Jump to content
Dogomania

Mordowanie zwierzat w majestacie prawa - czy to mozliwe?


chwiladlapupila

Recommended Posts

[COLOR=#ff0000][B]Kuriozalne i skandaliczne propozycje w projekcie Małej Nowelizacji Ustawy
z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt zezwalające na uśmiercanie… [/B][/COLOR]

Zespół w składzie prof. Dr hab. Andrzej Elżanowski z Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk,
dr Tomasz Pietrzykowski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, Adw. Iwona Elżanowska
z Kancelarii Adwokackiej, przygotował na zlecenie Straży dla Zwierząt w Polsce w ramach projektu
„Nadzór i wiedza w służbie środowiska” finansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny w programie
Kapitał Ludzki.

[B]Proponowane zmiany w art. 33[/B]

Ust. 4 przyjmuje brzmienie:

4. Bezzwłoczne uśmiercenie, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt. 3, wykonuje osoba uprawniona do
wykonywania zabiegów weterynaryjnych lub [B][COLOR=#ff0000] medycznych [/COLOR]przez
podanie środka usypiającego lub osoba uprawniona do użycia broni palnej przez zastrzelenie.
[/B]
Dodaje się ustępy 5-7:

5. [COLOR=#ff0000] [B]Jeżeli konieczność bezzwłocznego uśmiercenia zachodzi w warunkach
uniemożliwiających niezwłoczne przybycie osoby, o której mowa w ust. 4 albo, gdy próby
zapewnienia jej obecności okazały się bezskuteczne, to uśmiercenia zwierzęcia dokonać
może także inna osoba, przy pomocy najbardziej humanitarnej z dostępnych metod.[/B][/COLOR]

6. [B] Osoby dokonujące bezzwłocznego uśmiercenia, o których mowa w ust. 4 i 5 sporządzają i
niezwłocznie przekazują właściwemu powiatowemu lekarzowi weterynarii dokumentację zawierającą
fotografię lub opis zwierzęcia przed uśmierceniem oraz opis przesłanek, miejsca, czasu oraz sposobu
uśmiercenia zwierzęcia, a także dane identyfikujące osoby uczestniczące w uśmierceniu zwierzęcia
oraz sporządzeniu dokumentacji.
[/B]
Zarząd Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami wyraża całkowitą dezaprobatę dla projektu
Małej Nowelizacji Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.

[COLOR=#ff0000]Szczególne oburzenie budzą propozycje zmian w Art.. 33, a w szczególności ust. 4 i 5 (patrz wyżej).
Zmiany te prowadzą wprost do mordowania zwierząt w majestacie prawa.
[/COLOR]
Zarząd Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami żywi nadzieję, ze Pani Poseł Joanna Mucha,
znana z pozytywnego stosunku do problematyki ochrony zwierząt, kierująca pracami Zespołu sejmowego
nie dopuści do uchwalenia ww. Małej Nowelizacji w wersji proponowanej przez autorów.

Prosimy wszystkich, którym nieobojętny jest los bezbronnych zwierząt o wsparcie naszego stanowiska
poprzez emaile do Pani Poseł Joanny Muchy jak i autorów Małej Nowelizacji.

Poseł Joanna Mucha email: [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]
prof. Dr hab. Andrzej Elżanowski email: [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]
dr Tomasz Pietrzykowski [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]
Adw. Iwona Elżanowska email: [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]

Dodatkowe informacje dostepne sa na stronie: [URL="http://www.chwiladlapupila.pl/"]http://www.chwiladlapupila.pl[/URL]

Link to comment
Share on other sites

Czy gdzieś dostępny jest pełny tekst propozycji nowelizacji wraz z uzasadnieniem ? (w tekście jednolitym ustawy, w Art.6 ust. 1 nie ma żadnych punktów - mniemam więc, że w projekcie w/w nowelizacji znajduje się także propozycja, będaca rozwinięciem /uszczegółowieniem?/ zapisu obecnego brzmienia Art. 6 ust. 1).

