Jump to content
Dogomania

KTO MIAŁ LUB MA PSA CHOREGO NA NERKI ?


INA

Recommended Posts

Ja właśnie straciłam moją Holly (york) od 6 lat chorowała na nerki, odeszła w wieku 9 lat. Kupiłam z hodowli miała być zdrowym pieseczkiem. W wieku 3,5 roku bez żadnych wcześniejszych oznak zaczęła tracić apetyt i okazało się, że jedna nerka jest zwłókniała. Badania jakie trzeba zrobić pieskowi to określenie zawartości w organiźmie mocznika, kreatyniny, fosforu i oczywiście zrobić morfologie czy nie ma anemii, zrobić USG nerek, żołądka, wątroby i jelit. Bardzo ważne jest chronienie żołądka przed mocznikiem, gdyż powoduje on wrzody i nadżerki. Duże ilości wody nie oczyszczają pieska musi mieć robione dializy z kroplówki i trzeba obserwować czy piesek oddaje mocz żółty (żółty jest nieźle, a bezbarwny bardzo źle). Trzeba też podawać wspomagająco na nerki zawiesinę o nazwie Pronefra, jeżeli masz możliwość to polecam wsiąść piesia i jechać do Warszawy do kliniki Lancet, która specjalizuje się w chorobach nerek u zwierząt. Jeżeli masz pytania to pytaj.

Link to comment
Share on other sites

Zapomniałam dodać, że piesek chory na nerki musi mieć dietę (której należy bezwzględnie przestrzegać nawet jeśli wyniki będą się polepszać trzeba diety przestrzegać), ja swojej dawałam Royal Renal mokrą i suchą ma małą białka gdzieś 4% i polecam zrobić Dopplerowski przepływ naczyń nerkowych.

Link to comment
Share on other sites

A powiedzcie mi czy Wasze psiaki na karmie o takiej zawartości białka , nie chudną drastycznie?

Rozumiem psiak, który waży 60 kg, ale taki york, który waży kilka kg...?

Moja psina zupełnie nie chce jeśc karm dla nerkowców, a przy mocno ograniczonej podaży białka, mięśnie tak leciały, że nawet wet sie zastanawiał nad tym, jak wybrać mniejsze zło. No cóż, w naszm przypadku przy skumulowaniu się kilku różnych schorzeń, gdzie jedna dieta wyklucza drugą, postawiliśmy na wprowadzenie większej ilości warzyw ale nie zmienianiu diety .

Koleżanko na podstawie badania moczu u psiaka stwierdził wet niewydolność? Słabo się stara, bo niekoniecznie parametry które są podniesione świadczą WYŁĄCZNIE o problemie z nerkami, ponieważ białko występuje też przy innych shorzeniach, nie tylko nerkowych.

Urobilinogen na + wskazywałby na problem od strony wątroby.

Proponowałabym zrobić badanie krwi z jonogramem+elektrolity oraz wątrobowe i tak jak koleżanka wyżej wspomniała- białko/kreatynina.

Ja przez pewien czas podawałam Renagel psiakowi, fosfor się obniżył, aczkolwiek nigdy nie spadł poniżej górnej granicy normy. Teraz przy wiadomym poziomie wapnia, podajemy RenalVet+kroplówy podksórne zazwyczaj z NaCL, ale przy niskich elektrolitach, też podajemy czasowo Ringera .

Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, wioletka155 napisał:

A powiedzcie mi czy Wasze psiaki na karmie o takiej zawartości białka , nie chudną drastycznie?

Rozumiem psiak, który waży 60 kg, ale taki york, który waży kilka kg...?

Moja psina zupełnie nie chce jeśc karm dla nerkowców,

Moja 2 kg yorka jest wielkim niejadkiem i wiele karm renal było  paskudnych. Przez chwile jeszcze jadła Renala suchą którą namaczałam.

