Jump to content
Dogomania

Damy sobie radę z beauceronem?


Recommended Posts

Obecnie ammy już psa - beagla (wcześniej był mix beagla z asmtaffem, mix ON-ka i kauakza, wyżeł i kochany kundelek - mix nie wiadomo czego)
Piesek miałby być stróżem... choć nie jest to najważniejsze - wystarczy, że będzie groźnie wyglądał i nie będzie przyjacielem całego świata, ale z dystansem. Nie chcemy jednak niepotrzebnej agresji. Oczywiście miałby być towarzyszem, przyjacielem i jak najbardziej członikiem rodziny. Fajnie by było gdyby nadawał sie do agility i lubił długie wycieczki (piesze lub rowerowe).
Miałby być na polu, będzie miał kojec, ale zamykany tylko, np.: przy wyjeżdżaniu przez bramę. Ogólnie zniszczenia w ogrodzie nam nie przeszkadzają, bo mimo, że jest całkiem spory (1ha) i tak wygląda jak ser szwajcarski ;) Buda - drewniana, ocieplana styropianem, w środku słoma (wg. nas dużo lepsza od koca)
Mieszkamy na wsi i zależałoby nam na tym, żeby był to samiec. Jako, że lata tu mnóstwo piesków luzem... i to w większości samców. Dziękujemy za grupę adoratorów przy każdej cieczce. No, ale ten beagle też jest samcem i tu mogą być kłopoty bo z tego co wiem beaucerony to też "charakterne" pieski.

Link to comment
Share on other sites

Wcześniejsze posiadanie mixa beagla z amstafem i ONa z kaukazem, wskazywałoby na to, że i z beauceronem sobie poradzicie :)
Namawiałabym jednak do kupna suki, którą można przecież wysterylizowac! Pies może szukac atrakcji na wsi, fizycznie jest w stanie pokonac 2 i pół metrowe ogrodzenie, jeżeli tylko będzie miał motywację. A motywacją mogą byc suki w cieczce, rowerzyści...albo dziki. Więc trzeba mu zapewnic spacery i w wydatkach na psa uwzględnic szkolenie, chocby podstawowe.
Wybór psa jest trochę ryzykowny, bo gdy młody bosiak dorośnie ( to już może byc w wieku ok 9-10 miesięcy), beaglowi wtłucze. A jeśli biglu jest ambitny, może dojśc do dramatu!
Ale znam kilka bosiaków samców, które bezkolizyjnie żyją z innymi samcami różnych ras...

Link to comment
Share on other sites

Acha... Beagle są bardzo "ambitne" jesli można to tak nazwać. Ten pies trafił do nas zupełnie przypadkowo, ma ok. roku, a u nas jest od Bożego Narodzenia.Prawdopodobnie został wyrzucony, zresztą był totalnie rozpuszczony i na początku było kilka "ząbkowych" sytuacji i bardzo ciężko mu się było pogodzić z tym, że to nie on rządzi.Ale w sumie już z tym nie ma problemu.
Wcześniej były właśnie dwa pieski - ten beaglo-amstaff i duży kundelek (jak ktoś tu napisał, pewnie w typie ON-ka) i na ogół ten beagel tu rządził... bo tamten wolał się wycofać. Ale jak raz chyba trochę przesadził, a tamten kundelek był akurat w nie najlepszym humorze i jak porządnie warknął to się od razu beagel schował pod ławkę i w najbliższym czasie unikał takich sytuacji.
Ale ogólnie byli rówieśnikami i bardzo zgodnie żyli - spali sobie razem, jedli ze swoich misek itp.


A suni nigdy nie mieliśmy, jak to jest z tą sterylizacją? Bo wiem, że w którymś dniu po cieczce, czy jakoś tak... i kiedy około jest ta pierwsza cieczka? I czy można sterylizować już przy pierwszej?