Link to comment
Share on other sites

Jest i drugi koniec tego kija:shake:
[URL]http://www.dogomania.pl/threads/68471-FUNDACJA-quot-PRO-ANIMALS-Na-Pomoc-Zwierz%C4%99tom-quot-w-Chrzanowie-%28w%C4%85tek-g%C5%82%C3%B3wny%29/page287[/URL]
post 2870 i następne

jak to zwykle w zyciu nic nie jest całkiem białe albo czarne...
więc z potępianiem w czambuł trzeba byc ostrożnym bo tworzący ten projekt nie koniecznie nie wiedzą co robią
Choć faktycznie zapis ryzykowny i może wymaga dopracowania

Link to comment
Share on other sites

Właśnie z tego powodu chciałabym przeczytać pełny tekst projektu nowelizacji i uzasadnienie.
Ponadto do dziś mam w oczach widok, którego byłam świadkiem w ub. roku - motocykl vs sarna. Moocyklistę zabrała karetka. Sarna z rozerwanym brzuchem i połamanymi nogami 2 godziny konała w rowie (a łowczy był nieuchwytny, bo wyjechał na komunię do innej miejscowości). Była policja, ale policjant zwlekał z użyciem broni służbowej z uwagi na rozbudowane procedury, związane z tłumaczeniem się z tego faktu.

Link to comment
Share on other sites

Obecnie również można zabić taką sarnę, przez zastrzelenie lub w inny sposób, w ramach stanu wyższej konieczności.

A policjant który zastanawia się nad użyciem broni i sprawdza odpowiednie procedury będzie je sprawdzał niezależnie od zapisów ustawy.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Frotka']Obecnie również można zabić taką sarnę, przez zastrzelenie lub w inny sposób, w ramach stanu wyższej konieczności.

A policjant który zastanawia się nad użyciem broni i sprawdza odpowiednie procedury będzie je sprawdzał niezależnie od zapisów ustawy.[/QUOTE]

To smutne,ale prawdziwe sama byłam obecna przy wypadku w którym tir potrącił łosia uszkadzając mu kręgosłup, Wszyscy bezsilni, niedouczeni, rozkładali ręce, dopiero po wielu telefonach przyjechał myśliwy i skrócił jego cierpienie. A wszystko to trwało długo, w koło pełno gapiów, zamknięty ruch, coś strasznego to zwierze błagało wzrokiem aby mu pomóc.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Frotka']Obecnie również można zabić taką sarnę, przez zastrzelenie lub w inny sposób, w ramach stanu wyższej konieczności.

A policjant który zastanawia się nad użyciem broni i sprawdza odpowiednie procedury będzie je sprawdzał niezależnie od zapisów ustawy.[/QUOTE]
[LEFT][LEFT]Jestem takiego samego zdania .
Policja ,straż miejska, weterynarze ,myśliwi , strażacy ,to są służby [B]wyspecjalizowane i przeszkolone[/B] ,którym płaci się za działania podejmowane w sytuacji nadzwyczajnej . To jest ich obowiązkiem. Ja mam dobijać ranne zwierzę? Czym ? Obcasem? Pilniczkiem do paznokci ? Agrafką? Wsuwką do włosów ? [/LEFT]
[/LEFT]
[LEFT][LEFT]Totalna bzdura ten zapis profesora.[/LEFT]
[/LEFT]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Beta&Czata']Czy gdzieś dostępny jest pełny tekst propozycji nowelizacji wraz z uzasadnieniem ? (w tekście jednolitym ustawy, w Art.6 ust. 1 nie ma żadnych punktów - mniemam więc, że w projekcie w/w nowelizacji znajduje się także propozycja, będaca rozwinięciem /uszczegółowieniem?/ zapisu obecnego brzmienia Art. 6 ust. 1).[/QUOTE]

Witam, no właśnie problem polega na tym, że z niewiadomych powodów tekst nowelizacji ustawy nie został podany do publicznej wiadomości. W dniu jutrzejszym postaram się opublikować go na stronie. Całej sprawie towarzyszy jakaś niewytłumaczalna tajemnica i "ochrona" przed przeciekami co tylko niestety potwierdza moją opinię na temat tej nowelizacji.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Chwiladlapupila,
Myślałam, że jeśli publikujesz niektóre fragmeny - to masz dostęp do całości. W związku z tym - w zesawieniu z informacjami ze strony Straży i z pierwszego postu wnioskuję, że propozycja nowelizacji jest (będzie) rezultatem realizowanego przez SdZwP projektu, dofinansowywanego z funduszy unijnych. Jeśli tak - to do podjęcia jakichkolwiek prac legislacyjnych bardzo daleka droga. Upublicznienie projeku - czyli tzw. przekazanie go do konsulacji społecznych - nasąpić może dopiero, gdy uprawniona organ podejmie inicjatywę legislacyjną; SdZwP jej nie ma (nie wydaje mi się, by był to projekt tzw. "obywatelski"; wymaga on zebrania 100 000 podpisów, a i tak wiele z takich projektów trafia do przysłowiowej szuflady, zamiast - zgodnie z prawem - na ścieżkę legislacyjną, a więc i do konsultacji społecznych).
W mojej opinii na zorganizowaną akcję sprzeciwu jest więc nieco za wcześnie, a przynajmniej nie należy jej podejmować bez lekury całości. Czekam zatem na tekst (z moich doświadczeń wynika, że najważniejsze są nie tyle propozycje regulacji, co uzasadnienie i to, co można tam wyczytać między wierszami).
Pozdrawiam
Elżbieta

