Jump to content
Dogomania

+20zł do czynszu na pensję kupkowej sprzątaczki osiedlowej?!


JinnyAl

Recommended Posts

Chciałam zapytać jak ma się z prawnego punktu widzenia taka sprawa. Otóż miszkam na osiedlu bloków, właścicielem jest spółdzielnia mieszkaniowa. Co miesiąc dostajemy gazetkę informacyjną o tym, co na zebraniu samorządu lokatorów zostanie przedyskutowane i co wchodzi w życie.

Wyczytałam, że na następnym zebraniu będzie ustanawiany nowy przepis o posiadaniu psa, dotyczący 3 kolejnych bloków. Taki, że (zupełnie niezależnie od przepisów ogólnopolskich): [COLOR=red][I]Każdy właściciel psa ma obowiązek zgłosić czworonoga w spółdzielni i uiszczać w czynszu opłatę 20 zł na opłacenie pensji osoby, która na naszym osiedlu posprząta nieczystości po psach. [/I][/COLOR]

Mój prywatny komentarz: Chyba O*****IELI???!!!
Jasne, uważam, ze powinno być czysto. Bardzo mi się nie podoba jak jakiś staffik wypina mi się pod balkonem, zwłaszcza, ze mieszkam na parterze i zwłaszcza w lecie zapachy dają mi się we znaki. Trzeba nauczyć ludzi czystości. ALE...

Po pierwsze przecież i tak płaci się podatek za psa.
Po drugie pod karą grzywny jest obowiązek sprzątania po swoim psie. Więc co? Teraz OK, skoro nie sprzątacie, to wynajmujemy panią do zbierania kupek? Jeśli założyć, że połowa mieszkańców ma psy, to obliczyłam, że ta pani/pan dostanie pensję 1400 zł miesięcznie za sprzątanie obszaru 50 m2 (mamy 1 trawnik i chodniki dookoła bloku).
Po trzecie - Ci, którzy sprzątaja po swoim psie też mają płacić?? Czy przestać sprzątać i zacząć łamać ogólnopolskie przepisy?
I po czwarte - chyba lepiej powinni podebatować nad egzekwowaniem zachowania czystości przez właścicieli psów, a nie opłacać kupkową sprzątaczkę? Na osiedlu stoi jeden jedyny kosz na psie nieczystości, w kształcie białego psa i niestety świeci pustką... ( nie żebym usilnie zaglądała, ale często jest przewrócony... :P)

Kieruję pytanie do tych, którzy się znają na prawie lepiej niż ja. Czy to jest kurczę legalne? Ustalenie takich przepisów? I czy można np. napisać oświadczenie, że sie po swoim psie sprząta i się nie będzie płacić? Nieługo planuję mieć 2 psy i mi się taki przepis nie uśmiecha. A niestety w samorządzie zasiadają głownie Ci, co psów nie mają... Co prawda ten przepis dopiero będzie dyskutowany, ale już trzęsę gaciami, żeby nie wytrząsać z portfela dodatkowych 2x 140 zł rocznie za sprzątaczkę, skoro sprzątać chcę siama...

Opinie mile widziane! :)

Link to comment
Share on other sites

Myślę, że płacić powinni ci, którzy nie chcą po swoich psach sprzątać. Swoją drogą fajny pomysł - może dzięki niemu, ci co nie sprzątają oprzytomnieją i uświadomią sobie, że jak będą zostawiać po swych psach syf - to w końcu będą musieli płacić.
Niepłacących przypilnują płacący :)

P.S. 1400 złotych za grzebanie się w gó+++e to chyba jednak uczciwa zapłata...

Link to comment
Share on other sites

:) mój komentarz 2:
Ja też uważam, że to fajny pomysł, jeśli zrzekam się sprzątania i wtedy płacę. Ale o tym ten przepis nie mówi. Mówi, że każdy ma płacić, czy sprząta, czy nie. A jak ja sprzątam, to nie chcę płacić komuś za to, że za mnie nie musi nic robić. Póki co, to mam wrażenie, że przepis jest wymierzony przez nieposiadaczy psów w posiadaczy psów, żeby tym drugim się odechciało mieć czworonogi.

