Jump to content
Dogomania

CO JEST LISTEM a co PACZKĄ czyli jeśli nie wiemy to tracimy-pytania i odpowiedzi


basiapron

Recommended Posts

InPost potrafi przyjąć paczkę do miasta, którego nie obsługuje :roll:

Wysłałam tak kiedyś, prawie wojna była, bo Adresatka bardzo chciała dostać fant, a on nie wracał do mnie ze dwa miesiące. Trzeba ich sprawdzać zanim się odda paczuszkę.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bric-a-brac']Wysyłam niemal codziennie sporo listów poleconych z zawartością porównywalną do bazarkowych.
Zapytane co jest w środku, odpowiadajcie, że "i inne drobne przedmioty dopuszczone do obrotu pocztowego". A jak spytają czy dokumenty, magazyny, to powtórzcie, że "i inne drobne przedmioty dopuszczone do obrotu pocztowego". Nie mają prawa wnikać, bo to wysyłający bierze odpowiedzialność za to, czy wysyła w środku dopuszczone przedmioty. A nie ma nigdzie definicji wspomnianych "innych przedmiotów", więc to martwy przepis;) O ile przesyłka nie wykracza poza dopuszczalne gabaryty, muszą wysłać listem.[/QUOTE]

a pytają wogóle o to ?


[quote name='rozi']InPost potrafi przyjąć paczkę do miasta, którego nie obsługuje :roll:
[/QUOTE]

czyli trzeba ich sprawdzać
swoją drogą dziwne (dla mnie) ze adresatka nie sprawdziła gdzie ew musiałaby podejść jakby listonosz nie zastał jej w domu

Link to comment
Share on other sites

[quote name='3 x']



swoją drogą dziwne (dla mnie) ze adresatka nie sprawdziła gdzie ew musiałaby podejść jakby listonosz nie zastał jej w domu[/QUOTE]
Co miała sprawdzać, zielona wtedy byłam, wysłałam i już, a że inPostem to się później zgadało :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

bylam na poczcie wysyłalam coś co na pewno nie było gazetą ;)
i o ni nie pytali
[B]za to sprawdzajcie ceny w necie najpierw[/B]
zapewniam, ze 3/4 osób odechce sie priorytetów
za wysyłkę priorytetową z przedziału 350-1000 g zapłaciłam 9,30 zł :mad:
a to naprawdę nie było dużo zwłaszcza ze moja przesyłka nie miała 400 g :placz:

[URL="http://cennik.poczta-polska.pl/strona,strona_glowna.html"]cennik poczty polskiej - klik [/URL]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='tu_ania_tu']co za dziadostwo. Pewnie zrobia ze zwykły list tydzień bedzie szedł by ludzi jednak na priorytet przekrecic[/QUOTE]

ja wysyłałam do znajomej gdzie jak nie ma priorytetu to czasami (zalezy który listonosz) listu nie biorą nawet ze sobą bo ona na strasznym zadupiu mieszka
i czasami czekaja do ostatniego dnia i dopiero wiozą
a priorytetami się przejmują - i dostarczają od razu
dlatego zawsze priorytetem jej wysyłam
ale chyba przestanę ;)

jutro testuje inposta :p

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bric-a-brac']Wysyłam niemal codziennie sporo listów poleconych z zawartością porównywalną do bazarkowych.
Zapytane co jest w środku, odpowiadajcie, że "i inne drobne przedmioty dopuszczone do obrotu pocztowego". A jak spytają czy dokumenty, magazyny, to powtórzcie, że "i inne drobne przedmioty dopuszczone do obrotu pocztowego". Nie mają prawa wnikać, bo to wysyłający bierze odpowiedzialność za to, czy wysyła w środku dopuszczone przedmioty. A nie ma nigdzie definicji wspomnianych "innych przedmiotów", więc to martwy przepis;) O ile przesyłka nie wykracza poza dopuszczalne gabaryty, muszą wysłać listem.[/QUOTE]

Niestety, nowa ustawa Prawo pocztowe obowiązująca od 1 stycznia 2013 r. definiuje przesyłkę listową jako [FONT=TimesNewRomanPSMT][SIZE=2][FONT=TimesNewRomanPSMT][SIZE=2]przesyłkę pocztową z korespondencją lub drukiem, z wyłączeniem przesyłek reklamowych; w wersji poprzedniej przesyłką listową była przesyłka niebędąca paczką pocztową.
Dlatego teraz list, to faktyczny list lub książka, broszura, gazeta, czasopismo itp. "Inne drobne przedmioty" powinne być nadane paczką, nie jako list.[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='tu_ania_tu']czyli należy teraz przesyłki B w kartony pakować, tak by nic w srodku przypadkiem nie latało i ze stoicka miną twierdzić że to korespondencja[/QUOTE]

