Jump to content
Dogomania

jaką karmę wybrać????


Byczek

Recommended Posts

Witajcie
Od dawna śledzę to forum w poszukiwaniu odpowiedniej karmy dla mojego psa. Domyślam się również że pytan takich jak moje to są tu już dziesiątki.
Postanowiłam się jednak odezwać. Mój pies (2 letni duży terier) ma problemy ze stawami. Poszukiwałam karmy która zawiera jak największą ilość chondroityny i glukozaminy. Wybrałam Acane Adult Large Breed ale niestety pies nie chce jej jeść. Głodować może 3 dni, albo dłużej. Co ciekawsze świństwa takie jak chapii zjadłaby momentalnie.
No i teraz moje pytanie. Skoro nie Acana to co?
Orijen? Royal?
Co Wasze psy jedza najchętniej? Pokupowałabym próbki połkilogramowe ale troszke za duzo jest tych karm na rynku zeby sprawdzać po kolei.
Wystarczy że karma będzie miała dobre parametry dla duzego psa, glukozaminę podam w suplemencie. No i cena nie gra roli.
Macie jakieś pomysły która z karm jest chetnie zjadana przez większość psów?
Pozdrawiam M

Link to comment
Share on other sites

Ja mam szczeniaka, który też przestał jeść Acanę. Mogę Ci tylko powiedzieć, że kupienie Orijenu nic Ci nie da, bo te karmy są bardzo podobne. Mój pies nie zauważył między Nimi żadnej większej różnicy.
Więc poszukiwałam dalej.
Spodobały mi się ostatecznie dwie karmy NutraGold i Taste of the Wild. Wybór padł na tą drugą. Na razie pies chętnie ją zjada. W teście karm przeprowadzonym w Wielkiej Brytanii ta karma dostała najwyższą możliwą ocenę (ponieważ dużo jest w niej produktów mięsnych). Więc proponuję Ci spróbować.

Link to comment
Share on other sites

Niestety zmartwię Cię ale zawartosć glukozaminy i chondroitynyw kilogramie karmy nie równa sie nawet połowie tego, co zawarte jest w jednej kapsułce np. Dolfosu czy innego wspomagacza stwaów. Ja tam jestem za Brit Care, Nutra, Diamonds ... Royal, Hills, Eukanuba tak z górnej półki ale najbardziej Brit Care - dobry stosunek ceny do jakosci, karma weszła nawet jako weterynaryjna do niektórych lecznic w zamian RC czy Eukanuby (!). Jeśli chodzi o stawy - kup arthloflex i karm czym tam chcesz. Stawy będą zabezpieczone,

Link to comment
Share on other sites

Przestaw się na dietę BARF, wzbogaconą gotowanymi nogami wieprzowymi. Troszkę bardziej to uciążliwe niż karmienie granulkami zboża o smaku mięsa (bo czymże innym jest karma). Ale
1. pies będzie Ci dozgonnie wdzięczny, bo to smaczne i zdrowe;
2. skończą się, bądz bardzo zmniejszą problemy ze stawami (siostra ma podhalana z dysplazją, więc znam problem z doświadczenia);
3. dużo mniejsze koszty.

Ja tak karmię moje 3 psy - labradory i boksera. Ze smakolami, olejami itp. wychodzi ok. 180-200 zł miesięcznie za trzy - ceny warszawskie!!!

Link to comment
Share on other sites

Zebrałem trochę informacji i napisałem po polsku - [URL]http://kula.ndl.pl/index.php/wybor-karmy/[/URL]

