Jump to content
Dogomania

Przepisanie do innej rasy.


sachma

Recommended Posts

[URL]http://www.zkwp.pl/zg/regulaminy/zalacznik_10a_-_zasady_przesuniec_miedzy_odmianami_ras.pdf[/URL]

Czy ktoś z was przepisywał już psa? Jak to wygląda?
Jak można się umówić z sędzią? Wystarczy że zadzwonię do oddziału? Ile to kosztuje?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

My już po tzw "przeglądzie kwalifikacyjnym" :)
Umówiliśmy się z sędziną, która w moim oddziale zajmuje się pudlami - wymierzyła, obejrzała, wypisała papier i o. od niedawna mam już pudla średniego a nie miniaturę :) nic nie płaciłam, dostałam ksero kwalifikacji do innej rasy i teraz już mogę do wystawiać jako średniaka, mimo że w metryce ma miniatura :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Błąd jest jedynie w tytule wątku powinno być przepisanie do innej odmiany rasy, a nie do innej rasy.
Wszystko zgodne z przepisami i zdrowym rozsądkiem. Dotyczy niektórych ras występujących w kilku odmianach wzrostowych lub odmianach długości sierści. Bo np: u belgów widać to od razu i jesli z rodziców gronków czyli czarnych rodzi się trewik czyli brązowy, to przecież w metryce będzie miał wpisane tervueren, a nie groenendael

Link to comment
Share on other sites

Rasy które podlegają kwalifikacji odmiany rasowej po ukończeniu 9 msc życia :
pudel toy/miniatura/średni/duży
papillon/phalene
jamnik króliczy/miniaturowy/standard
szpic miniaturowy/mały

a także ze względu na występowanie cech innej odmiany tej samej rasy w momencie urodzenia, w tych rasach jest dozwolone łączenie odmian
chihuahua długowłosy/krótkowłosy
gryfonik belgijski/brukselski/brabancki
oraz o czym nie wiedziałam że w miotach [COLOR=#000000]groenendael może się urodzić [/COLOR]teruveren (nie wiem czy wolno wam łączyć te odmiany)
[COLOR=#000000]

oraz szereg ras gdzie mamy rozgraniczenie kolorystyczne w jednej rasie i gdzie odmiany są w zależności od kraju oceniane oddzielnie albo razem, gdzie kryje się miedzy kolorami w jednej rasie ale też są takie krycia w obrębie odmiany że ze względu na kolor są niedozwolone:
dog arlekin/czarny
dog żółty/pręgowany
bokser żółty/pręgowany
chiński grzywacz powder puff/ łysy
pudel w kolorach biały/brązowy/czarny
[/COLOR][COLOR=#000000]pudel w kolorach morelowy/red - [/COLOR][COLOR=#000000]srebrny[/COLOR][COLOR=#000000]
cocker spaniel czarny/czekoladowy/czarne i czekoladowe [/COLOR][COLOR=#000000]podpalane/[/COLOR][COLOR=#000000]złoty - [/COLOR][COLOR=#000000]kolorowy[/COLOR][COLOR=#000000]
szpic kolory klasyczne/kolory inne
cavalier king charles spaniel blenheim/tricolor - ruby/black and tan
itd

[/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='aneta']oraz o czym nie wiedziałam że w miotach [COLOR=#000000]groenendael może się urodzić [/COLOR]teruveren (nie wiem czy wolno wam łączyć te odmiany) [/QUOTE] Na krycie międzyodmianowe musi się zgodzić klub.
Nie spotkałam się z belgiem, który zmieniłby odmianę wcześniej wpisaną - przy przeglądzie już dobrze widać jakiej odmiany jest szczenię.

Jak mogą wyglądać rodowody OB pod względem odmian, gdyby ktoś sobie chciał pooglądać parę przykładów.. ;)
[URL="http://baza.belgi.pl/modules/animal/pedigree.php?pedid=12513"]tervueren (po malinois)[/URL]
[URL="http://baza.belgi.pl/modules/animal/pedigree.php?pedid=28595"]groenendael (po tervueren)
[/URL][URL="http://baza.belgi.pl/modules/animal/pedigree.php?pedid=17607"]groenendael (po srebrnych tervuerenach)[/URL]
[URL="http://baza.belgi.pl/modules/animal/pedigree.php?pedid=35013"]malinois (ojciec malinois, matka tervueren)[/URL]
[URL="http://baza.belgi.pl/modules/animal/pedigree.php?pedid=5864"]tervueren, srebrny (po groenendael)[/URL]

