Jump to content
Dogomania

CO JEST LISTEM a co PACZKĄ czyli jeśli nie wiemy to tracimy-pytania i odpowiedzi


basiapron

Recommended Posts

Wątek powstał ze względu na wykorzystywanie przez pocztę polską niewiedzy jej klientów przez co pieniądze tracą psiaki.
Jakiś czas temu otrzymałam dwie przesyłki które były nadane jako paczka i ich wysłanie kosztowało 9,5 zł (najtańsza paczka) zamiast góra 5 zł jako list polecony.

[B]CO JEST LISTEM?[/B]
[COLOR=Red][B]Listem jest właściwie wszystko co waży maximum 2 kg oraz czego łączne wymiary (długość, szerokość, wysokość) nie przekraczają 90 cm.[/B][/COLOR]

Zgodnie z informacjami na stronie :[URL]http://www.cennik.poczta.lublin.pl/help/help_kraj.html#wymiary_list[/URL]

[CENTER][B][SIZE=2]Wymiary przesyłek listowych (kartek pocztowych, przesyłek listowych poleconych i przesyłek listowych z zadeklarowaną wartością)[/SIZE][/B]
[/CENTER]
[SIZE=2]
[/SIZE] [SIZE=2]MAKSIMUM
Suma długości, szerokości i wysokości (grubości) - 900 mm, przy czym największy z tych wymiarów (długość) nie może przekroczyć 600 mm
MINIMUM
Wymiary strony adresowej nie mogą być mniejsze niż 90 x 140 mm
PRZY CZYM:
[/SIZE]

[LIST=1]
[*][SIZE=2]Wymiary przesyłek listowych nadawanych w formie rulonu wynoszą:
Maksimum: suma długości plus podwójna średnica - 1040 mm, przy czym największy wymiar (długość) nie może przekroczyć 900 mm
Minimum: suma długości plus podwójna średnica - 170 mm, przy czym największy wymiar (długość) nie może być mniejszy niż 100 mm[/SIZE]
[*][SIZE=2]Wymiary kartek pocztowych wynoszą:
Maksimum: 120 x 235 mm
Minimum: 90 x 140 mm[/SIZE]
[/LIST]

[SIZE=2] Wszystkie wymiary przyjmuje się z tolerancją +/- 2 mm.

[COLOR=Red]Przy czym: [/COLOR][/SIZE]

[LIST]
[*][SIZE=2][COLOR=Red][B]GABARYT A[/B] to przesyłki o wymiarach:
MINIMUM - wymiary strony adresowej nie mogą być mniejsze niż 90 x 140 mm,
MAKSIMUM - żaden z wymiarów nie może przekroczyć: wysokość 20 mm, długość 325 mm, szerokość 230 mm. [/COLOR][/SIZE]
[*][SIZE=2][COLOR=Red][B]GABARYT B[/B] to przesyłki o wymiarach:
MINIMUM - jeśli choć jeden z wymiarów przekracza wysokość grubość 20 mm lub długość 325 mm, lub szerokość 230 mm,
MAKSIMUM - suma długości, szerokości i wysokości (grubości) 900 mm, przy czym największy z tych wymiarów (długość) nie może przekroczyć 600 mm. [/COLOR][/SIZE]
[/LIST]
[SIZE=2]Wszystkie wymiary przyjmuje się z tolerancją +/- 2 mm.[/SIZE]

[COLOR=Magenta]W tłumaczeniu na język polski - jeśli nasza przesyłka ma wielkość pudełka po butach i wagę do 2 kg to idzie jako list[/COLOR]. I naprawdę warto udowodnić Pani w okienku że to wiemy, bo one czasem starają się nam wmówić że jest inaczej. Niech sobie wezmą do łapki swoją miarke i zmierzą, jeśli wymiary są max.90cm (900mm) i nasza przesylka mieści się w wadze do 2 kg to zapłacimy na pewno mniej niż jakby to potraktować jako paczkę.
[I]Dla porównania - przesyłka którą otrzymałam ważyła max.350 g, była gabarytu B - polecony zwykły kosztowałby 4,5 zł, wysłana jako paczka kosztowała 9,5 zł[/I]

