Jump to content
Dogomania

Wyrobienie rodowodu


odpmi

Recommended Posts

Witam, mam kilka pytań ;)

1. Jeżeli pies ma metryczkę wydaną z odziału w Radomiu, to czy rodowód mogę wyrobić w oddziale w Warszawie?
2. Co mam wziac ze sobą, kiedy będe jechala do związku wyrobić rodowód?
3. Ile on kosztuje dokladnie?
4. Czy w przeszlosci nie bedzie problemu ze zmiana wlasciciela w rodowodzie? Ile takie cos kosztuje? I czy oni wtedy zmieniają caly rodowod, przecież nie "zetrą" poprzedniego właściciela?

Pozdrawiam i z góry dziekuje :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='odpmi']Witam, mam kilka pytań ;)

1. Jeżeli pies ma metryczkę wydaną z odziału w Radomiu, to czy rodowód mogę wyrobić w oddziale w Warszawie?
2. Co mam wziac ze sobą, kiedy będe jechala do związku wyrobić rodowód?
3. Ile on kosztuje dokladnie?
4. Czy w przeszlosci nie bedzie problemu ze zmiana wlasciciela w rodowodzie? Ile takie cos kosztuje? I czy oni wtedy zmieniają caly rodowod, przecież nie "zetrą" poprzedniego właściciela?

Pozdrawiam i z góry dziekuje :)[/QUOTE]
Ad 1. Nie, rodowód przyjdzie do oddziału warszawskiego i tam go odbierzesz
Ad 2. metryczkę (wypełnij pole dla siebie) i pieniądze :P jeśli masz szczeniaka z zagranicznego krycia, najlepiej weź kopie rodowodu tego zagranicznego rodzica, bo czasem hodowcy zwklekajć z załatwieniem tego a zagranicznych psów nie ma w bazie jesli to bylo pierwsze krycie w naszym kraju..
Ad 3, jesli to Twój pierwszy pies , to dochodzi jeszcze wpisowe i takie tam opłaty, składka, rejestracja psa.. około 120zł to wyniesie, potem co roku płaci się składkę członkowską
Ad 4, z tyłu na rodowodzie jest rubryka w przypadku zmiany właściciela

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

[quote name='McDzik']...jesli to Twój pierwszy pies , to dochodzi jeszcze wpisowe i takie tam opłaty, składka, rejestracja psa.. około 120zł to wyniesie...[/QUOTE]

To jak to jest w takim razie, że w kasiastej stolicy płaci się średnio 120 zeta, zaś w prowincjonalnym Gorzowie Wlkp. wymagają aż prawie 50 zeta więcej?!
Pytam dlatego, że mi przyjdzie zapłacić za wpisowe, składkę, rejestrację i rodowód w sumie ok. 170 zeta, co jest wg mnie ostrym przegięciem :(

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ira.s']To jak to jest w takim razie, że w kasiastej stolicy płaci się średnio 120 zeta, zaś w prowincjonalnym Gorzowie Wlkp. wymagają aż prawie 50 zeta więcej?!
Pytam dlatego, że mi przyjdzie zapłacić za wpisowe, składkę, rejestrację i rodowód w sumie ok. 170 zeta, co jest wg mnie ostrym przegięciem :([/QUOTE]

Ja jestem z Rzeszowa :) byłam niedawno dość rejestrować pieska nowej rasy i zapłaciłam dokładnie 111zł , sam rodowod kosztował mnie 36zł , skladka 60, reszta to takie oplaty manipulacyjne.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='McDzik']...sam rodowod kosztował mnie 36zł , skladka 60, reszta to takie oplaty manipulacyjne.[/QUOTE]

Rodowód i składka wszędzie są takie same, ale najbardziej wkurzają właśnie te "opłaty manipulacyjne", które poszczególne oddziały windują sobie wg własnego widzimisię, przez co są takie skandaliczne (sic!!!) rozbieżności w kosztach (ja np. czuję się ostro zniechęcony przez gorzowski ZwK do rejestracji u nich swojej suni, bo z cenami zwyczajnie tam powariowali) :angryy:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='motylek1007']muszę to opłacać?[/QUOTE]

musisz, o ile chcesz wystawiać psa - jeśli przestaniesz płacić ustanie twoje członkostwo - czyli wszystkie posiadane przez ciebie suki hodowlane i repy stracą uprawnienia, ty nie będziesz ich mógł rozmnażać i nie będziesz mógł uczestniczyć w wystawach..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote name='motylek1007']można poźniej "wrócic", czy już nie? tzn przykład, nie opłacę składek 2 lata, pozniej juz bym chciała wystawiać to mogę po prostu za dany rok zapłacic?[/QUOTE]

Możesz "wrócić" ale musisz opłacic wszystkie zaległe składki + aktualna, czyli w takim przypadku składki za 3 lata !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

A ja trochę z innej paczki, rodowód (przynajmniej wg was) jest poświadczeniem o tym że pies jest rasowy. A co jak pies nie ma rodowodu a jest wybitnie psem danej rasy. Nie chodzi mi o sprzedaż oczywiście, bo wiadomo trzeba mieć. Ale tak powiedzieć przed znajomymi np mam goldena retrivera. Bo wiadomo jakbym chciał sprzedać to lepiej abym mógł się pochwalić rodowodem.

