Jump to content
Dogomania

nasze sposoby na odreagowanie stresu poszkoleniowego bez wpadania w nalogi


ayshe

Recommended Posts

  • Replies 12.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='LALUNA']BAsiu czy wzrost wpływał na szybkosc?
Czy mozesz wstawic zdjecie takiego owczarka. Chodzi mi o budowe. Czy to był taki bardziej eskterier ?[/quote]
Taka piekna eksterierowo suka byla (bo juz nie biega po wystawach) Maxi Temperton. jest to duza suka (sadze, ze ma ok 62 cm w klebie), a od mojego psa roznily ja: lepsze, bardziej skosne ulozenie lopatki oraz lepszy, dluzszy zad. Roznic bylo oczywiscie wiecej, ale sadze ze to byly te dwie najwazniesze przyczyny jej "wysokiej sprawnosci" w klusie. Niestety nie dysponuje jej zdjeciami. tu zdjecie z forum ON [URL]http://www.owczarek.pl/galeria/galeria.asp?id=382[/URL]
Bardzo ladnie w ruchu prezentuja sie psy z hodowli Wolfgang - Hania, czy Idol. One sa nieduze (tzn mieszcza sie w granicach wzorca), ale dzieki prawidlowej budowie tez maja imponujacy klus. Niestety nie wiem, jakie szybkosci rozwijaja. Optycznie - duze. One wszystkie sa czysto eksterierowe.
zdjecia Hani i Idola sa tu:
[URL]http://www.wwolfgang.com/[/URL]
Czy wzrost ma wplyw na szybkosc? wydaje mi sie, ze tak. To proste zasady - dluzsze nogi robia dluzsze kroki, czyli mniejsza ilosc krokow pozwala pokonac wieksza odleglosc. W efekcie - mniej krokow wykonanych w tym samym tempie "pochlania" wiekszy dystans. Nie wiem, czy jasno sie wyrazilam.

Link to comment
Share on other sites

Tak jeszcze tylko off topic - mierzenie predkosci za pomoca samochodowego tachometru moze byc mylace. Wielokrotnie porownywalsimy wskazania predkosciomierza z wyliczeniem podanym prze GPS - zawsze okazywalo sie, ze tachometr zawyza predkosc o ok. 10%. Dlatego lepiej to robic licznikiem rowerowym lub GPSem.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='dorplant']LALUNA co ty tak wypytujesz o ten klus ?
czyzbys sie nawrocila i sobie ON-ka chciala sprawic:multi: ??:razz::evil_lol:[/quote]

Łudź, się łudź, uwazam ON za jedna z bardziej zepsutych ras zdrowotnie i jak juz to z owczarków niemieckich najbardziej pasowałby mi maliniak :evil_lol:

Ale robie statystyke sobie niektórych ras aby znaleźć zależnosc wydajnego kłusa z budową psa.

No i z takich ciekawych rzeczy narazie mam to.
Mój briard - na zdjeciu ostrzyzony . 64 cm wzrostu, bardzo długi o przebudowanym zadzie osiagał bez problemu 24 km/ h na długim dystansie paru km. 26 -28 km/ h to juz był bardzo wyciagniety i wchodził w galop, wiec go nie licze
[URL]http://img95.imageshack.us/img95/1087/lewed7.jpg[/URL]

Ale zobaczcie to. Czy nie podobny :lol:

[URL]http://magdadan.webpark.pl/klusak.jpg[/URL]

Opis :
k orłowski
Długa, wysoko osadzona szyja, często łabędzia. Głowa o prostym profilu. Często za długie kończyny i zbyt gęste szczotki pęcinowe, min. obwód pęciny 20 cm. Wysoki i długi kłąb, krótki zad z wysoko osadzonym ogonem, skonności do płytkiej klatki piersiowej.

