Jump to content
Dogomania

Czy warto wystawiać psy w klasie baby i szczeniąt?!


ira.s

Recommended Posts

Pytam dlatego, że w tym roku tylko w tych klasach moja sunia mogłaby brać udział, jako że będąc z 6 lutego br. nawet się nie załapie na Wystawie Międzynarodowej w Poznaniu dnia 6 listopada tegoż roku do klasy młodzieżowej, gdyż de facto zabraknie jej zaledwie jeden dzień (sic!).

Z tego co się dowiedziałem, to nawet gdyby zdobyła w tym roku jakieś czołowe lokaty w klasie baby (od 3 do 6 miesięcy) na szczecińskim CACIB'ie (20.06.2010), jak też na wystawach krajowych w Gorzowie Wlkp. (4.07.2010) i Koszalinie (25.07.2010), to w żaden sposób nie będą te zwycięstwa do championatu premiowane. Podobnie rzecz ma się w przypadku analogicznej sytuacji, tylko że w odniesieniu do wyższej klasy szczeniąt (6-9 m-cy), gdyż stanięcie na podium na łódzkiej klubówce (19.09.2010), jak też na CACIB'ach we Wrocławiu (26.09.2010) i Poznaniu (6.11.2010) w najmniejszy nawet sposób nie będą wliczane choćby do Mł.Ch.PL, gdyż ten zacznie być punktowany dopiero w przedziale wieku 9-18 miesięcy (swoją drogą ciekaw jestem, jak ma się na tym tle choćby tzw. klasa pośrednia - od 15 do 24 m-cy - gdyż w odróżnieniu od klasy otwartej ma górną granicę wieku i nie wiem, czy przez to jej zwycięzcy się mogą chociaż kwalifikować do Ch. PL, skoro de facto na młodzieżowy championat są już raczej o pół roku za starzy).

Oczywiście pomijam tutaj aspekt czysto sędziowski (choć zdaję sobie rzecz jasna sprawę, że prawdziwie eksperckie opinie tego typu są dla przyszłych championów często na wagę złota, jako że zawczasu już wiemy, jaki potencjał tkwi w Naszych wystawowych szczeniakach), jak też stricte szkoleniowy (tzn. uprzedniego obycia się szczenięcia z ringiem, co zaprocentuje z pewnością w przyszłości w czasie startów w bardziej zaawansowanych klasach), a skupiam się wyłącznie na samych wyróżnieniach medalowych (jako, że to one w ostatecznej rachubie są decydujące, choćby na tle hodowlanym).

Link to comment
Share on other sites

kolejny fascynujący temat ...

Klasa baby jaki i szczeniąt są po to by psy mogły zapoznać się z ringiem, wystawami i ze wszystkim co się z tym wiąże.
Dlatego wystawianie psiaków od młodego oczywiście ma sens.
W tych klasach możesz zdobyć oceny wybitnie obiecujące, obiecujące itp. oraz lokaty, następnie
suczka i piesek z lokatami I porównywane są o Najlepsze Baby w Rasie bądź Najlepsze Szczenię w Rasie (w zależności od wieku)
i ten który zdobędzie ten tytuł będzie uczestniczył w konkurencji Best Baby / Puppy in Show.
Prezentacja w klasie szczeniąt i baby jest dla zabawy i nauki.

Oczywiście żaden z tych tytłów nie liczy się do championatu :) jak sama nazwa wskazuje Młodzieżowy Championat Polski
można zdobyć w klasie MŁODZIEŻY.

Aby go zdobyć pies lub suczka muszą zdobyć 3 x Zwycięstwa Młodzieży, przynajmniej jedno z wystawy międzynarodowej lub klubowej, od trzech różnych sędziów.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Nitor-Nivalis']kolejny fascynujący temat (...) suczka i piesek z lokatami I porównywane są o Najlepsze Baby w Rasie bądź Najlepsze Szczenię w Rasie (...) i ten który zdobędzie ten tytuł będzie uczestniczył w konkurencji Best Baby / Puppy in Show.[/QUOTE]

Heh... no dla starych ringowych wyżeraczy wątek zapewne banalny, ale tak się składa, że dla ledwo początkujących wystawców już choćby te informacje o kwalifikacjach do BB (tak swoją drogą, to uzyskanie tutaj najwyższego miejsca na podium, jakoś wiążąco przekłada się chociaż na rzecz późniejszego osiągnięcia miana suki hodowlanej, bądź reproduktora?) mogą okazać się na tyle pomocne, iż przeważą szalę na rzecz wczesniejszego wystawiania swoich szczeniąt, zanim osiągną one wiek uprawniający do klasy młodzieżowej.

