Jump to content
Dogomania

Tabele oznaczen i norm wynikow badania krwi, u psa


Gosiak

Recommended Posts

Jak w temacie, potrzebuję tabeli norm dla witamin b9 (kwas foliowy) i b12 we krwi. Jak ktoś ma to także dla mikroelementów i podstawowych pierwiastków (miedź, żelazo, cynk). Niestety w necie znajduję tylko inne, podstawowe normy gdzie tych składników nie wymieniają.
Oczywiście chodzi o normę dla psów, ale ostatecznie może być także dla ludzi.

Link to comment
Share on other sites

BIOCHEMIA:

Mocznik 3,3-8,9 mmol/l
Kreatynina 88-159 mikro mol/l
Kwas moczowy <24 mikro mol/l
Amoniak<32 mikro mol/l
GOT ( Aspat) 5-50 U/l
GPT (Alat) 9-70 U/l
gama-GT 1-12 U/l
GLDH 1-10 U/l
FA (fosfataza alkaliczna) 20-155 U/l
Białko całkowite 48-66 g/l
albuminy 31-41 g/l
globuliny 25-30 g/l
Bilirubina całkowita 0-3,4 mikro mol/l
bilirubina bezpośrednia0-0,3 mikro mol/l
Diastaza (amylaza)388-1730 U/l
Lipaza 268-1769 U/l
Trójglicerydy 0,2-1,3 mmol/l
Glukoza 3,7-5,8 (6,7) mmol/l
Cholesterol 3,3-9,3 mmol/l
Na 140-153 mmol/l
K 3,76-5,22 mmol/l
Cl 106-119 mmol/l
Ca 2,25-3,0 mmol/l
Mg 0,7-1,19 mmol/l
P nieorg 1,35-2,87 mmol/l
RKZ; ph 7,35-7,45
BE -2 do +2 mmol/l
BB 44-48 mmol/l
pCO2 32-46 mmHg
pO2 74-108 mmHg
Ca+2 1,15-1,55 mmol/l
Osmolalność 290-313 mOsm/kg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Cze Gosiak ,nie znalazlam wszystkich interesujacych Cie norm ,ale podaje co mam :

-B12 225-860 pg/ml lub 16.6-63.6 mikro mol/l
-cynk 124-320 mikro g/l lub 6.9-24.5 mikro mol/l
-kw.foliowy 7-17 ng/ml lub 15.9 - 38.5 nmol/l

Jakos miedzi i zelaza nie moge znalezc w tych normach .Mam jeszcze magnez ,potas ,selen, sod,wit A ,B2, B6, ,D3 ,E ,H.Jak to tez Cie interesuje to daj znac.

Normy podalam dla psa z ksiazki MANUAL -veterinary diagnostic services.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 7 months later...

mam pytanie odnosnie fosfatazy alkalicznej..
robilam badanie krwi u Yoghiego jak mial 6 miesiecy.Wszystko wyszlo w normie oprocz zawyzonej wlasnie fosfatazy.Na kartce pisze ze norma jest do 180UI/l a Yoghiemu wyszlo 301.
Weterynarz powiedzial ze badania wyszly dobrze i dal mi kartke.Dopiero w dom,u jak sama sobie rpzegladalam to zauwazylam jedynie to zawyzone.
O czym to moze swiadczyc?
wyczytalam w necie ze w czasie wzrostu szceniaka fosfataza moze byc zawyzone i ze wiaze sie to ze wzrostem kosci.
co myslicie? nie mialam okazji zapytac sie weta..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Kochani, spokojnie , nie ma co się bać na wyrost. Z normami to jest tak, że trzeba jeszcze brać wiele innych spraw pod uwagę. Pies psu nie jest równy (choćby gabarytami). I inne normy są dopuszczalne dla szczeniaka inne dla starego. Dużo może się zmienić jako działąnie uboczne zażywanych leków, diety itd.Jeden odbiegający od normy parametr to najwyżej dzwonek alarmowy na co zwrócić uwagę a nie wyrok. [U]Norma jest tylko wskazówką [/U] dla weta, który wyniki interpretuje [U]w każdym indywidualnym przypadku[/U] biorąc pod uwagę danego psa. Pomyślcie - gdyby same wyniki wystarczyły do stawiania diagnozy zamiast weta wystarczyłby dobry program komputerowy:pTrzeba myśleć optymistycznie (i działać oczywiście;))

Link to comment
Share on other sites

Też miałam wątpliwości z podwyższonym AP u szczeniaka i dowiedziałam się wtedy od koleżanki, która jest wetką, że zarówno u szczeniaka, jak i u psa powyżej 8 lat normy AP są wyższe. Niestety nie pamiętam, jakie konkretnie, to było dość dawno i mój pies już z wieku szczenięcego (i wyższego AP) wyrósł, a do wieku weterana mu jeszcze daleko.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Wiem, ze masz sredniaka pinczera moze Ty sie orientujesz w normach lipazy u tej rasy?
ja mam miniature pinczera 1 roczna sunie i ma wynik":78,5 UL lipazy, czy to swiadczy ze ma skolonnosci do niewydolnosci trzustki? czy ten wynik jest w normie?
:multi: napiszcie cos, a moze odezwie sie ktos jeszcze co ma ta rase

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...