Przekonała się ostatnio do renalowej   Puriny Pro Plan (ale musi mieć drobno pokrojone w kosteczkę bo inaczej nie je) Waga się utrzymuje w normie.

dostaje jeszcze  benacor,    ChitoFos i Biopron 9   I szczęśliwie ma się dobrze.Całkiem jeszcze rezolutna z niej panienka mimo skończonych 14 lat.

pozdrawiam Was serdecznie i zyczę dużo zdrowia psiakom

 

 

www.beardedyork.pl

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Witam, nasza najstarsza yorka rocznik 2004 ma stwierdzoną wstępnie PNN diagnoza postawiona niedawno, trochę ponad tydzień temu jest na karmie Royal Renal suchej i pasztetach i puszkach renal, miała kroplówki przez cztery dni , nie jadła wtedy schudła trochę od tego czasu jest na diecie nerkowej i mam takie pytanie czy może jeść np niektóre rzeczy które by urozmaiciły jadłospis mamy działkę akurat ta yorka lubi ogórki i groszek,

Chcemy też ew podawać jakiś bulion do picia oraz ryż czy są jakieś przepisy i ew wskazania na domowe jedzenie dla takiego psa ?

Wiem jak poważna to jest choroba, dlatego szukamy jak najlepszych sposobów na ulżenie w chorobie bo wiem że to już raczej do końca życia będzie walka, suczka jest kochana ma już sporo lat ale zrobimy wiele by była z nami jak najdłużej, mamy jeszcze drugą jej córkę ... obie bardzo się lubią i kochają.

Link to comment
Share on other sites

To bardzo trudne pytanie...wszystko zależy od tego jaki jest stan nerek.Jeśli mocznik I krea nie osiągnęły drastycznych poziomów - warto dbać o dietę,która nie zaszkodzi (nawiasem mówiąc jestem zdecydowaną przeciwniczka diety niskobiałkowej,ale może zwierzeta "maja inaczej"..)Jeśli parametry nerkowe są bardzo złe,jeśąli sunia wymaga płukania kroplówkami - to dałabym jej wszystko co lubi,nawet kotleta schabowego.Rozumiesz,yachoo?PNN jest chorobą bezwzględnie śmiertelną,tak więc wracam do pierwszego zdania swojego postu...........

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Witam moja ukochana psinka gracja z wyników usg jest w bardzo kiepskim stanie nerki a praktycznie ich brak kwalifikują ja tylko do eutanazji jeżdżę od weta do weta i wszędzie żadnej pomocy.Gracja to piesek mieszany średniej wielkości trafiła do nas w ubiegłym roku ma zaledwie 2 lata.O chorych nerkach dowiedzieliśmy sie tydzień po przyjeździe jak do nas trafiła od początku objawy były ciągłe pragnienie wody i częstomocz decyzja tylko jedna jedziemy do weterynarza tam stwierdzono ze to zwykłe przeziębienie minęło parę dni brak poprawy u pieska powrót do weterynarza.Kazano zrobić badanie krwi moczu i wyszło kreatynina i mocznik podwyższony skierowano mnie na badanie usg tam potwierdziło chore nerki liczne cysty wokół diagnoza eutanazja natychmiastowa.Nie poddałam się minął rok z gracja od tamtej pory jest zemną bawi się biega kocha mnie nad życie lecz od paru dni dziwnie zaczęła się zachowywać jest osowiała mało zjada pije wodę wzięłam ja do weterynarza po diagnozie weterynarze są w szoku ze moja gracja żyję a na wieść o tym we dwoje zaczęli usg i to co zobaczyli to praktycznie brak nerek jedynie cysty do tej pory niewiadomo co tak naprawdę trzyma psa przy życiu i dziwią się ze on chodzi i biega w takim stanie a ja słyszę tylko w kółko pies do usypania zero szans zero leków absolutnie żadnej inicjatywy ze strony lekarza czy to normalnie dlatego jestem tutaj i opisuje swoja sytuacje a gracja leży przy mnie i nikt niepotrafi pomóc.Przesyłam skan usg krótko po przyjeździe gracji do mnie i pierwsze usg proszę o jakieś wskazówki do kogo jechać z kim porozmawiać bo siedzę i tony łez wylewam.Wyniki krwi z dnia 22.08.2017 Kreatynina 8.70mg/dl ,mocznik 300mg/dl 9174489_Beztytuu.jpg