[COLOR=Red][B]NIE DAJCIE SOBIE WMAWIAĆ ŻE LIST MA WEJSĆ DO SKRZYNKI[/B][/COLOR], to jest jedna wielka ściema. Jak list NAWET ZWYKŁY,NIE POLECONY jest za duży to oni zostawić muszą awizo że czeka przesyłka nierejestrowana gabarytowo za duża. I wielkość otworu skrzynki nie ma nic do wielkości listu.

[B]Istnieje także konkurencja poczty polskiej - InPost[/B]
tyle ze oni działają na ograniczonym terenie i mają inne gabaryty przesyłek, aczkolwiek są tańsi
[URL="http://www.inpost.pl"]www.inpost.pl[/URL]
można zajrzeć
no i mają system śledzenia paczek który w poczcie polskiej dopiero raczkuje

zarezerwuję kilka postów na przeklejanie waszych pytań i postaram się razem z innymi zorientowanymi dogomaniaczkami na nie odpowiadać (wątek się zaczął w temacie "wszelkie pytania dot.bazarku"

Link to comment
Share on other sites

[B]Co do opakowania - rodzaj nie ma znaczenia!!![/B] może być koperta, papier szary lub worek na śmieci
[COLOR=Red][B]jedyne co jest ważne to jednolity kolor[/B][/COLOR], bez żadnych wzorków itd
opłaca się papier kupować w papierniczym, są takie duże a arkusz kosztuje około 1 zł, taniej wychodzi niż kilka kopert i można dopasować do każdego rozmiaru przesyłki
Warto też ponownie wykorzystywać koperty bąbelkowe z zakupionych na bazarkach rzeczy.

Taks napisała:
[I]Można tez uzyć folii z worków na śmieci - mocna i po rozcieciu takiego worka powstaje zupełnie spory arkusz
A jak cos delikatnego to zamiast koperty bombelkowej mozna opakować w folię bombelkową kupowaną z metra ( jest dostępna w marketach i sklepach z art. malarskimi)
I jeszcze jeden "patent" , zwłaszcza dobry na ksiązki - osłona z tektury falistej wycięta z jakiegokolwiek pudełka ( wysępionego za frico w sklepie[IMG]http://www.dogomania.images/smilies/icon_wink.gif[/IMG])i na wierzch folia. Takie opakowanie jest nawet pewniejsze niz koperta. [/I]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Pocahontas']polecam Inpost.mają tańsze wysyłki,znaczki i wszystko inne.szkoda tylko że nie wszędzie docierają.[/QUOTE]
owszem, taniej tylko uwaga na znacznie mniejsze dopuszczalne gabaryty przesyłki [B]a za ich przekroczenie dopłata 15 zł [/B]
[url]http://www.inpost.pl/klient-indywidualny/cennik-uslug.html[/url]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='taks']owszem, taniej tylko uwaga na znacznie mniejsze dopuszczalne gabaryty przesyłki [B]a za ich przekroczenie dopłata 15 zł [/B]
[url]http://www.inpost.pl/klient-indywidualny/cennik-uslug.html[/url][/QUOTE]

dokładnie , a poza tym nie wiem jak u was ale ja miałam z inPostem już 2 razy taką zabawe , że jak nie było mnie w domu to zostawiono mi avizo i już bez powtórnego avizo przesyłka leci do nadawcy , a ja mam np do siedziby inPostu 12 km i nie zawsze jest tak że człowiek ma czas jechać

Link to comment
Share on other sites

uważajcie wysyłając rzeczy z bazarków PP , panie na poczcie dostali prikaz by NAMAWIAĆ do wysyłania nie listem a PACZKĄ rzeczy o większych gabarytach ( gemetko np walczyk pani za wszelką cenę chciała mi posłać paczuszką , ale moj upór ją powalił ;))
, różnica w cenie kolosalna , bo list wysłałam za 4,50 +2,20 koperta , a paczka by kosztowała 9,50 w tej samej kopercie , co daje 6,70 do 11,70

