Jump to content
Dogomania

Jamniki pracujące.


Viz

Recommended Posts

Witam.
Kiedy Teddy miał rok skontaktowałam się z Ochotniczą Strażą Pożarną w Gdańsku. Byli bardzo szczęśliwi iż chcę zacząć mojego jamnika szkolić pod kierunkiem ratownictwa; dostałam dane dotyczące testu kwalifikacyjnego czyli co mój pies musi zdać abyśmy rozpoczęli wspólne żmudne szkolenie. Wszystko szło jak po maśle, właściwie czekałam jedynie na termin testu, a tu rodzice wsykoczyli, że nie chcą, że boją się o mnie itd.
Teraz Teddy ma 4 lata, mi też lata przybyły. Teddiś nadal jest przeze mnie szkolony i czuony nowych sztuczek. Jest bardzo pojętnym psem, umie wszystkei komendy, jakie wyczytałam w poradnikach i z przypomnienia testu zdałby go bez problemu.
Jednak czy dorosły (4 letni) pies zostałby przyjęty do OSP na szkolenie?
Boję się, że już jest za "stary":shake: A tym razem nic nie stoi na przeszkodzie.
W tym tygodniu dołącza do nas suczka, która również od samego początku zostanie przygotowywana w kierunku ratownictwa i wszelkich sportów. W miocie jest 8 szczeniaków, dlatego będę "szukać" tego najbardziej odważnego szczeniaka, najchętniej współpracującego.
Jeśli z Teddym by się nie udało (ćwiczymy agility i dogdancing, troche obedience) to sprobowałabym z moim "nowym" słoneczkiem, ale najbarziej chciałabym obu.
Czy orientujecie się mniej wiecej do jakiego wieku jest możliwość przechodzenia testu i szkolenia na psa ratownika? No i trzeba brac pod uwagę, iż przeważnie psy pracujące to duże psy, a mój to jamnik. 3 lata temu nie odrzuciło to nikogo, wrecz przeciwnie.

Link to comment
Share on other sites

Do gdańskiego OSP przyjmujemy psy w wieku do 2 lat.

Oczywiście jesteśmy otwarci na wszelkie rasy i nie rasy ALE.. O tym czy pies zakwalifikuje się do naszej grupy decyduje specjalnie przygotowany test sprawdzający predyspozycje psychiczne i fizyczne czworonoga oraz szkolenie wstępne. Po średnio 1,5 roku szkolony u nas pies przystępuje do państwowego egzaminu, jeżeli zaliczy go pozytywnie może być wykorzystywany w akcjach w których bierzemy udział oraz zostaje uznany przez nas, że jest psem ratowniczym.

Co do ras i testów.. Prawdą jest, że każdy ma szansę spróbować i nikogo na wstępie nie skreślamy. Jednak należy sobie zdawać sprawę z tego, że wymogi co do psa ratowniczego są bardzo wysokie- jeżeli chodzi o psychikę i sprawność. Jakiś czas temu zjawiła się u nas na teście pani z bassetem- była bardzo zdeterminowana.. ale mimo dużych chęci nie dały rady. Pewne rzeczy są nie do przeskoczenia..

[B]Viz[/B]
przy Twoim dużym zaangażowaniu tematem nie chciałabyś się zdecydować na rasę psa predysponowaną w kierunku ratownictwa? Jeżeli o tym myślisz skontaktuj się z nami, chętnie pomożemy w wyborze rasy oraz hodowli.

Pozdrawiam serdecznie

Link to comment
Share on other sites

Zachraniarka masz moze GG?
Chetnie bym z Toba porozmawiala na ten temat, a takze ras psów ;)

Szkoda, ze Teddy jzu sie nie kwalifikuje :( Ma juz prawie 4 lata :(
A moj drugi jamnik to sama nie wiem :roll: Dosyc latwo wspolpracuje i jest usłuchany. Ale szkolenie jakiekolwiek będzie koniecznością... Z nim tez bym chetnie sprobowala..
Moje GG; 9739901
Czekam na odpowiedź! :D

Link to comment
Share on other sites

Frotko Teddy'ego szkoliłam samodzielnie na bazie książek :)
Jest bardzo usluchany, reaguje na każde zawolanie i przybiega do nogi :) Świetnie wykorzystuje swój węch, codziennie trenuje z nim nie tylko aport, ale i "bawimy" się węchowo :) Na początku robiłam to wszystko pod kątem zabaw, ale gdy miał niecałe 2 lata zdałam sobie sprawę, że można to wspaniale wykorzystac chcoiazby w formie agility, obedience, a tym bardziej marzyla mi sie praca w OSP :loveu: Trzeba przyznac, ze rzadko sie widuje jamniki typowo pracujace ratowniczo ;)
W tej chwili Teddy ma 3,5 roku, ale zapału do nauki ani zabaw nie stracił. :) Mam wrażenie, ze w sordku jest nadal tym samym szczeniakiem.
Ćwiczymy regularnie w klubie agility, amatorsko obedience oraz dla zabawy próbujemy wymyślać układy choreograficzne do "tańca z psem" :)
Żałuje strasznie, ze Tedduś jest za stary, ale co zrobić :( Przepisów nie zmienie :(
Mam drugiego jamniora długowłosego, w tej chwili ma rok. Jest chodzącym psem "dogoterpaeutą" :) Od jutra zaczynam szkolenie na Psa do Towarzystwa w gdańsym ośrodku szkolenia psów. :) Może później cos więcej z tego będzie ;) Choć mam wrażenie, ze brakuje mu tego samozaparacia, co Teddy'emu. Gdy Teddiś cos zacznie robić - to bedzie to robil do końca. Doskonale wczuwa się w to co robi, łatwo sie skupia i absolutnie nie jest rozkojarzony ;)

Pokażemy swiatu, z ejamniki odpowiednio wychowane są wspaniałymi psami nie tylko do towarzystwa, ale i są niezwykle utalentowane sportowo i bardzo "żądne" nauki :)
Pozdrawiam! :loveu:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...