Po przeczytaniu dość sporej ilości informacji nt. suchych karm, w mojej ocenie nazywanie RC czy Eukanuby karmą z górnej półki, wygląda śmiesznie no chyba, że chodzi o cenę. Mam wrażenie, że to jest jak z dyskusją o samochodach, mój pali najmniej, mój jeździ najszybciej....moja karma jest najlepsza. Dośc powiedzieć, że na dogfoofanalysys, obie karmy dostają między 1-3 gwiazdki w sześciostopniowej skali. Taka np. Eukanuba Large breed puppy, dostaje zasłużoną 1, nie dość że w większości jej skład to ciężko przyswajalna kukurydza ,to kurczak wymieniony jako pierwszy w składzie traci w produkcji ok. 80% masy, więc jest go w tej karmie malutko. Drugi składnik mięsny to "[URL="http://en.wikipedia.org/wiki/Chicken_by-product_meal"]chicken by-product meal[/URL] ", czyli, krótko mówiąc "clean parts of the carcass of slaughtered chicken, such as necks, feet, undeveloped eggs, and intestines."

Tak po naszemu skład tej znakomitej karmy, to odpady z kurczaka (jelita, nóżki,szyjki) zmieszane z kukurydzą z stosunku mniej więcej 1:4. I u nas to uchodzi za karmę z górnej półki w ocenie większości.

Nie kupuj więc "byle czego" i suplementuj, bo sam raczej na chipsach i witaminie C byś długo nie pożył.:)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='aniyae']Przestaw się na dietę BARF, wzbogaconą gotowanymi nogami wieprzowymi. Troszkę bardziej to uciążliwe niż karmienie granulkami zboża o smaku mięsa (bo czymże innym jest karma). Ale
1. pies będzie Ci dozgonnie wdzięczny, bo to smaczne i zdrowe;
[B]2. skończą się, bądz bardzo zmniejszą problemy ze stawami (siostra ma podhalana z dysplazją, więc znam problem z doświadczenia[/B]);
3. dużo mniejsze koszty.
[/QUOTE]
U nas niestety odwrotnie - problemy ze stawami zaczęły się po 6 miesiącach karmienia barfem. Nie ma dowodów, że ma to związek z dietą ale pojawiły się hipotezy:
1. Niektóre psy słabiej przyswajają składniki z surowego pokarmu, występują niedobory NNKT (coś o długich łańcuchach tych kwasów było)
2. Brak cukrów prostych w barfie, brak węglowodanów i zupełna nieprzyswajalność warzyw i owoców podawanych na surowo, bez wstępnego nadtrawienia jakie ma miejsce w żołądku upolowanej ofiary (którego zawartość ma udawać papka warzywna w barfie) --> niedobory.

Co do karm weterynaryjnych na stawy, to obejrzałam RC, Eucanubę, Purinę i uważam, że mają kiepski skła. Same zboża, mało mięcha. Lepiej kupić przyzwoitą karmę i suplementować chondroityną i glukozaminą.

Link to comment
Share on other sites

Mam podobny problem otoz chcialem zmienic pieskowi RC na Orijen 6 Fish i piesek nawet nie tyka tej karmy podobnie bylo zreszta jak przechodzilem z Pedigree na Acane.Musialem wybrac RC gdyz ta mu smakowala.Acany nietykal dlaczego nie mam pojecia.Moze Twoj tez RC polubi...A karma wcale podobno nie jest zla jak to co niektorzy pisza....Wystarczy zapytac Weterynarza z dosc duzym bagazem doswiadczen i najlepiej takiego ,ktory nie ma w ofercie RC I Acany.Wypowiedz nie raz juz mnie zdziwila...A przyznam,ze zaczerpywalem w ostatnim czasie opini kilku specjalistow.Jednego widac Orijen sluzy drugiemu nie musi...Jednak wedlug weterynarzy ,ktorych pytalem o opinie Acana to nic nadzwyczajnego ile w tym racji nie wiem...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

[COLOR=#000000][FONT=MS Shell Dlg 2]Josera Festival chętnie jest jedzona przez niejadków - może warto sprawdzić. Mój wybredny pies z suchych jadłby właśnie tylko Josere Festival i RC Hypoalergenic. No ale Josera ma kurczaka a RC weterynaryjny jest skandalicznie drogi dlatego gotuje :) [/FONT][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

przypomniało mi się - może kurze łapki? Mają dużo kolagenu. Znajoma starsza pani (ponad 80-lat) skarżyła się swojemu lekarzowi na stawy, a on zalecił jej właśnie kurze łapki. Nie nóżki wieprzowe, żadne leki, tylko właśnie to. Bardzo sobie chwali teraz, po ok. 2-miesięcznej kuracji (oczywiście nie codziennie).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