Link to comment
Share on other sites

[quote name='tabaluga1'][LEFT][LEFT]Jestem takiego samego zdania .
Policja ,straż miejska, weterynarze ,myśliwi , strażacy ,to są służby [B]wyspecjalizowane i przeszkolone[/B] ,którym płaci się za działania podejmowane w sytuacji nadzwyczajnej . To jest ich obowiązkiem. Ja mam dobijać ranne zwierzę? Czym ? Obcasem? Pilniczkiem do paznokci ? Agrafką? Wsuwką do włosów ? [/LEFT]

[LEFT]Totalna bzdura ten zapis profesora.[/LEFT]
[/LEFT][/QUOTE]
Popieram Cię w 100%.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Beta&Czata']Chwiladlapupila,
... w zesawieniu z informacjami ze strony Straży i z pierwszego postu wnioskuję, że [B]propozycja nowelizacji jest (będzie) rezultatem realizowanego przez SdZwP projektu, dofinansowywanego z funduszy unijnych. Jeśli tak - to do podjęcia jakichkolwiek prac legislacyjnych bardzo daleka droga. [/B]

Pozdrawiam
Elżbieta[/QUOTE]
To jest sedno sprawy .
Straż podczepiła się pod unijną kasę , zrobili projekt ,skasowali i to wszystko. Pisałam już że to mi wyglądało na kiełbasę wyborczą i wkład posłanki Muchy w prezydenturę pana Komorowskiego.

Link to comment
Share on other sites

chwiladlapupila zamieścił to co znajduje się na naszej stronie internetowej, nie atakujcie go ;)

[url]http://www.ktoz.krakow.pl/articles/article/7[/url]

[B]tabaluga[/B]

Ja tylko chciałam przypomnieć, że Twórcami ustawy są:
" prof. Dr hab. Andrzej Elżanowski z Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk,
dr Tomasz Pietrzykowski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, Adw. Iwona Elżanowska
z Kancelarii Adwokackiej, na zlecenie Straży dla Zwierząt w Polsce",
może warto do nich słać jakieś zapytania w związku z tym....
I zaznaczam też, że P. Joanna Mucha [B]jest po "naszej" stronie[/B] i bardzo proszę o nie nad interpretowanie tekstu ;)
Tylko dzieki niej udaje nam się cokolwiek w tej sprawie robić

Link to comment
Share on other sites

Ja Go absolutnie nie atakuję. Zwyczajnie - chciałabym przeczytać cały projekt nowelizacji, uzasadnienie i tzw. ocenę skutków regulacji (OSR - obowiązkowy element każdego projektu ustawy, bądź zmiany ustawy). Tak mnie po prostu bardzo dawno temu nauczono czytać projekty aktów prawnych, bo - jak to mówią - diabeł tkwi w szczegółach.
[U]Do meritum zagadnienia na tę chwilę w ogóle się nie odnoszę[/U].
p.s.
O tym, że SdZwP realizuje projekt unijny (bodajże z POKL) wiem od dawna, bo często przechodzę koło ich siedziby, a tam wisi stosowna informacja.
To, że jednym z zaplanowanych rezultatów tego projektu unijnego może być nowelizacja ustawy, to jedynie moje przypuszczenie - skojarzenie (sama realizowałam projekt z takim, założonym, jednym z rezultatów. Opracowanie stosownej nowelizacji także zleciłam wyspecjalizowanym w moim temacie prawnikom i ekspertom od zagadnienia, a później przekazałam właściwemu ministrowi z wnioskiem o podjęcie inicjatywy legislacyjnej. I na tym żywot tej nowelizacji się zakończył).