Link to comment
Share on other sites

o super, mnie za chwilę czeka wysyłka książek i właśnie zaczęłam łamać sobie głowę jak to najlepiej urządzić, a tu proszę - pełna ściąga! wielkie dzięki!
zastanawiam sie tylko jak zapakować te książeczki - koperty bąbelkowe czy jak? będe wdzięczna za poradę bo ja pierwsze koty za płoty w tym temacie:)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='margaret']o super, mnie za chwilę czeka wysyłka książek i właśnie zaczęłam łamać sobie głowę jak to najlepiej urządzić, a tu proszę - pełna ściąga! wielkie dzięki!
zastanawiam sie tylko jak zapakować te książeczki - koperty bąbelkowe czy jak? będe wdzięczna za poradę bo ja pierwsze koty za płoty w tym temacie:)[/QUOTE]

najlepiej w bąbelkowe , są droższe ale jednak książka w dobrym stanie dotrze , ja pakowałam kiedyś w szare , ale i tak zawijałam w folię śniadaniową żeby wsadzić do środka koperty
nie daj sie wprowadzić w bład gadką o zmianie gabarytów przesyłek , bo nic takiego nie ma miejsca

Link to comment
Share on other sites

ja z reguły zostawiam sobie wszystkie koperty bąbelkowe które do mnie przychodzą przesyłkami, dzięki temu mogę je wykorzystać drugi raz i nie płacę za kolejną kopertę. W przypadku książek można też je owinąć w gazety myślę. Ale bąbelkowa nie zaszkodzi tylko drogo wyjdzie. Warto porównać ceny w papierniczym, na niektórych pocztach jest drogo.
Dla przykładu - papier do pakowania przesyłek u mnie na poczcie kosztuje 1,5 zł i nie jest za duży, dwa razy większy papier kupuję w papierniczym za 90 gr.
no i pakuje w papier,nie w koperty, taniej wychodzi i wygodniej dopasować :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='basiapron']ja z reguły zostawiam sobie wszystkie koperty bąbelkowe które do mnie przychodzą przesyłkami, dzięki temu mogę je wykorzystać drugi raz i nie płacę za kolejną kopertę. W przypadku książek można też je owinąć w gazety myślę. Ale bąbelkowa nie zaszkodzi tylko drogo wyjdzie. Warto porównać ceny w papierniczym, na niektórych pocztach jest drogo.
Dla przykładu - papier do pakowania przesyłek u mnie na poczcie kosztuje 1,5 zł i nie jest za duży, dwa razy większy papier kupuję w papierniczym za 90 gr.
no i pakuje w papier,nie w koperty, taniej wychodzi i wygodniej dopasować :)[/QUOTE]
ale zapakowane w papier musisz jako paczkę chyba wysłac

Link to comment
Share on other sites

[quote name='taks']Nie, rodzaj opakowania nie ma znaczenia[/QUOTE]

to też dobrze wiedzieć

czyli jeśli chodzi o ksiażki to faktycznie lepiej w papier zapakować , a książki super sie trzymają w folii spożywczej , po prostu się nie rozjeżdżają ;)jak pakujemy a i przy kazji mają ochronę

Link to comment
Share on other sites

Można tez uzyć folii z worków na śmieci - mocna i po rozcieciu takiego worka powstaje zupełnie spory arkusz
A jak cos delikatnego to zamiast koperty bombelkowej mozna opakować w folię bombelkową kupowaną z metra ( jest dostępna w marketach i sklepach z art. malarskimi)
I jeszcze jeden "patent" , zwłaszcza dobry na ksiązki - osłona z tektury falistej wycięta z jakiegokolwiek pudełka ( wysępionego za frico w sklepie;))i na wierzch folia. Takie opakowanie jest nawet pewniejsze niz koperta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...