g1.JPG

g2.JPG

g3.JPG

g4.JPG

g5.JPG

g6.JPG

g7.JPG

g8.JPG

g9.JPG

Link to comment
Share on other sites

Ze swojej strony mogę powiedzieć tyle, że mojemu psu, kiedy w wieku 2 lat zabrałam go ze schroniska, również z licznymi cystami na nerkach, pewien weterynarz dawał maksymalnie pół roku życia. W tym momencie pies ma już 7 lat i trzyma się świetnie. Nie poddawaj się i przede wszystkim NIE DAWAJ SOBIE WMÓWIĆ, że pies będzie żył X tygodni/miesięcy. NIKT nie jest w stanie tego poprawnie ocenić! Przede wszystkim na Twoim miejscu zmieniłabym weterynarzy, bo z Twojego opisu wynika, że ci u których byłaś są bardzo nieodpowiedzialni.

Biegnij do innego weta, pokaż wyniki, chyba potrzebne będą kroplówki. Nie poddawaj się!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Witajcie,

Jeszcze do wczoraj byłam w Waszej grupie właścicieli psa chorującego na nerki... miał ciągły problem z zapaleniem pęcherza. Wczoraj po konsultacji z dawną koleżanką, która jest wetem zrobiłam nowe badania moczu + osad... Okazało się, że pies ma jednak kryształy struvitowe... i karma która mu daję - RC RENAL jest zła - musi dostawać URINARY... :/

Dla mnie to świetna wiadomość, bo jest szansa, że pies (ma 9 miesięcy) będzie jednak zdrowy! Niestety 4 dni temu otworzyłam mu nowy 14kg wór karmy Royal Canion RENAL - zmarnowane 220zł...

Dzisiaj muszę zamówić URINARY za kolejne 240zł... Mam więc pytanie - jeśli ktoś z Was jest z Poznania i karmi psa właśnie karmą RENAL, to jestem skłonna ją sprzedać za 150zł - jest tam conajmniej 12kg, jeśli nie 13kg... Karma jest trzymana w pojemniku, więc nic złego przez te 4 dni się z nią nie stało... ehh.

Gdyby ktoś był zainteresowany to proszę pisać - mogę ją podrzucić komuś na terenie Poznania.

3majcie się !!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Mój 14-letni mieszaniec jest w trakcie diagnozy PNN, ale wygląda na to, że ma uszkodzenie nerek II stopnia (z czterech).  Ma chore oczy i niewydolność serca, więc wiedziałam, że prędzej czy póżniej przyjdzie kolej na nerki. Ponad 2 tygodnie temu zjadł jakieś niebieskie granulki, które ktoś podrzucił pod dom, dostał kroplówkę i leki (vit K, węgiel, baryt) a przy okazji zbadano mu nerki. Zawsze miał mocznik i kreatyninę poniżej normy, a teraz kreatynina pośrodku normy a mocznik poza skalą. Do tego potas wysoki.

Dawałam mu małą dawkę Ipakitine, co trochę zbiło mocznik ale nadal jest zawyżony. Wet zaleciła zbadanie poziomu SDMA i czekamy na wyniki. Póki co pies dostaje Nefrokrill i RenalVet ale czekamy do wyników zanim nie zdecydujemy się na konkretne leki. Chętnie czytam Wasze doświadczenia, bo nigdy jescze nie miałam psa z PNN i wolę być przygotowana na to co nas czeka...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 7/16/2018 at 3:57 PM, amartyno said:

Mój 14-letni mieszaniec jest w trakcie diagnozy PNN, ale wygląda na to, że ma uszkodzenie nerek II stopnia (z czterech).  Ma chore oczy i niewydolność serca, więc wiedziałam, że prędzej czy póżniej przyjdzie kolej na nerki. Ponad 2 tygodnie temu zjadł jakieś niebieskie granulki, które ktoś podrzucił pod dom, dostał kroplówkę i leki (vit K, węgiel, baryt) a przy okazji zbadano mu nerki. Zawsze miał mocznik i kreatyninę poniżej normy, a teraz kreatynina pośrodku normy a mocznik poza skalą. Do tego potas wysoki.