Link to comment
Share on other sites

Do uprawnień hodowlanych liczą się oceny zdobyte po ukończeniu 15 miesiąca.

Regulamin [URL]http://www.zkwp.pl/zg/regulaminy/Regulamin_hodowli_psow_rasowych.pdf[/URL]

[quote name='ira.s'] (tak swoją drogą, to uzyskanie tutaj najwyższego miejsca na podium, jakoś wiążąco przekłada się chociaż na rzecz późniejszego osiągnięcia miana suki hodowlanej, bądź reproduktora?) mogą okazać się na tyle pomocne, iż przeważą szalę na rzecz wczesniejszego wystawiania swoich szczeniąt, zanim osiągną one wiek uprawniający do klasy młodzieżowej.[/QUOTE]

Na szalę wcześniejszego wystawiania powinno przewać to iż Twoje szczenie będzie miało możliwość oswojenia się z ringiem, nowym otoczeniem, do którego z całą pewnościa należy miejsce wystawy, do nauki i zabawy - a nie chęć zdobycia póżniejszych uprawnień !!!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Nitor-Nivalis']Do uprawnień hodowlanych liczą się oceny zdobyte po ukończeniu 15 miesiąca.[/QUOTE]

Rozumiem przez to, że nie ma wówczas najmniejszego nawet znaczenia, czy będą to oceny z klasy otwartej, czy też tylko pośredniej (w sumie to klasa młodzieżowa, będąc do 18 miesiąca, też powinna tutaj być premiowana, o ile pies był wystawiany zaraz po ukończeniu 15 miesiąca życia?)?!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ira.s']Rozumiem przez to, że nie ma wówczas najmniejszego nawet znaczenia, czy będą to oceny z klasy otwartej, czy też tylko pośredniej (w sumie to klasa młodzieżowa, będąc do 18 miesiąca, też powinna tutaj być premiowana, o ile pies był wystawiany zaraz po ukończeniu 15 miesiąca życia?)?![/QUOTE]

[LEFT][FONT=CentSchbookPL-Roman][SIZE=2][FONT=CentSchbookPL-Roman][SIZE=2]c) uzyskała, po ukończeniu 15 miesięcy, [SIZE=4][B]w dowolnej klasie[/B][/SIZE], od co najmniej dwóch sędziów, trzy oceny[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][FONT=CentSchbookPL-Roman][SIZE=2][/LEFT]
[SIZE=2][FONT=CentSchbookPL-Roman]doskonałe lub bardzo dobre, w tym jedną na wystawie międzynarodowej lub klubowej[/FONT][/SIZE]

[FONT=CentSchbookPL-Roman][SIZE=2][FONT=CentSchbookPL-Roman][SIZE=2][LEFT]c) uzyskał, po ukończeniu 15 miesięcy, [SIZE=4][B]w dowolnej klasie[/B][/SIZE], od co najmniej dwóch sędziów, trzy oceny[/LEFT]
doskonałe, w tym jedną na wystawie międzynarodowej lub klubowej,
[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Nitor-Nivalis'][FONT=CentSchbookPL-Roman][SIZE=2][FONT=CentSchbookPL-Roman][SIZE=2]...trzy oceny[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][FONT=CentSchbookPL-Roman][SIZE=2][SIZE=2][FONT=CentSchbookPL-Roman] doskonałe lub bardzo dobre...[/FONT][/SIZE][/SIZE][/FONT][/QUOTE]

Do regulaminu związkowego faktycznie nie zaglądałem, także sorry, że poszedłem na skróty, zdając się tylko na tutejszą odpowiedź - niemniej nasuwa mi się z tego tytułu kolejne zapytanie, na które już niestety powyższa broszurka mi wprost nie odpowie: otóż, czy gdyby ktoś startował aż do bólu (nawet przez 5 lat) i miał na swoim koncie same złe noty (w ilościach powiedzmy kilkudziesięciu niezbyt przychylnych ocen sędziowskich), spośród których tylko 1/10 uzyskałaby stopień maksymalnie bardzo dobry (i akurat tak by się szczęśliwie złożyło, że byłby on z jednej tylko międzynarodówki i dwóch krajówek), to czy taka - mocno wątpliwa pod kątem okazałości - suczka dopuszczona by była mimo wszystko przez ZwK do oficjalnej hodowli?!