ania ja dzisiaj wysyłałam przedmiot jakies 10 cm na 5 cm i na grubość ze 3 -4 cm (powiedzmy wielkośc standardowego kalkulatora casio tyle ze grubszy) ale wysyłalam tez papiery i przedmiot latał po kopercie i wyraźnie się "odcinał" (że tak powiem)
koperta bąbelkowa ale z odzysku i sfatygowana trochę
i nikt mnie o nic nie pytał
ja tez nie pytałam bo mi szczeka opadła jak usłyszałam 9,30 :shake:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='agucha007']są jakieś propozycje by uniknąć wysyłania PP, albo czymś tańszym?[/QUOTE]

inpost
tylko trzeba najpierw sprawdzic czy obsługuje dana miejscowość do której się wysyła
i czy odbiorca wie gdzie ma najblizszą placówkę inpostu gdyby listonosz nie zastał go w domu i trzebaby było się samemu fatygowac po przesyłkę

ew gdzie jest najbliższy paczkomat (inpost) - wtedy nadawca musi nadac w paczkomacie a odbiorca po otrzymaniu inf (sms i mail) ze paczka czeka na niego w paczkomacie ma 72 godz na odbiór
wówczas paczkomat może być np w sasiedniej miejscowości
albo jak ktos mieszka dajmy na to pod Krakowem ale codziennie jest w Krakowie to można mu wysłac do paczkomatu do Krakowa (lokalizacje paczkomatów są na stronie inpostu)
tylko nie wiem jak się mają ceny przesyłek wysyłanych za pomocą paczkomatu
ale odbiór - to cud miód - mam paczkomat pod nosem i co tylko zamawiam w necie i ma możliwośc wysyłki do paczkomatu, wybieram taką opcję
i pozniej o dowolnej porze na spacerze z kundlem moge podejść i sobie odebrac :)
a nie stac na poczcie w kolejce i jeszcze spacer musi byc dwuosobowy zeby druga osoba zostala z kundlem przed poczta ;)

Link to comment
Share on other sites

Wysyłałam małą kołderkę i na pewno nie dałoby się nikomu wmówić, że to miękkie i puchate to jakiekolwiek druki.:evil_lol: Nikt się nie zainteresował i przyjęli bez dyskusji.

Pewnie to zależy, czy w okienku siedzi człowiek, czy robot najnowszej generacji.:diabloti:

Link to comment
Share on other sites

Zrobiłam bazarek i aż się przeraziłam, że koszty wysyłek będą kilkakrotnie przewyższać wartość przedmiotu. Poleciałam zaraz na pocztę dopytać się, co i jak. Panie powiedziały, że mogę sobie wysłać, co chcę (one nie wnikają, że nie przestrzegam prawa), nikt nie będzie zaglądał, ale jeżeli przesyłka ulegnie uszkodzeniu (bo np. listonosz wciśnie ją między listy do wypchanej torby), to nie mam prawa do reklamacji. Ludzie i co z tym robić??? Czy piłeczka o średnicy 5 cm. wygląda jak list?;) A nawet jak coś nie wygląda, to jak zabezpieczyć, żeby w górze listów się nie uszkodziło?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='dziuniek']Zrobiłam bazarek i aż się przeraziłam, że koszty wysyłek będą kilkakrotnie przewyższać wartość przedmiotu. Poleciałam zaraz na pocztę dopytać się, co i jak. Panie powiedziały, że mogę sobie wysłać, co chcę (one nie wnikają, że nie przestrzegam prawa), nikt nie będzie zaglądał, ale jeżeli przesyłka ulegnie uszkodzeniu (bo np. listonosz wciśnie ją między listy do wypchanej torby), to nie mam prawa do reklamacji. Ludzie i co z tym robić??? Czy piłeczka o średnicy 5 cm. wygląda jak list?;) A nawet jak coś nie wygląda, to jak zabezpieczyć, żeby w górze listów się nie uszkodziło?[/QUOTE]


myślę ze po prostu zabezpieczyć strannie
czyli folia bąbelkową choćby z odzysku
ew wkładac dodatkowo między tekturki

Link to comment
Share on other sites

Wysłałam dziś sweterek w dużej kopercie bąbelkowej A4 z odzysku, opakowałam w papier pakunkowy i wysłałam listem poleconym za 6,95 zł. Pani nie pytała o nic.