Dawałam mu małą dawkę Ipakitine, co trochę zbiło mocznik ale nadal jest zawyżony. Wet zaleciła zbadanie poziomu SDMA i czekamy na wyniki. Póki co pies dostaje Nefrokrill i RenalVet ale czekamy do wyników zanim nie zdecydujemy się na konkretne leki. Chętnie czytam Wasze doświadczenia, bo nigdy jescze nie miałam psa z PNN i wolę być przygotowana na to co nas czeka...

SDMA jest w górnej normie, więc to chyba nie PNN (?). Na razie psiak dostaje RenalVet i za parę tygodni powtórzymy badanie mocznika/kreatyniny. Być może udało nam się wychwycić to wcześnie.

Link to comment
Share on other sites

23 godziny temu, amartyno napisał:

SDMA jest w górnej normie, więc to chyba nie PNN (?). Na razie psiak dostaje RenalVet i za parę tygodni powtórzymy badanie mocznika/kreatyniny. Być może udało nam się wychwycić to wcześnie.

Sprawdzaj też fosfor. To bardzo ważny lecz pomijany wskaźnik pracy nerek. A przy PNN warto go monitorować.Dobrze byłoby żeby był na środku wartości referencyjnych + potas jeśli bierze sercowe leki a przy PNN może tez "skakać."

Wybieraj karmy w których stosunek wapnia do fosforu jest ok 2,5:1 -3:1 oraz potas do sodu: 1,8:1 -2:1.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Po 3 tygodniach brania RenalVetu zero zmian. Mocznik wynosi 10,6  a potas 5,44. Reszta jonów w normie, kreatynina w normie, SDMA w normie. Wet mówi, że to nie chore nerki, a mocznik pochodzi od jedzenia albo suplementow. Daję mu karmę mokrą AlphaSpirit gdzie białko = 8%, ale dostaje suplementy Cardioforce na serce plus kilka innych (na tłuszczaki, stawy i mózg). Na wszelki wypadek odstawiłam wszystko oprócz koniecznych leków i suplement na stawy. Rzecz w tym, że dostawał bardzo małe dawki tych suplementów, a wyniki wątrobowe ma świetne. Widzę, że obecna wet nie do końca wie co to jest, chyba zasięgniemy drugiej opinii u bardziej doświadczonej lekarki.

Czy ktoś się spotkał z czymś takim?

Link to comment
Share on other sites

Dnia 7.08.2018 o 16:18, amartyno napisał:

Po 3 tygodniach brania RenalVetu zero zmian. Mocznik wynosi 10,6  a potas 5,44. Reszta jonów w normie, kreatynina w normie, SDMA w normie. Wet mówi, że to nie chore nerki, a mocznik pochodzi od jedzenia albo suplementow. Daję mu karmę mokrą AlphaSpirit gdzie białko = 8%, ale dostaje suplementy Cardioforce na serce plus kilka innych (na tłuszczaki, stawy i mózg). Na wszelki wypadek odstawiłam wszystko oprócz koniecznych leków i suplement na stawy. Rzecz w tym, że dostawał bardzo małe dawki tych suplementów, a wyniki wątrobowe ma świetne. Widzę, że obecna wet nie do końca wie co to jest, chyba zasięgniemy drugiej opinii u bardziej doświadczonej lekarki.

Czy ktoś się spotkał z czymś takim?

miałam nerkowego psa i u niego kreatynina zawsze była w normie. Chyba potas jest podwyższony? Wypowiedział się wet na ten temat? Szkoda że wet tak zgaduje.

Miernikiem jakości pracy nerek jest też dobre usg. Jeśli jesteś z okolic Wa-wy to polecam dr Marcińskiego z małym ale.

Jego opis musi zrozumieć dobry wet. nie każdy wet potrafi czytać opisy USG- co mnie baardzo zdziwiło.

