Jump to content
Dogomania

Zabiegi endoskopowe


mirekwroc

Recommended Posts

Witam!
Chciałem coś wrzucić więcej do poczytania minimalnie inwazyjnych technikach chirurgicznych u psów i kotów. Wiadomości zaczerpnięte(przekopiowane za zgoda ;-)) ze strony dr Golachowskiego który operował mi psa
milej lektury!
Jesteśmy placówką specjalizującą się w chirurgicznym leczeniu chorób małych zwierząt.
Oprócz konwencjonalnych technik chirurgicznych, jako jeden z niewielu ośrodków w Polsce, powszechnie stosujemy minimalnie inwazyjne techniki operacyjne takie jak artroskopia (operacje stawów ) oraz laparoskopia ( operacje jamy brzusznej).
Wykonujemy szereg badań diagnostycznych posługując się technikami endoskopowymi w tym:
- gastroskopię - badanie przełyku i [COLOR=#00A77E][U]żołądka[/U][/COLOR]
-bronchoskopię - badanie gardła, tchawicy i oskrzeli
- kolonoskopię - badanie tylnego odcinka przewodu pokarmowego
- rhinoskopię- badanie jamy nosowej
- otoskopię- badanie kanału słuchowego.
Wykonujemy szereg zabiegów na układzie oddechowym w tym [COLOR=#00A77E][U]leczenie[/U][/COLOR] zapadu tchawicy u małych psów metodami endoskopowymi, polegającymi na implantacji stentów rozszerzających tchawicę.
Endoskopowe badanie diagnostyczne jest nagrywane i zapisywane w formie cyfrowej, co pozwala na przekazanie wyników badania lekarzowi kierującemu.

Zabiegi chirurgiczne
Wszystkie zabiegi chirurgiczne wykonywane są w znieczuleniu ogólnym wziewnym.
Podczas operacji pacjent jest monitorowany przez anestezjologa za pomocą specjalistycznego sprzętu :
• pulsoksymetru i kapnografu – wskazuje poziom wysycenia krwi tlenem i zawartość CO2 w wydychanym powietrzu
• EKG- bada pracę serca
Doświadczenie [COLOR=#00A77E][U]lekarzy[/U][/COLOR] i uważny monitoring pozwala na zminimalizowanie ryzyka jakie niesie ze sobą każdy zabieg chirurgiczny.