I teraz moje pytanie (moja koleżanka została zbanowana na forum za to pytanie) skoro rodowód jest wydawany to na jakiej podstawie, wychodzi na to że nie rasowe psy stają się nagle za dotykiem różdżki rasowymi, nie widzicie w tym choć trochę nonsensu? Skąd ten biedny urzędnik ma wiedzieć że dany pies 5 pokoleń wstecz np sparował się z jakimś kundlem, ale mimo wszystko to się wyrównało.

Wychodzi na to, drodzy użytkownicy że papierek zaślepia wam oczy, bo pies który może być w 100% czystych a nie ma papierka że ma rodowód to od razu dla was kundel jest, a jak ktoś ma ten papierek chociaż że pies nie wygląda nawet na czystego (ktoś przekupił np urzędnika) to już dla was będzie piękny okaz danej rasy czy tak mam rozumieć?

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='dejmien666']A co jak pies nie ma rodowodu a jest wybitnie psem danej rasy. [/QUOTE]

A na jakiej podstawie to stwierdzić? Rasowość psa to nie tylko wygląd, ale również odziedziczone po przodkach typowe dla rasy geny. Pies może wyglądać jak golden, ale gdy przyjdzie do rozmnażania, w pokoleniu potomnym mogą ujawnić się recesywne cechy (fizyczne i psychiczne, bo pies rasowy to nie tylko wygląd ale i określony charakter, użytkowość) odziedziczone po przodku z poprzedniego pokolenia, gdzie wystąpił pies innej rasy.

[quote name='dejmien666']Nie chodzi mi o sprzedaż oczywiście, bo wiadomo trzeba mieć. Ale tak powiedzieć przed znajomymi np mam goldena retrivera. Bo wiadomo jakbym chciał sprzedać to lepiej abym mógł się pochwalić rodowodem.[/QUOTE]

Nie kumam dylematu co powiedzieć znajomym - psa ma się chyba dla siebie? Jeśli dla kogoś to takie ważne i tak się tę rasowość psa czy jej brak przeżywa, to cóż, trzeba było kupić psa z rodowodem, coby móc się przechwalać (choć nie wiem czym, pies to pies) ;)

[quote name='dejmien666']I teraz moje pytanie (moja koleżanka została zbanowana na forum za to pytanie) skoro rodowód jest wydawany to na jakiej podstawie, wychodzi na to że nie rasowe psy stają się nagle za dotykiem różdżki rasowymi, nie widzicie w tym choć trochę nonsensu? Skąd ten biedny urzędnik ma wiedzieć że dany pies 5 pokoleń wstecz np sparował się z jakimś kundlem, ale mimo wszystko to się wyrównało.[/QUOTE]

Pies rasowy to tak jak już pisano to pies po udokumentowanym pochodzeniu. 5 pokoleń udokumentowanych w czystości rasy jest z punktu widzenia genetyki wystarczające, by psa uznać za rasowego i móc przewidzieć, że w kolejnym pokoleniu nie wyskoczą niespodzianki, których nie było w tych pięciu pokoleniach.
Nikt też nie dokumentuje pochodzenia psa ot tak - przy wyjeździe z suką do reproduktora jest podpisywana karta krycia (za które zresztą też słono się płaci), że sukę pokrył ten i ów pies. Składa się to w związku Kynologicznym, a po urodzeniu szczeniąt jest robiony przegląd miotu - i na nim niestety bedzie widać, jeśli po oficjalnym kryciu sukę dokrył jakiś inny pies. Pół owczarki czy pół-goldeny niestety będą się w takim miocie odznaczać i zwykle wówczas cały miot nie dostaje metryk/rodowodów. Jak pisze jefta, prowadzone są księgi rodowodowe w których zapisani są przodkowie poszczególnych zwierząt. Prowadzenie ksiąg hodowlanych przez jakąś organizację i wydawanie rodowodów umożliwia w ogóle pracę hodowlaną nad uzyskaniem określonych cech, świadomy dobór par - bez rodowodów, dokumentacji świadoma hodowla nie jest możliwa. To podstawy hodowli zwierząt rasowych, nie tylko psów.

