Jump to content
Dogomania

Waga Shih Tzu ...


Millka

Recommended Posts

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='dianthus']Generalnie waga dorosłego shih powinna mieścić się w przedziale 5-7 kg bez względu na płeć.W tym przedziale mieszczą się psy wystawowe.
Samce zwłaszcza w typie angielskim i skandynawskim potrafią ważyć więcej.Suczki w angielskim typie ważą około 6 kg.
4,5 kg to minimum. Moje prywatne zdanie na takie maluszki jest jedno - do kochania nie do hodowli.Poza tym wzorzec mówi,że shih ma mieć MOCNĄ KOŚĆ i ma być muskularne(masywne).
Takie małe shih rzadko miewają mocną kość i są muskularne.Na ogół są drobne i eteryczne.

Mam książkę o shih wydaną w Anglii pół wieku temu i jest tam zdjęcie z początków stulecia.Karawana jaków w drodze z Lhasy do Pekinu.Obok nich i ludzi biegają po śniegu shih,które były częścią daniny składanej cesarzowi.Gdyby były malutkie i drobne to raczej nie pokonywałyby znaczej części drogi "na piechotkę".
MAŁY PIES NIE OZNACZA DROBNY!!!

Pozdrawiam[/QUOTE]

bo to trochę tak jest, że małe = lepiej się sprzedaje. z jakiegoś powodu ludzie i pseudohodowcy stworzyli sobie taką marketingową nazwę 'miniaturka'... tylko skąd się biorą miniaturki: albo psiaka się nie karmi, żeby był mały, albo grzebie się w genetyce, albo - najlepsza opcja, czasem rodzi się taki maluszek - zdrowy, ale niezgodny ze wzorcem. z yorków już zrobiono maleństwa do granic możliwości (typu 1,2 kg to waga dorosłego psa), z których często psiaki żyją zaledwie parę lat - to jak większośc wie, temat rzeka.
Shih musi byc dobrze odżywiony, żeby miał siłę i energię, oraz budulec do włosa.
Psiak z początku tego wątku jest malutki, oby był zdrowy i taka jego uroda. Jeśli jest żywy i energiczny nie martwiłabym się, tylko dobrze karmiła, bo maleństwo potrzebuje tego co najlepsze, żeby było zdrowe - wszystkie niedostatki odbiją się w przyszłym dorosłym życiu przecież, a tego nie chcemy.
Osobiście denerwuje mnie, jak słyszę komentarze ludzi, którzy kupowali swoje 'shih' z jakiś pseudo i wskazując na mojego szczeniaka (póki co 4,5 kg), że jego dorosły pies miał by taki, bo on kupował miniaturke i tak mu pseudo powiedział... a jak urośnie to co, będzie beee??? dla porównania mam drugą sunię, 1 rok i 8 miesięcy, która waży 6,8 kg i przeważnie jest za duża, a ponieważ ma jeszcze dłuższe włosy i sprawia wrażenie sporego psiaka, to notorycznie słyszę, że mała oby nie urosła, bo duża jest za duża... przykre to, że wyznacznikiem jakości psa jest jego mała waga, choc to raczej powinno byc powodem niepokojów...

dianthus mam taką prywatnę prośbę - napisałas coś o typie skandynawskim i angielskim. szukałam w necie informacji na ten temat, ale coś nie mogę znaleź - gdzie mogę się czegoś więcej dowiedziec na ten temat ;) będę wdzięczna za pomoc. Hodowczyni powiedziała mi, że moja jedna starsza sunia jest w typie skandynawskim (choc niestety jest bez rodowodu więc to tylko nasze domysły), a mała będzie raczej w typie angielskim i chciałabym poczytac sobie na ten temat :) będę bardzo wdzięczna :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='asia_929']najmniejszy york miał 7 cm i ważył 120 gale to kiedyś były takie małe , według mnie 1.2 to nie jest jakas tam przesadna miniaturka ...[/quote]
No jeżeli wg. Ciebie to norma albo właściwie "nie przesadna miniatrurka " to jak one te szczury miały łapć w tym Londynie ( rasa ta miała na celu odszczurzenie miasta w czasie zarazy szczurów w Londynie w XVIII w.) ????

Link to comment
Share on other sites

[quote name='asia_929']najmniejszy york miał 7 cm i ważył 120 gale to kiedyś były takie małe , według mnie 1.2 to nie jest jakas tam przesadna miniaturka ...[/QUOTE]

widziałam takiego psa wielkości świnki morskiej, nawet ciężko do tego smycz przyczepić, nie mówiąc o tym, że nie dało się z tym pobawić, bo właściciel krzyczał, że psiak ma problemy z sercem i może to się źle skończyć... smutne życie tego psiaka, niestety nie trwało długo... a ze starych hodowli Yorki mają normalną wagę, niestety moda i miniaturyzacja rasy doprowadziła do tego, że teraz wielu osobom waga Yorka na poziomie 1,2kg nie jest szokująca...

pies musi być przede wszystkim zdrowy, a nie mały, warto o tym pamiętać.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='alicja22ol']Moja Tośka ma 9tyg. i waży 1,8 kg, a była najmniejsza z miotu (jej mama waży 5kg)...i rośnie jak na drożdżach.[/quote]
No i tak trzymać. Na żadnej wystawie nie udało mi się zauważyć Yorka 1,2 kg a tylko ostanio w Katowicach było ich 107 !!!! Ja nie wierzę że te psy dostają rodowód .