Moje pytanie brzmi: Jak wiążący jest taki przepis? Czy mogę udowodnić, że sprzątam i nie płacić? Mamy tu jakiegoś prawnika na forum???
1400 zł za grzebanie się w kupach to może i nie dużo, ale ta osoba miałby tego grzebania może na godzinę dziennie. Większość i tak wyprowadza psy na pobliskie łąki, które nie należą do osiedla. Za tyle kasy to ja się chętnie zatrudnię na tym stanowisku. A taka np pani analityk, która bada próbki moczu i kału ludzkiego to zarabia na początki 600, potem 900 zł, a to gorsza praca ;p Więc myślę, że ten ktoś sprzątający dostanie np 500 zł, a resztę spółdzielnia sobie chapnie.
A Ci co nie sprzątają niech płacą nawet 100 zł co miesiąc zamiast 20 :P

Link to comment
Share on other sites

ja sprzatam ale..........mam problemy z wyrzucaniem koop:angryy: .bardzo chetnie bym doplacila do czynszu zeby ktos grabil na przyklad trawniki te obok blokow-one sa w fatalnym stanie.a wystarcza grabie i wszystko do workow pozniej.mozna to robic wlasciwie bezdotykowo:cool1: .

Link to comment
Share on other sites

rrrraaaany ....współczuję półmózgów w spółdzielni....bo zarządzenie może i wygodne dla niesprzątających po psach, ale moim zdaniem słabo pomyślane ze względu na opozycję w jakiej stoi do prawa o czym wspominałaś....chyba, że np jesli pies nakupa na terenie sprzątanym przez panią opłaconą przez psiarzy i straż miejska się czepnie - mandat idzie na koszt spółdzielni. Z drugiej strony coś gdzieś słyszałam (ale nie pamiętam gdzie więc należałoby to sprawdzić), że spółdzielnia może wprawadzać sobie takie idiotyzmy za poparciem większości. Mogą Ci np otabliczkować każdy trawnik pod blokiem "zakaz wyprowadzania psów" a Ty musisz psu wyjaśnić, że kupa i siku to za 700m dopiero może. Taki kraj...
Z drugiej strony należy zadać pytanie jakie sankcje będą za zlanie tej uchwały...bo jeśli żadnych to ja bym zlała, nie płaciła i dalej sprzątała po psie.
Ciekawam bardzo jak to im w praniu wyjdzie....

Link to comment
Share on other sites

[quote name='URIA']rrrraaaany ....współczuję półmózgów w spółdzielni....bo zarządzenie może i wygodne dla niesprzątających po psach, ale moim zdaniem słabo pomyślane ze względu na opozycję w jakiej stoi do prawa o czym wspominałaś....chyba, że np jesli pies nakupa na terenie sprzątanym przez panią opłaconą przez psiarzy i straż miejska się czepnie - mandat idzie na koszt spółdzielni. Z drugiej strony coś gdzieś słyszałam (ale nie pamiętam gdzie więc należałoby to sprawdzić), że spółdzielnia może wprawadzać sobie takie idiotyzmy za poparciem większości. Mogą Ci np otabliczkować każdy trawnik pod blokiem "zakaz wyprowadzania psów" a Ty musisz psu wyjaśnić, że kupa i siku to za 700m dopiero może. Taki kraj...
Z drugiej strony należy zadać pytanie jakie sankcje będą za zlanie tej uchwały...bo jeśli żadnych to ja bym zlała, nie płaciła i dalej sprzątała po psie.
Ciekawam bardzo jak to im w praniu wyjdzie....[/quote]

Dzięki za zrozumienie :)

Nadal nie wiem, co z przepisami, następna gazetka z obrad pewnie dotrze pod moje drzwi za miesiąc, wtedy napiszę.

A propos otabliczkowania trawników "zakaz wyprowadzania psów" to jakieś parę lat temu tak zrobili. Ale tabliczki znikły po tygodniu, stopniowo zostały po prostu wyrwane z ziemi :) Ha ha. Nie wiem przez kogo, ale myślę, że raczej przez dzieciaki, które lubią kolekcjonować znaki (tak sobie myślę może, bo ja kiedyś na 18stke dostałam wielki znak "roboty drogowe", nie pytajcie skąd mi go skombinowali ;P).

A co do tego, że jak psu wytłumaczyć, że sikanie dopiero za ileśtam metrów, to... Ten przepis, jeśli zostanie uchwalony, to tylko dla mojego bloku. 2 bloki dalej już nad tym nie debatuja. 3 bloki dalej z kolei też debatuja. Więc zawsze moge wyprowadzac psa na niemój trawnik. No i co, wtedy nie musze płacić? Żartuję troszkę oczywiście :)

Za miesiąc napiszę jak grono osiedlowych deputowanych pracowało na obradach.

