Jump to content
Dogomania

KTO MIAŁ LUB MA PSA CHOREGO NA NERKI ?


INA

Recommended Posts

Czarnamamba: Mnie również kazali obniżyć białko, a pies jest w I stadium choroby. Skutkowało to zanikiem mięśni, co w przypadku Twojego szczeniaka może mieć znacznie gorsze skutki - pamiętaj, weterynarze nie mają wykształcenia z dietetyki i większość z nich nie ma o tym bladego pojęcia. Gdybym w porę nie zareagowała to te ich rady dot. żywienia mogłyby doprowadzić mojego psa do bardzo złego stanu. A jeżeli weterynarz sugeruje obniżyć białko w diecie szczeniakowi w momencie, kiedy nie jest to ostatnie stadium PNN, to... nie jestem pewna, czy ten wet wie co robi.

Jeżeli bardzo chcesz odpowiednio karmić swojego psa, to rzeczą priorytetową jest ustalenie co psu dolega. Mnie również weci zbywali, kiedy prosiłam o jakieś badania. A objawy też nie pasowały, jednak każdy przypadek jest inny i uważam, że trzeba każdą chorobę wykluczyć, ale nie na oko, jak to robi Twój wet, tylko poprzez badania. Na Twoim miejscu przebadałabym porządnie psa, bo jeżeli okaże się, że to nie do końca PNN, to źle dobraną diętą narobisz więcej złego niż dobrego.

Pytasz o wyniki mojego psa: od początku, aż do tej pory, mocznik i kreatynina są w normie (jedynie w tamtym roku mocznik skoczył dwukrotnie do ok. 90). Pies ma torbiele na nerkach, przez co nerki nie zagęszczają moczu, ale jeszcze radzą sobie całkiem dobrze.

Pies cały czas je gotowane mięso z ryżem i warzywami. Suchą karmę daję mu tylko i wyłącznie wtedy, kiedy nie mam możliwości gotować (np w czasie urlopu itp). Co jakiś czas daję mu też surowe mięsko i jajko. Mięso to podstawa psiej diety i nie wyobrażam sobie karmić psa czymś innym. I co ważne, samo mięso znacznie mniej obciąża organizm chorego psa i jest znacznie lepiej strawne, niż jakakolwiek sucha karma. Im lepszej jakości dieta, tym mniej będzie obciążała organizm psa, co wpływa na długość jego życia.

Link to comment
Share on other sites

Maghda no a my zaczynaliśmy z kreatyniną 3,1 i mocznikiem 5krotnie przekroczonym więc mamy gorszą sytuację i pewnie ograniczenie białka w diecie jest potrzebne, bo to ono najbardziej obciąza nerki. Nie neguje tego co napisałaś, ale skoro wyniki Twojego psa są cały czas w normie to dieta zapewne też nie musi być mocno ograniczana. Nie ufam do końca weterynarzom w temacie żywienia, bo tak naprawdę to są specjaliści od wszystkiego, czyli nierzadko na pewnych zagadnieniach nie znają się wogóle. Sama szperam trochę w necie i staram się szukać czegoś na temat diety i w sumie na każdej stronie pisze,że jej podstawą powinno być ograniczeie spożycia białka, fosforu i sodu i jak narazie tego chce sie trzymać.

Czytałam o tym Cushingu i część objawów pasuje, część nie ale zapytam o to jeszcze raz  w lecznicy, żeby mieć pewność.

Link to comment
Share on other sites

Białko nie obciąża nerek. Ograniczenie białka w diecie służy jedynie efektywniejszemu zbijaniu mocznika. Przy czym ograniczać należy jedynie wtedy, kiedy kreatynina wynosi ponad 4.5 mg/dL i mocznik pow. 80 mg/dL (http://www.dogaware.com/health/kidneytests.html). To co obciążą nerki to fosfor oraz wysoko przetworzone, ciężkostrawne jedzenie. Jeżeli ograniczysz białko szczeniakowi to może to mieć poważne konsekwencje.

W Polskim internecie nic wartościowego się nie dowiesz w tym temacie. Szukaj na anglojęzycznych stronach (np. link powyżej).