Link to comment
Share on other sites

U nas zawsze jest tak ,że wszyscy się kłócą. Każdy chce być lepszy i zbierać pózniej CO ?????
Zwierzęta gdzieś daleko......
Miałam gdzieś wstępny projekt Profesora, dla mnie był nie do przyjęcia.
Dawna koalicja dla zwierząt, oczywiście już" okrojona" i częściowa skłócona przygotowała projekt nowej ustawy.
"Przygotowała" za dużo powiedziane , raczej p. Grzegorz Lindenberg o to "walczy."
Mam projekt ,jak ktoś chce mogę wysłać .

Link to comment
Share on other sites

[quote name='chwiladlapupila']Na stronie znajdziesz do nas maila, napisz a w odpowiedzi jutro kolo poludnia przesle projekt nowelizacji.[/QUOTE]

Chwiladlapupila - dzieki za szybką reakcję na mojego e-maila. Czekam spokojnie na tekst.
Mam także nadzieję, że moich postów nie odebrałeś - jako Autor wątku - jako próby namieszania, kłocenia się czy też wkładania kija w mrowisko (czuję się, poniekąd, wywołana do tablicy, bo pierwsza włączyłam się do dyskusji, a po lekturze tej części nowelizacji, którą zamieściłeś, spontanicznie napisałam o tej sarnie, bo tego widoku nie zapomnę do końca życia...)

Mam dość radykalne poglądy na temat nadużywania/interpretowania prawa w naszym kraju, bo z tym prawem, a właściwie skutkami różnych luk, czy niedopowiedzeń w przepisach, które później są wykorzystywane dla, delikatnie mówiąc, dość swobodnej ich interpretacji, mam do czynienia zawodowo od około 30 lat. Stąd zawsze bardzo dokładnie analizuję wszystkie projekty, którymi przychodzi mi się zajmować - czy to z racji mojej profesji czy z racji zaintersowań pozazawodowych - żeby wyłapać i wskazać te niedoróbki, bądź w stosownych opiniach zaproponować takie doprecyzowania czy zmiany zapisów, które nie pozwolą później na w/w dowolną interpretację.
Jeśli prawo ma być skuteczne - musi być precyzyjne, spójne z innymi przepisami [U]i egzekwowane.[/U] I dotyczy to wszystkich ustaw, w szczególności zaś tych, które dotykają tak wrażliwej "materii", jaką jest życie, zdrowie, czy dobrostan ludzi lub zwierząt.
Pozdrawiam
Elżbieta

Link to comment
Share on other sites

Podstawowa rzecz, to definicja sytuacji, w której dochodzi do "konieczności bezzwłocznego uśmiercenia" - ja osobiście przed wszystkim chciałabym zobaczyć, jak ta wygląda w projekcie (a jeśli brak - to już wiadomo, że jest źle, bo można pod nią podciągnąć literalnie wszystko, np. kto się czuł zagrożony, bo amstaff wolno biegał po ulicy, wąchał ludzi i próbował polizać).

Ustęp 4:
[I]4. Bezzwłoczne uśmiercenie, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt. 3, wykonuje osoba uprawniona do wykonywania zabiegów weterynaryjnych lub [B][COLOR=#ff0000]medycznych [COLOR=#000000]przez podanie środka usypiającego[/COLOR] lub osoba uprawniona do użycia broni palnej przez zastrzelenie.
[/COLOR][/B][/I]- sam w sobie mnie nie przeraża, wręcz wygląda na zmianę w dobrym kierunku (fajnie, jeśli w środku sporego miasta mamy kilku wetów, z tego jednego na dyżurze nocnym - a co, jeśli konający pies, literalnie rozpruty na pół, leży o północy przy szosie na zad...piu, gdzie wet nie przyjedzie do rana, policja daleko, strażacy z wiejskiej OSP mają gdzieś zdychającego kundla? Znam podobną sytuację z autopsji - ostatecznie eutanazji zwierzęcia dokonała lekarka - w świetle prawa [U]nielegalnie[/U].

Ustęp 5:
5. [B][I][COLOR=#ff0000]Jeżeli konieczność bezzwłocznego uśmiercenia zachodzi w warunkach uniemożliwiających [/COLOR][COLOR=#ff0000]niezwłoczne przybycie osoby, o której mowa w ust. 4 albo, gdy próby zapewnienia jej obecności [/COLOR][COLOR=#ff0000]okazały się bezskuteczne, to uśmiercenia zwierzęcia dokonać może także inna osoba, przy pomocy [/COLOR][COLOR=#ff0000]najbardziej humanitarnej z dostępnych metod.[/COLOR][/I][/B]

rzeczywiście daje pole do nadużyć, ale jest i dodany ustęp 6:
[B][I]6. Osoby dokonujące bezzwłocznego uśmiercenia, o których mowa w ust. 4 i 5 sporządzają i niezwłocznie przekazują właściwemu powiatowemu lekarzowi weterynarii dokumentację zawierającą fotografię lub opis zwierzęcia przed uśmierceniem oraz opis przesłanek, miejsca, czasu oraz sposobu uśmiercenia zwierzęcia, a także dane identyfikujące osoby uczestniczące w uśmierceniu zwierzęcia oraz sporządzeniu dokumentacji.[/I][/B]
- wyraźnie ma nadużycia kontrować - pytanie, czy efektywnie.