I tak będę wysyłać.. Będę tak pakować, żeby nie można było wyczuć, co tam jest, jestem gotowa okładać lekkimi gazetami z wierzchu :lol: Ale nie będę tanich, małych rzeczy, pojedynczych ubrań wysyłać paczką za 9,50 zł.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='mondralala']Niestety, nowa ustawa Prawo pocztowe obowiązująca od 1 stycznia 2013 r. definiuje przesyłkę listową jako [FONT=TimesNewRomanPSMT][SIZE=2][FONT=TimesNewRomanPSMT][SIZE=2]przesyłkę pocztową z korespondencją lub drukiem, z wyłączeniem przesyłek reklamowych; w wersji poprzedniej przesyłką listową była przesyłka niebędąca paczką pocztową.
Dlatego teraz list, to faktyczny list lub książka, broszura, gazeta, czasopismo itp. "Inne drobne przedmioty" powinne być nadane paczką, nie jako list.[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][/QUOTE]
Czy ktoś może zalinkować ten przepis? Na stronie poczty nie znalazłam.
Chodzi mi o definicję przesyłki listowej wg PP.

Link to comment
Share on other sites

wysłałam maila z zapytaniem do Poczty Polskiej czy faktycznie będę musiała płacić tyle wysyłając maleńki drobiazg nie będący pismem. I niestety tak jest. Ale tak jak piszecie, będziemy musiały sobie jakoś radzić po prostu oszukując. No cóż... Dostałam taką odpowiedź:
[FONT=sans-serif][SIZE=2][COLOR=#000000]Szanowna Pani,[/COLOR][/SIZE][/FONT][COLOR=#000000][FONT=Verdana] [/FONT][/COLOR]

[FONT=sans-serif][SIZE=2][COLOR=#000000]Z dniem 01.01.2013r. weszła w życie Ustawa Prawo pocztowe.[/COLOR][/SIZE][/FONT][COLOR=#000000][FONT=Verdana] [/FONT][/COLOR]

[FONT=sans-serif][SIZE=2][COLOR=#000000]W myśl art. 3 [B]Ustawy Prawo Pocztowe[/B] użyte w ustawie określenia oznaczają::
20) przesyłka listowa – przesyłkę pocztową z korespondencją lub druk, z wyłączeniem przesyłek reklamowych;[/COLOR][/SIZE][/FONT][COLOR=#000000][FONT=Verdana] [/FONT][/COLOR]

[FONT=sans-serif][SIZE=2][COLOR=#000000]25) Przesyłka z korespondencją - przesyłka pocztowa niebędąca drukiem, zawierająca informację utrwaloną na dowolnym nośniku, w tym utrwaloną pismem wypukłym (zgodnie z art. 3 pkt 25 Prawa pocztowego).[/COLOR][/SIZE][/FONT][COLOR=#000000][FONT=Verdana] [/FONT][/COLOR]

[FONT=sans-serif][SIZE=2][COLOR=#000000]5) Druk - przesyłka pocztowa zawierająca informację pisemną lub graficzną, zwielokrotnioną za pomocą technik drukarskich lub podobnych, utrwaloną na papierze albo innym materiale używanym w drukarstwie, w tym książkę, katalog, dziennik lub czasopismo ( zgodnie z art. 3 pkt. 5 Prawa pocztowego).

W myśl [B]Ustawy Prawo Pocztowe[/B] w przesyłkach listowych nie można umieszczać innych przedmiotów niż: przesyłka z korespondencją lub druk.
[/COLOR][/SIZE][/FONT][COLOR=#000000][FONT=Verdana][/FONT][/COLOR]
[FONT=sans-serif][SIZE=2][COLOR=#000000]Przedstawiając powyższe uprzejmie informuje, iż Klient przesyłając przesyłką listową zawartość inną niż korespondencja lub druk czyni to na własną odpowiedzialność, gdyż przesyłki pocztowe są nadawane w stanie zamkniętym.[/COLOR][/SIZE][/FONT][COLOR=#000000][FONT=Verdana] [/FONT][/COLOR]

[FONT=sans-serif][SIZE=2][COLOR=#000000]Ustawa Prawo Pocztowe dostępna jest na stronie internetowej pod adresem: [/COLOR][/SIZE][/FONT][URL="http://www.poczta-polska.pl/Uslugi/?U=PAP"][FONT=sans-serif][SIZE=2]http://www.poczta-polska.pl/Uslugi/?U=PAP[/SIZE][/FONT][/URL][FONT=sans-serif][SIZE=2][COLOR=#000000]

Z poważaniem,
Paulina Marciniak

[/COLOR][/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='agucha007']wysłałam maila z zapytaniem do Poczty Polskiej czy faktycznie będę musiała płacić tyle wysyłając maleńki drobiazg nie będący pismem. I niestety tak jest. Ale tak jak piszecie, będziemy musiały sobie jakoś radzić po prostu oszukując. No cóż... Dostałam taką odpowiedź:
[FONT=sans-serif][SIZE=2][COLOR=#000000]Szanowna Pani,[/COLOR][/SIZE][/FONT][COLOR=#000000][FONT=Verdana] [/FONT][/COLOR]

