Jump to content
Dogomania

czym karmicie psy z niewydolnościa trzustki?


sabusia

Recommended Posts

  • Replies 92
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Tańsza jest eukanuba intestinal ( w krakvecie lub telekarmie wychodzi ok. 180 zł za 10 kg). Zalecane dawkowanie jest małe także nie łupie po kieszeni. Są także inne diety dla trzustkowców trovet, Anf, purina , hills, ale one też wychodzą drogo.
Możesz sama gotować ryż z kurczakiem tylko najpierw wygotować tłuszcz, trochę gotowanej marchewki i witaminy.
Jednak nic nie da dieta gdy przed każdym posiłkiem nie poda się psu enzymów. Jaka to ma być dawka ustali lekarz.
Później gdy trzustka się już uspokoi można przejść ( nie w każdym przypadku, a ja tak robie i moja suka żyje już 11 lat) na karmę bytową klasy premium. Moja sunia jest na jagnięcinie a to tylko w suchych karmach- nie mam nigdzie w pobliżu ubojni baranów, w sklepie też nie widziałam. Tylko do końca życia muszą być enzymki.

Link to comment
Share on other sites

My jemy trochę nietypowo: Regal Salmon Bites + enzymy. Karmy dietowe zawierają drób i u mojego psa pogarszają sytuację. Udało się go "ustabilizować" na karmach rybnych. Zauważyłam również że lepiej trawi gdy w karmie nie ma zbóż stąd ryba z ziemniakami.
Dawkę enzymów dobrałam doświadczalnie (zgodnie ze wskazówkami weterynarza).

Link to comment
Share on other sites

U mojego psa ostatecznie stwierdzono znt. Dostaje Kreon 3x dziennie przed każdym posiłkiem. Mam tylko taki problem, że psica nie chce jeść samej suchej karmy. Zawsze miała dosmaczaną najczęściej serkiem białym, który uwielbia.
Mogę jej dawać odrobinę chudego sera białego do karmy czy raczej przy znt jest on niewskazany?? Dodam, że karmię ją RC Intestinal Gastro.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Myślicie, że mogę przegłodzić psa z ZNT??
Otóż, karmiłam moją suczkę wg schematu:
rano filet z kurczaka+ ryż
w południe sucha karma
wieczorem sucha karma.
Psina się nie buntowała i ładnie jadła. Jednak gotowanie jedzenie jej nie służyło ( brzydko się po nim załatwiała), więc odstawiłam i zaczęły się problemy:roll: Nie ma gotowanego= nie ma jedzenia:shake: Nic małpa nie chce zjeść i schudła już z powrotem :-(
Nie chce jej dogodzić i dać gotowane, ale boję się ją przegłodzić.
I to wszystko sprowadza się do mojego pytania;)

Link to comment
Share on other sites

Tak dostaje Kreon 10000 trzy razy dziennie ( przed każdym posiłkiem).
Ale ciągle są problemy z załatwianiem. Raz jest już super a potem znowu luźna kupa:shake: A po gotowanym zawsze było źle.

Mam nadzieję, że jeden dzień wystarczy, żeby Gajka zgłodniała i zjadła wreszcie suchą karmę:roll:

Link to comment
Share on other sites

Kreon dostaje gdzieś od połowy sierpnia.
Karmiłam ją wcześniej RC Intestinal Gastro i na początku było ok, ale potem masakra, karma ewidentnie jej nie służyła.
Teraz dostaje Regal z łososiem i ziemniakami i jest lepiej tzn. załatwia się ok 3 razy dziennie ( po royalu załatwiała się 5-6 razy), nawet przytyła 3 kg, choć odkąd zaczęła strajkować znowu schudła. Jednak to czy kupa będzie luźna czy uformowana to na razie istna loteria. Nie wiem od czego to zależy. Zastanawiam się czy może dawka Kreonu nie jest za mała??

Link to comment
Share on other sites

o dawkach to już musi decydować lekarz, sama nie kombinuj. Możesz jedynie próbować z karmami. Zawsze pozostaje jeszcze rc gastro intestinal low fat, teoretycznie to karma najlepsza dla trzustkowców. Ja karmę swoją pro planem sensitive i czuje się póki co w porządku.