Ja tu "kuriozalnych" zmian nie widzę - za mało danych. Na podstawie tego, co tu mamy, widzę zarówno sensowne zapisy, jaki i wyraźną możliwość nadużyć - ale za mało informacji, by osądzić, czy mam rację.

Nie ukrywajmy, są sytuacje, w których uśmiercenie zwierzęcia jest jedynym rozwiązaniem:-(. Rzecz w tym, aby miało miejsce w sposób cywilizowany, a nie poprzez wezwanie miejscowego menela z siekierą, który jako jedyny w okolicy się tego podejmie, bo się nie boi i nie ma oporów.

Losy projektu trzeba śledzić, i dobrze, że się tym zajęto - tylko na moje oko krakowskie TOZ zaczyna od zbyt mocnych słów (podkreślam - na moje oko, i moją niekompletną wiedzę)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Asior']
[B]tabaluga[/B]

Ja tylko chciałam przypomnieć, że [B]Twórcami ustawy[/B] są:
" prof. Dr hab. Andrzej Elżanowski z Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk,
dr Tomasz Pietrzykowski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, Adw. Iwona Elżanowska
z Kancelarii Adwokackiej, na zlecenie Straży dla Zwierząt w Polsce",
może warto do nich słać jakieś zapytania w związku z tym....
[/QUOTE]
[LEFT][LEFT]O jakiej ustawie chcesz mi przypomnieć? [B]Nie ma żadnej ustawy![/B] To co napisał Profesor z dwoma pomocnikami to jest jego autorska propozycja jak napisano w 1 poście [/LEFT]
[/LEFT]
[LEFT][LEFT][I]"przygotował [B]na zlecenie[/B] Straży dla Zwierząt w Polsce w ramach [B]projektu
„Nadzór i wiedza w służbie środowiska” finansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny [/B]w programie Kapitał Ludzki."[/I][/LEFT]
[/LEFT]
[LEFT][LEFT]Moim zdaniem Profesor wykonał prace [B]na zlecenie [/B],po prostu, dorobił sobie do pensji i tyle. Każdy orze jak może . Przy okazji wpadł na pomysł aby całość przekazać do posłanki Muchy . Każdy tak może. Każdy może słać do Muchy swoje projekty. Może nareszcie Mucha ruszy się i coś zrobi skoro sprzyja nam...?[/LEFT]
[/LEFT]
[LEFT][LEFT]Ale to co napisał Profesor z ustawą na razie żadnego związku nie ma. To nawet nie jest PROJEKT USTAWY. To jest praca zlecona . Tyle tylko.


[/LEFT]
[/LEFT]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='malibo57']Czy ktoś może zrobić baner tego watku? Ponosimy go po Dogo.[/QUOTE]

SZYDŁOWIAKI WSPIERAJA !!!

prosze
[URL="http://www.dogomania.pl/threads/188739-Mordowanie-zwierzat-w-majestacie-prawa-czy-to-mozliwe"][IMG]http://i876.photobucket.com/albums/ab321/anita_happy/Rysunek1-1.jpg[/IMG][/URL]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='anita_happy']SZYDŁOWIAKI WSPIERAJA !!!

prosze
[URL="http://www.dogomania.pl/threads/188739-Mordowanie-zwierzat-w-majestacie-prawa-czy-to-mozliwe"][IMG]http://i876.photobucket.com/albums/ab321/anita_happy/Rysunek1-1.jpg[/IMG][/URL][/QUOTE]
Dzięki, Anita:)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='anita_happy']SZYDŁOWIAKI WSPIERAJA !!!

prosze
[URL="http://www.dogomania.pl/threads/188739-Mordowanie-zwierzat-w-majestacie-prawa-czy-to-mozliwe"][IMG]http://i876.photobucket.com/albums/ab321/anita_happy/Rysunek1-1.jpg[/IMG][/URL][/QUOTE]
Dzięki Anitka ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...