ON maja bardzej sciete zady, ale z tego co piszecie tez osiagaja taka predkosc w kłusie.
No i zobaczcie tez inny opis konia i bardzo ciekawa rzecz:
Charakterystyka
Selekcjonowany wyłącznie w kierunku dzielności wyścigowej w kłusie, więc niejednolity pod względem eksterieru. Głowa sucha, średnich rozmiarów. Szyja prosta lub jelenia. Łopatki strome. Kłoda wąska, ale głęboka, grzbiet miękki, często nieco zbyt długi. Zad dobrze umięśniony, ścięty, z nisko osadzonym ogonem. Kończyny mocne, suche. [B]Stawy często z wadami budowy[/B]. Kopyta twarde. [B]Często występują wady postawy: francuska kończyn przednich i krowia tylnych, a także rozwarty staw skokowy[/B]. Długie, miękkie pęciny. [B]Stęp i galop często wadliwe, kłus wspaniały, niezła skoczność.[/B]

Z innych ras border wyszło 10 -15 km/h ( no jedna osoba walneła ze 40km/h ale pewnie pomyliła kłus z galopem :lol: ) wzrost około 53 cm

Mój wczesniejszy ON kowaty 60cm tak 15-16 km potem przechodzil w lekki galop
[URL]http://www.agilitydeluks.republika.pl/nuka.jpg[/URL]

Ale bardzo ciekawi mnie co wpływa na wydajny kłus, chodzi tu o budowe, kątowanie bo jak widac i briard o odmiennej budowie był w stanie osiagac swietna predkosc jak i ON o zupełnie innej. Chyba łaczy je jedynie długośc, podobna wielkosc.

No i szukajac podpowiedzi w opisie koni typowych kłusaków, zaczął mnie zastanawiac ten fragment który zaznaczyłam pogrubiona czcionka.
CZy widzicie jakies cechy wspólne?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Axusia']Owczarek.pl :wallbash: :comp26: :look3: :sad:

Ja wiem, głupia, młoda, nie dostrzega świata rzeczywistego - widzi tylko białe i czarne. ( chociaz wydaje mi sie, ze ostatnio to tylko czarne w swiecie ONka )

No ale jak tak mozna ? :shake:[/quote]
a co tam znowu na owczarku ??

Link to comment
Share on other sites

[quote name='dorplant']a co tam znowu na owczarku ??[/quote]


Chodzi mi o całokształt. Chyba widać co tam sie dzieje.:-(
Ze tak to ujme" rządy przejoł plebs " :roll:

Ja wiem, ja wiem. Ja głupia jestem i jeszcze za młoda żeby sie z tym pogodzić. Ehh .. dobija mnie to troszke:shake:.

Przytul ktoś kropka:-( :cool3:

Link to comment
Share on other sites

:calus:Ja nadal uważam,że oN.pl,jest potrzebnym forum:cool1:,bo jeśli ktoś se sprawil Ona lub chce sprawić prędzej trafi tam niż tu.A nawet jesli to tam większość bedzie gratulowala nabytku z pseudohodowli:grab:,bo sliczny a tu tu sa tylko kazania traktowane niestety jak napaść:shake:(ale jak sie nie da po dobroci..:diabloti:)I każa kupowac psa za 2000 pln.Ale jesli nie bedzie sie tam udzielac kazdy jeden znawca miszczu:razz:to nastepne nowe osoby beda swiecie przekonane,ze wszyscy tam sa znawcy miszcze i na tym ucierpia psy.Psy,ktore maja zagryzac wrogów,maja byc kanapowce zagryzajace wrogów i...pomocy mój 6 tyg owczraek mnie zdominowal:flaming:

Link to comment
Share on other sites

Bo twoje biadolenie wszedzie na owczarku i wszczynanie kłótni na temat r=r nawet mnie już wkurza :diabloti: Juz nie mówiąc o dzieciecej konwekwencji, gdyz pisałas jakis czas temu, ze sie zegnasz i juz nic nie napiszesz, a potem znów piszesz - no to juz masz klucz czemu wszyscy tam maja w powazaniu twoje zdanie :razz: Cóż, pare osób niezle przegina i schodzi na psy, ale na kazdym forze jest podziemne lobby działajace na PW i piszące "nie przejmuj sie, nie dosc ze kupiłes tanio, to dobrze" :evil_lol:

Cóż, wg mnie o wydajnosci kłusu na pewno decyduje ustawienie łopatki. Zle ustawiona "blokuje" wyrzut łap do przodu. Co ciekawe, u onka nie powinien koniec palców być wyrzucany dalej niz za linie czubka nosa. Ale fakt faktem, niektóre owczarki biegające w kłusie to balsam dla duszy :loveu:

