Jump to content
Dogomania

Baca - piękny, duży, bialy powodzianin w stałym domu


AMIGA

Recommended Posts

[quote name='Camara']Rady... tak naprawdę takie zachowanie jest dowodem na silny, dominujący charakter Bacy ale także na jego zrównoważenie i przewidywalność reakcji. Oczywiście [SIZE=2]o ile na tym się kończy (co widzimy na filmie) i Baca pozwala po jakimś czasie podnieść się małemu i nie atakuje go w tym czasie[/SIZE].
W zasadzie nie powinno się ingerować w taki układ, bo stado ma swoje prawa. Natomiast rozumiem sytuację - mały to domownik i ciężko się patrzy na taką "poniewierkę" - choć psy nieco inaczej rozumują ;)
W tej sytuacji można zastosować taktykę ignorowania dominanta. Nie głaskać, nie dopieszczać - kompletnie ignorować. Ograniczyć kontakt z Bacą do podania jedzenia i ew. czasu, który będzie przeznaczony na naukę posłuszeństwa. To nie musi być nic skomplikowanego - wystarczy 2x15 min. na nauke siadania, waruj i odwołania - czegokolwiek, byle Baca sie dowiedział, że "coś się od niego wymaga" i że wykonanie tego "czegoś" jest opłacalne. Jak będzie w 100% wykonywać polecenia można go wtedy odwoływać od małego psa i nagradzać za zaprzestanie "dominowania". Tu uwaga - odwołać, kazać wykonać np. siad - żeby Baca nie uznał, że został nagrodzony za "dręczenie" kolegi!!!
To proces trochę długotrwały, ale jest nadzieja na ułożenie się stostunków między psami w miarę poprawnie.
Druga rada - rozdzielić, z tym, że trzeba pamiętać, że to raczej nieodwołalne - Baca uzna, że wygonił konkurenta.

Może ktoś ma lepsze rady - ja nie jestem szkoleniowcem, tylko praktykiem :cool1:[/QUOTE]

Wg. mnie ignorowanie Bacy nie jest najlepszym pomysłem, dlatego że: 1) Baca będzie znudzony 2) Baca będzie sfrustrowany, tak w 1 jak i w 2 przypadku sytuacja może się pogorszyć (1- dręczenie Barego jest formą rozrywki, 2- na Barym może Baca rozładowywać frustrację).
Radziłabym raczej coś przeciwnego - zapewnianie Bacy jak największej ilości rozrywek i również, co bardzo ważne, jak najwięcej nauki (odwołanie!, wysyłanie na miejsce!, "zostaw"! i inne, im więcej tym lepiej).
Swoją drogą jak już ktoś wcześniej napisał, z Barym również osobno pracować nad zwiększeniem jego pewności siebie.
Oddzielenie psów, w ten sposób, że ciągle się widzą przez płot, wg. mnie też może zwiększać frustrację Bacy, ale to już sami musicie zaobserwować jego zachowanie w tej sytuacji.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Replies 132
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

już nie możemy wytrzymać i czekamy , zeby móc odwiedzić Bace i Barego też, bo fajny z niego psiaczek-szczypaczek.
No i jeszcze nam smutno, bo wczoraj zdechła nam króliczka Zuzia. Żyła 8 lat.
Nie myślałam, że tak mocno to przeżyjemy z Łukaszem.
:placz:

Link to comment
Share on other sites

Oj przykra sprawa. :-( 8 lat to kawał czasu, zdąży się człowiek przywiązać i pokochać.

A nie masz jakichś szczegółowszych wieści przekazanych droga telefoniczną o stosunkach między psiakami? Czy Bary już się tak Bacy nie boi?

Link to comment
Share on other sites

ostatnie informacje doniosły, że Bary się odszczeknął Bacy i wyglada na to że będzie ok. Mogło mieć wpływ na zmianę zachowania Bacy to, że bardzo sie boi strzelania na Pasterniku i boi się burzy. Bacówki przez godzine biedaka uspokajały i głaskały.
Teraz czekamy na wizytę , żeby dopełnić formalności, ale na razie to my (ja i Łukasz) musimy zorganizować sobie dom.
Przeprowadzka - piekna rzecz.

Link to comment
Share on other sites

Witam ponownie. I znów Was zaniedbaliśmy, ale postaram się napisać jak najwięcej z tego co się działo / dzieje.
Relacje między panami wydają się być jak na mój gust normalniejsze. Wiadomo, że starszy Baca jest szefem na podwórku i mały musi pamiętać aby biec za nim, no i nie szczekać za bardzo przy ogrodzeniu. Polepszyło się o tyle, że Bary może biegać po podwórku. Bawimy się z oboma na raz np w aportowanie. Jeden dostaje piłkę w prawo, drugi w lewo i jest OK.
Baca jest cały czas zazdrosny o pieszczoty i potrafi obwarczeć małego kiedy mu się wyda, że ręka głaszcząca Barego jest napewno lepsza od tej która głaszcze jego ;-) i małemu jest (za?) dobrze. Bary pewnie nie zawsze jest szczęśliwy, o czym świadczy chociażby fakt, że z każdym dniem z posłania bacy odrywa kolejne kawałki gąbki i tkaniny, choć w sumie zżera też ręcznik ze swojego posłania i moją starą koszulę, więc kto wie - może lubi bawełnę ;-)
Rzeczywiście widziałem chyba ze trzy razy to o czym już napisała DoPi, kiedy Bary odgryzł się Bacy w odpowiedzi na próbę pacyfikacji szczekaniem czy warczeniem. Najczęściej się poddaje, ale tym razem pokazał ząbki i skacząc uderzył łapą Bacę w pysk. Na tym cała potyczka się we wszystkich przypadkach kończyła. Co z kolei zrodziło we mnie pytanie czy Baca nie robi tego wszystkiego ze strachu. Boi się niemalże wszystkiego - począwszy od burzy, ale to w miarę standard, strzelającego gaźnika w skuterze sąsiada, po wszelkie kijopodobne kształty, mężczyzn, którzy nie okazują strachu przed nim ... Bary "stawiał" się zawsze kiedy był nabuzowany energią, bo raz był kiedy wrócił z samotnej eskapady po okolicy zostawiając na łące pana, dwa, kiedy był w środku tarmoszenia i walki o sznur i trzeci przypadek też kiedy chyba był świeżo po przekąsce ze szprotek (skubany skacze całym ciałem na 1,5 metra kiedy tylko poczuje, że kupiłem to paskudztwo ;-)

Koty w większości przypadków są nieniepokojone, szarże Bacy są tylko od czasu do czasu (dostał już przy mnie raz od kota w pysk a pytanie ile razy nie widziałem i chyba to go trochę ostudziło). Mamy też na podwórku jeże, ale tych nikt nie niepokoi. Wczoraj zauważyłem drugi raz, że skubany przychodzi stołować się w misce z suchą karmą dla psów!

To na razie tyle nowinek. Odezwiemy się znowu... za jakiś czas.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...