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, uxmal said:

miałam nerkowego psa i u niego kreatynina zawsze była w normie. Chyba potas jest podwyższony? Wypowiedział się wet na ten temat? Szkoda że wet tak zgaduje.

Miernikiem jakości pracy nerek jest też dobre usg. Jeśli jesteś z okolic Wa-wy to polecam dr Marcińskiego z małym ale.

Jego opis musi zrozumieć dobry wet. nie każdy wet potrafi czytać opisy USG- co mnie baardzo zdziwiło.

 

Tak, potas jest podwyższony, ale SDMA w normie, więc wet twierdzi, że to na pewno nie nerki (z tym, że surowica z której pobierano SDMA siedziała w laboratorium przez kilka dni). Psiak miał robione USG jamy brzusznej w czerwcu u dobrej wet i wszystko było ok. Pozostało nam jutro jeszcze zrobić badanie moczu, w tym stosunek mocznika do kreatyniny, na wszelki wypadek.

Link to comment
Share on other sites

16 minut temu, amartyno napisał:

Tak, potas jest podwyższony, ale SDMA w normie, więc wet twierdzi, że to na pewno nie nerki (z tym, że surowica z której pobierano SDMA siedziała w laboratorium przez kilka dni). Psiak miał robione USG jamy brzusznej w czerwcu u dobrej wet i wszystko było ok. Pozostało nam jutro jeszcze zrobić badanie moczu, w tym stosunek mocznika do kreatyniny, na wszelki wypadek.

Hiperkaliemia (podwyższony poziom potasu) może wiązać się z następującymi stanami:

  • Ostrą lub przewlekłą niewydolnością nerek
  • Choroba Addisona
  • Hipoaldosteronizmem
  • Urazem lub innym uszkodzeniem tkanek
  • Zakażeniem
  • Powikłaniami cukrzycy
  • Odwodnieniem
  • (cytat z portalu weterynaryjnego)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Dnia 14.10.2016 o 00:36, wioletka155 napisał:

Kurcze nie mogę teraz wrzucić do kompa wyników. Ale wyglądają tak:

BARWA- żółty

PRZEJRZYSTOŚĆ- klarowny

BIAŁKO 1,33 g/l

PH 6,25

CIĘŻAR WŁAŚCIWY 1,021

BILIRUBINA 17 umol/l

OSAD- śladowy, jasny

ŚLUZ- brak

SUPERNATANT - żółty, klarowny

LEUKOCYTY 0-1 wpw

ERYTROCYTY 0-1wpw

BAKTERIE- brak

KRYSTZAŁY- brak

NABŁONKI- płaskie 0-1 wpw

INNE- nieliczne krople lipidowe, nieliczne zanieczyszczenia

BIAŁKO W MOCZU - 1,33 g/l

KREATYNINA W MOCZU 6011 umol/l (88,4 - 9370,4 )

 

Wiem, że białka nie powinno być i bilirubiny- jutro idę na pobranie krwi na mocznik. Ale do niewydolności nerek "nie pasuje" mi ta kreatynina pośrodku normy.. Zarówno w moczu , jak i w krwi jest idealnie pośrodku .

Dla porównania napisze, że w czerwcu 2016 miała :

BIAŁKO W MOCZU 2,77 g/l

KREATYNINA W MOCZU 22661 (norma j.w, więc była przekroczona ponad 2x)

 

Sama już nie wiem w którym kierunku iść..bo mamy dośc poważną cukrzycę (na szczęście częściowo opanowaną dzięki insulinie) , zapalenie trzustki (ale z tym Freska radzi sobie świetnie, ma "dobre" kupki, apetyt ok, żadnych wymiotów, poza bolesnością przy ucisku nie wykazuje objawów) i ten cholerny mocznik. Ten mocznik jest dla nas najbardziej dołujący. Czytam i czytam, czy to aby nie wynik z zapalenia trzustki ...? Wet zasugerował kupić enterosgel i podawać biopron9. Enterosgel dzisiaj przyszedł, od jutra podam Biopron daję 2x dziennie 1 tabl ale to chyba za mało?

