Jump to content
Dogomania

import psa z Serbii


Mari

Recommended Posts

Czy ktoś importował psiaka z Serbii i wie jakie są wymagania?
Ktoś mi powiedział, że psiak oprócz paszportu i chipu musi być 21 dni po szczepieniu na wściekliznę (aby wytworzyć przeciwciała). Czy ktoś z Was może potwierdzić ta informację? Czy są jeszcze dodatkowe wymagania? Gdzie mogę to sprawdzić?

Link to comment
Share on other sites

udało mi się ustalić, że wymagania są następujące:


Przywóz z krajów NIE wymienionych w załączniku II
do Rozporządzenia Komisji (WE) nr 998/2003 (z późn. zmianami)
• Czytelny tatuaż lub transponder identyfikujący zwierzę.
• Świadectwo zdrowia oraz dokumentacja zawierająca szczegółowe dane identyfikujące zwierzę, którego dotyczy zaświadczenie, szczegóły dotyczące szczepienia i wynik próby serologicznej.
• Szczepienie przecie wściekliźnie.
• Wymagany wynik badania miareczkowania przeciwciał przeciwko wściekliźnie.
Próbka musi zostać pobrana przez upoważnionego lekarza weterynarii co najmniej [U]30 dni po szczepieniu i trzy miesiące przed przemieszczeniem[/U] zwierzęcia oraz zbadana w laboratorium zatwierdzonym przez UE.
Trzymiesięczny okres nie ma zastosowania do ponownego wprowadzenia zwierzęcia domowego, którego paszport zaświadcza, że miareczkowanie zostało wykonane z wynikiem pozytywnym, zanim zwierzę opuściło terytorium Wspólnoty.

[B]tylko jak to się ma do praktyki?[/B] z wymagań wynika, że nie można sprowadzić psa młodszego niż 6 miesięcznego, przecież to jakiś obłęd...

Link to comment
Share on other sites

dzięki za podpowiedź, ale i tak się trochę załamałam odpowiedzią z Inspektoratu Weterynarii... cytuję:

[quote]Szanowna Pani.

Polska nie zezwala na przywóz psów w wieku poniżej trzeciego miesiąca życia. Posiadanie przez psa rodowodu nie ma w tym przypadku znaczenia.
Pies musi zostać oznakowany (elektroniczny transponder czyli mikrochip, wszczepiany pod skórę lub czytelny tatuaż - tatuaż będzie uznawany do 3 lipca 2011 roku).
Gdy pies ukończy trzy miesiące życia musi zostać zaszczepiony przeciwko wściekliźnie.
Następnie, po 30 dniach od zaszczepienia zwierzęcia, urzędowy lekarz weterynarii musi pobrać od psa próbkę krwi w celu przeprowadzenia miareczkowania przeciwciał przeciwko wściekliźnie. Lista laboratoriów uprawnionych do przeprowadzenia tego badania znajduje się na naszej stronie internetowej.
Dopiero 3 miesiące po pobraniu krwi do badania pies może zostać wwieziony na teren Unii Europejskiej.
Pies musi posiadać weterynaryjne świadectwo zdrowia (wzór znajduje się na naszej stronie internetowej), wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii.

Powyższe oznacza, że najbliższy możliwy termin wwozu psa na teren UE to początek grudnia 2010 r.(cztery miesiące od ukończenia przez psa trzech miesięcy życia).

Pozdrawiam.
[/quote]

przecież to jest nienormalne! jestem w stanie zrozumieć, że pies musi mieć szczepienie p/wściekliźnie, ale po co te 3 miesiące skoro przeciwciała wytwarzają się 2-3 tygodnie!!!

Link to comment
Share on other sites

Witaj

Ja importowałam w 2007 roku suczkę co prawda nie z Serbii tylko z Chorwacji(ale przepisy mają podobne bo zarówno Serbia jak i Chorwacja nie należą do UE).
Dziewczyna przyjechała w wieku ciutkę ponad 3,5 mc zachipowana,z tatuażem,podstawowymi szczepieniami oraz oczywiście bez szczepienia na wściekliznę.
Wszystkie granice przebyła bez problemu.
Także przepisami się nie przejmuj,wątpie żeby celnicy na granicy wogóle żądali okazania papierów pieska ;)

Dla spokoju sumienia możesz poprosić hodowcę o załatwienie od weta "zaświadczenia"że piesek niby został zaszczepiony.
Tak zrobiła znajoma która kupowała szczeniaka w Szwecji i leciała z nim samolotem(w samolotach papiery sprawdzają).
Również udało im się dotrzeć bez problemów.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

[COLOR=#000000]Ja mam takie bardzo pilne pytanie- znajoma znalazła w Serbii na ulicy szczeniaka (mniej niż 3mce). Bardzo chciałaby mu pomóc i zabrać go stamtąd, jednak pozostaje w tym kraju jeszcze przez 10dni. I tu jest problem- co można zrobić żeby zabrać psiaka? Potrzebna jest kwarantanna i cała procedura z wyrabianiem paszportu, szczepieniami, czipem? [/COLOR]
[COLOR=#000000]Problem jest w tym, że ten psiak nie ma gdzie pozostać do czasu załatwienia formalności...[/COLOR]
[COLOR=#000000]Podaję link do jego albumu: [/COLOR][URL="http://www.facebook.com/media/set/?set=a.4044122334108.2162109.1013361773&type=1"]http://www.facebook.com/media/set/?s...3361773&type=1[/URL]

Link to comment
Share on other sites

spokojnie niech pakuje psa do samochodu i przyjeżdża. Co w razie 10 € na serbskiej granicy działa cuda ;)
Serbowie tylko kręcą nosami jak jest więcej niż 10 psów w samochodzie - bo wtedy jest już posądzenie o przemyt i handel psami hahaha!!!! wiele razy jechałam przez Serbię z tabunem psów i właściwie większych problemów nie było, poza nocką na cargo raz (ale to był cały bus psów, ludzi też dużo było - na wystawę jechaliśmy, a trafil się jakiś upierdliwiec, ale zakończenie było ok, nawet bez 10 € )

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Przewozilismy DO Serbii i z Serbii szczenięta przez Węgry, Słowację, Polskę na Ukrainę. Zadnych problemów - wystarczy "przygotowac sie dokumentalnie".
11 - 12/01/2013 znowu jedziemy do Serbii przez SK, HU. Jeżeli cos sie zmienilo damy znać ...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...