Jump to content
Dogomania

IPO-FH


peggy

Recommended Posts

Ostatnio natknelam sie na informacje o pewnym psie, ktory ma wyszkolenie IPO-FH :roll: Czy ktos moglby mi troche przyblizyc ten rodzaj szkolenia. Czy cos takiego mozna zdawac w Polsce? I o co konkretnie w tym chodzi?

Bardzo prosze o wszelkie informacje :)

Link to comment
Share on other sites

Poczekaj, aż przyjdzie Flaire i opisze Ci wszystko dokładnie. Mogę Ci tylko przybliżyć temat, bo regulamin mam w domu, a teraz ciężko pracuję :D

IPO FH jest to zaawansowane szkolenie w zakresie pracy węchowej. Na egzaminie pies chodzi po bardzo trudnym (oczywiście obcym) śladzie - zmiana podłoża, przecinanie śladami zwodniczymi i temu podobne atrakcje, a także rewirowanie za zgubą na dużym obszarze i ... no właśnie, na pewno coś pominęłam, ale nie pamiętam dokładnie całego regulaminu. Spróbuj na stronach internetowych ZK, może gdziesz znajdziesz taki regulamin.

Wedle mojej wiedzy takie szkolenie możesz znaleźć tylko w ZK, ponieważ szkoły prywatne nie zajmują się takimi sprawami, nie wiem nawet, czy jest w Polsce pies ze zdanym IPO FH. Nie mam również pewności, jaki jest poziom takiego szkolenia, ponieważ jest bardzo mało popularne i w ogóle nie ma chętnych, więc i instruktorzy nie mają doświadczenia. Rzecz jest na pewno ciekawa, ale baaardzo trudna (myślałam nawet o tym, ale dla nas to chyba zbyt trudne).

Link to comment
Share on other sites

Mokka juz Ci napisała z grubsza, o co chodzi, więc tylko drobne poprawki i dopiski. IPO-FH to bardzo trydny egzamin/zawody z chodzenia po śladzie (rewirowania za zgubą nie ma - jest tylko w PTT, a w IPO-FH jest wyłącznie chodzenie po śladzie). Egzamin składa się z dwóch śladów, każdy innego dnia, wietrzejących po trzy godziny. Każdy ślad ma 1800 kroków, 7 załamań, z których co najmniej dwa muszą być ostre kąty, jedno pólkole, dwa ślady zwodnicze pod kątami ostrymi, siedem przedmiotów i pewnie jeszcze inne rzeczy, o których zapominam.

O ile wiem, w Polsce jeszcze takie zawody się nie odbywały, bo regulamin (który mam po angielsku z FCI) nie został jeszcze przetłumaczony na język polski. Natomiast wiem, że jest co najmniej jedna zainteresowana osoba, która chciałaby to u nas wprowadzić od przyszłego roku.

O szkoleniach też nie słyszałam, no bo jak nie ma regulaminu... Zainteresowanym IPO-FH radziłabym zapisać się na związkowe szkolenia PTT, bo tam ślad jest co prawda łatwiejszy, ale i tak trudny, no i trzeba nauczyć się raczkować zanim zacznie się biegać... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Pies, a wlasciwie psy (2 suczki), ktore maja to wyszkolenie to hovawartki :D Reklama hodowli, ktorej wlascicielka je posiada jest umieszczona w tegorocznym katalogu z wystawy w Poznaniu.

Nie jestem pewna, czy suczki szkolone byly w PL ale chyba tak :)

W kazdym badz razie, na mnie takie szkolenie robi duze wrazenie.

Link to comment
Share on other sites

Szkolone mogły być oczywiście gdziekolwiek, natomiast tytuł musiały chyba zaliczyć za granicą, bo z tego co wiem, w Polsce takich zaliczeń jeszcze nie było. Właściwie tego jestem prawie pewna...

Mokka, a co do Leona, to muszę powiedzieć, że się z Tobą zupełnie nie zgadzam: myślę, że Leon bardzo nadaje się do IPO-FH. Dlaczego tak myślę? Bo, jak już Ci mówiłam, uważam, że jego problemy w tropieniu (jeżeli to w ogóle można nazwać problemami) pochodzą stąd, że te ślady, po których chodzi sa dla niego za łatwe. Co do Misi, to nie mam pewności, że ona sobie z tym poradzi, bo ślady na IPO-FH sa bardzo długie, a ona sie szybko zniechęca. Natomiast Leon idzie po śladzie z pełnym zaangażowaniem, jeszcze nie widziałam, żeby mu się znudziło, a do tego jest jedynym psem jakiego znam, który przez cały czas podczas tropienia energicznie macha ogonem! Misia musi się tak bardzo koncentrować, że na ogon już nie starcza energii, ale Leon sprawia wrażenie, że dla niego to fraszka!

