Jump to content
Dogomania

Piąte pazury


immortal

Recommended Posts

[quote name='marra']Zacięta dyskusja widzę, też jestem ciekawa do czego służą te pazurska, u mojej suki sa one bardz wysoko osadzone więc czemu służą ? Może to jakieś pozostałości sprzed X lat, tak jak u koni kasztany...nie wiem może ktoś jeździ :)[/QUOTE]

Z tego co wiem (moge sie mylic) wszystkie konie maja kasztany. I generalnie nie slyszalam, zeby kasztan sie "urwal". A o piatych pazurach urwanych slyszalam.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Martens']A jaka była ich pierwotna funkcja, bo domyślam się że jakaś musiała być?
Coś mi się kołacze, że miały one ułatwiać psu poruszanie się po słomie, sianie, i nie zapadanie się; czy tam przełażenie po grzbietach owiec? Nie wiem, może piszę głupoty, ale czytałam kiedyś coś w tym stylu.[/QUOTE]

Informacje ze strony [url]http://www.briard.com.pl/wzorzec[/url]
"...
Wzorzec surowo odnosi się obecności [B] podwójnych ostróg w tylnych kończynach[/B]. Ten atawizm u wszystkich ras ( poza owczarkami francuskimi ) jest likwidowany chirurgicznie w pierwszych dniach życia szczenięcia ( jeśli urodzi się z ostrogami ). Wilcze pazury nie mają w zasadzie żadnego funkcjonalnego zastosowania, mogą nawet utrudniać poruszanie się dorosłemu psu. Z powodów tradycyjnych i prestiżowych standard bezwzględnie wymaga u briarda posiadania kompletu czterech pazurów ( po dwa na każdej tylnej kończynie ), przy czym brak chociażby jednego z nich jest równoznaczny z dyskwalifikacją i niedopuszczeniem do hodowli.
... "

Link to comment
Share on other sites

Zastanowila bym sie nad uzyciem slowa "atawizm", gdyz nie moge nigdzie znalezc informacji na temat piatych pazurow u wilkow. No chyba ze odnosi sie to do pierwotnych psow. Ale dlaczego wtedy rasy pierwotne rzadko to maja?
(Aziza, to nie do Ciebie bezposrednio tylko do linku wstawionego)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='nykea']Zastanowila bym sie nad uzyciem slowa "atawizm", gdyz nie moge nigdzie znalezc informacji na temat piatych pazurow u wilkow. No chyba ze odnosi sie to do pierwotnych psow. Ale dlaczego wtedy rasy pierwotne rzadko to maja?
(Aziza, to nie do Ciebie bezposrednio tylko do linku wstawionego)[/QUOTE]

Podałam przykład briadów, bo kiedyś zastanawiałam się nad psem tej rasy i wiem, że muszą mieć ostrogi. Nic bliżej na ten temat nie wiem. W "mojej" rasie jest to nietolerowane.

Sama od dawna się zastanawiam o co chodzi z tymi ostrogami i skąd nazwa "wilcze pazury".

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE] Nawet psy wybitne w typie, ale z pojedynczymi ostrogami [B]nie mogą być premiowane, lub dopuszczane do hodowli[/B]. [/QUOTE]

To nie mozna zrobic tak samo z psami,ktore te palce miewaja,a ich wzorzec na to nie zezwala?


Owe palce nie maja absolutnie zadnego zastosowania praktycznego.Jest to tylko trzymanie sie tradycji plus zamilowanie do efektu wizualnego (na poczatku XX wieku wlasciciele,czlonkowie kluby beaucerona opowiedzieli sie za tymi palcami,co mialo jakoby zapewnic bezproblemowe odroznianie bosych o dobermanow).
Wiesc glosi,ze dawno temu na jakims jarmarku czy targu bydla,pies pasterski majacy te podwojne palce zaslynal jako genialny pomocnik wlasciciela stada.Fama poszla po kraju i ponoc od tamtej pory pasterze zwracali szczegolna uwage na tylne nogi szczeniat - jak byly podwojne palce to mozna bylo brac smialo ;).To troche taki odpowiednik "czarnego podniebienia" ;).
Poza tym,jak juz poprzednicy napisali,mialo to niby dodawac stabilnosci,lepszego oparcia tylnym lapom (ponoc dawniej byly te paluchy nizej osadzone).
Zdaje sie,ze wszystkie francuskie rasy pasterskie (poza pikardem) musza albo przynajmniej moga te palce posiadac.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='nykea']Z tego co wiem (moge sie mylic) wszystkie konie maja kasztany. I generalnie nie slyszalam, zeby kasztan sie "urwal". A o piatych pazurach urwanych slyszalam.[/QUOTE]

To prawda, wszystkie konie mają kasztany. Kasztan się urywa ale trochę innaczej ;) rególarnie schodzi z niego skorupa, jednak nigdy nie znika. Nie ma prawa się urwać w jakimś wypadku nieszczęśliwym bo jest przylegający do nogi :) X lat temu też był usadzony dużo dużo niżej.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Vion']nie jestem pewna czy u onkow piate pazury sa wada ale wiem ze[B] i tak sa usuwane u szczeniakow ze wzgledu na przeznaczenie rasy[/B].[/QUOTE]

Jakież jest to szczególne ,,przeznaczenie rasy" w porównaniu z wszechstronnym beauceronem posiadającym dodatkowe pazury? :razz:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...