Jump to content
Dogomania

Co to jest "rozedma pluc"?


wiska

Recommended Posts

Moj piesek nie ma (i mam nadzieje nie bedzie mial) rozedmy pluc,ale wet powiedzial ,ze jak moja sunia bedzie za duzo biegac przy rowerze to dostanie tego,a ja nawet nie wiem co to jest,pomozecie mi?-prosze: napiszcie czym sie objawia i czego jest przyczyna!:p

Link to comment
Share on other sites

Myslę, że twój wet "nadużył" słowa "rozedma", które oznacza nadmierne rozdęcie pęcherzyków płucnych spowodowane zmniejszeniem sprężystości ścianek pęcherzyków płucnych, ścianki mogą nawet pękać, co prowadzi do łączenia się pęcherzyków. Rozedma najczęściej jest nastepstwem przewlekłych chorób oskrzeli, u ludzi to choroba zawodowa np. muzyków grających na instrumentach dętych. Najczęstszym objawem jest duszność. rozedma często jest maskowana chorobami towarzyszącymi i te choroby się leczy,a nie rozedmę jako taką.

Natomiast Twoja sunia biegając przy rozerze będzie sobie zwiększała pojemność płuc w czasie treningów. Jak ludzcy sportowcy. Natomiast nie sądzę, żebyś trenując ją rozsądnie doprowadziła do rozedmy płuc.

Link to comment
Share on other sites

Sunia jest mieszanką jamnika. Raz w tygodniu zawsze jezdzimy na rowerowe wycieczki (poza tym codzinnie wychodze z nia na 2-3g spacerki po parku). Na takiej wycieczne przerabiamy ok. 15km a co 1-2km robimy ok.15-30min przerwy (by sunia sie napila i odpoczela). Widze ,ze meczy sie na nich,ale nie jakos tak STRASZNIE!:shake: -zawsze na takiej wycieczce ma jeszcze pod koniec sile aby wiewiorki pogonic...;) ,poza tym b.lubi biegac,martwie sie jednak o te rozedme bo jak juz pisalam wet ostrzegal,ze mieszanka jamnika (taka jak Tunia) moze od takiego biegania dostac. Co do wielkosci itd Tuni to mam ja na avatarze.;) :p

Link to comment
Share on other sites

Rozedma płuc jest definiowana jako utrwalone i nieprawidłowe powiększenie przestrzeni powietrznych,któremu towarzyszą zmiany destrukcyjne w ścianie pęcherzykow.Budowa gronka płucnego jest zmieniona a jego elementy mogą zanikać.Rozróżnia się kilka rodzajów rozedmy ale ten podział anatomiczny nie ma jednak większego znaczenia klinicznego.Jest to zawsze odpowiedż tkanki płucnej na uszkodzenie.Wydolność oddechowa zależy od wielkości zmian.Niewielkie ogniska rozedmy nie dają w zasadzie żadnych objawów klinicznych.

Link to comment
Share on other sites

Starałam się precyzyjnie,krótko i zrozumiale,sorry jeśli wyszło to i
naczej.Spróbuj przeczytać tutaj:
[URL="http://medycyna.linia.pl/rozedma.html"]http://medycyna.linia.pl/rozedma.html[/URL]
lub wpisz w wyszukiwarkę hasło rozedma płuc.Dotyczy to wprawdzie medycyny ludzkiej,ale mechanizm choroby i obraz kliniczny jest bardzo zbliżony.Vetka mówiła to samo z całą pewnością, ale może trudno to tak wszystko ogarnąć,bo problem jest bardzo złożony i nawet fachowcom sprawia niemałe trudności.Fakt niezaprzeczalny-trzeba ograniczyć wysiłek,bo hiperwentylacja może prowadzić do uszkodzeń struktury płuc i w konsekwencji do rozedmy(to takie duże pęcherze w miąższu).Miłej lektury i zdrowia dla psiurka.

Link to comment
Share on other sites

Wiska, wypowiedź moja i Al-ki wyjaśnie rozedme, ja pisze bardziej praktycznie, Al-ka anatomicznie, ale chodzi o to samo.

