Jump to content
Dogomania

Czy wychodzić z psem na spacer?


nektarynka

Recommended Posts

Tak się składa, że będę zajmowała się psem rodziców. To 8-letni mieszaniec , wielkości mniej więcej dobermana. Pies jest agresywny w stosunku do ludzi- nikt nie może wejść na posesję. Do gości przebywających w domu dłużej się przyzwyczaja. Nie chodził nigdy na spacery, ale sprawdzałam - umie chodzić na smyczy, ale nie jest przyzwyczajony do kagańca. Dla nas jest uległy, miły i w ogóle raczej podporządkowany.
I tu jest problem...
Boję się wyjść z nim na spacer, nie ma szans przejść jakimś odludziem, trzeba wyjść na średnio uczęszczaną drogę, a ja nie wiem jak reagować. Jak on szarpnie, to niestety może być ciężko.
Dziś kupiłam kaganiec, który miał blokować pysk, do którego przyczepiało się smycz. Niestety, kłapał mocno zębami, mimo, że nie miał luzów , więc odpada.
Pozostaje zwykły, metalowy kaganiec. I mój lęk tak czy inaczej, bo nie wiem czego się spodziewać. Z jednej strony w niego wierzę, bo nas jednak słucha, z drugiej czy w obecności innych ludzi nie będzie mnie "bronił".
I szkoda mi go, bo chciałabym go wziąć na tymczas do siebie (tym bardziej , że mam urlop ), a z drugiej strony, może lepiej wpadać parę razy dziennie z jedzeniem itp, a on niech sobie biega po podwórku czy w domu?
Co byście mi poradzili? A jeśli spacery, to czy macie jakieś rady na te pierwsze razy? Nagrody dawać, jeśli tak to za co itp.?Czy zakupić coś jeszcze ( pies ma obrożę zwykłą, kaganiec i smycz - to wszystko)
Będę wdzięczna. Pozdrowienia

Link to comment
Share on other sites

To zależy jak się masz czuć na spacerze - jeżeli będziesz przerażona to i psu się może to udzielić i spacer nie sprawi frajdy Wam obojgu. Jeżeli natomiast czujesz, że jesteś w stanie psa poprowadzić i zapanować nad nim to możesz spróbować wyjść z nim np. o porze takiej jak godzina 10-11 kiedy większość ludzi jest w pracy i mało psów na ulicy i na początek przejść mały kawałek (ok. 5 minut spaceru) chwaląc psa i po powrocie do domu dać mu jakiś smakołyk. Pies który się czuje bardzo pewnie na swoim obejściu może czuć się poza nim niepewnie (zwłaszcza jeśli spacer to dla niego nowość), ale na wszelki wypadek nie podchodzćcie do innych psów. Pies niech idzie w obroży na smyczy i kagańcu.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli nie jesteś w stanie utrzymac psa na smyczy, gdy zacznie szarpać np. do innego psa, porpoś kogoś silniejszego, żeby z Tobą poszedł i Ci pomógł, albo daruj sobie spacery, bo bezpieczeństwo otoczenia jest najważniejsze - nawet nie chodzi o to, że pies zaraz kogoś zagryzie, ale jeśli jest duży i nie znasz jego reakcji na zewnątrz, to nawet uderzając kagańcem może on zrobić krzywdę małemu psu, jeśli Ci się wyrwie.

Inna sprawa, że tak jak pisze Gdarin - bardzo możliwe, że z psa poza posesją "zejdzie powietrze" ;) i nie będzie reagował agresywnie na obce osoby i zwierzęta. Postaraj się wyjść najpierw z kimś silnym, mając psa oczywiście na smyczy i w kagańcu, i zobacz jak to będzie. No i nie stresuj się przy tym za bardzo, bo zdenerwowanie udzieli się psu i może go skłonić do prób bronienia cę przed domniemanym niebezpieczeństwem. Smakołyki jak najbardzie weź i psa staraj się nie prowadzić tylko jak kozę na sznurku, tylko wołaj od czasu do czasu i nagradzaj żarciem, spróbuj czegoś poczuyć, skupiać jego uwagę na sobie.

Link to comment
Share on other sites

Wyszłam dzisiaj. Sama, ale jednak okazałam się dość silna. Dobrze w miarę było na całkowitym odludziu - łące. Nagradzałam go, siadał na polecenie itd. Jednak na początku i jak tylko w okolicy był ktoś inny , stawał się czujny i niezbyt reagował, jednak jeszcze do utrzymania.
Jedno starcie było na łące z psem innym ,małym, puszczonym samopas, który się pojawił i podbiegł ni z tego ni z owego - skończyło się jednak chyba dobrze, bo mimo wszystko zdołałam go odciągnąć i w sumie zapomniał o tamtym psie.
Tak właściwie nie zaczepia psów, chyba , że wyraźnie one zaczynają szczekać. Ludzi mijaliśmy, ale odciągałam mu uwagę.
Spacer trwał z 15 min:)
A dla mnie wyjście z nim to coś pięknego, - nie to co z małym psiakiem sięgającym poniżej kolan , którego mam przyjemność posiadać ;) Chodzi o wrażenia wizualne a nie komfort :)

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli jesteś niepełnoletnia odpuść sobie spacery, pies zagrażający ludziom (i zwierzętom) to już poważna sprawa. Natomiast jeżeli jesteś osobą dorosłą i czujesz się na siłach, wiesz że psa utrzymasz, ucz go od nowa, pokaż świat za ogrodzeniem posesji, bo wygląda na to, że pies jest przerażony nowościami. Ale wychodź z nim w kagańcu, nie ma co kusić losu, najlepiej takim: [url]http://chopo.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=43&category_id=4&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=1[/url]
Ten kaganiec jest lekki, najwygodniejszy dla psa, mimo że ludziom wydaje się wieeelki, ale chodzi o to, że pies ma w nim największą swobodę, może ziajać, szczekać, pić, nie wprowadza dyskomfortu i dlatego łatwo do niego przyzwyczaić zwierzaka. Dodatkowo jest stosunkowo lekki i w porównaniu ze zwykłym metalowym nie stanowi takiego zagrożenia w przypadku ataku (chodzi mi o uderzenie kagańcem).

Link to comment
Share on other sites

ja pewnie napiszę coś niepopularnego, ale ja na twoim miejscu założyłabym kolczatkę z krótką wygodną linką/pętlą, którą możesz złapać w trudnej sytuacji. Sam spacer oczywiście na smyczy i w szerokiej obroży, a jak zbliżasz się do konfliktowego miejsca to asekuracyjnie łapiesz linkę od kolczatki silniejszą ręką. Da ci to dużo psychicznego komfortu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...