[quote name='filodendron']U nas niestety odwrotnie - problemy ze stawami zaczęły się po 6 miesiącach karmienia barfem. Nie ma dowodów, że ma to związek z dietą ale pojawiły się hipotezy:
1. Niektóre psy słabiej przyswajają składniki z surowego pokarmu, występują niedobory NNKT (coś o długich łańcuchach tych kwasów było)
2. Brak cukrów prostych w barfie, brak węglowodanów i zupełna nieprzyswajalność warzyw i owoców podawanych na surowo, bez wstępnego nadtrawienia jakie ma miejsce w żołądku upolowanej ofiary (którego zawartość ma udawać papka warzywna w barfie) --> niedobory.

Co do karm weterynaryjnych na stawy, to obejrzałam RC, Eucanubę, Purinę i uważam, że mają kiepski skła. Same zboża, mało mięcha. Lepiej kupić przyzwoitą karmę i suplementować chondroityną i glukozaminą.[/QUOTE]

RC i Eukanuba przereklamowane i drogie w stosunku do swojej jakości karmy.

Lepiej kupić inną dobrą karmę z dobrz przyswajalną glukozamina i chondroityna ... zwracaj na to uwagę.
Brak zbóż nie powinien być raczej wyznacznikiem a raczej ilość mięsa i jego źródło

Osobiście karmię Pronature Holistic ( tu masz ich stronę [url]www.pronatureholistic.pl[/url] ) - to jedyna na rynku organiczna karma , wszystkie pierwiastki super przyswajalne , bialko wyłacznie z mięsa !

Pronature Holistic nie jest jednak karmą dla każdego - cena...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='mam psa']RC i Eukanuba przereklamowane i drogie w stosunku do swojej jakości karmy.

Lepiej kupić inną dobrą karmę z dobrz przyswajalną glukozamina i chondroityna ... zwracaj na to uwagę.
Brak zbóż nie powinien być raczej wyznacznikiem a raczej ilość mięsa i jego źródło

Osobiście karmię Pronature Holistic ( tu masz ich stronę [url]www.pronatureholistic.pl[/url] ) - to jedyna na rynku organiczna karma , wszystkie pierwiastki super przyswajalne , bialko wyłacznie z mięsa !

Pronature Holistic nie jest jednak karmą dla każdego - cena...[/QUOTE]


[COLOR=#000000][FONT=MS Shell Dlg 2]Nawet chciałam kupić, ale w składzie tej karmy jest kurczak- wiec dla mojego Lordzika nie odpowiednia [/FONT][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Chcąc mieć rasowego pieska zdrowego, z piękną i zdrową skórą i sierścią niezbędne jest zbilansowane i kompletne jego żywienie (co oznacza dostarczanie mu pokarmu zawierającego wszystkie codziennie mu potrzebne składniki, minerały, witaminy najlepiej pochodzenia naturalnego; bez żadnych sztucznych konserwantów, substancji koloryzujących i aromatów; odpowiedniej jakości i ilości).
Niektóre psy wymagają ponadto specjalnego weterynaryjnego karmienia (szczególnie psy ze skłonnościami do otyłości, problemami stawowo-kostnymi czy alergicznymi).
Na specjalistycznych czy weterynaryjnych forach oraz portalach wymagań europejskich dla producentów podane są m.in. wymagania 100% przebadania wszystkich składników używanych do produkcji karmy pod kątem ich dopuszczenia do spożycia przez ludzi.
Dodatkowo odpowiednio przygotowana karma o odpowiedniej granulacji powoduje podczas spożycia (gryzienia) oczyszczanie powierzchni zębów.