Link to comment
Share on other sites

Kolor widać już w momencie urodzenia ;) Długość sierści .... w sumie w 99% też. Natomiast wielkość .... no cóż z tym jest różnie. W pudlach mamy w przodkach szczeniaka różne odmiany wielkościowe więc niespodzianki są nie należą do rzadkości ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='vpassione']Na krycie międzyodmianowe musi się zgodzić klub.
Nie spotkałam się z belgiem, który zmieniłby odmianę wcześniej wpisaną - przy przeglądzie już dobrze widać jakiej odmiany jest szczenię. [/QUOTE]

A ponieważ na Zachodzie i w Czechach nie ma problemów z kryciem międzyodmianowym, to czasami wychodzi to w polskich miotach po dziadkach i dalszych przodkach.
Raz zdarzyło mi się być świadkiem, gdy na wystawie w Szczecinie parę lat temu, sędzina odmówiła oceny terwiczki z Wiedzimskiej Stajni uzasasdniając to tym, że ma przed soba malinę.

Edited by Brezyl
Link to comment
Share on other sites

Zgodnie z pochodzeniem i rodowodem po moim Carewiczu Rosji rodzą się szczeniaki docelowo średnie, miniaturowe i toy :)
Wszystkie mają wpisane w metrykę odmianę urodzeniową po matce, natomiast po 9 msc właściciele mają prawo wystąpić o zmianę przynależności do odmiany zgodnej z wzrostem.

Sachma - autorka tematu na psa urodzonego jako miniatura, zakwalifikowanego po takim przeglądzie do odmiany średniego pudla.

Dodam, że dziadek Lenney'go jest również dziadkiem mojego Carewicza - jest to przepiękny Zw.Świata urodzony w Szwecji a mieszkający w Moskwie - 27,5 cm toy pudel :)

Link to comment
Share on other sites

Aneta, a to ciekawe z tymi pudlami :), jak masz miot, to tak naprawdę do końca nie wiadomo jakie bądą maluchy :), w sensie wzrostu :), to się Ciebie poradzę, nie teraz, ale za 3-4 lata planuję pudla, no cóż może jestem staromodna, ale uważam, ze to niedoceniona, kiedyś super modna rasa, teraz niesłusznie poszła trochę w zapomnienie, to inteligentne fajne też do sportu psy, ale chciałabym średniego, to jak mam to zrobić? Na kursie asystenckim też dowiedziałam się, że zdarzają się pudle w łaty )wzorzec nie przewiduje), a to musi fajnie wyglądać, co się dzieje z takimi łaciatymi? idą jako pety? w życiu nie widziałam pudla w laty i dopiero kobitka od genetyki podała takie info.

Link to comment
Share on other sites

Itske.
Możesz pisać, coś doradzę jak będziesz na kupnie :)
Są w miotach szczeniaki że od razu widzisz że to będzie średniak, albo miniatura albo toy, Ale są takie przypadki że do końca się nie wie szczególnie w przypadku osobników które są na granicach wzrostowych. Wtedy 0,5 cm i masz inną odmianę ;)

Co do popularności, pudle miały swój szczyt popularności w latach 70-80, i to je zniszczyło. Teraz rasa jest dalej popularna ale w sposób zdrowy ! I oby znowu nie wypłynęła na fali popularności. Niestety wzmożone zapytania o rasę sprawiły, ze w ostatnich latach pojawiły się osoby które się wzięły za pudle -(
A był taki spokój przez kilkanaście lat .... było tylko grono samych pasjonatów o których można było w ciemno mówić ze jak szczeniak z papierami to brać bez pytania ....

Zgodnie z okólnikiem FCI psy podpalane i łaciate nie mogą być wystawiane na wystawach FCI pod nazwą "pudel". Mogą być jako gr XI - rasy nieuznane za zgodą rozporządzenia w danym kraju.
Chodzi ciągle o podejrzenie domieszki. Jeżeli przez lata nie występował problem pudla "łaciatego" to skąd się wziął ?
Napiszę moje osobiste obserwacje,
Pierwsze łaciate i podpalane widziałam około 20 temu na MWPR w Poznaniu , ich głowy, ruch odbiegały od anatomii pudli, miniaturowe arlekiny jakie mieli Niemcy dość dziwnie przebierały "na sztywno" nogami, dla mnie podobnie do foksterierów. Podpalane były malutkie i miały bardziej okrągłe głowy, nieco odstające uszy co nie bardzo synchronizowało z stojącymi obok pudlami czarnymi, a dodam, że toye 20 lat temu jeszcze nie były aż takie liczne ....
Z drugiej strony podpalanie jest noszone poprzez morelowe i srebrne, w tych odmianach zdarzają się osobniki o jaśniejszych nogach. W momencie łączenia z czarnym w następnych pokoleniach mogą wyjść w miocie czarnych i miotach czarnych z morelowymi podpalania.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...