A nawiasem mówiąc, to czy można na jednej wystawie powiedzmy 15-18 miesięcznego psa zapisać równocześnie do startów zarówno w klasie młodzieżowej, pośredniej, otwartej, championów i użytkowej, jeśli akurat spełniałby w nich wszystkich wszelkie wymagania formalne???

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ira.s']Do regulaminu związkowego faktycznie nie zaglądałem, także sorry, że poszedłem na skróty, zdając się tylko na tutejszą odpowiedź - niemniej nasuwa mi się z tego tytułu kolejne zapytanie, na które już niestety powyższa broszurka mi wprost nie odpowie: otóż, czy gdyby ktoś startował aż do bólu (nawet przez 5 lat) i miał na swoim koncie same złe noty (w ilościach powiedzmy kilkudziesięciu niezbyt przychylnych ocen sędziowskich), spośród których tylko 1/10 uzyskałaby stopień maksymalnie bardzo dobry (i akurat tak by się szczęśliwie złożyło, że byłby on z jednej tylko międzynarodówki i dwóch krajówek), to czy taka - mocno wątpliwa pod kątem okazałości - suczka dopuszczona by była mimo wszystko przez ZwK do oficjalnej hodowli?! [/QUOTE]

Jeśli spełni wymagania nawet na którejś skolei wystawie, to tak będzie suką hodowlaną, kwestie jej rozmnażania powinien przemyśleć jej właściciel.


[quote name='ira.s']A nawiasem mówiąc, to czy można na jednej wystawie powiedzmy 15-18 miesięcznego psa zapisać równocześnie do startów zarówno w klasie młodzieżowej, pośredniej, otwartej, championów i użytkowej, jeśli akurat spełniałby w nich wszystkich wszelkie wymagania formalne???[/QUOTE]

Regulamin wystaw psów
[URL]http://www.zkwp.pl/zg/regulaminy/Regulamin_wystaw_psow_rasowych_ZKwP.pdf[/URL]

psy mogą być zgłaszane TYLKO do jednej klasy

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Nitor-Nivalis'][URL="http://www.zkwp.pl/zg/regulaminy/Regulamin_wystaw_psow_rasowych_ZKwP.pdf"][/URL]...psy mogą być zgłaszane TYLKO do jednej klasy[/QUOTE]

No i to jest wg mnie bardzo dobre rozwiązanie, bo przynajmniej wówczas jeden tylko pies nie zagarnie praktycznie wszystkich zwycięstw na danej wystawie, co tym samym zwiększy szanse pozostałych (a tak z samej ciekawości, to które klasy są z reguły najbardziej oblegane przez właścicieli 15-18 miesięcznych psów i czy aby młodzieżówka tutaj niepodzielnie nie rządzi?).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Nitor-Nivalis']...na jednej wystawie może być 1 w młodzieży a po 10 w innych a na innej odwrotnie.[/QUOTE]

To coś słaba by to była konkurencja (już nie mówiąc o tym jednostkowym reprezentancie danej klasy, bo wówczas takie zwycięstwo osiąga się dosłownie z miejsca), skoro zaledwie kilka, czy kilkanaście psów by tylko między sobą startowało.

Link to comment
Share on other sites

Wszystko zależy od wystawy, przeglądnij sobie dział wystawy i zobaczysz po ile psów było na ostatnich wystwach, czasem jest ich sporo czasem mniej. Wystaw w Polsce też jest bardzo dużo, i są weekendy gdzie w różnej częsci kraju odbywają się jednocześnie 3 wystawy.
Z tym co piszesz to też nie jest tak, aby dostać wniosek ( Zw. Młodzieży bądż CWC) najpierw pies musi uzyskąc ocenę doskonałą i lokatę I, a póżniej wniosek, który przydziela sędzia wg uznania, i wcale nie jest powiedziane że jeśli będziesz sam w klasie otrzymasz taki wniosek, bardzo często jest tak że pies go nie dostaje.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Nitor-Nivalis']...wcale nie jest powiedziane że jeśli będziesz sam w klasie otrzymasz taki wniosek...[/QUOTE]