Link to comment
Share on other sites

Flaire, to bardzo miłe, co piszesz, ale dopiero jak Leon kilka razy pod rząd pójdzie prawidłowo po śladzie, to może zacznę w niego wierzyć, bo jednak chłopak jest bardzo nierówny i muszę wciąż kombinować, co zrobić, aby mu zawsze dobrze szło.

Peggy, daj jakieś namiary na tę hodowlę - adres, telefon, bo może dałoby się skontaktować i dowiedzieć się coś więcej o tym szkoleniu, bo my chętnie zasięgniemy informacji - ciekawi nas ten temat (mam na myli Flaire i siebie).

Link to comment
Share on other sites

Eeee tam, Mokka. "Prawidłowo" to takie tam ludzkie wymysły. Kiedy był ostatni raz, jak Leon się na śladzie zgubił?

A co do tych suń z IPO-FH, to ja myślę, że szkolone za granicą, albo właścicielka sama je szkoliła. Ty i ja też byśmy mogły. Nawet myślę, żeby napisać taki nowy poscik o tym...

Link to comment
Share on other sites

Podaje link do strony hodowli

http://www.hovawartznadwk.republika.pl/

I jeszcze jedno pytanie. Czy egzamin IPO-FH jest podstawa do wystawiania psa w klasie uzytkowej?

Wydaje mi się (ale nie jestem pewna), że co do tego nie ma w Polsce reguł, bo nie ma tego egzaminu... Inne dobre pytanie to czy i dla których ras IPO-FH będzie się liczyć jako dwa CACIBy w drodze do Int. Ch. (tak jak teraz liczy się dla niektórych ras IPO-1). Odpowiedź jest pewnie ta sama: być może dla niektórych ras IPO-FH będzie uważane jako "certyfikat użytkowości", i te rasy będzie można wystawiać z IPO-FH w klasie użytkowej, jak również dla tych ras IPO-FH będzie zastępować dwa CACIBy.

Możesz spróbować zadzwonić z tym pytaniem do Związku, ale nie jestem pewna, czy dostaniesz jakąś sensowną odpowiedź, a raczej jestem pewna, że w warszawskiej sekcji nie dostaniesz. Większość tych decyzji należy do głownej komisji szkoleniowej, a oni jakoś bardzo powoli się posuwają.

Link to comment
Share on other sites

No i proszę ,wszystko jest nadal niejasne a właścicielka owych suczek ze zdanym egzaminem IPO FH milczy jak grób.Na dodatek uzyskałam międzynarodowy egzamin użytków w moim oddziale za 10 zł i jest on szalenie trudny.Panie w moim oddziale nie potrafiły odp czy w Polsce taki egzamin może się odbyć.Nie znają sędziego z takimi uprawnieniami i faktycznie do końca nie wiadomo czy uprawnia owy egzamin do wystawiania w użytkach.Czarna magia a ja nadal nie rozumiem dlaczego tak trudno podzielić się tej dziewczynie swoimi doświadczeniami?Sama informacja o ukończeniu tego kursu pozytywnie, jest piorunująca i robi na mnie również ogromne wrażenie.

Pozdrawiam :wink:

Link to comment
Share on other sites

Wital Flair!

Broszura nosi następujący tytuł: Międzynarodowe Regulaminy Egzaminów Psów Użytkowych FCI wydane przez Związek Kynologiczny w Polsce i Główną Komisję Śzkolenia Psów .Zawarte w niej są Regulaminy IPO 1-3 oraz Regulamin IPO FH.Regulaminy opracowano na wniosek Komisji Psów Użytkowych FCI a na polski przetłumaczył z języka niemieckiego Janusz Rurarz.Regulamin ten zatwierdzono przez Zarząd FCI w listopadzie 2002,a wchodzi w życie od 1 stycznia 2003.By uczestniczyć w egzaminie IPO FH pies musi mieć ukończone 20 miesięcy.

Nadal nie wiem nic więcej.Dziewczyna,która zdawała w listopadzie ten egzamin nie chce nam napisac gdzie się odbył i jak nazywa się sędzia u którego zdawała.Twierdzi jednocześnie ,że w Polsce jest jeden sędzia o takich uprawnieniach.Obecnie czytam ten regulamin i chyba jestem niekumata ,ale cały czas nie mogę znależć info,że IPO FH uprawnia do wystawiania w użytkach .Być może do jutra się doczytam...