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Yanni']No i tak trzymać. Na żadnej wystawie nie udało mi się zauważyć Yorka 1,2 kg a tylko ostanio w Katowicach było ich 107 !!!! Ja nie wierzę że te psy dostają rodowód .[/QUOTE]

no bo to nie są te rodowodowe... tam jest jasno okreslony wzorzec i w przypadku, gdyby taki 1,2 kg piesek miał brac udział w wystawach, to chocby z powodu niezgodnosci ze wzorcem nie zostanie dopuszczony, ale takie psiaki dostają wpis w metryczce niehodowlany i wogóle nie ma mowy o wystawach. jak wiadomo są one po to, aby wyłonic te najlepsze z rady, które przekażą dalej swoje geny. w miocie to normalne, że zdarzają się jakieś mniejsze albo większe pieski, ale wtedy są to takie 'na kolanka', nie do hodowli, aby przypadkiem nie przekazywac tych złych genów.
niestety czarny rynek kwitnie i każda rasa lepiej się sprzedaje jako miniaturka...

Moje psiaki to 1 rok i 8 miesięcy i 6,8 kg,
oraz 7 miesięcy i 4,8 kg :)
obie to suczki :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='PapryczkaChili']no bo to nie są te rodowodowe... tam jest jasno okreslony wzorzec i w przypadku, gdyby taki 1,2 kg piesek miał brac udział w wystawach, to chocby z powodu niezgodnosci ze wzorcem nie zostanie dopuszczony, ale takie psiaki dostają wpis w metryczce niehodowlany i wogóle nie ma mowy o wystawach. jak wiadomo są one po to, aby wyłonic te najlepsze z rady, które przekażą dalej swoje geny. w miocie to normalne, że zdarzają się jakieś mniejsze albo większe pieski, ale wtedy są to takie 'na kolanka', nie do hodowli, aby przypadkiem nie przekazywac tych złych genów.
niestety czarny rynek kwitnie i każda rasa lepiej się sprzedaje jako miniaturka...

Moje psiaki to 1 rok i 8 miesięcy i 6,8 kg,
oraz 7 miesięcy i 4,8 kg :)
obie to suczki :)[/quote]


ja slyszalam od hodowcy ze chodzi na wystawy z yorkami ktore maja 1.2 i 1.5 kg i normalnie sprzedaje je z rodowodem

Link to comment
Share on other sites

[quote name='asia_929']ja slyszalam od hodowcy ze chodzi na wystawy z yorkami ktore maja 1.2 i 1.5 kg i normalnie sprzedaje je z rodowodem[/QUOTE]

co do yorków to ja się tak bardzo nie wypowiadam, bo nie znam się na tej rasie. widziałam jednak Yorka 1,2 kg, który nie dość, że był naprawdę maciupki, to jeszcze nie można było się z nim nawet pobawić- żeby mu serduszko nie wysiadło... no i na spacerach był bardzo mały, bał się wszystkiego, bo wszystko było dużo większe.

w wadze shih tzu lepiej jest się kierować proporcjami, bo czasem dorosłe psiaki ważą 6 kg, czasem 8kg a w obu przypadkach jest wszystko ok. jednak w przypadku tam młodego psiaczka 1,5 kg - jak piszesz, to naprawdę niewiele. Moja drobnej budowy suczka w wieku 3 miesięcy ważyła kilogram więcej, a naprawdę w porównaniu z moją starszą suczką jest drobnej budowy. mały szczeniaczek potrzebuje dobrego żywienia, żeby było zdrowy, bo to się później odbija na całym przyszłym życiu. nie wiem, skąd masz psiaka, dobry hodowca powinien Ci powiedzieć, czy masz się czym martwic i jakiej wielkości są w tym wieku jego psiaki - w końcu on się najlepiej zna na swoich psiakach.

wzorzec mówi:
Wysokość i ciężar ciała
4.5-8.1 kg. Idealna masa ciała 4.5-7.3kg. Wysokość w kłębie do 26.7 cm.

