Jump to content
Dogomania

Jak i gdzie wysłać krew psa na PRA


bumerang

Recommended Posts

bumerang zerknij na stronkę OptiGenu

[URL="http://www.optigen.com/"]http://www.optigen.com/[/URL]

tam masz wszystko wyjaśnione wraz z wykazem miejscowości według dat, gdzie możesz się załapać na program OptiGen 20/20 (25% zniżki ;) )

[SIZE=1]Ja załapałam się na program 20/20 w Katowicach i po nie całych 3 tygodniach dostałam wyniki :p[/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

na stronie nie ma flatów, ale nie wiem czy z tego wynika, że nie robią takich badań :roll: . Chyba najlepiej było by do nich napisać maila z zapytaniem.

Jak coś podaję namiary

OptiGen, LLC
Cornell Business & Technology Park
767 Warren Road, Suite 300, Ithaca, New York 14850
Tel: 607 257 0301
Fax: 607 257 0353

[EMAIL="[email protected]"][COLOR=black][email protected][/COLOR][/EMAIL][CENTER][/CENTER]

Link to comment
Share on other sites

Ja robiłam Optigen- najlepiej zaczekać na jakąś większą wystawę- co jakiś czas zbiera się grupa chętnych, my robiliśmy w Poznaniu w zeszłym roku. Nie dam głowy, ale wydaje mi się że jeśli nie ma na liście flatów, to po prostu nie opracowano jeszcze dla nich tego testu- tak jak ma to miejsce w przypadku goldenów. Zapytam po powrocie hodowców flatowych- teraz jestem na urlopie, a na laptoku nie mam haseł na tamte listy dyskusyjne.
Jedna uwaga jeszcze - to że się zrobi test Optigenu, nie znaczy że nie wykonuje się badań corocznych!!! Owszem, jeśli ma się PRA A lub B, pies nie zachoruje, ale TYLKO NA PRA. Ntomiast jeśli chodzi o inne choroby, to Optigen tego nie powie. Zatem, takie badanie u okulisty jest i tak pożądane, i my zrobiliśmy je również.. Z kolejnym Tollerem, też będę tak postępować.

Link to comment
Share on other sites

Bardzo Ci dziękuję za informacje, ja jestem z listy flatów, właśnie nikt z nas
o tym nie wiedział , że pomimo wyniku PRA trzeba i tak ponawiać co roku badania oczu, a co zrobić jak pies jest podejrzany o PRA, jak stwierdzić jak
sam jest zdrowy i ma certyfikat że nie jest dotkniety.? Badania oczu i tak wykonuje się do 6 - lat psa.

Link to comment
Share on other sites

Certyfikat certfikatowi nierówny: zależy jaki ma wynik : jeśli A, to nie ma szansy żeby zachorował na PRA, i nie przenosi choroby; jeśli B, to jest nosicielem i na ok 95 lub około tego procent szansy, że [B]nie[/B] zachoruje. Jeśli C, jest duża szansa że będzie miał PRA.
Natomiast nie ma opracowanego testu genetycznego, na inne choroby oczu (np kataraktę), więc dlatego wykonywać trzeba jeszcze "zwykłe" badanie oczu. Czy do 6 roku życia, to nie wiem - mając psy używane do hodowli, sprawdzałabym je do momentu przejścia na emeryturę; a i później już głównie ze względów zdrowotnych- lepiej wiedzieć, czy nawet już niehodowlana weteranka ma problemy ze wzrokiem, czy nie, prawda?

Link to comment
Share on other sites

Zgadzam się z tobą, przecież tu chodzi o nasze ukochane psy, niech będą z nami jak najdłużej, właśnie dlatego robiłam to badanie jak tylko dowiedziałam się że dr. Garncarz będzie w Poznaniu, dostałam Certyfikat i we wszystkich pozycjach pies jest nie dotknięty, ale nie ma tam ani A, B, C, wymienione są choroby i pisze, dotknięty, niedotknięty, ale dr. mówił że na nosicielstwo PRA tylko wykazuje badanie krwi, pisaliśmy do Anglii, ale tam robią tylko swoim pieskom na miejscu.Napisaliśmy do USA, czekamy za odpowiedzią,dlatego chcemy tu zaprosić dr. Garncarza do Poznania, ale mósi nas być przynajmniej 10 piesków , jak narazie odzew jest kiepski a miałoby być to badanie oczek albo, 20-tego maja lub 27 maja, data jest do uzodnienia.
Niektórzy myślą że to badanie jest niepotrzebne i szkoda kasy.

Link to comment
Share on other sites

Przepraszam, rozminęłyśmy się w znaczeniach. Ja myśląc o certyfikacie, myślałam o Optigenie - tam są w/w wyniki : A, lub B lub C. Optigen robiony jest TYLKO w USA- nic nie wiem o Anglii, ale możliwe że też mają opracowany. Dziwi mnie tylko że słyszałam wyłącznie o USA, bo oni mają zastrzeżone prawa do wykonywania tego testu. Bywa jednak, że są organizowane takie właśnie zbiórki iluś tam osób z danego kraju, które wysyłają zbiorczo - czyli taniej- do USA. Może ci z Anglii, to właśnie robią w ten sposób?
Natomiast jeśli chodzi o certyfikat oczkowy od Garncarza- ci, którzy mówią że to niepotrzebne badania są dla mnie po prostu nieodpowiedzialni. Nie każdy kto ma flata, tollera, czy jakiegokolwiek rasowego psa, wystawia go, i chce mieć championa; ale każdy chce mieć zdrowego, widzącego na oba oczka, psa. I to zawsze powinien być priorytet w jakiejkolwiek hodowli psów- ich zdrowie, a potem dopiero eksterier, sukcesy na ringach, itp.