POzdrawiam :)

Link to comment
Share on other sites

a może tak jak u moich rodziców ze śmieciami, trzeba mieć podpisana umowę, Wam też dadza takie kwity, że ktos sprząta a Wy to opłacacie, wtedy jak się straz m.przyczepi pokazujesz kwitek?:cool3:
ale szczerze powiem , że wolałabym płacić wiekszy podatek od psa[u nas to 1zł]i żeby ktoś sprzątał

Link to comment
Share on other sites

[LEFT]Dla mnie to chory pomysł. Płacę 50zł podatku od posiadania psa i nic z tego nie wynika-ani nie posprzątane, ani w schroniskach nie ma lepszych warunków, ani nie ma oficjalnych parków i skwerków dla psiaków!!!!!!!Więc pytam - NA CO IDĄ TE PIENIĄDZE!????????????????????
[/LEFT]

Link to comment
Share on other sites

A ja mam pytanie - jak to spółdzielnia rozwiąze organizacyjnie : właściciel ma obowiązek sprzatać po psie NA BIEZĄCO ( piesek kupka - pan zaraz sprzata). Czy ta osoba sprzatająca bedzie cały czas "czatować" na spacerujące pieski i sprzatać na bieząco , bo jesli nie to i tak odchody będą zalegały całymi dniami. No, chyba, ze spółdzielnia wymysli jeszcze ogólnie obowiązujące godziny spacerów i od razu po "godzinie spacerów " - sprzatanie (o głupoto ludzka:evil_lol: - biedne psy :diabloti: ) Może lepiej wymyslić sposób egzekwowania obowiazującego już prawa (czyli sprzatania przez każdego po własnym psie) - ale to znacznie trudniejsze dla spółdzielni !!!!

Link to comment
Share on other sites

ja bym zaplacila te 20 zl jezeli to daloby pewnosc ze trawniki beda czyste i ktos regularnie bedzie je sprzatal. moim zdaniem wystarzyloby jakby ta osoba 3 razy dziennie przeleciala po osiedlu. wezcie pod uwage ze te 1400 to jeszcze trzeba opodatkowac i odprowadzic ZUS .

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Aten@']łomatko, [URL="http://www.dogomania.pl/forum/member.php?u=8629"]JinnyAl[/URL], na jakim osiedlu mieszkasz? bo u mnie takich cyrkow na szczescie nie ma...[/quote]

Na Gwardii Ludowej, na Kozielskiej :) Też bym myślała, ze u mnie nie ma "takich cudów", gdyby tato nie zwrócił mi uwagi na treść osiedlowego informatora, którego zazwyczaj nie czytam, bo jest hm ~szalenie ciekawy~, przeważnie informacje typu "remont wiatrołapów pod numerami xx" albo "uprasza się o nie porzucanie wraków aut na parkingach", albo reklama zakładu pogrzebowego... ;)

Link to comment
Share on other sites

mnie pomysl sie podoba
doplacałabym
swoja droga ciekawa jestem na co idzie kasa z podatku za psy?
ja wczoraj wycelowałam 100 złotych :angryy:
a tydzien temu jak zawoziłam karme do schroniska to widzialam ze tam na 100% nie ma kasy z podatku. Zreszta czesto daje datki na schronisko
wolalabym nie zaplacic podatku za psy a dac np 40 kg karmy + oplacic 20 dychy za sprzatanie kup
wtedy bym chociaz widziala co sie dzieje z kasa.

Link to comment
Share on other sites

julita104 zgadzam sie z toba w 100% ... ja w zeszlym, roku za 2 psy zaplacilam 75 zl... a schronisko w sosnowcu jest w oplakanym stanie ! wolalabym albo kupic karme albo wplacac kase bezposrednio na konto schronu a dodatkowo placic za sprzatanie... u mnie w miescie nie ma parku dla psow , nie widzialam kosza na kupki ...dla psiakow nie ma nic poza zakazami, a kase z ludzi zdzieraja

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LeksA'] u mnie w miescie nie ma parku dla psow , nie widzialam kosza na kupki ...dla psiakow nie ma nic poza zakazami, a kase z ludzi zdzieraja[/QUOTE]
Ano właśnie bo prawda jest taka, że w Polsce właściciel psa ma tylko OBOWIĄZKI a żadnych praw.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