często niestety dzieje się tak, ze kupujac psiaka od tzw. pseudo mamy coś co się nazywa miniaturką, ale bardzo często efekt małego pieska osiąga się poprzez krzyżowanie spokrewnionych osobników - co jest złe, zwł. jeśli robi się to nieumiejętnie (w efekcie nasilone zostają nie tylko pożądane cechy tj. mały rozmiar, ale też np. wady genetyczne), albo poprzez niedożywienie suki karmiącej i szczeniaków. dlatego raczej mały rozmiar powinien być sygnałem ostrzegawczym. shih tzu niezgodne z wzorcem nie zostają dopuszczone do wystaw, mają wpis w metryczce 'niehodowlane' - nawet jeśli są całe i zdrowe, ale właśnie po to, żeby nie przekazywać dalej ewentualnych złych genów.
jeszcze tylko powiem, że to, co piszę, wyczytałam i dowiedziałam się podczas moich niedawnych poszukiwań szczeniaczka. bo pierwszego psiaka kupiłam od nieznanej osoby i chociaż jest najukochańsza, to za wcześnie była wzięta od mamy i dzisiaj jest nadpobudliwym psiakiem, który nie boi się pokazać zębów - wygląd shih, ale charakter po amstaffie :) na szczęście szkolenia i praca z moim agresorkiem pomogły, ale drugiego psiaka chciałam mieć z dobrej hodowli. i dzisiaj mam słodką futrzastą maskotkę z tym prawdziwym cudownym charakterem, jakie mają shih :loveu: ale bez żadnej z moich suniek nie wyobrażam sobie życia :loveu:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pumilo']Jeśli właściciel zarejestruje takiego psa w Związku, to może zgłosić go na wystawę. Jaką ocenę dostanie, to już inna sprawa, ale nikt nie może mu zabronić uczestnictwa w wystawie.[/QUOTE]

aha, rozumiem, to dziękuję za sprostowanie :)
ja swojej suni nie wystawiam, więc się nie znam dokładnie :)

Link to comment
Share on other sites

moj shih tzu nie jest rodowodowy. Jego rodzice wazyli ok 4-5 kg. W miocie mieli ich 6 i wszystkie były prawie takie same. Jest bardzo drobna ale wszystko jestw porzadku i niema zadnych wad genetycznych.

To ona

[URL="http://www.psy.pl/myspace---profile/art1569,tosia.html"]Psy.pl - strony miesięcznika "Mój pies" / Profile psów / / Tosia[/URL]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='asia_929']moj shih tzu nie jest rodowodowy. Jego rodzice wazyli ok 4-5 kg. W miocie mieli ich 6 i wszystkie były prawie takie same. Jest bardzo drobna ale wszystko jestw porzadku i niema zadnych wad genetycznych.

To ona

[URL="http://www.psy.pl/myspace---profile/art1569,tosia.html"]Psy.pl - strony miesięcznika "Mój pies" / Profile psów / / Tosia[/URL][/QUOTE]

z tymi wadami to wiesz... nigdy nie wiadomo, z pewnością żaden z psiaków nie miał takich badań robionych.
a o maleństwo dbaj, karm dobrze i niech się rośnie zdrowa :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pumilo']Nie ma czegoś takiego jak "niedopuszczenie do wystaw". Każdy pies który ma rodowód i jest zarejestrowany w Związku Kynologicznym może uczestniczyć w wystawie.[/quote]
Agata , jesteś długoletnim hodowcą wiec powiedz bo na pewno spotkałaś sie z takimi przypadkami jak sie ma tu regulamin : " pies zarejestrowany w ZK posiadający rodowód ma prawo uczestniczyc w wystawie "- do wpisu i "umowy" z hodowcą o nie wystawianiu pieska ?:crazyeye: czy to jest widzimisię hodowcy , czy też nabywca-właściciel ma obowiązek przestrzegania tego wpisu w umowie zakupu ? oczywiscie zakładamy i bierzemy tu pod uwage zapewnienie hodowcy o szczeniaku bez wad ( a jednak nie wystawowy :eviltong:) dziwi mnie troche :razz:takie zastrzeżenie bo na prosty chłopski rozum wystawianie szczeniaków z danej hodowli jest jej wizytówką .Jak to rozumieć ? :roll: i czy nabywca ma obowiązek respektować taką umowe ?:cool1:

Link to comment
Share on other sites

Po pierwsze żaden inny hodowca nie powinien się wypowiadac o umowach innych hodowców.Po drugie to jest umowa pomiędzy kupującym a hodowcą i to jest umowa cywilna.Jeżeli ktos podpisuje taką umowę więc zgadza się na taki warunki a nie inne.Po trzecie takie umowy zagranicą są na porządku dziennym i nikt z tego sensacji nie robi.Po czwarte może dana hodowla właśnie chce miec dobra wizytówkę i dlatego pisze takie umowy. A jak ktoś tego nie rozumie i robi z tego sensacie to chyba faktycznie ma chłopski rozum.A po piate to jest temat Waga shih tzu:evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...