Link to comment
Share on other sites

Widzisz Nanami bo ja jednak widze jakiś cel w tym "biadoleniu" Nie wiem jaki, juz w sumie nie widze. Ta Boska siła trzymająca mnie przy tej "wacle" juz wygasła. Ileż monza powtarzać ? ileż mozna mowić ? ehh.
Moje wypowiedzi czasem są cenione - często na PW dostaje o tym znać od forumowiczów.
Dlaczego wrociłam na ON.pl? hmm sama nie wiem. Kosztuje mnie to wiele nerwów. Myślałam, ze moze coś da sie zrobic z tymi ludźmi. Wierzyłam ale ta wiara wygasła .. :-(

Ruda- dzięki :loveu:

Tylko tu w sumie nie chodzi o samo forum tylko o ludzi jacy sie tam zebrali. To, ze oni są tam akurat to czysty przypadek. To forum przedstawia bardzo dokładnie wygląd od środka środowiska naszych PL ONków :wallbash:

Link to comment
Share on other sites

Ruda - to do mnie było :cool3:
Przeciez ja normlanie już czerpie przyjemnosc z wytwarzania kłotni zdaniem niektorych ... no kazdy ma swoje kredki :roll: :evil_lol:

Bez powodu nie powstają te kłotnie, gdyby ludzie umieli rozmawiac i nie wytykac błędów - chocby ortograficznych. Czasem brak już argumentów wiec jakos trzeba rozkrecic kłotnie. Błędy ortograficzne są w sam raz :shake:

Link to comment
Share on other sites

Mój nietrenowany,przy prędkości 18-19km/h,przechodził w galop,potem nie jeździłam, bo najpierw upały,potem kastrowanko,potem dopadło go zapalenie gnatów,potem se łapiszcze rozwalił,tera jest na prochach,bo jednak narkoza mu pykawę lekko osłabiła.Trza naprawić.
No ale mojego to Ty(Laluna) widziała:cool3:,to masę i wielkość,nie wspomnę o młotkowym zachowaniu, znasz.
Jak go diabła obserwowałam to myślę że po treningach do tych 25km/h dojdzie,jak będzie więcej ,będę wniebowzięta:cunao:.O swoją jazdę to sie nie boję bo ja stary pirat rowerowy,nawet zostałam trafiona przez zmotoryzowanego w sensie auta,trafił by mnie w przednie koło ,ale dałam w pedał i przywalił mi w tył.Znaczenie posiadam w postaci krzywego giczała :placz:.
P.s.Nuka to ta z IPO3?

Link to comment
Share on other sites

Basiu-no wiem ze tachometr samochodowy moze zawyzac.ja nie odkonywalam naukjowego zmierzenia predkosci klusu ona i jego korelacji z dystansem owej predkosci tudziez wplywu na w/w wysokosci psa w klebie i masy psa;).
Laluna-dla ciebie ony sa chora rasa a dla mnie kilka innych ras jest takich ze w zyciu bym nie kupila psa tkaiej rasy,jednego nawet masz:evil_lol:.takze...no mysle ze ot kwestia pogladow raczej i osobistego punktu odniesienia:cool1:.
Lisico-z hamratym uwazaj na srubowanie tempa.nie przy tej masie.
wydajnosc klusu to optymalne poskladanie dlugich [ale nei ZA dlugich]kosci i doskonala gorna linia-grzbiet zwiazany,prawie nieruchomy wal napedowy przekazujacy energie posuwu z jak najmniejszymi stratami na bujanie i kolebanie na zagarnianie duzej powierzchni przez przod.ot i cala filozofia;).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Axusia']Chodzi mi o całokształt. Chyba widać co tam sie dzieje.:-(
Ze tak to ujme" rządy przejoł plebs " :roll:

Ja wiem, ja wiem. Ja głupia jestem i jeszcze za młoda żeby sie z tym pogodzić. Ehh .. dobija mnie to troszke:shake:.