Link to comment
Share on other sites

U nas niestety ponownie podczas badań kontrolnych parametry nerkowe poszły w górę. Pół roku temu badania wyszły wszystkie w normie plus sunia czuła i czuje się dobrze cały czas. Nie panikuję, za miesiąc je powtórzymy, myślę też o wykonaniu usg. Póki co podaję Lespedol.

 

mocznik 64,3

kreatynina 1.96

 

z badania moczu- Leukocyty: 1-3 w p.w., Erytrocyty świeże: 0-1 w p.w., Erytrocyty wyługowane: 3-6 w

p.w., Nabłonki płaskie: pojedyncze w polu widzenia

białko/kreatynina 0.056

 

Morfologia i reszta- wszystko w normie oprócz nieznacznie podwyższonych parametrów wątrobowych.

 

Co myślicie?

Link to comment
Share on other sites

Koma osad moczu calkiem calkiem.nie napisalas tylko jaki byl wtedy ciezar wlasciwy moczu,kreatynina na takim poziomie to nie tragedia.czarnamamba90 zawartosc bialka w roznych gat.mies jest podobna.jak pisala Maghda nie ograniczaj bialka.nie boj sie

Link to comment
Share on other sites

Magdha fakt przeczytałam tę stronę i rzeczywiście masz rację, z tym, że u nas mocznik wynosi teraz około 100 więc nie wiem, czy ograniczenie białka nie jest konieczne, żeby go zbić.W przyszlym tygodniu chcę wybrac się do innego weterynarza, żeby dopytać dokładnie  tą dietę, bo to chyba jeden z najważniejszych elementów psiego życia :) mówisz, że polecasz dr Orła? A mam jeszcze pytanie  odnoście nabiału- można dawać np serek biały albo jogurt naturalny?

Link to comment
Share on other sites

Czarnamamba: polecam dr Orła w celu zdiagnozowania psiaka. Nie polecam żadnego weterynarza w celu ustalenia diety (niestety jeszcze nie spotkałam kompetentnego w tym temacie, a odwiedziłam w Krakowie wielu, żaden mi nie pomógł).

Zanim opracujesz dietę musisz być 100% pewna co psu dolega. Jeżeli okaże się, ze to PNN, to korzystaj z informacji zamieszczonej w linku, który wcześniej podałam. Tam są naprawdę bardzo wartościowe rzeczy. Mogę też polecić założenie wątku na forum Barfny Świat, tam wypowiadają się osoby specjalizujące się w żywieniu psów i na pewno pomogą, nawet jeśli nie karmisz barfem.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Jestem tu nowy,ale opisze swoją historie, która zakończyła się dzisiaj około 16,może komuś pomoże...

 

Koło 6 lat temu wziąłem suczke (9kg-małą) ze schroniska i od początku siusiała z dużą ilością krwi i robila to ciągle w sensie,ze co chwila oddawała mocz,wet stwierdził po prześwietleniu,że ma wielki kamień przy ujściu więc go wyciął i od tamtej pory było wszystko dobrze,nigdy nic nie bylo mowy o nerkach chociaz w zasadzie powinien (chyba) je zbadać w tedy może jeszcze sytuacja była by do uratowania a tak koło 3 tygodni temu psinka zachorowała.

Brak apetytu,osowiała,smutna myślałem,ze to zwykle zatrucie czy przeziebienie pojechalem z nia do wet i okazało sie co najgorsze,ze psinka nie ma lewej nerki a prawa jest juz na końcówce... wyniki na tamtą chwile miala:

Kreatynina koło 12 gdzie norma jak kazdy wie do 1.7

Mocznik ponad 350

Były kroplówki po których było jej lepiej,kreatynina spadała do 7,ale nizej nie chciala,karma dla psiakow z problemami z nerkami nic nie dawala po odstawieniu kroplowek bylo juz tylko gorzej,nie chciałem psiaka dłużej męczyć, zyły już nie przyjmowaly zbyt dobrze kroplówek a sama widziałem,ze z dnia na dzień się robiła słabsza aż do dziś. Dziwi mnie tylko czemu te nerki tak nagle zaatakowały i juz ostatecznie i mam żal do weterynarza, że gdy wycinał jej ten kamień koło 2 lat temu nie zbadal nerek może w tedy był by ratunek a tak moje maleństwo spoczywa dzisiaj pierwsza noc sama...