Natomiast bardzo ciężko powiedzieć, czy Twoja mała nabawi się rozedmy czy nie. Piszesz, że jednak jest trochę zmęczona po rowerowym spacerze - to może go skróć. Tym bardziej, że przetrenowanie może prowadzić do zmian w mięsniach, kośćcu (szczególnie u młodego rosnącego psa - dlatego np. trzeba uważać na nadmiar ruchu u ras predysponowanych do dysplazji) i może powodować przerost mięśnia sercowego. Wszystko jak u sportowców.

Link to comment
Share on other sites

Organizm zmuszany (w różny sposób i z różnych przyczyn) do zwiekszonego i długotrwającego wysiłku fizycznego musi sie do niego przystosować. Zwiększa się masa mięśniowa, a u młodych osobników też ilośc włókien mięśniowych, zwieksza sie sprężystość więżadeł, polepsza sie ukrwienie ciała, a za tym idzie wieksza wydajność układu krwionosnego i oddechowego (tlen), itp. W toku terningów może dojść do nadmiernego rozwinięcia się poszczególnych składowych organizm np. mięśnie ud u biegaczy czy łyżwiarzy szybkich, ale też dochodzi do przerostu mięśnia sercowego, wymuszonego przez wysiłek, do zwiększenia pojemności płuc kosztem ich sprężystości, do zmniejszenia sprężystośc więzadeł i mięśni, które są nadmiernie obciążane - stąd u sportowców częste kontuzje... Można ciągnąć to wyliczanie dalej, ale chyba nie o to chodzi.
Chodzi o to, żebyś tak dobrała suczce treningi, żeby jej nie zaszkodzić. Osobiście uważam, że jeśli Tunia jest na treningu zmęczona, to powinnaś skrócić trasę wycieczki. Co do ganiania za wiewórką ;) - wymuszony ruch jest znacznie mniej zabawny niz gonitwa za wiewiórą, dlatego Tunia je goni. :)

Link to comment
Share on other sites

Ale moja juz nie jest szczeniakiem,ma roczek co prawda,ale slyszalam ,ze tylko u szczeniakow to zle,po za tym te rowerowe wycieczki praktykujemy bjuz od jakiegos czasu...i ona raczej jest przyzwyczjaona,czy mimo to moze nabawic sie powiekrzenia miesnia sercowego lub rozedmy?

Link to comment
Share on other sites

Co do zmeczenia to ona kocha te wycieczki a kazdy pies,nawet po 15min intensywnym biegu jest troche zmeczony,ale ona po wycieczce nie jest az tak bardzo i nawet zaczyna sie bawic...mhyslisz,ze powinna skrocic jej trase wycieczek...no moze...

Link to comment
Share on other sites

  • 16 years later...

Mam wszystkie objawy rozedmy płuc i przewlekłego zapalenia oskrzeli; ucisk w klatce piersiowej i ból pleców, kaszel, duszność podczas ćwiczeń i ciągłe zmęczenie. Prześwietlone płuca to wszystko, co widać na zdjęciu rentgenowskim, ale nie mogę niczego zdiagnozować i nie mogę dostać odpowiedniego leku. Moje objawy nasilają się, gdy idę do miasta ze smogiem, w pobliżu oceanu, grzejników gazowych i zapachów z kuchni. Więc jak możesz sobie wyobrazić, wszyscy mi mówią, że to jest w mojej głowie; absolutnie nie. Byłem doskonale w porządku aż do 4 lat temu, kiedy to wszystko się zaczęło. Nie wiem, gdzie się dalej zwrócić. Miałem bronchoskopię, tomografię komputerową klatki piersiowej, rezonans magnetyczny pleców (z powodu bólu); moje symptomy właśnie nie wracają do zdrowia. Widziałem 3 lekarzy zajmujących się układem oddechowym i wszyscy mówili, że nie ma lekarstwa, nie mogę ustalić, co się dzieje. Sprawdzałem w Internecie, kiedy zobaczyłem forum, na którym pani Kathy napisała o domu ziołowego lekarstwa, który leczy wszystkie rodzaje chorób, więc musiałem skontaktować się z tą kliniką na ich e-mailu na [email protected]. lub odwiedź ich stronę internetową https://homeofremedyherbalcure.com/ Kupuję naturalne zioła z tego sklepu internetowego.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...