Laparoskopia- nowoczesna minimalnie inwazyjna operacja
Laparoskop jest to [COLOR=#00A77E][U]instrument[/U][/COLOR] chirurgiczny z umieszczoną na końcu miniaturową kamerą i źródłem światła. Wprowadzony przez małe nacięcie do jamy brzusznej przekazuje obraz narządów jamy brzusznej na ekran monitora. W większości przypadków, laparoskopia pozwala zdiagnozować chorobę w jamie brzusznej lub też pomóc w jej określeniu.
Najczęściej wykonywane zabiegi laparoskopowe to:
• sterylizacja suk- jest to minimalnie inwazyjny zabieg wykonywany z 3 nacięć wielkości 5-10mm. Za pomocą specjalnych instrumentów usuwa się jajniki wraz z macicą. Na powstałe nacięcia zakłada się po 1- 2 szwy wchłanialne. Rana goi się nie pozostawiając śladu. Rekonwalescencja po zabiegu jest bardzo [COLOR=#00A77E][U]szybka[/U][/COLOR], nie ma konieczności długiej i uciążliwej opieki pooperacyjnej np. znoszenia po schodach, czy ograniczania ruchu.
Dyskomfort pacjenta jest bardzo mały, w większości wypadków nie ma konieczności zakładania specjalnych kloszy zapobiegających rozlizaniu rany.
Niewielka traumatyczność zabiegu pozwala znacznie skrócić okres podawania antybiotyków i leków przeciwbólowych, nieobojętnych dla organizmu zwierzęcia.
Niewielka inwazyjność zabiegu pozwala na uniknięcie groźnych powikłań takich jak infekcja i rozejście się rany operacyjnej, przepuklina pooperacyjna, czy pooperacyjne zrosty jelit.
• sprowadzenie jąder do moszny lub kastracja [COLOR=#00A77E][U]psów[/U][/COLOR] wnętrów.
Po wprowadzeniu kamery do jamy brzusznej określa się położenie jądra, ocenia się długość powrózka nasiennego. Jeśli stosunki anatomiczne pozwalają, sprowadza się jądro przez kanał pachwinowy do moszny. W innym wypadku z ok 4mm nacięcia usuwa się jądro. Na powstałe nacięcia zakłada się po 1- 2 szwy wchłanialne. Rana goi się nie pozostawiając śladu. Rekonwalescencja po zabiegu jest bardzo szybka.
• Gastropeksja
Jest to zabieg polegający na przyszyciu ściany żołądka do ściany jamy brzusznej. Gastropeksja zapobiega zespołowi ostrego rozszerzenia i skrętu żołądka zwłaszcza u dużych ras psów. Jest to zabieg powszechnie stosowany zwłaszcza w USA.
Dotychczas zabieg gastropeksji wiązał się z koniecznością wykonania klasycznej laparotomii ( otwarcia jamy brzusznej), obarczonej ryzykiem różnorakich powikłań i dość kłopotliwej opiece pooperacyjnej nad dużym psem.
Zastosowanie techniki laparoskopowej pozwala przeprowadzić zabieg z dwóch 5 mm nacięć. Rekonwalescencja jest bardzo szybka, na następny dzień po operacji pies może wrócić do normalnej [COLOR=#00A77E][U]aktywności[/U][/COLOR] ruchowej.
Gastropeksja, jak już wspomniano, pozwala zapobiec ostremu skrętowi żołądka, który w wielu wypadkach może spowodować śmierć zwierzęcia.
• Operacje pęcherza moczowego.
Zabiegi laparoskopowe umożliwiają wykonanie szeregu procedur urologicznych. Najczęściej operujemy psy i koty z kamicą pęcherza moczowego. Niewielkie nacięcia i uraz towarzyszący operacji pozwala na szybka rekonwalescencję pacjenta osłabionego chorobą dróg moczowych.
• Laparoskopia diagnostyczna
Wykonuje się w przypadku przewlekłych chorób przewodu pokarmowego ( żołądka, wątroby, jelit, trzustki), układu moczowo-płciowego, podejrzeniu chorób nowotworowych, gdy inne nieinwazyjne techniki diagnostyczne nie pozwalają postawić pewnego rozpoznania.
Dzięki laparoskopii można obejrzeć wszystkie narządy w jamie brzusznej i wykryć zmiany nawet mniejsze niż 1mm średnicy. Jednocześnie można wówczas wykonać biopsję, czyli pobrać zmienione tkanki do badań histopatologicznych. Pozwala to na wczesne wykrycie chorób nowotworowych, dzięki czemu szanse wyleczenia są bardzo duże.
Podsumowanie:
W przypadku wielu chorób laparoskopia jest obecnie potężnym narzędziem diagnostycznym i leczniczym. Odgrywa ważną rolę w rozpoznawaniu zaawansowania chorób nowotworowych, będąc niejednokrotnie badaniem rozstrzygającym o dalszym postępowaniu. Technika laparoskopowa jest także wykorzystywana w diagnostyce ostrych schorzeń jamy brzusznej, urazów brzucha i powikłań pooperacyjnych. Jej wykonanie niejednokrotnie pozwala uniknąć rozległej i niepotrzebnej operacji brzusznej.
Zakres operacji dotyczących jamy brzusznej wykonywanych obecnie metodą laparoskopową jest niemal identyczny z zakresem operacji klasycznych.. Do niewątpliwych zalet technik laparoskopowych należą:
 mniejszy uraz operacyjny
 mniejsza rozległość rany operacyjnej i wynikające z tego mniejsze dolegliwości bólowe
 mniejsze zapotrzebowanie na leki przeciwbólowe w okresie pooperacyjnym
 możliwość szybszego powrotu do żywienia doustnego
 krótszy czas powrotu do pełnej aktywności ruchowej
bardzo dobry efekt kosmetyczny, brak śladów operacji