Link to comment
Share on other sites

Wiele zależy od wielkości psa i ilości enzymów wydzielanych przez trzustkę.
Też myslę, że nie powinnaś sama kombinować tylko zapytać weta ile tych enzymów jej dawać. Jesli trzeba to wet bedzie wypisywał recepty na większe opakowania z większymi tabletkami.O ile dobrze pamiętam to są jeszcze kreon .
Nie wiadomo też czy suni służy karma typowo trzustkowa lub rybna, być może ona lepiej przyswoi jagnięcinę - chociaż to raczej karmy z nieco większą ilością tłuszczu przeznaczone dla alergików.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='mimi_91'] Jednak to czy kupa będzie luźna czy uformowana to na razie istna loteria. Nie wiem od czego to zależy. [/QUOTE]

Witam w klubie...
Zauważyłam, że problemy biegunkowe występują przy załamaniach pogody (tak jak i u ludzi). Oprócz tego z racji posiadania psa i suczek widzę, że cieczki też wywołują kłopoty z trawieniem u psa.

Jeżeli chodzi o dawkę enzymów - w trakcie jednej z wizyt na wrocławskich Klinikach dyskutując o dawce usłyszałam prostą wskazówkę: jeżeli kupkę czuć kwasem (zapach wymiocin) to trzeba po prostu podać większą dawkę enzymów.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Mam kolejne pytanie:oops:
Jak długo działają enzymy po ich podaniu??

Gajka od zawsze je długo i powoli, żeby zjeść całą miskę jedzenia potrzebuje ok 40 min, a czasem więcej.
Nie pozwalam jej na to i jak po ok 20 min nie zje to zabieram miskę. Jednak wiem, że gdyby miała więcej czasu to pochłonęłaby całą dawkę.

Link to comment
Share on other sites

Moja suka jadła na początku- po zdiagnozowaniu: eukanubę intestinal, royal canin low fat - ale efektów jakichś super nie było, na dodatek straszne uczulenia, pryszcze , ropiejące rany...Na jakiś czas daliśmy sobie spokój z suchym i gotowałam ryż z kurczakiem,marchewką i odrobiną oleju z winogron lub oliwy, ale też nie było rewelacji, pies wiecznie głodny, słaba sierść itd. próbowaliśmy też samo gotowane mięso, po barfie o mało się nie przekręciła.
Potem dostała RC german shepards, ale było za tłuste no i kupy straszne. W międzyczasie były kroplówy z aminokwasów.
W sumie przeszliśmy na zwykłe karmy bytowe typu senior a potem large breed jednak moja Aza lepiej znosi z baraniną.Bo po kurczakowych czy wołowinie ma straszne uczulenia, karmy całkowicie rybne to już w ogóle porażka.... I tak zostało.
Żyje sobie - niedługo kończy 12 lat, ale nie wygląda pięknie bo masy nie udało nam się odbudować ( od początku była cherlawa- taka charcia) a boję się podawania jej sterydów.Próbowaliśmy HMB- też z marnym skutkiem. Oczywiście cały czas enzymy. Ma znaczną niedowagę bo waha się w granicach 25 kg a powinna mieć ze 40. Czasem sama sobie szkodzi bo lubi dzieciom ukraść kanapki, poszukać w śmietniku ( nawyk jeszcze z czasów gdy nie była moja), rozpracuje szafki i lodówkę no i wtedy niweczy wszystkie nasze wysiłki.
Moja sunia przeżyła 4 lata temu skręt żołądka i ma wyciętą śledzionę.Bywały dni tragiczne, że zastanawialiśmy się z mężem czy już jej nie uśpić ( miała nie żyć już dawno) ale na szczęście nie należymy do ludzi zdecydowanych i konsekwentnych...
Ona ma dużo wigoru , siły, biega za piłką , aportem i skacze,rozwala śmietnik choć bywają takie chwile, że cały dzień leży:shake:, ale wiek też robi swoje.
Mimi, enzymy działają długo po podaniu także chyba nie powinnaś zabierać swojej suni miski. Lub zapobiegawczo dawać jej tabletki 3 razy dziennie.