[FONT=sans-serif][SIZE=2][COLOR=#000000]Z dniem 01.01.2013r. weszła w życie Ustawa Prawo pocztowe.[/COLOR][/SIZE][/FONT][COLOR=#000000][FONT=Verdana] [/FONT][/COLOR]

[FONT=sans-serif][SIZE=2][COLOR=#000000]W myśl art. 3 [B]Ustawy Prawo Pocztowe[/B] użyte w ustawie określenia oznaczają::
20) przesyłka listowa – przesyłkę pocztową z korespondencją lub druk, z wyłączeniem przesyłek reklamowych;[/COLOR][/SIZE][/FONT][COLOR=#000000][FONT=Verdana] [/FONT][/COLOR]

[FONT=sans-serif][SIZE=2][COLOR=#000000]25) Przesyłka z korespondencją - przesyłka pocztowa niebędąca drukiem, zawierająca informację utrwaloną na dowolnym nośniku, w tym utrwaloną pismem wypukłym (zgodnie z art. 3 pkt 25 Prawa pocztowego).[/COLOR][/SIZE][/FONT][COLOR=#000000][FONT=Verdana] [/FONT][/COLOR]

[FONT=sans-serif][SIZE=2][COLOR=#000000]5) Druk - przesyłka pocztowa zawierająca informację pisemną lub graficzną, zwielokrotnioną za pomocą technik drukarskich lub podobnych, utrwaloną na papierze albo innym materiale używanym w drukarstwie, w tym książkę, katalog, dziennik lub czasopismo ( zgodnie z art. 3 pkt. 5 Prawa pocztowego).

W myśl [B]Ustawy Prawo Pocztowe[/B] w przesyłkach listowych nie można umieszczać innych przedmiotów niż: przesyłka z korespondencją lub druk.
[/COLOR][/SIZE][/FONT][COLOR=#000000][FONT=Verdana][/FONT][/COLOR]
[FONT=sans-serif][SIZE=2][COLOR=#000000]Przedstawiając powyższe uprzejmie informuje, iż [B]Klient przesyłając przesyłką listową zawartość inną niż korespondencja lub druk czyni to na własną odpowiedzialność[/B], gdyż przesyłki pocztowe są nadawane w stanie zamkniętym.[/COLOR][/SIZE][/FONT][COLOR=#000000][FONT=Verdana] [/FONT][/COLOR]

[FONT=sans-serif][SIZE=2][COLOR=#000000]Ustawa Prawo Pocztowe dostępna jest na stronie internetowej pod adresem: [/COLOR][/SIZE][/FONT][URL="http://www.poczta-polska.pl/Uslugi/?U=PAP"][FONT=sans-serif][SIZE=2]http://www.poczta-polska.pl/Uslugi/?U=PAP[/SIZE][/FONT][/URL][FONT=sans-serif][SIZE=2][COLOR=#000000]

Z poważaniem,
Paulina Marciniak

[/COLOR][/SIZE][/FONT][/QUOTE]


czyli to co pisały dziewczyny
w razie reklamacji pewnie mogą byc problemy czyli trzeba zabezpieczac dobrze przesyłki
i modlić się żeby nie ukradli bo chyba wszelkie zainięcie przesyłek nie są spowodowane rozwalonym opakowaniem a kradzieżą

Link to comment
Share on other sites

Czyli z ciuchami nie będzie problemu - wystarczą tekturki i już można się upierać, że to książka. Biżuterii dodatkowe kartoniki na pewno nie zaszkodzą. Gorzej z nietypowymi kształtami. Bo trudno kubek albo świecznik zmienić w płaski przedmiot.

Reklamacje powinni przyjąć. Zginęła książka albo czasopismo. Niech więc poczta udowodni, że w zaginionej kopercie było coś innego. :evil_lol: A jeśli się jednak uprą to może korzyść będzie taka, że wyłapią złodziei i przestaną ginąć przesyłki.:cool1:
Gorzej jeśli zostanie zniszczone, wtedy się chyba nic już nie da zrobić.:shake:

A swoją drogą poprzedni ustrój wydawał mi się szczytem kretyństwa:roll: Jednak ten przeskoczył szczyt szczytów.:diabloti:
W dobie kryzysu dławić popularny handel internetowy i [B]zmuszać[/B] obywatela do oszustwa to chyba już przechodzi ludzkie pojęcie:crazyeye:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...