Jump to content
Dogomania

Zwrot szczeniaka hodowcy


Recommended Posts

[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Witam[/FONT][/SIZE]

[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Chciałem się zorientować w sprawie zwrotu szczeniaka hodowcy.[/FONT][/SIZE]

[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Jakiś czas temu zdecydowałem się na zakup psa około półrocznego od hodowcy. Niestety zostały mi przekazane błędne informacje na temat charakteru tego psa, pomijając inne problemy. Niestety z pewnych przyczyn pies wrócił z powrotem do hodowcy.[/FONT][/SIZE]

[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Nie zostały mi jednak zwrócone pieniążki, które zostały hodowcy wpłacone za pieska. Mam umowę i na odwrocie potwierdzenie przyjęcia psa w dobrej kondycji jednak hodowca ( co nie zauważyłem w danym momencie) wpisał chyba celowo złą datę odbioru.[/FONT][/SIZE]

[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Minęło już kilka miesięcy i nie zostały mi pieniążki zwrócone. Czy jest jakaś opcja, aby je odzyskać i czy gdzieś ZKwP ma na to przepisy regulujące?[/FONT][/SIZE]


[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Byłbym wdzięczny za porady.[/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nie ma takiego przepisu nakazujacego zwrot pieniedzy. Hodowca ma prawo nie zwracac pieniedzy za szczeniaka. Chyba ze pies zostal kupiony w celach hodowlanych i nie spelnial tego warunku juz w chwili kupna. Wtedy wskazuje to na zla wole hodowcy i prawnie nalezy sie zwrot pieniedzy. Ale tu trzeba wszystko udowodnic - i zla wole i to ze pies nie byl zdatny do hodowli juz w chwili kupna. No i musi byc umowa w ktorej jest napisane ze kupujacy chce psa do hodowli. A w sytuacji gdy nabywca jednak zmienil zdanie ( niewazne z jakiej przyczyny) i oddaje psa nie ma nakazu zwracac mu pieniedzy zaplaconych za szczeniaka.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[quote name='ma']Nie ma takiego przepisu nakazujacego zwrot pieniedzy. [B]Hodowca ma prawo nie zwracac pieniedzy za szczeniaka[/B]. Chyba ze pies zostal kupiony w celach hodowlanych i nie spelnial tego warunku juz w chwili kupna. Wtedy wskazuje to na zla wole hodowcy i prawnie nalezy sie zwrot pieniedzy. Ale tu trzeba wszystko udowodnic - i zla wole i to ze pies nie byl zdatny do hodowli juz w chwili kupna. No i musi byc umowa w ktorej jest napisane ze kupujacy chce psa do hodowli. A w sytuacji gdy nabywca jednak zmienil zdanie ( niewazne z jakiej przyczyny) i oddaje psa nie ma nakazu zwracac mu pieniedzy zaplaconych za szczeniaka.[/QUOTE]


Interesuje mnie, gdzie zapisane jest prawo o którym mowa wyżej - w jakimś regulaminie ZKwP? kodeksie?

Hodowca nie ma obowiązku przyjmowania psa ze swojej hodowli z powrotem do siebie, fakt.
Może również zapewnić sobie w umowie [B]prawo pierwokupu[/B].

Inna jest sytuacja, gdy nabywca szuka nowego, dobrego domu dla psa, który do niego należy, gdy chce oddać go za darmo - i hodowca bierze go do siebie lub pomaga szukać domu, który psa adoptuje. Wtedy duży ukłon w stronę takiego hodowcy, świadczy to o zainteresowaniu losem zwierząt przez siebie wyhodowanych.

Tu jednak oczekiwania nabywcy były inne:
[quote][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Jakiś czas temu zdecydowałem się na zakup psa około półrocznego od hodowcy. Niestety zostały mi przekazane błędne informacje na temat charakteru tego psa, pomijając inne problemy. Niestety z pewnych przyczyn pies wrócił z powrotem do hodowcy. Nie zostały mi jednak zwrócone pieniążki, które zostały hodowcy wpłacone za pieska. Mam umowę i na odwrocie potwierdzenie przyjęcia psa w dobrej kondycji jednak hodowca ( co nie zauważyłem w danym momencie) wpisał chyba celowo złą datę odbioru.
[/quote][/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]
Jeśli takie sytuacje jak opisana w poście autora wątku będą się powtarzać - nabywcy będą sprzedawać psy przez portale ogłoszeniowe (lub aukcyjne) nie informując o tym hodowców (oprócz tych, którzy zagwarantują sobie prawo pierwokupu).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...