Jump to content
Dogomania

guzek po kleszczu


Anka i Trufi

Recommended Posts

Mam pytanie czy jest sens iść z tym do weta - w sobotę znalazłam u psa kleszcza w uchu - on ma kłapciaste uszy, kleszcz był na tej zewnętrznej, płaskiej części ucha. Był bardzo mały i chyba krótko bardzo siedział na psie. Szybko i bez problemu go wyjęłam, w całości (obejrzałam kleszcza dokładnie). Pies nie trzepie uszami, więc chyba nic mu tam nie przeszkadza, ale w miejscu gdzie siedział kleszcz zrobiła się taka mała grudka koloru skóry - żadnego strupa czy zaczerwienienia nie widzę, resztek kleszcza również. To już 3 dni od ugryzienia, więc wydawało mi się, że ewentualna opuchlizna powinna zejść. Przejmować się tym czy jeszcze trochę poczekać? Nie chcę panikować bez potrzeby, ale może ktoś wie czy to normalne? Pies nigdy nie miał kleszcza w takim miejscu, więc nie mam porównania...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Czasami po kleszczu pozostaje odczyn zapalny, ktory objawia sie wlasnia taka grudka w miejscu po wyjeciu kleszcza. Przewaznie to nic groznego, jednak czasami moze ropiec, lub pozostac na cale zycie. Zawsze po usunieciu kleszcza zalecamy smarowac to miejsce specjalna mascia. wtedy jest pewnosc ze nie wda sie zakazenie i nie ma tez gulki.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

[quote name='cedra']Zawsze po usunieciu kleszcza zalecamy smarowac to miejsce specjalna mascia. wtedy jest pewnosc ze nie wda sie zakazenie i nie ma tez gulki.[/QUOTE]

Czy ktoś mógłby poradzić czym to smarować albo jak inaczej wspomóc leczenie tych zmian? W tym roku jakaś kleszczowa masakra. Po spacerach w Warszawie i okolicach zbieramy z naszej ONki po kilkanaście sztuk. A kilka niestety zostawiło paskudne guzki.

Link to comment
Share on other sites

Dwa lata temu nasza suka miała wbitego pod pachą wielkiego kleszcza, oczywiście czym prędzej go wyciągnęłam (w całości), ale nie miałam czym odkazić (zwykle używam wody utlenionej lub spirytusu salicylowego), to wzięłam "wodę kolońską" taty :eviltong: Od razu po wyjęciu kleszcza zauważyłam guzek, który jeszcze długo (kilka tygodni) był wyczuwalny, ale na szczęście samoistnie "zniknął" ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ja właśnie wyjęłam Jupikowi też z ucha kleszcza... Paskudztwo po wyjęciu się jeszcze ruszało... I też został taki guzek.
Ja przemyłam to wodą utlenioną i posmarowałam tribioticiem, bo trochę krwi tam było, więc wolę nie ryzykować.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Właśnie miałam pisać o tym temat, żeby się was poradzić, ale ktoś mnie wyprzedził. Wczoraj znalazłam u Kai dość sporego kleszcza, tato pomógł mi go usunąć i na szczęście wyszedł cały, ale jest tam teraz spory guzek (taki jak po ugryzieniu komara tylko z niedużą dziurą po kleszczu) Polałam go zaraz po wyciągnięciu kleszcza woda utlenioną. Czy to wystarczy? Czy smarować to czymś jeszcze?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

u mojego psa(DON 76mies) tydzień/2 tyg. po wyciągnięicu opitego kleszcza w uchu wyskoczył bąbel ze strupem- niedłuży jak mały paznokieć,nie jest raczej czerwony-czasem występu je zaczerwienie po przemyciu wodą utlenioną(tak kazał wet),byłam u weta w dzień odkrycia tego i tydzień później tzn. dziś bo to cały czas się utrzymuje,nie zmniejsza się ani nie zwiększa...pies zachowuje się normalnie-jak zawsze,je,pije ,bawi się..
U mnie taki guzek jest już tydzień martwię się bo pies to szczenię 7 mies.a bolerioza łapie stawy pies normalnie je,pije,bawi się, przez ten tydzień guzek może minimalnie się powiększył(mi się tak wydaje,innym nie) 2 dni temu nastąpił jakby mikrouraz z boku guzka ze strupkiem(nie było mnie w domu) i wysączyło się z tego trochę krwi) teraz guzek jest jakby bardziej płaski,nie ma czerwonej obwódki- nieraz po przemyciu wodą utlen.do paru godz.utrzymywała się taka czerwona obwódka..ale wet mówił,żeby się nie martwić,obserwować i zastanawim się czy w nastp.roku szczepić na boleriozę czy nie...?
Tylko ..u mnie w rejonie chyba nie ma tej choroby,pisze chyba bo u mnie na terenach wiejskich jest sporo psów,które albo wcale nie widziały weterynarza nigdy,albo jeśli są w kojcu-nie na łańcuchu,to rzadko chodzą na bardzo długie spacery po lesie,jak ja chodzę z psami...

Edited by aganela
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Moja Bejsi (4 miesiace) tez złapała kleszcza. Wyciagłam go wczoraj i w miejscu gdzie był pojawił sie guzek. Wszystko było ok, nie było sladu zni roby ani krwi do dzisiaj. Właśnie wrociłysmy ze spaceru, przeglądałam ja pod katem kleszczy i zobaczyłam na guzek atm z guzka cieknie krew. Co tzn? mam sie wybrać do weta?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...

U mojego psa zaobserwowałam jakiś rok temu sam guzek (wielkości nawet nie ziarna grochu). Weterynarz powiedział że to od ugryzienia owada i kazał obserwować czy nie rośnie. Dzisiaj zauważyłam że w miejscu guzka ma sierść sklejoną ropą. Po oczyszczeniu okazało się że guzek pękł. W jego miejscu pojawił się duży "pryszcz", po wyciśnięciu wyleciał z niego biały "czop". Weterynarz mówi że to po kleszczu i teraz będzie się to babrać i odnawiać co jakiś czas. Krzyś dostał antybiotyk i w przyszłym tygodniu będzie miał umawiany zabieg wycięcia tego miejsca. Także obserwujcie te guzki, bo czasem nie schodzą!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

"Nie należy się tym martwić": - szczególnie,że problem miał miejsce ...5 (pięć ) lat temu.

Poza tym - nie,nie masz racji,po usunięciu resztek kleszcza,jak I ciała obcego - nie powinny robić się ropne zmiany skórne.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...