[quote name='bigos'][LEFT]Dla mnie to chory pomysł. Płacę 50zł podatku od posiadania psa i nic z tego nie wynika-ani nie posprzątane, ani w schroniskach nie ma lepszych warunków, ani nie ma oficjalnych parków i skwerków dla psiaków!!!!!!!Więc pytam - NA CO IDĄ TE PIENIĄDZE!????????????????????[/LEFT]

[/quote]
Mam to samo 5 dych za psa a pies nie ma gdzie se polatac.
Tylko ja sie męcze bo biegam z psem 3 razy dziennie (ok 1 - 2 km) po parku.A oni tylko kase biorą.!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

No i jak się sprawa rozwinęła?
A ja tak sobie pomyślałam, że fajnie by było jakby osoby, które mają zasądzone do odpracowania ileś godzin prac społecznych mogły je odpracować właśnie zbierając kupy! I wtedy robiliby to za darmo... Co wy na to?

Link to comment
Share on other sites

Jak się rozwinęła... Hm, nie wiem właściwie. My nie płacimy, buntujemy się i sprzątamy sami po naszych psach. Bo co z tego, że ma ktoś sprzątać, jak efektów nie widać. A jak sobie posprzątam, to nastepnego dnia mój pies ma miejsce na nowego klocka w stałym miejscu ;)

Dodatkowo mamy nową atrakcję soiedlową. 2 bloki to są tzn bloki wojskowe, mają tam mieszkać ludzie pracujący w jednostce wojskowej, która granicz z osiedlem. I oni się burzyli, że psy z całego osiedla im sra** na trawniku, a to ich prywatny trawnik. W końcu go ogrodzili. No ok, rozuemiem. Ale oni na tym swoim trawniku, swoimi psami nie sra**, bo chcą mieć czysto. Więc wyprowadzają psy na trawnik reszty osiedla :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

[quote name='JinnyAl']Jak się rozwinęła... Hm, nie wiem właściwie. My nie płacimy, buntujemy się i sprzątamy sami po naszych psach. Bo co z tego, że ma ktoś sprzątać, jak efektów nie widać. A jak sobie posprzątam, to nastepnego dnia mój pies ma miejsce na nowego klocka w stałym miejscu ;)

Dodatkowo mamy nową atrakcję soiedlową. 2 bloki to są tzn bloki wojskowe, mają tam mieszkać ludzie pracujący w jednostce wojskowej, która granicz z osiedlem. I oni się burzyli, że psy z całego osiedla im sra** na trawniku, a to ich prywatny trawnik. W końcu go ogrodzili. No ok, rozuemiem.[B][I] Ale oni na tym swoim trawniku, swoimi psami nie sra**, bo chcą mieć czysto. Więc wyprowadzają psy na trawnik reszty osiedla[/I][/B] :)[/QUOTE]

Zwykła ludzka głupota. Przepraszam, [I][U]Polska[/U][/I] głupotoa :cool3:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ja mieszkam we wrocławiu na osiedlu kuźniki i mam taka opłatę za psa - 10 zl miesiecznie do czynszu. przez rok nie płaciłam, bo sama po moich psiakach sprzatałam, ale naliczali mi odsetki, wiec zaczełam placic, ale przestałam na kuźnikach sprzatać. w innych częściach miasta zbieram kupska, u mnie nie. wkurzajace to jest, bo zamiast uczyc ludzi kultury, oni oduczyli mnie sprzatania.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='paniMysza'].... przez rok nie płaciłam, bo sama po moich psiakach sprzatałam, ale naliczali mi odsetki....[/QUOTE]

Podejrzewam, że w przypadku JinnyAl skończy się tak samo... odsetkami... bo skoro coś zostało uchwalone na zebraniu, to obowiązuje... a płacenie czynszu niepełnego skutkuje narastaniem odsetek...

Swoją drogą zgadzam się, że to załatwianie problemu od doopy strony...:roll:
Też płacę podatek za psa - a przepraszam... u nas się to nazywa "opłata od posiadania psa...:diabloti: Tylko nie wiem na co ta "opłata" idzie... bo koszy w moim mieście naliczyłam aż trzy... SM zapytana o darmowe woreczki (z czystej ciekawości, bo uważam, że to są koszta własne posiadania psa) wybuchnęła pustym śmiechem... :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...