Pozdrawiam :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ale ja jestem durna! Oczywiście masz rację - czytałam tę ksiązęczkę, Mokka mi ją pożyczyła, łącznie z regulaminem IPO-FH po polsku. Sorki, przechodziłąm tymczasowe zaćmienie mózgu.

A co do użytkowości, to mogę Ci powiedzieć jedną rzecz: co uprawnia do wystawiania w klasie użytkowej zależy od rasy. Tak że w takiej ogólnej książeczce tego nie znajdziesz. Np. najrozmaitsze rasy myśliwskie mają próby pracy myśliwskiej w tym celu, ONy i rottweilery i dobermany itp. mają IPO-1 (i może FH???), a airedale mają do wyboru: albo pracę myśliwską, albo IPO-1 (może FH???). Więc najlepiej zapytać się na Twojej sekcji, tam pewnie nie będą wiedzieli, zadzwonią do pana Abłamowicza (kierwonika głównej komisji szkolenia) i on im powie. Tak przynajniej stało się ze mna kiedy pytałam o airedale. Przy okazji może go zapytają, kto jest tym sędzią...

Ja mogę spróbować się dowiedzieć z tej strony, szczególnie jak mi podasz o jaką rasę Ci chodzi.

Link to comment
Share on other sites

Hmmm...tak sobie mysle, ze moze w samym tytule kryje sie odpowiedz na jedno z pytan.

Broszura nosi następujący tytuł: Międzynarodowe Regulaminy Egzaminów Psów Użytkowych FCI wydane przez Związek Kynologiczny w Polsce i Główną Komisję Śzkolenia Psów
Link to comment
Share on other sites

Pewnie to racja Peggy,ale rację może też mieć Flaire ,że w danej rasie może to wyglądać różnie.Dlatego będę wdzięczna Flaire jeśli czegoś się dowiesz swoimi sposobami.Na koniec dodam tylko,że opisany w broszurce egzamin IPO FH jest bardzo trudny i w moich oczach prawie niewykonalny,bo u mnie przygotowania musiałyby trwać miesiące.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

tak wracajac do tego starego tematu to w Polsce jest kilka ON-kow majacych zdane IPO FH i startujacych na MS FH, jest tez kilka ktore sie przygotowuja do IPO FH .dla mnie takim psem z suuuper sladem jest Gamp Forest ktorego mialam przyjemnosc kilkakrotnie ogladac w pracy na sladzie :loveu:

Link to comment
Share on other sites

niewykonalny?:crazyeye:.pracochlonny[ale co zrobione dobrze nei jest?],wymagajacy czasu-tak.ale niewykonalny?FH to normalny egzamin sladowy wymagajacy jednak samozaparcia i....lubienia sladow nei tylko przez wlascicela ale i przez psa.no i jak to slad w stylu ipowskim jest neiukrywajmy-nudny:roll:.ale pociaga w nim precyzja.:p

Link to comment
Share on other sites

Sluchajcie wszystko jest dla ludzi ! FH to wytrwalosc , praca , praca i jeszcze raz praca .Co jest duzym plusem w cwiczeniu FH nie potzreba sztabu ludzi - mozna cwiczyc samemu lub w bardzo malym gronie .
Zachecam wszystkich do cwiczenia sladow !
A pro po sa zmiany w regulaminie FH-IPO .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Gdyby ktos chcial sie sprawdzic w tropieniu IPO-FH to wiem ze prawdopodobnie Oddzial Lodz bedzie organizowal 1-2 marca kwalifikacje do Mistrz.Sw.IPOFH.wiem to z dzisiejszej rozmowy telefonicznej z p.Lenartem.Pozatym podobno ta informacja jest na stronie GKSP.
[URL="http://www.rewir.strefa.pl"]www.rewir.strefa.pl[/URL]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='jackdaw']Gdyby ktos chcial sie sprawdzic w tropieniu IPO-FH to wiem ze prawdopodobnie Oddzial Lodz bedzie organizowal 1-2 marca kwalifikacje do Mistrz.Sw.IPOFH.wiem to z dzisiejszej rozmowy telefonicznej z p.Lenartem.Pozatym podobno ta informacja jest na stronie GKSP.
[URL="http://www.rewir.strefa.pl"]www.rewir.strefa.pl[/URL][/quote]
Na stronie komisji jest taka informacja:

data: 1/2.03.08

miejsce: Katowice lub Rszew k/Łodzi

rodzaj imprezy: zawody kwalifikacyjne do Mistrz. Świata Psów Tropiących FCI (IPO-FH)

Sędzia: Jan Lenard ( informacje i zgłoszenia – kol. J. Lenard)

Uwagi: dla zawodników kandydujacych do zgłoszenia na M. Św
termin rezerwowy 8/9.03

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...