Link to comment
Share on other sites

Właśnie dlatego chcemy przebadać i storzyć możliwość tu na miejscu w Poznaniu by mogły to zrobić inni właściciele swoich pupili, przecież lepiej wiedzieć wcześniej czy jest już coś niepokojącego, nie tylko oczka ale i serduszko, badania profilaktyczne krwi na podstawowe schorzenia takie jak nerki, cukrzyca.Nic nie robąc w stosunku dla swoich piesków to tak jak widzimy że coś dzieje się z naszymi dziećmi ale nie pójdziemy do lekarza.
Czy nie lepiej zapobiegać, niż pózniej szukać specjalistów?

Link to comment
Share on other sites

Ja będę najpóźniej do połowy maja wysyłać krew dwóch psów do USA do OptiGen. To będzie również w clinicu z tym, że amerykańskim a ja będę jedynie tzw. satellite member. Wszystkie zniżki mam tej samej wysokości jedyne co wychodzi drożej w takim wypadku to transport- bo na wysyłkę nie składa się 20 osób. Jeśli ktoś chce zrobić te badania szybko to ewentualnie może się przyłączyć.

Link to comment
Share on other sites

Tak jeszcze o testach to nie wiem Gośka czy widziałaś najnowsze osiągnięcie OptiGenu - test na CEA dla tollerów [URL="http://www.optigen.com/opt9_ceatollers.html"]http://www.optigen.com/opt9_ceatollers.html[/URL]
Ciekawe kiedy coś nowego dla cattli wymyślą:lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bumerang']Właśnie dlatego chcemy przebadać i storzyć możliwość tu na miejscu w Poznaniu by mogły to zrobić inni właściciele swoich pupili, przecież lepiej wiedzieć wcześniej czy jest już coś niepokojącego, nie tylko oczka ale i serduszko, badania profilaktyczne krwi na podstawowe schorzenia takie jak nerki, cukrzyca.Nic nie robąc w stosunku dla swoich piesków to tak jak widzimy że coś dzieje się z naszymi dziećmi ale nie pójdziemy do lekarza.
Czy nie lepiej zapobiegać, niż pózniej szukać specjalistów?[/quote]
Nawet mi nie przypominaj- zrobiłam Foxowi badania na stawy, serce, Optigen, oczy, co pół roku robiłam morfologię, a i tak weterynarz zlekceważył wyniki, powiedział że jest wszystko w porządku, i w ten sposób mój ukonachny pies odszedł 5 dni temu na niewydolność nerek...

Link to comment
Share on other sites

Gosiu to strasznie przykre, że Foxa nie ma już z nami:-( Możemy tylko mieć nadzieję, że jest jakiś lepszy świat, w którym po zielonej trawce szaleją beztrosko wszystkie nasze zmarłe czworonogi...
W kwestiach zdrowotnych 100% zaufania do weterynarzy nie mam i od jakiegoś czasu ufam głównie swojej intuicji.

Link to comment
Share on other sites

I właśnie dzięki ituicji nalegałam na zrobienie mu teraz powtórnych badań krwi- szkoda tylko że było już za późno na jakikolwiek ratunek- nerki były kompletnie zniszczone. Fox nie miał nawet 2 lat- skończyłby je dopiero za tydzień...
Strasznie to wszystko boli, tym bardziej że szło coraz lepiej w sporcie, ehh...
No ale zeszłam dość z tematu- ciężko mi teraz o tym nie myśleć, tym bardziej że sezon w pełni.

Link to comment
Share on other sites

witam,
wprawdzie ras przeze mnie hodowanych nie dotyczy badanie PRA ale z wielu powodow polecam
LABOKLIN -to niemieckie labolatorium -mozna tam wykonac wiele badan m.in Brucelle ,v.Willebrands deases ,testy na Kolor sierści u labradora i flat coated retrievera ,badania na tozsamosc.
Ciekawostka to to ,ze maj oddzial w Poilsce.Robie tam badania i ze wzgledu na tempo sa lepsi od Pulwa a cenowo zbyt si enie riznia.
Adres
[URL="http://www.laboklin.de"]www.laboklin.de[/URL]
pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Toller-Fox']
Jedna uwaga jeszcze - to że się zrobi test Optigenu, nie znaczy że nie wykonuje się badań corocznych!!! Owszem, jeśli ma się PRA A lub B, pies nie zachoruje, ale TYLKO NA PRA. Ntomiast jeśli chodzi o inne choroby, to Optigen tego nie powie. Zatem, takie badanie u okulisty jest i tak pożądane, i my zrobiliśmy je również.. Z kolejnym Tollerem, też będę tak postępować.[/quote]


Myślałam, że optigen jest też na karataktę. A jak nie, to... No, nawet jak opracują to będzie robione co rok - póltora, żeby sprawdzać :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...