Jump to content
Dogomania

L2-HGA - jak to jest dziedziczone ?


MAMBA

Recommended Posts

Witam,

Sprawdziłam w opcji szukania i niestety nie odnalazłam odpowiedzi na pytanie które "dręczy" mnie od jakiegoś czasu.
Genetykę miałam baaaaardzo dawno temu i jakoś nie radzę sobie z najprostszymi zadaniami tego typu :oops:
Jeśli dobrze zrozumiałam z anglojęzycznego opisu w przypadku tej choroby mamy do czynienia z trzema "wariacjami" :
PIES ZDROWY - posiada dwie kopie normalnego genu - czyli nigdy nie zachoruje ani nie przekaże choroby potomstwu
NOSICIEL - posiada kopie genu zdrowego oraz kopie genu zmutowanego - pies nie zachoruje ale przekaże kopię chorą 50% potomstwa
CHORY - obie kopie genu są zmutowane - pies w jakimś stadium życia zachoruje no i rozumiem że przekaże chorobę potomstwu?:hmmmm:

Jak to w takim razie wygląda w przypadku łączenia psiaków?
suka nosiciel + pies nosiciel = potomstwo w 25% chore, 25% zdrowe, 50% nosiciele
suka nosiciel + pies zdrowy = 50% zdrowych, 50% nosiciele
suka chora + pies zdrowy =???????????? :huh:

no niby proste przynajmniej tak mi sie wydaje a jednak sobie kompletnie nie radze:shake:. Poratujcie

Z góry dziękuję :lol:

Link to comment
Share on other sites

Czy choroba jest sprzężona z płcią, tak jak np. hemofilia u ludzi? Bo z tych procentów które podajesz wynika mi, że tak. W tym ostatnim przypadku wychodzi, że wszystkie suczki będą nosicielkami choroby, a pieski będą chore.

Link to comment
Share on other sites

Z niektórymi chorobami jest tak, że samica nigdy nie choruje,najwyzej moze byc nosicielka
jeśli jest nosicielka to wynika z tego
50%szczeniaków zdorywhc i 50% nosicieli

jesli jest faktycznie chora (ale nie wiem czy to mozliwe, trzeba sprawdzic..) suczki nosicielki, pieski chore
Przynajmniej tak wynika z metody, której uczyłam sie na biologii :P.

Link to comment
Share on other sites

Tu z plcią nie ma to nic wspólnego.
To jest zwykla cecha recesywna.
czysty + czysty = 100 % szczeniąt czystych
czysty + nosiciel = 50% czystych, 50 % nosicieli
czysty + chory = 100% nosicieli
nosiciel + nosiciel = 25 % chorych, 25% czystych 50% nosicieli
nosiciel + chory = 50% nosicieli, 50% chorych
chory + chory = 100% chorych

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bongobongo']A może powinnaś spytać w dziale GENETYKA?
Myślę, że tam prędzej uzyskasz odpowiedź.[/quote]
Zastanawiałam się nad tym czy nie umieścić tego w genetyce ale jako że jest to choroba SBT to jakoś mi sie ubzdurało że tutaj będzie "szybciej i lepiej";)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='porterin']
To jest zwykla cecha recesywna.[/quote]
dla mnie zdecydowanie niezwykła :lol: z racji kompletnej nieznajomości tego tematu :oops:

Ale serdecznie dziękuję za pomoc wreszcie mogę odetchnąć i .... zastanawiać się nad innymi sprawami :multi:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...