I to mi się również podoba, gdyż świadczy tylko o tym, że jeśli już ktokolwiek zostanie zwycięzcą danej wystawy, to musiał po prostu na ten tytuł zasłużyć i sam fart nie wchodził tutaj nawet w rachubę (mówię tak dlatego, że na ogół nie ma się zwyczajnie dostępu do wszystkich rankingów wystawowych, aby sprawdzać dorobek każdego championa, co by w ostateczności zadecydować, czy rzeczywiście będzie on np. dobrym materiałem na reproduktora, itd.).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ira.s']I to mi się również podoba, gdyż świadczy tylko o tym, że jeśli już ktokolwiek zostanie zwycięzcą danej wystawy, to musiał po prostu na ten tytuł zasłużyć i sam fart nie wchodził tutaj nawet w rachubę (mówię tak dlatego, że na ogół nie ma się zwyczajnie dostępu do wszystkich rankingów wystawowych, aby sprawdzać dorobek każdego championa, co by w ostateczności zadecydować, czy rzeczywiście będzie on np. dobrym materiałem na reproduktora, itd.).[/QUOTE]

Wyniki wystawowe napewno nie decydują o tym czy dany pies jest dobrym reporoduktorem czy też nie, napewno również dorobek wystawowy nie powinien być
głównym kryterium podczas wyboru reproduktora, a w zasadzie powinien być na samym końcu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Nitor-Nivalis']...dorobek wystawowy nie powinien być głównym kryterium podczas wyboru reproduktora...[/QUOTE]

Ależ nie twierdzę wcale, że jakikolwiek championat (nawet ten z wystaw użytkowych) uczyni ze zwycięskiego psa wszelkich ringów od razu wzorowego reproduktora (gdyż tu głównie decyduje - niedostrzegalny dla sędziowskiej oceny - czynnik stricte genetyczny), choć ma on przynajmniej o tyle istotne znaczenie, iż staje się doskonałym punktem wyjścia pod bardziej dogłębną analizę potencjalnego samczego materiału pod kątem odpowiedniego dobrania dla danej suki hodowlanej (brutalna prawda jest bowiem taka, że na kompletnie nieutytułowanego psa żaden poważny hodowca nie zwróci swojej uwagi, choćby ten wywodził się ze wprost znakomitej linii rodowodowej - tak się bowiem składa, że częstokroć mioty po wspaniałych przedstawicielach swojej rasy są na tyle nierówne pod względem okazałości poszczególnych z nich szczeniąt, iż tylko co trzecie z nich jest godnym następcą swoich rodziców).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Cyraneczka']...na swoim terenie równie dobrego, ale utytułowanego psa.[/QUOTE]

Czyli jak rozległy okręg tutaj dla Ciebie wchodzi jeszcze w rachubę (o średnicy 100, 200, 300 km?)?! Poza tym - z mojego punktu widzenia - raczej ciężko jest ocenić dorodność danego psa, skoro same oficjalne noty sędziowskie nie były dla niego do tej pory zbyt łaskawe (oczywiście z wieloma ocenami wystawowymi możemy się osobiście nie zgadzać, mając często i przeciwstawne zdanie co do najbardziej okazałego psa z danej stawki, to jednak trudno zakwestionować należytą wzorcowość zwycięzcy ze stricte eksperckiego pryzmatu).

Link to comment
Share on other sites

Wszystko zalezy od tego, czego szukamy - czy zalezy nam na tytulach (szczenieta po utytulowanych psach mozna sprzedac za wieksze pieniadze) czy na danej linii/konkretnym przodku. Ale to temat o wystawach w klasie baby i szczeniat, nie o wyborze reproduktora ;)

Link to comment
Share on other sites

Ja myślę, że dla każdego ten teren jest inny :D
Jedni nie wychodzą poza swoje podwórko, inni poza swoje miasto, a jeszcze inni poza kraj. Dla mnie najbliższy teren to Polska i okolice :-).

A co do ocen sędziowskich, to nie mają dla mnie najmniejszego zanczenia :-). "Starzy hodowcy" nie poleca na tytuły psa, tylko mają w głowie jakiś cel i do niego dążą. Wiele bardzo utytułowanych psów nie spełnia moich kryteriów wyglądu husky lub też ich rodowody mi nie odpowiadają. Inne natomiast mniej utytułowane są ok w moim mniemaniu. A, jak już dziewczyny wcześniej wspomniały - ilu hodowców i sędziów - tyle interpretacji (jednego i tego samego) wzorca :-).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='mortikia']...czy zależy nam (...) na danej linii/konkretnym przodku...[/QUOTE]

Niby tak, choć nie wydaje Ci się, że kompletnie nieutytułowany jej przedstawiciel może budzić jednak uzasadnione obawy?!