Link to comment
Share on other sites

Co do tych serii weterynaryjnych to u nas jest podobnie. Najpierw była na RC Intestinal Low Fat, ale strasznie się drapala, Hillsa nawet powąchać nie chciała. Obecnie jest na Purinie Pro Plan Lamb&Rice Light, bardzo smakuje, ładnie się załatwia i tylko 2 razy dziennie (po RC załatwiała się nawet 5 razy), tylko nie tyje za bardzo. Może to dlatego, że je karmę dietetyczną, a ma 16 miesięcy. Teraz waży 16,4 ( waga utrzymuje się już ok 1 miesiąc), w najgorszym momencie choroby (zanim została zdiagnozowana ważyła ok 13,8), więc przytyła, ale już więcej nie chce, a powinna ważyć ok 20-22kg. Trochę jej jeszcze brakuje, ale mam nadzieję, że się uda bo już mam dość uwag ludzi, że psa głodzę:shake:

Dzięki za odpowiedź;)

Link to comment
Share on other sites

Ja od wczoraj, jak to mój książe małżonek mówi, eksperymentuję na psie:-) Kupiłam Troveta. Po Eukanubie Intestinal zaliczamy "małą" masakrę. Pies ma uczulenie, sierść paskudna, praktycznie się z niego sypie... Brzuch totalnie zgazowany, kupy śmierdzące, totalna porażka. Biegunki nie ma ale to chyba za mało jak na karmę z "wyższej półki". Enzymów póki co nie podaję bo u nas z trzustką trochę lepiej niż 2 lata temu. Mimo wszystko szkoda mi Reksia, jak brzuch chory to i humor mu nie dopisuje...

Link to comment
Share on other sites

U mojej gwiazdy zdiagnozowano chorobę w 2001 roku, miałam szczęście trafić do wspaniałego weterynarza ( doktora Kirsteina), bo inaczej moja psina mając pełną michę padłaby z głodu...Wtedy mało kto słyszał o niewydolności trzustki i ludzie na spacerach nie chcieli mi wierzyć, musiałam znosić komentarze o żałowaniu psu jedzenia. Myślałam, że tylko my mamy takiego pecha.
Ale też dłuugo na niej eksperymentowałam i z jedzeniem i z lekami.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

witajcie moja sara tez ma chora trzustke jest na gastro royal ale nic nie tyje po amylanie miala biegunke i myslalam ze padnie slyszalam ze psy z niewydolnoscia trzustki maja chore nerki to jalka karme dawac? a ztymi enzymami to juz nie wiem czy podawac czy nie? megi a jak kombinowalas z karmami u psa? skad i po jakim czasie wiedzialas ze ta karma jest dla niej dobra? ile to trwalo sprawdzanie jednej karmy? mam pytanko moze mial by ktos oddac royala dla tyrzustkowcow jak jego pies nie chce jej jesc? chetnie przyjme

Link to comment
Share on other sites

Na jakiej podstawie zdiagnozowano u Twojego psa ZNT? Jak długo podawalaś leki? jak długo dostawała karmę?
Stabilizowanie psa z znt jest bardzo czasochłonne, ustalenie dawki leków jest trudne bo nie zawsze jest tak że przewidywana dawka wystarcza. W początkowej fazie leczenia powinnaś być w stałym kontakcie z lekarzem weterynarii , który będzie sugerował co i jak zmienić.

U nas dojście do momentu, że suka tyje i załatwia się 3x dziennie normalnie zajęło około 4-5 miesięcy. To było żonglowanie dawkami kreonu, szukanie karmy odpowiedniej. U nas było o tyle trudniej , że Lorena dodatkowo ma problem z nietolerancją pokarmową.

Opisz coś więcej żebyśmy mogli coś doradzić, możesz wkleić zdjęcie jak wygląda niunia. Powiedz jakie badania zostały wykonane.

Link to comment
Share on other sites

Owszem objawy i podejrzewam test na strawność daje już pewien pogląd, ale warto byłoby zrobić profil biegunkowy w idexxie żeby sprawdzić czy nie ma problemów z przyswajaniem witb12 i kwasu foliowego.
Co psiak je? Jak długo podawalaś leki? jak długo dostawała karmę?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...