Artroskopia-nowoczesne minimalnie inwazyjne leczenie stawów
Artroskopia jest metodą małoinwazyjnego diagnozowania oraz leczenia stawów. Podczas zabiegu do stawu wprowadzana jest optyka – artroskop oraz różnego rodzaju narzędzia. W przypadku chorób przebiegających z uszkodzeniem chrząstki podczas zabiegu usuwa się
wolne fragmenty tzw. myszy, chipy stawowe powodujące zapalenie stawu, a co za tym idzie ból oraz kulawiznę.
Chrząstka stawowa ma ograniczone możliwości regeneracji. W miejscu usunięcia zmienionej chorobowo chrząstki można podać komórki macierzyste lub wykonać zabieg mikrozłamań lub abrazji warstwy podchrzęstnej. W miejscu uszkodzonej chrząstki powstaje tzw. chrząstka włóknista.
Zabieg ten zmniejsza zapalenie w stawie co prowadzi do zmniejszenie objawów bólowych.
Porównanie artrotomii i artroskopii
Artrotomia – metoda tradycyjna polega na chirurgicznym dostępie do stawu metodą otwartą
- duże cięcie tkanek (kilka – kilkanaście centymetrów)
- dużą bolesność po zabiegu
- konieczność stosowania opatrunku usztywniającego po większości zabiegów
- długi powrót do pełnej sprawności ponad 6-8 tygodni
- brak możliwości operowania dwu stawów podczas jednej narkozy( w przypadku schorzeń
występujących obustronnie)
- ograniczona możliwość diagnostyczna
- mała precyzyjność procedur naprawczych chrząstki
Artroskopia
- dwa cięcia skóry po około 4mm
- brak unieruchomienia po zabiegu
- pacjent po kilku dniach od zabiegu używa fizjologicznie kończynę
- możliwość wykonania podczas jednej narkozy zabiegu na obydwu stawach ( w przypadku schorzeń występujących obustronnie)
- najdokładniejsza metoda diagnostyczna
- duża precyzyjność procedur naprawczych chrząstki
- znacznie lepsze rokowania niż w przypadku artrotomii.

Link to comment
Share on other sites

A w jakim mieście jest klinika, która wykonuje te zabiegi? (bardzo potrzebne ale mało popularne niestety)

Zastanawia mnie tylko to:
[QUOTE]sprowadzenie jąder do moszny[/QUOTE]
Po co to robić? Mnie się wydawało, że wnętra trzeba po prostu wykastrować:crazyeye: Jak jądra zostaną sprowadzone do moszny (laparoskopowo czy też hormonalnie) to przecież przyczyny wnętrostwa nie usuniemy, a tylko skutek i pies po takich zabiegach może uzyskać uprawnienia - być reproduktorem i dwać kolejne wnętry:shake:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Equus']A w jakim mieście jest klinika, która wykonuje te zabiegi? (bardzo potrzebne ale mało popularne niestety)

Zastanawia mnie tylko to:

Po co to robić? Mnie się wydawało, że wnętra trzeba po prostu wykastrować:crazyeye: Jak jądra zostaną sprowadzone do moszny (laparoskopowo czy też hormonalnie) to przecież przyczyny wnętrostwa nie usuniemy, a tylko skutek i pies po takich zabiegach może uzyskać uprawnienia - być reproduktorem i dwać kolejne wnętry:shake:[/QUOTE]

mam to samo zdanie; to daje neistety wieksze możliwości nieuczciwym hodowcom :(


Poza tym sam artykuł jednak bardzo ciekawy, dzięki za przeklejenie.

Link to comment
Share on other sites

A może choc słowo o minusach takiej metody zanim wszyscy wpadna w absolutny zachwyt.
Zabiegi laparoskopowe , podobnie jak u ludzi mozna robić tylko w określonych sytuacjach a powikłań jest też co niemiara.
I pamietajmy cos za coś - małe cięcie to i małe pole operacyjne, mała widocznośc, duża szansa przeoczenia istotnych rzeczy.
Przy typowych i niepowikłanych przypadkach prosze bardzo , ryzyko jest opłacalne ale juz w bardziej złozonych czy nie do konca jasnych i typowych ta metoda nie ma sensu- zbyt duże ryzyko i i tak najczęściej kończy sie przejsciem podczas zabiegu na tradycyjne cięcie.
A co do gojenia i kontroli pooperacyjnej też różnie to bywa. Amputacja macicy bez wzgledu czy robiona "z małej czy dużej dziurki" w powłokach brzusznych to nadal amputacja ukrwionego narządu i ingerencja w jame brzuszną więc ryzyko infekcji śródoperacyjnej i krwawienia jest porównywalne. A najgrożniejsze powikłania po sterylce to nie puszczajace szwy zwenetrzne a to co dzieje sie "w srodku" i tu czy tradycyjne cięcie czy laparoskop róznicy nie robi.
Tak więc spokojnie - to owszem jedna z metod ale nie zawsze i nie wszędzie taka cacy. Mądry wet nawet jak zainwestował w laparoskop będzie wiedział że nie jest to narzędzie uniwersalne i lekarstwo na całe zło...