Przytul ktoś kropka:-( :cool3:[/quote]


w caloksztalcie ci napisze tak , o kim by sie nie mowilo czy pisalo odrobina jesli nie szacunku to po prostu zwazania na inne osoby by ci sie przydala , a jesli juz tak uwazasz ze zjadlas wszystkie rozumy ( pouczalas chyba jakiegos ipowca niedawno :evil_lol: ) ode mnie masz kreche za ten ,,plebs" . ja np wole czasem rozmówce oponenta bardziej radykalnego ale piszącego na temat i z odrobiną kultury. poza tym nalezy pisac na temat , czyli np nijak sie ma niezaleznie od twoich poglądów do tematu o bohaterskim obroncy onku ,długosc jego wlosa .

czy ja mam ci przypominac twoje opowiesci jak sie suka obronila na jakiejs plazy ,zaatakowal cie w bialy dzien w tlumie ludzi ktos tam ,a obok byla policja ,a suka byla taka bohaterska ,a policjant was pochwalil ? tak to chyba bylo ... :eviltong: bohatersko.

Link to comment
Share on other sites

Napewno taki znawca nie jestm jak Ayshe ale z wlasnych obserwacji klusu psa cos dopowiem.
Oczywiscie ja mowie na podstawie sznaucerow srednich ,wzrost do 43cm ,waga do 16stu kg.
Zuzia ,ma doskonale kontowane tylnie nogi.Jest troche dluga ,przod dobrze rozbudowany ,przedpiersie jest .Zadek ciutek spadzisty.
Ona sunie pieknym wydajnym klusem.Wyglada jakby leciala w powietrzu.Prawie nigdy nie przechodzi w innochod czy niepotrzebny galop.
Szkoda ,ze nie mam zdjecia .U niej ten klus moze osiagac nawet do 15km/h
Bianka ,nizsza,krotsza wyraznie,bardziej kwadratowa.Tylnie nogi ze slabym katowaniem,przedpiersie ladne,wybudowane.Zad nie spadzisty .
Ona biegnie krotszym klusem,chetnie przechodzi do galopu lub innochodu, jej krok w porownaniu z krokiem Zuzia jest malo elegancki i malo wydajny.Dla niej najlepiej jesli jade 12-13 na godz.
Przy czym Bianka dostawala bardzo dobre opisy z wystaw ,ze sie pieknie porusza.
Wiec wedle naszych obserwacji tylnie nogi psa maja duzo do powiedzenia przy biegu rowerowym.Wyraznie widac ,ze slabe katowanie Bianki ciutek przeszkadza jej w wydajnym klusie,krotki krok.Rekompensuje to zwiazany grzebiet i stosunkowo kwadratowa budowa,wytrzymalosc !.Natomiast dlugi tlow Zuzi pozwala na sadzenie wiekszych susow.
Tak sobie tu pisze ,choc nie do konca w temacie ,bo nie mam owczarka :-) ale tak rzadko mozna pogadac o bieganiu psa przy rowerze ,a jak tak ciagle z nimi jezdze to troche obserwacji mi sie zebralo.
A no i moje sznaucerymoga pokonac i nie zdechnac do 20 km.w dwoch lykach.Wiecej nie probowalismy .Normalnie w lato jak jezdzimy to poprzestajemy na gora 12 -14 km co drugi dzien.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Axusia']
Dlaczego wrociłam na ON.pl? hmm sama nie wiem. Kosztuje mnie to wiele nerwów. Myślałam, ze moze coś da sie zrobic z tymi ludźmi. Wierzyłam ale ta wiara wygasła .. :-(

Ruda- dzięki :loveu:

Tylko tu w sumie nie chodzi o samo forum tylko o ludzi jacy sie tam zebrali. To, ze oni są tam akurat to czysty przypadek. To forum przedstawia bardzo dokładnie wygląd od środka środowiska naszych PL ONków :wallbash:[/quote]

Z tymi ludzmi trudno "cos" zrobic glownie dlatego, ze to sa wciaz nowi ludzie. Nie czytaja archiwow i opisuja swoje problemy. Wydaje im sie, ze to oni pierwsi w swiecie z takim problemem sie borykaja, ze nikt tego nie opisal w ksiazkach, ani na forum. Co i rusz ktos kupuje szczeniaczka i zaczyna sie- czym karmic, jaka karma, czym szczepic, kiedy na spacer itd. Potem pies podrasta - zniecierpliwiony wlasciciel niecierpliwie dopytuje, kiedy obudzi sie w nim lew-obronca, kiedy podniesie noge przy sikaniu. Dla mnie smutne jest, ze obumarly jest tam watek szkoleniowy. Tam bardzo malo uczestnikow interesuje sie szkoleniem, najczesciej dopiero wtedy, gdy cos zlego juz sie stanie. Podobnie z hodowlanym. Teraz dyskusja o licencji troche ozywila ten watek.

