy sie w hodowli - bo jesli ma byc jakikolwiek postep w hodowli, pochodzenie zwierzat musi byc udokumentowane na wiele pokolen wstecz.

Pies "bezpapierowy", nawet jesli dorosly bardzo przypomina rase - jest nadal psem o niewiadomym genotypie, ujawnia sie fenotyp.

Jak sie takiego psa juz ma, to nalezy mu sie taka sama milosc i opieka, byle dalej nie rozmnazac, i byle uswiadamiac ludzi, ze nieudokumentowana hodowla nie ma sensu.

Zofia

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

O tym mozna by sie przekonac wylacznie oceniajac jego wnuki i prawnuki...
W udokumentowanej hodowli....

Przepraszam, ale skad wiesz, ze pies spelnia normy rasy, jesli nie masz udokumentowanego pochodzenia? Widzisz tylko fenotyp, a to za malo.
Poza tym najwiecej psow tzw w typie rasy - tych bezpapierowych - zostalo wyhodowanych ze zwierzat, ktore wlasnie norm nie spelnialy i zostaly od hodowli odrzucone, czy ze wzgledu na zdrowie, czy na bledy charakteru, czy bledy eksterieru.
Zofia

Link to comment
Share on other sites

Nie muszę miec tego na piśmie, ja ją po prostu znam i tyle mi wystarcza. Nawet w dużym miocie psów rodowodowych tylko część szczeniaków dostanie rodowód. I to wcale nie oznacza że są gorsze, tylko to , że matka musi wykarmić dobrze te które będą miały papiery... przecież to okropne! Nie można powiedzieć jaki ten szczeniak będzie w przyszłości.

Link to comment
Share on other sites

No i właśnie do takich ludzi jak Ty jest skierowana ta ulotka :roll: Proszę przeczytaj ją! Tam masz napisane, że teraz wszystkie psy w miocie mają "papier"!
A poza tym uważam, że nie ma sensu tutaj dyskutować i argumentami typu "a pies bez papierów jest gorszy? mniej się go kocha?", bo nie o tym w tym wątku chodzi. Chcemy przede wszytskim zapobiegać sprzedaży psów "z kartonu", hodowanych w piwnicach a pierwszym krokiem do tego jest uśwaidamianie ludzi! Proszę przeczytaj! A może też się przyłączysz do akcji!

Link to comment
Share on other sites

Mrzewińska, doskonale Ci wytlumaczyła Niufomanko.
Jednak, jesteś młodą osóbką i rozumiem, że mogłaś nie mieć jeszcze zajeć z genetyki, tak wiec tłumaczę.

[B]Genotyp[/B] to zespół wszystkich cech organizmu

[B]Fenotyp [/B]to zespół [U]ujawniających się cech,[/U] wynikajcych z genotypu i uwarunkowań zewnętrznych, w jakich organizm żyje

Tlumacząc jeszcze prościej- każdy pies ma cechy ukryte (które mogą się ujawnić dopiero w następnym, albo w jeszcze następnym pokoleniu), o których Ty nic nie wiesz. A fenotyp to cechy, z których sobie zdajesz sprawę, np, że pies jest czarny, ma brązowe oczy itd. A rodowód mówi nam co nieco o genotypie.

Link to comment
Share on other sites

Witam wszystkich!
Jestem nowa na waszym forum, od pewnego czasu pisuję na molosach.
Ja również padłam ofiarą nieznajomości przepisów. Kupiłam suczkę DC w hodowli, rodzice mojej suni maja rodowody (widziałam "papiery"i tatuaże). Hodowca stwierdził, że nie wyrabia papierów dla całego miotu, poniważ jest to miot eksperymentalny (chodziło o ilość koloru białego jaki ojciec bedzie przekazywał potomstwu)
Dzisiaj jestem madrzejsza o tony przeczytanych stron internetowych, rozmów z prawdziwymi hodowcami (fora, wystawy), wiem ze mogę ubiegać się o przyznanie rodowodu, jednak droga jest bardzo długa i skomplikowana.
Może gdybym dostała taką ulotkę ponad rok temu nie było by teraz problemu. Ja już wiem gdzie popełniłam błąd ale proszę o przesłamnie ulotki podaruje ją znajomym.
[email][email protected][/email]

Link to comment
Share on other sites

Kolejną bardzo istotną sprawą w wypadku piesów pochodzących z hodowli jednak bez rodowodu jest brak pewności co do "czystości" ich krwi. Osoby nastawione tylko na zysk, nie zwracają uwagi na dobór odpowiednich osobników do rozrodu i często dochodzi do howu wsobnego- łączy się ze sobą osobniki bardzo blisko spokrewnione, co pociąga za sobą różne nieciekawe konsekwencje dla zdrowia psychicznego i fizycznego szczeniąt.
Jedną z nich jest bardzo wysoki poziom agresji a tego chyba nikt nie chciałby u swojego psiaka.

Link to comment
Share on other sites

Ja też poproszę ulotkę - [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL] :razz:

Dzisiaj stoję sobie w zoologiku i jakiś facet gada ze sprzedawcą. I się chwali, że ma małego labradorka kupionego "bardzo okazyjnie", bo za 400 zł. :angryy: I chyba z 5 min. ględził tylko o tym, że wcześniej widywał ogłoszenia o szczeniakach "nawet" za 1000 zł i jakiego to on miał farta. Nic mu nie powiedziałam, chociaż teraz żałuję. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...