Link to comment
Share on other sites

Ja nei popadam w zachwyt i Toller chyba też nie. Natomiast widzę duże braki w używaniu tych metod w weterynarii, np gastroskopia u ludzi bardzo często przeprowadzana w celach diagnostycznych u psa jest już wielkim problemem (mało która klinika, jeśli w ogóle posiada taki sprzęt, umie to dobrze zrobić).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Equus'] gastroskopia u ludzi bardzo często przeprowadzana w celach diagnostycznych u psa jest już wielkim problemem (mało która klinika, jeśli w ogóle posiada taki sprzęt, umie to dobrze zrobić).[/QUOTE]
Gastroskop to dośc drogie urządzenie i aby sie zwróciło musi byc stale uzywany . Taki zabieg nie jest poza tym tani ( premedykacja, asysta itd) więc i popyt niepewny - nie każdy wet zdecyduje sie na taką inwestycję .Przynajmniej indywidualna praktyka jest w gorszej sytuacji - juz prędzej klinika działajaca na zasadzie spółki lekarzy
A poza tym trzeba pamietac że jak u ludzi rozmiar jest dość uniwersalny ( dochodzi ew. oprzyrządowanie pediatryczne) tak w wypadku zwierząt jedno uzbrojenie do urządzenia nie załatwia sprawy
Nie zapominajmy że praktyki weterynaryjne działaja na wolnym rynku i prawa ekonomii tez są w tym wypadku bardzo wazne dla tych ludzi- powołanie powołaniem ale z czegos trzeba życ;)

Link to comment
Share on other sites

No oczywiście i kupno sprzętu nie wystarczy - trzeba się jeszcze wyszkolić, dlatego cieszę się, że jest taka klinika i dziękuję za krótkie opisy zabiegów. Tym bardziej jest powód do zachwytu, ze komuś się chciało i opłacało! Cieszy mnie to, ze są jednak dla zwierząt dostępne, a że mają skutki uboczne to już inna bajka - RTG też jest szkodliwe ;)

Link to comment
Share on other sites

Ja bym tam piała z zachwytu jakbym miała koło siebie porządną klinikę, która ma dostęp do różnych metod diagnostycznych i operacyjnych. Po prostu czułabym się pewniej, że w razie co to takie coś jest i że mam w razie co wybór.

Link to comment
Share on other sites

Z tego co wiem, a mam aktualne dane to dr Golachowski po obronie doktoratu w klinice chirurgii prowadzi wlasna praktyke w tyncu malym kolo wroclawia ( @ km od wroclawia, chyba maja karetke dla zwierzat)
tel 660 44 64 08
ps
z rozmow z doktorem, to co podkreslal ( na kartce sobie spisalem bo bym nie zapamietal wiec cytuje oryginalnie)
- laparoskopia idealna do rutynowych zabiegow ( sterylizacja, kastracja, pecherz moczowy, przerost prostaty, pobieranie biopsji, ewentualnie diagnostycznego sprawdzenia co sie w brzuchu dzieje, jak np nowotwór operacyjny to zawsze taka operacja jest zmieniana w klasyczna laparotomie)
laparoskopia dzieki dobremu uwidocznieniu tkanek ( dobra kamera i swiatlo w brzuchu) pozwala ocenic zastany stam
- zabiegi sterylizacji met laparoskopowa maja sens u srednich i duzych psow, u mniejszych jest to pozbawione sensu bo rana operacyjna jest niewiele wieksza od tych laparoskopowych, a tylko koszty wieksze.
- artroskopie mozna wykonac tylko u srednich i duzych psow, u malych typu york stawy sa tak male, ze nie mozna ich zbadac wkladajac artroskop
ps2
robie doktorowi strone stad taki madry jestem;-))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...