Musiałem się tym z wami podzielić bo miałem nadzieje,ze troche mi sie polepszy gdy to opisze. Miała psinka trudne zycie w schronisku i los jeszcze jej dał pożyć tylko do 9 roku...

Link to comment
Share on other sites

Bardzo mi przykro z powodu straty Twojej suni. Niestety niewydolność nerek to bardzo podstępna choroba i daje objawy dopiero wtedy, kiedy już nerki są bardzo zniszczone. Nie wiadomo, czy sunia od początku miała problem z nerkami, ale powiem Ci, że jeżeli tak było, to 6 lat z taką chorobą to bardzo długo. Najważniejsze, że dałeś jej dobry dom, otoczyłeś opieką najlepiej jak potrafiłeś, a sunia miała z Tobą wspaniałe życie.

Życzę wszystkiego dobrego, a jeżeli zdecydujesz się kiedyś na kolejnego psiego przyjaciela, to najlepszym wyjściem jest robienie psu kompleksowych badań np. raz w roku, aby móc w porę zareagować, gdyby coś było nie tak. Trzymaj się mocno.

Link to comment
Share on other sites

Witam,

chciałabym uzyskać pomoc w przypuszczalnej niewydolności nerek (mocznicy). Niestety wersje lekarzy weterynarii są sprzeczne.

pies bardzo dużo pije(a po kroplówkach to ustawało,ale one podobno obciążają serce). 

 

*pierwsze badanie moczu:

1 BUN 66/mg

2 Glu 70mg/dl

3 ALP 62 IU/L

4 T-pro 6.8 g/dl

5 GPT 37 IU/;

6 Cre 1.5 mg/dl

+dopisane długopisem Mocznik 141mg/dl (norma70)

 

*Kolejne badanie po 10 dniach płukania kroplówką NACL i glukozą-podskórne (co drugi dzień) wyniki:

7BUN 15 mg/dl

+dopisane długopisem Mocznik 32 mg/dl

 

Dzisiaj został pobrany mocz do badania: (które miało określić czy jest to niewydolność)

 

Gęstość względna 1,024

Barwa moczu Jasno żółta

Przejrzystość Lekko mętny

Odczyn Kwaśny

Białko Nieobecne

Glukoza Nieobecne

Ketony Nieobecne

Barwniki krwi Nieobecne

Barwniki żółciowe Nieobecne

Urobilinogen W normie

Osad moczu Mierny,jasny st.

Nabłonki wielokątne Pojedyncze

Nabłonki okrągłe Pojedyncze

Leukocyty 0-2

Erytrocyty 0-1

Opis: Świeże

Wałeczki drobnoziarniste Kilka

Kryształy Nie znaleziono

 

Kreatynina w moczu 50,0 mg/dl 

 

Pies choruje bardzo poważnie na serce (zwyrodnieniowa choroba zastawki mitralnej i trójdzielnej stadium C,możliwe początki zapadania tchawicy,bardzo powiększone komory,niedomykalne zastawki,możliwe nadciśnienie płucne itd).

 

W związku z czym nie wiem czy pies może przyjmować CARDALIS (nie wskazany przy chorych nerkach) oraz czy płukać nadal nerki i czy bardzo wzmożone picie to właśnie mocznica.

Link to comment
Share on other sites

w naszym przypadku na to wychodzi. strasznie bałam się odstawić ale nie wyrabialiśmy z kasą i zaryzykowaliśmy.

no ale może u innych psów po odstawieniu mocznik by poskoczył, ciężko powiedzieć, każdy organizm inaczej reaguje

Dziewczyny polecam zamianę Azodylu na Renadyl. Wychodzi o połowę taniej przy dużych psach niż Azodyl.

Jest to wcześniejsza wersja Azodylu więc podajecie ten sam lek tylko zamiast 3 sztuk 1 dziennie.

Kuracja na miesiąc to ok. 150zł

Link to comment
Share on other sites

A zamawiasz z USA czy jest do kupienia w Polsce?

Zamiawam bezpośrenio przez znajomego z USA.

 

Kończy mi się na koniec października więc ok. 15.10.2015r, będę zamawiała.

Ostatnio dolar był nisko i za op. 60 tabl.  na 2 miesiące zapłaciłam z przesyłką 330zł

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...