Jump to content
Dogomania

Kto chciałby wykonać swojemu psu badanie w kier. chorób dziedzicznych oczu


bumerang

Recommended Posts

nierozumiem...jakie konkretnie choroby to badanie obejmuje?Mnie chodziło o takie badanie,które na podstawie próbki krwi stwierdza czy pies jest nosicielem recesywnego genu wywołującego PRA.Certyfikat uzyskany przy takim badaniu jest chyba ważny do końca życia psa:roll: .

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Jureja']nierozumiem...jakie konkretnie choroby to badanie obejmuje?Mnie chodziło o takie badanie,które na podstawie próbki krwi stwierdza czy pies jest nosicielem recesywnego genu wywołującego PRA.Certyfikat uzyskany przy takim badaniu jest chyba ważny do końca życia psa:roll: .[/quote]
Jak przeglądam strony zagranicznych hodowli, to zauważyłam, że badanie oczu co jakiś czas jest powtarzane. Tylko nie mam pojęcia czy to jest to o czym Ty piszesz:roll:

Link to comment
Share on other sites

Badanie genetyczne wykonuje jak na razie tylko Optigen w USA ([URL="http://www.optigen.com/"]http://www.optigen.com/[/URL]). Spis dostępnych badań:
American Cocker Spaniels - OptiGenR PFK test & prcd-PRA test
American Eskimo Dogs - OptiGenR prcd-PRA test
Australian Cattle Dogs - OptiGenR prcd-PRA test
Australian Shepherds - OptiGenR CEA/CH test
Australian Stumpy Tail Cattle Dogs - OptiGenR prcd-PRA test
Basenjis - OptiGenR PK test
Border Collies - OptiGenR CEA/CH & CL tests
Briards - OptiGenR CSNB test
Bullmastiffs - OptiGenR Dominant PRA test
Cardigan Welsh Corgis - OptiGenR rcd3-PRA test
Chesapeake Bay Retrievers - OptiGenR prcd-PRA test
Chinese Cresteds - OptiGenR prcd-PRA test
Dachshunds - OptiGenR NARC test
Doberman Pinschers - OptiGenR NARC test
English Cocker Spaniels - OptiGenR prcd-PRA test
English Springer Spaniels - OptiGenR PFK test
Entlebucher Mountain Dogs - OptiGenR prcd-PRA test
German Shorthaired Pointers - OptiGenR CD test
Irish Setters and Irish Red & White Setters - OptiGenR CLAD & rcd1-PRA tests
Labrador Retrievers - OptiGenR prcd-PRA & NARC tests
Lancashire Heelers - OptiGenR CEA/CH test
Mastiffs - OptiGenR Dominant PRA test
Miniature Poodles - OptiGenR prcd-PRA test
Miniature Schnauzers - OptiGenR Type A-PRA test
Newfoundlands - OptiGenR Cystinuria test
Nova Scotia Duck Tolling Retrievers - OptiGenR prcd-PRA test
Portuguese Water Dogs - OptiGenR prcd-PRA test
Rough Collies - OptiGenR CEA/CH test
Samoyeds - OptiGenR XL-PRA test
Shetland Sheepdogs - OptiGenR CEA/CH test
Siberian Huskies - OptiGenR XL-PRA test
Sloughis - OptiGenR rcd1a-PRA test
Smooth Collies - OptiGenR CEA/CH test
Toy Poodles - OptiGenR prcd-PRA test

Aby wyszło taniej organizuje się OPTIGEN 20/20 CLINIC, czyli zbiorowo zbiera krew. Tak było np. na ostatniej wystawie w Katowicach.
Badanie genetyczne robi się raz i sprawa jest jasna. Albo pies jest NORMAL (czyli wolny od chorób), albo CARRIER (nosiciel) albo AFECTED (chory). W przpadku badania okulistycznego stwierdza się tylko czy zmiany chorobowe są widoczne czy nie. Dlatego badanie nalezy powtarzać, bo choroba może ujawnić się w róznym wieku.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję bardzoładnie to wytłumaczyłaś, bo badania krwi na nosicielstwo PRA
u nas w Polsce się nie wykonuje. W USA też nie dla wszystkich ras.
W Anglii już ras jest więcej ale nie wszyscy wiedzą jak igdzie to zrobić i jak wysłać krew, kto ma pobrać i gdzie dostać specjalne probowki do tej krwi,
pytałam, pisałam i czekam za konkretami,bo najlepiej raz wysłać krew i mieć spokoj, bo wiesz wszystko, a o to chodzi własnie o nosicielstwo, bo pies nosiciel jest zdrowy ale nie powinien być używany do hodowli.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bumerang']badania krwi na nosicielstwo PRA
u nas w Polsce się nie wykonuje. W USA też nie dla wszystkich ras.
W Anglii już ras jest więcej ale nie wszyscy wiedzą jak igdzie to zrobić i jak wysłać krew, kto ma pobrać i gdzie dostać specjalne probowki do tej krwi,
pytałam, pisałam i czekam za konkretami,bo najlepiej raz wysłać krew i mieć spokoj, bo wiesz wszystko, a o to chodzi własnie o nosicielstwo, bo pies nosiciel jest zdrowy ale nie powinien być używany do hodowli.[/quote]

badania na nosicielstwo wykonuje m.in. to laboratorium(w Niemczech),do którego podałam link.może warto nawiązać z nim kontakt?
znam hodowcow,którzy wysylali krew do jakiegos europejskiego lab. w celu badan na CLAD,moge ich spytać czy PRA tez tam wykonują.

Rozumiem,że u rasy którą hodujesz PRA ujawnia się póżniej?W przypadku seterów zwykłe badanie okulistyczne jest bez sensu,bo szczenięta z PRA rodza się ze ślepotą zmierzchową,a po ukończeniu roku są juz całkowicie ślepe.

Link to comment
Share on other sites

Wlasciwie jeszcze nie ma potwierdzenia , czy to jest PRA, piesek jest leczony ma ok 4 lat i dopiero teraz coś zaczyna się dziać z oczkami, było w Polsce od jednego reproduktora ok 12 miotow i jest to prawdopodobnie jedyny jeszcze nie potwierdzony przypadek, dlatego wszystkie pieski ktore mają w rodowodzie tego reproduktora warto by było przebadać, jeżeli nie krew to dna oczu, bo
nawet gdyby on był nosicielem to jakieś szczeniaki na tyle miotow już by były chore, nie tylko byłyby nosicielami, a takich przypadkow nie ma.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Jestem po rozmowie telefonicznej z dr. z kliniki w której miały być badania
w kier. chorob dziedzicznych oczu.
Wszystkich zainteresowanych informuję,
Badania miały być w maju,ale będą 24 czerwca 2006.
Badania będą na zapisy, proszę odezwać się zainteresowanych na moją
pocztę, przekażę wszelkie informacje.
Koszt badania 100 zł.
Pozdrawiam i przepraszam za zmianę terminu nie z mojej winy.
( dr. przyjedzie na zaproszenie zainteresowanych)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...