[quote name='dejmien666']Wychodzi na to, drodzy użytkownicy że papierek zaślepia wam oczy, bo pies który może być w 100% czystych a nie ma papierka że ma rodowód to od razu dla was kundel jest, a jak ktoś ma ten papierek chociaż że pies nie wygląda nawet na czystego (ktoś przekupił np urzędnika) to już dla was będzie piękny okaz danej rasy czy tak mam rozumieć?
[/QUOTE]

Gwarancji 100% nie ma nigdy na nic, to chyba oczywiste - akuku, jesteśmy w Polsce :evil_lol: Kwestia zakupu psa u zaufanego hodowcy, a nie byle skąd.
Pies o rasowym wyglądzie ale bez rodowodu dla mnie tudzież dla specjalistów nie jest kundlem (to dość pogardliwe polskie określenie dla psa totalnie nie przypominającego żadnej rasy - moim zdaniem zbyt często na tym forum używane, chyba tylko po to, żeby spowodować kłótnię z niedoświadczonymi osobami mającymi psa w typie rasy), a psem nierasowym, psem w typie rasy. Co z tego, że pies może i ma super przodków, skoro ktoś olał sprawę i nie ma dokumentacji? Taki pies z punktu widzenia hodowli jest bezwartościowy, choć oczywiście jako po prostu pies-przyjaciel jest tyle wart co każdy inny.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 2 months later...

[quote name='ira.s']To jak to jest w takim razie, że w kasiastej stolicy płaci się średnio 120 zeta, zaś w prowincjonalnym Gorzowie Wlkp. wymagają aż prawie 50 zeta więcej?!
Pytam dlatego, że mi przyjdzie zapłacić za wpisowe, składkę, rejestrację i rodowód w sumie ok. 170 zeta, co jest wg mnie ostrym przegięciem :([/QUOTE]

U nas za Wstąpienie do związku (wpisowe, składka itp.), wyrobienie rodowodu i rejestrację psa 170 zł sobie życzą. Także nie tylko u was :(

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

A czy przy pierwszej wizycie w związku, wyrobienia rodowodu a raczej [FONT=Verdana][SIZE=2][COLOR=#141A39] nostryfikację rodowodu, potrzebny będzie ze mną pies? Nie wiem czy jest sens go zabierać, a nie musiałabym wpłacić za niego biletu autobusowego i pociągu
I czy składkę członkowską trzeba wpłacać od razu? Czy wystarczy że wpłacę wpisowe i w 2012 dopiero składkę ?
Ktoś w Katowicach może niedawno rejestrował psa? Bo nie mają cennika na stronie, mniej więcej patrzę na Krakowski i myślę że powinno wszystko zamknąć się w 180 zł
[/COLOR][/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Jeśli zanosisz rodowód do nostryfikacji, to nie ma po co zabierać ze sobą psa. Na Twoim miejscu poczekałabym z wizytą w związku do stycznia i wtedy zapłaciła wszystko razem ( wpisowe, składkę członkowską, opłatę za nostryfikację rodowodu i inne).

Link to comment
Share on other sites

bez członkostwa nie wyrobią ci nostryfikacji .. a żeby być członkiem, musisz mieć opłaconą składkę za rok w którym wyrabiasz rodowód... czyli tak na chłopski rozum i znając życie - jeśli wyrobisz w tym roku, mimo że to już końcówka będziesz musiała zapłacić składkę za 2011 i niedługo za 2012... więc chyba lepiej poczekać z tym do nowego roku...

Link to comment
Share on other sites

No właśnie dlatego sie zastanawiałam czy z tą składką można przeczekać i zapłacić po nowym roku. No nic będę musiała jakoś znaleźć czas w styczniu
Dzięki za odpowiedź ;) Pierwszy raz mam psa z papierami i wolę się spytać kogoś kto się na tym zna , jak to wygląda ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

to teraz ja mam pytanie ;)

Mam 8 letniego psa i nie wystawiam go, jednak chciałabym wyrobić rodowód. Jednocześnie nie chciałabym zostawać członkiem związku ponieważ jest mi to nie potrzebne jak na razie. Czy jest taka możliwość aby wyrobić tylko sam rodowód?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='AgaCzips']to teraz ja mam pytanie ;)

Mam 8 letniego psa i nie wystawiam go, jednak chciałabym wyrobić rodowód. Jednocześnie nie chciałabym zostawać członkiem związku ponieważ jest mi to nie potrzebne jak na razie. Czy jest taka możliwość aby wyrobić tylko sam rodowód?[/QUOTE]

Nie, bo warunkiem załatwienia wszelkich spraw związkowych i hodowlanych ( a do nich zalicza się wyrobienie rodowodu) jest opłacenie składki członkowskiej za rok bieżący a składki opłacają tylko członkowie ZKwP.

Link to comment
Share on other sites

tylko po co ci rodowód dla 8letniego psa? Masz zamiar zacząć go wystawiać? Jeśli tak, to musisz być członkiem, nie tylko po to żeby zrobić mu rodowód, ale też i po to żeby móc jeździć na wystawy. Bez wystaw mimo posiadania rodowodu i tak nie możesz go rozmnażać, bo nie będzie spełniał wymogów na repa.

Link to comment
Share on other sites

po prostu chciałam mieć jego rodowód, wgląd na przodków tyle...

a czy jest możliwość aby w związku powiedzieli mi jego dziadków, pradziadków itd, czy Panie tam nie są aż tak miłe?:roll: Oczywiście mówię o osobistym odwiedzeniu oddziału.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...