Link to comment
Share on other sites

Ayshe
Zauważyłam że u niego,rąbnięty tył nie napędza tak jak u ON-a z prawidłową doopcią.Dochodzi do tego faktycznie jego masa,która mam wrażenie działa na niekorzyść,a miałam okazję się przekonać iż,ON o wzroście wzorcowym,równiez nietrenowany,rozwijał większą prędkość.Pozatym mój ma trafione zadnie łapska,choć do końca to nie wiadomo w jakim stopniu,bo zauważam że jakby mu się powoli na dobre obracało.Muszę zrobić mu przód w sensie RTG,coś zawsze na jedno łapiszcze czasami narzeka,ale z tym muszę poczekać do lata,niech chłop dojdzie do siebie.
Wstawiam filmik z treningu rowerowego
[URL]http://pl.youtube.com/watch?v=7izWOZzB7sA[/URL]
I drugi tak z humorkiem,na którym widać jak stawia przednie łapy,aczkolwiek coraz mniej,ale jest to niewątpliwie wada:placz:
[URL]http://pl.youtube.com/watch?v=LvIpfLr5jnk[/URL]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='mch']w caloksztalcie ci napisze tak , o kim by sie nie mowilo czy pisalo odrobina jesli nie szacunku to po prostu zwazania na inne osoby by ci sie przydala , a jesli juz tak uwazasz ze zjadlas wszystkie rozumy ( pouczalas chyba jakiegos ipowca niedawno :evil_lol: ) ode mnie masz kreche za ten ,,plebs" . ja np wole czasem rozmówce oponenta bardziej radykalnego ale piszącego na temat i z odrobiną kultury. poza tym nalezy pisac na temat , czyli np nijak sie ma niezaleznie od twoich poglądów do tematu o bohaterskim obroncy onku ,długosc jego wlosa .

czy ja mam ci przypominac twoje opowiesci jak sie suka obronila na jakiejs plazy ,zaatakowal cie w bialy dzien w tlumie ludzi ktos tam ,a obok byla policja ,a suka byla taka bohaterska ,a policjant was pochwalil ? tak to chyba bylo ... :eviltong: bohatersko.[/quote]

A przypominaj. Ta historia była prawdziwa ;) Troszke nie tak było, no ale widać pamięci nie masz :evil_lol::eviltong:

Nie uważam, ze zjadłam wszystkie rozumy. Nie wiem wiele i przyznaje się do tego. Niewiedza normalna rzecz ale po to npowinien byc ON.pl aby Ci nowi " niewiedzący" ludze sie czegoś moze nauczyli. Oni jednak przychodzą tam na forum i udają wszech wiedzących - to boli najbardziej. Nie słuchają krytyki i zaraz atakują.

Na tym wątku jego autor wspomniał, ze jego pies wcale nie jest wadą. To napisałam mu, ze jest. Niestety ktoś ( "Nutek") zaraz musiał się przyczepić. Przyczepia się do mnie na kazdym wątku - z przyczyn prywatnych.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA']Łudź, się łudź, uwazam ON za jedna z bardziej zepsutych ras zdrowotnie i jak juz to z owczarków niemieckich najbardziej pasowałby mi maliniak :evil_lol:
?[/quote]
łeeeeeeeeee:shake::shake:
ale rozczarowanie ,malina ?:crazyeye::crazyeye:


ps. a propos klusu mowi sie ze ONek biega sama anatomia :loveu:,
na wiosne to sprawdze (choc jestem pewna ze tak jest)wezme psa najlepiej zbudowanego i najgorzej , porownam tempo i wytrwalosc w klusie .wtedy Ci podam wymiary, katowanie i predkosci

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...