Jump to content
Dogomania

Zmiany pozycji - siad, waruj, stój


Agnisia =)

Recommended Posts

Jak DOKŁADNIE mają wyglądać poszczególne zmiany pozycji?

wiem że:
- waruj ze stania - pies "składa się" od przodu, żadna łapa nie zmienia swojego położenia na podłożu. Stanie z warowania tak samo tylko w drugą stronę ;)
- waruj z siadu - pies robi "pac" przednimi łapami na ziemie, nie zmieniając pozycji tylnych.
- siad z warowania - pies podsuwa pod siebie przednie łapy, nie ruszając tylnych.

ale co z:
- stój z siadu - tylne łapy w tył czy przednie w przód?
- siad ze stania - ten sam problem: tylne w przód czy przednie w tył?

Ponadto podobno zmiany pozycji mają być wykonywane w ten sposób, żeby po dowolnej ilości zmian, pies był w nadal w tym samym miejscu. Jakoś nie potrafię sobie tego wyobrazić...
Mam nadzieję, że nie zagmatwałam i wiadomo o co chodzi :) Czy ktoś mógłby pomóc?

Link to comment
Share on other sites

'Wiem, że' zmień na 'może być tak, że' :)
Są psy, które pracują przodem (np. z waruj w siad z podciągnięciem przednich łap), ale są i takie, które pracują tyłem(np. z waruj w siad z podciągnięciem zadu).

Generalnie ma być jak najszybciej, jak najdokładniej i faktycznie przesunięcia = cięcie po punktach, ale do niezaliczenia ćwiczenia to są konkretne odległości, więc spokojnie :)

Która klasa Cię interesuje?

Link to comment
Share on other sites

Aktualnie pracuję ze szczeniakiem i jeżeli już czegoś go uczę to chcę nauczyć dobrze od początku do końca. A nie żeby potem przeuczać, bo w zerówce coś było ok, a w jedynce już tną za to punkty itp...

Czyli nie ważne w jaki sposób wykonywane są ćwiczenia, byle tylko pies pozostał w tym samym miejscu?

Link to comment
Share on other sites

Oczywiscie, że jest ważne, w jaki sposób pies wykonuje ćwiczenie! Pies, który przedstawi wykonanie pozycji raczej amebicznie, slimaczo i lunatycznie nie powinien zostać wysoko oceniony.
Mozesz sobie obejrzeć i porównać dwa występy przedstawicieli róznych ras (w przypadku goldena na cwwczenie zmiany pozycji trzeba poczekać do końca występu - ale warto, border wykonuje to na początku):

golden - [URL]http://www.youtube.com/watch?v=LTZxpH6tKH0[/URL]

bc - [URL]http://www.youtube.com/watch?v=WQT6vivza0A[/URL]

Link to comment
Share on other sites

Jasne, że ma być szybko i "z życiem". To dość oczywiste. :)

Chyba jednak nie wyraziłam się w temacie dośc jasno. Filmik z borderem jest dobrym punktem zaczepienia. Jeżeli przyjrzycie się w jaki sposób wykonuje stój z warowania i waruj ze stania zauważycie, że gdyby wykonał serię stój, waruj, stój, waruj i tak jeszcze kilka razy, znalazł by się parę metrów w przodzie. Hmm... czy to co mówię jest jakoś zrozumiałe? :razz: No więc nurtujące mnie pytanie można sformułować też tak: Czy to co robi border jest poprawne? Dostał max punktów?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Agnisia =)']Jak DOKŁADNIE mają wyglądać poszczególne zmiany pozycji?

wiem że:
- waruj ze stania - pies "składa się" od przodu, żadna łapa nie zmienia swojego położenia na podłożu. Stanie z warowania tak samo tylko w drugą stronę ;)
- waruj z siadu - pies robi "pac" przednimi łapami na ziemie, nie zmieniając pozycji tylnych.
- siad z warowania - pies podsuwa pod siebie przednie łapy, nie ruszając tylnych.

ale co z:
- stój z siadu - tylne łapy w tył czy przednie w przód?
- siad ze stania - ten sam problem: tylne w przód czy przednie w tył?

Ponadto podobno zmiany pozycji mają być wykonywane w ten sposób, żeby po dowolnej ilości zmian, pies był w nadal w tym samym miejscu. Jakoś nie potrafię sobie tego wyobrazić...
Mam nadzieję, że nie zagmatwałam i wiadomo o co chodzi :) Czy ktoś mógłby pomóc?[/QUOTE]
konsekwentnie zad w tym samym miejscu, czyli
- stój z siadu -przednie w przód
- siad ze stania - przednie w tył
jeśli w każdej konfiguracji tył pozostaje w tym samym miejscu to nie ma opcji by się przesunął nawet po 100 zmianach (oczywiscie pomijam zwykłe podchodzenie psa)

jeśli odwrotnie to konsekwentnie we wszystkich zmianach pracuje tył, a przód w jednym miejscu-ja tak uczę, bo mój szczeniak miał taką naturalną skłonność. Karzę stać przednimi nogami na małej desce i mam nadzieję, że wejdzie jej w krew trzymanie przodu w jednym miejscu.



powyższa wypowiedź pochodzi od amatora/szczypiorka w dziedzinie obi ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...