Takie karmy m.in. dostarcza firma Techni-Cal z Holandii - produkowaną w Wielkiej Brytanii.

Informacje - [url]www.techni-cal.pl[/url] .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Po pierwsze:
RC wcale nie jest dobrej jakości karmą, ponieważ ma tragiczny skład, mało mięsa itp.
Po drugie:
Pedigree to marketówka i ma jeszcze gorszy skład od Royal Canin. Zawiera 4 % mięsa, kukurydzę, pszenicę, konserwanty, barwniki...czyli same, nie potrzebne zapychacze, szkodzące zdrowiu psa.
Po trzecie:
Twój pies je pedigree, ponieważ ta karma jest uzależniająca, a smakuję mu, bo są w niej konserwanty oraz barwniki.
Po czwarte:
NIE, pedigree nie zawiera ŻADNYCH wartości odżywczych do zachowania zdrowia psa i ta karma raczej SZKODZI psu, a nie go odżywia.
Po piąte:
Twój pies najprawdopodobniej nie chce jeść RC, bo jeśli od szczeniaka karmiłaś go tym ŚMIECIEM pedigree, przyzwyczaił się do tej karmy i nie chcę wypróbować innej, ale nawet dobrze, że chcę jeść RC, bo to równy śmieć, taki sam jak pedigree.
Po szóste:
Nie TRUJ psa tymi ŚMIECIAMI i zakup, bądź zamów w internecie DOBRA karmę dla psa.
Ja polecam:
Z karm suchych:
1. Brit Care.
2. Taste of the wild.
3. Acana.
4. Orijen.
5. ZiwiPeak.
6. Almo Nature.
A z mokrych karm:
1. Dolina Noteci.
2. Gran Carno.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

U nas super przyjęła się bezzbożówka Enovy w 20kg workach - jakość w stosunku do ceny (9,90zł/kg) przerosła moje oczekiwania i karma super toleruje się przy moich bardzo wrażliwych pieskach, trzeba pilnować dawkowania (u nas konieczne było obniżenie dziennej dawki). Kupowana na zmianę z TOTW daje w naszym przypadku odetchnąć portfelowi na ponad 3 miesiące. Wizualnie granulki podobne, tłuste, śmierdzące, bardzo chętnie jedzone :)

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, wronka napisał:

Essential (w naszym przypadku Nautical) sprawdził się świetnie, ale w przypadku psa ze skłonnością do alergii byłabym ostrożna, bo ma listę składników długą jak ogon węża (owoce, warzywa, zioła).

Essential Nautical Living mam z tyłu głowy na przyszłość. ;)

U mnie problem jest taki, że jak białko za wysokie, to zaczynają się kiepskie wypróżnienia.
Orijen - biegunki;
Purizon - luźne kupy;
Acana - kupy uformowane, ale zdecydowanie zbyt obfite i zbyt częste - 4-5 razy dziennie.

Doszłam więc do wniosku, że najlepiej sprawdzają się karmy do 30% białka. Na razie początek Essential Estate Living - i jest książkowo. Nie przechwalając - oby tak zostało.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

W takim razie póki co niczego nie zmieniaj,lub może inaczej: pilnuj zawartości białka w danej karmie i powinno być w porządku. Zawsze podczas kupna danej karmy suchej lub mokrej,starajmy się zwracać uwagę na jakość, skład. To przecież główne kryterium  którym powinniśmy się sugerować podczas wyboru.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Ja próbowałam najpierw z BARFem, bo naturalne karmienie bardziej mnie przekonuje niz chrupki. Ale pojawily sie problemy zoładkowe, biegunki wiec zrezygnowalam i przestawiłam sie na gotowanie dla mojej suczki. Niedawno odkryłam firme ktora działa na terenie Warszawy i oferuje wlasnie gotowane posilki dla psów (Psi Bufet). Stosuje od miesiaca i jestem bardzo zadowolona.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...