[QUOTE]...to temat o wystawach w klasie baby i szczeniat, nie o wyborze reproduktora.[/QUOTE]

Ja tam lubię poszerzać swoje horyzonty, więc z off-top'em jestem za Pan brat ;)
Tym bardziej, że generalnie przecież wystawcy są jednocześnie i hodowcami, jako że tylko tak mogą trwale wpływać na czynne kształtowanie się wzorca danej rasy.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Cyraneczka']Dla mnie najbliższy teren to Polska i okolice.[/QUOTE]

I prawidłowo, bo tutaj nie ma co się nierozsądnie ograniczać tylko do sąsiednich województw, aby nie zrodził Nam się w wyniku tego sam chów wsobny ;)

[QUOTE]Inne natomiast mniej utytułowane są ok w moim mniemaniu.[/QUOTE]

A no właśnie, czyli jednak tam jakoś wyróżnione (symbolicznie co prawda, ale zawsze)? :)

[QUOTE]...ilu hodowców i sędziów - tyle interpretacji wzorca.[/QUOTE]

Nie da się ukryć... ale czy są to znowu aż tak bardzo znaczące rozbieżności między Nimi, które się na wzajem tylko kwestionują (tzn. czy naprawdę jedna nota sędziowska jest w stanie pójść całkowicie pod prąd innej?)?!

Link to comment
Share on other sites

Mialam na mysli to, ze warto zalozyc temat dot. reproduktorow, bo ktos, kogo to interesuje nie domysli sie, ze piszemy o repach w temacie wystaw bejbikow ;-)

"nie wydaje Ci się, że kompletnie nieutytułowany jej przedstawiciel może budzić jednak uzasadnione obawy?!" Dlatego trzeba poznac psa osobiscie i dowiedziec sie czemu nie jest wystawiany/dlaczego nie wygrywa wystaw(co pisza o nim sedziowie/jak zachowuje sie na ringu).

Czesto mniej doceniany przez sedziow pies jest lepszy od tych bardziej docenianych pod katem budowy/ruchu/uzytkowosci/pochodzenia.
Uparty i zdeterminowany wlasciciel bedzie wystawial psa az "wyjezdzi" tytuly, jakie go interesuja... ;-)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='mortikia']...warto zalozyc temat dot. reproduktorow...[/QUOTE]

Popieram, choć sam wolę go nie zakładać (niemniej z chęcią się na jego łamach wypowiem), co by znowu nie wywiązała się konfliktotwórcza wymiana zdań pt. "masz baby = nic Ci do rep'ów" (dalekowzroczność nie wszystkim służy) ;)

[QUOTE]...czemu nie jest wystawiany/dlaczego nie wygrywa wystaw...[/QUOTE]

Wielu takich właścicieli najpewniej odpowie, że zwyczajnie nie służą mu wystawy, co niejednokrotnie nie budzi specjalnego zaufania do danego psa (sam mam sunię, która jak na razie raczej nie odnajdzie się pod względem posłuszeństwa na ringu, niemniej wierzę, że jest to stan jedynie przejściowy i jeszcze do atmosfery wystaw się z biegiem czasu odpowiednio zdoła ułożyć).

[QUOTE]...mniej doceniany przez sedziow pies jest lepszy...[/QUOTE]

Pod względem opanowanej psychiki również (bo oczywiście są psy, które źle znoszą np. tłumy gapiów, a nawet swoich rasowych pobratymców w najbliższym otoczeniu, ale akurat typowo sforowy Husky raczej nie powinien mieć tego typu towarzyskich problemów?)?!

[QUOTE]Uparty i zdeterminowany wlasciciel bedzie wystawial psa az "wyjezdzi" tytuly...[/QUOTE]

Ja podziwiam tutaj szczególnie tych, którzy zjeździli dla tych wyróżnień praktycznie całą Europę (nie mówiąc już nic o pozostałych kontynentach), gdyż sam bym raczej aż tyle zapału do tego nie miał (chyba ze względu na poświęcenie znacznie więcej czasu i pieniędzy, których byłoby mi zwyczajnie szkoda).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...