Zwariowac idzie..dopiero co zapanowałyśy nad wątrobą, wykluczyły Cushinga a tu ten mocznik rośnie cholerny ..

 

(z tego co czytam to bilirubina wystęuje m.in przy problemach z wątrobą i drogami żółciowymi, więc pasowałby tu problem z trzustką, tylko co z białkiem?)

Wioletko, w jakiej iloci stosować Enterosgel dla pieska 15kg? Takie dawki jak dla człowieka? Będę wdzięczna za odpowiedź, bo właśnie mi przyszedł zamówiony i zastanawiam się ile podać? Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Witam wszystkich,

W zeszłym tygodniu usłyszałam straszną diagnozę - niewydolność nerek. Od półtora tygodnia mój Fredzik codziennie dostaję 250 ml płynu Ringera. Obecnie już podskórnie. Mam wrażenie, że mój weterynarz postawił na nim krzyżyk i nic poza tymi kroplówkami mu nie jest w stanie zaoferować. Miał dwukrotnie robione badanie krwi. Pierwsze - kreatynina 2,47, mocznik 101. Po tygodniu kroplówek kreatynia 2,51, mocznik 105. Proszę o poradę w zakresie diety. Kupiłam Renal ale nie chce jej ruszyć. Słyszałam, że nie jedzenie w ogóle jest jeszcze gorsze niż podawanie mu tego co lubi. Napiszcie proszę coś o diecie. Co można mu ugotować, żeby nie zaszkodzić.

Link to comment
Share on other sites

W jakim wieku jest piesek?Te kroplówki dostaje dożylnie,czy podskórnie?

Te wyniki nie są takie złe,żeby nie probować pomóc nerkom.Skąd jesteś?Moze w okolicy jest wet znający się na rzeczy?Jakaś klinika?Napisz.

Dawaj mu jego zwykłe jedzenie,ogranicz - jeśli mozesz podaż białka,ale niech je,to najwazniejsze.Medycyna weterynaryjna odchodzi od stwierdzenia,że dieta wysokobiałkowa nerkowym pacjentom nie słuzy.

Link to comment
Share on other sites

Mój kochany Groszek ma nowotwór pęcherza i prostaty. Po leku Cimaglex dostał krwotocznego zapalenia jelit, podczas ratowania go użyto mocnych leków, po lekach niewydolność nerek. Przyjmował wcześniej chemię, która zmniejszyła guzek w pęcherzu. Niestety teraz guzek odrasta, ponieważ przy PNN nie można podać chemii. Podaje mu Pronefre, Chitosan, Enterosgel, Proselect duo life. To wszystko oczyszcza z toksyn (mocznik, kreatynina) Ponadto olej rybi, witaminy Falvit, oraz Deca durabolin domięśniowo na wyniszczenie organizmu, niedobory białka, oraz brak apetytu. Na anemie Erytropetyna, potem w domu zastrzyki z żelaza. Kroplówka z Mleczanami Ringera raz w tygodniu dożylnie. Żyłki smaruje Rivanolem i Heparinem, bo sa oczywiście zrosty. Moja wet, wysłała mi diete dla nerkowców ( w załączniku) . Groszek na początku lubił Animondę Nieren, ale u zwierzaków z PNN wszystko szybko się nudzi. Był Trovet rid renal , Purina renal te dwie karmy nie bardzo mu smakowały. Teraz zajada się  suchym Royal Canin Renal z saszetką Royal Canin Renal. Szaleje za herbatnikami i bananem ,ale banan z umiarem, bo potas...i fosfor . Musi byc ograniczone białko i fosfor, dlatego karmy gotowe renal mają odpowiedni skład dla naszych nerkowców. Groszek Kursuje ( ma siłę, nie jest słaby ) na 3 piętro co 2h, bo prostata uciska cewkę moczową. Za nami kilka kryzysów, ale teraz jest na prawdę nie źle i póki mój 12,5letni ogonek merda, to walczymy! Życzymy wszystkim kochanym piesiom dużo zdrówka i wytrwałości w walce z PNN 

IMG_20180927_110715.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...