Link to comment
Share on other sites

Cieczka może się trafic już u 6 miesięcznej suczki, a może i u ok. rocznej. Potem powtarza się w cyklach 4-8 miesięcznych. Czasu sterylizacji nie określałabym ilością cieczek, tylko wiekiem suki, ok 1,5 roku. Zwylke należy odczekac 2 miesiące po cieczce. Teoretycznie można wysterylizowac bardzo młodą sukę, nawet szczenie...Jednak ja bym się na to nie zdecydowała, zawsze sterylizowałam dorosłe.
A może warto zastanowic się nad kastracją psa? Na pewno będzie taniej :razz:

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem czy wiesz, ale beagle są jedną z ras, które mają duże skłonności do tycia... a po kastracji będzie jeszcze gorzej :/
Poza tym jest to wieś, wieś całkiem standardowa, pląta się tu mnóstwo psów luzem. Na ogół nie widać, ale jak przypadkiem się jakaś suczka pojawi zbiega się kilkanaście do kilkudziesięciu takich kundelków A tu nikt nie myśli o sterylizacji lub kastracji:angryy:

Oczywiście na spacerach można ją pilnować, ale nawet do ogórdka, np.: przez siatkę może się dostać bez problemu jakiś "zakochany kundel"

Link to comment
Share on other sites

Mój pradziadek miał owczarki podchalańskie, zawsze to była suczka- Baca, zawsze dbał o czystośc rasy, jak?
W okresie cieczki suka była przywiązana do dębowego stołu w kuchni, nie było szansy na mezalians :)
Ale jeśli obawiasz się hord psów w okół domu , wysterylizuj sukę ok roku, czyli pewnie po pierwszej cieczce i z głowy...

Link to comment
Share on other sites

Beauceron to cudowny i bardzo mądry pies. Jest też uparty i nie wolno mu ustępować.
Mój beauceronek wychowuje sie z dwoma beaglami i duzym szwajcarem.
Jeden beagel to suczka pozostałe pieski to samce.Bosy najlepiej dogaduje sie z psami ,z suczka tez nie ma kłopotów bo ona olewa inne psy.
Oczywiście sunia jest po sterylce.
Beagle są po szkoleniu tylko podstawowym ,a i tak dalej chodza swoimi ściezkami. Szwajcar i bosek sa ciagle szkolone.
Nigdy nie były miedzy nimi przejawu agresji ,a każdy piesek trafiał do nas w innym odstępie czasu.
Najmłodszy jest szwajcar i bosy sie nim opiekuje.
Uwielbiam patrzec jak trzy pieski bawia sie ze soba,a suczka siedzi z boku .jest za dumna ,żeby do nich dołaczyć.Czasem ma chwile słabości i daje sie skusic.
Myślę,że spokojnie dasz rade z beauceronem pod warunkiem ,że włozysz w to duzo pracy bo tego nie da się uniknąć. Szkolenie,cierpliwość i duuuużo miłosci.
Proponuje wybrac dobrą hodowlę .Ja miałam pod górkę bo wzięłam psa z hodowli ,której obce jest słowo socjalizacja.
Teraz juz jest dobrze ale to było pół roku intensywnej pracy i nadal jest.
Dzieki temu mam oddanego ,mądrego ,spokojnego ,kochanego pieska.
Dodam jeszcze ,że mimo to iż mieszkamy w domu i mammy wielki ogród to piesy duzo czasu spedzają z nami w domu.
Beauceronek teraz spi na zewnatrz bo jest mu ciepło,reszta piesków spi w domu.
Sądze ,że pieski ,które obcuja z człowiekiem też są inne niz te zamykane w kojcach.Do tego brak spacerów i ucieczki murowane.
Też mamy kojec ale nie pamietam kiedy pies w nim siedział.
Przez to,że był taki strachliwy nie miałam odwagi nawet na chwile zamknąć go w kojcu.

Tak czy inaczej pieska polecam bo jest kochany i szybko się uczy posłuszeństwa.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='amensalizm']Kastracja nie wpływa na apetyt![/QUOTE]

Tak, wiem o tym, ale to jest ogólnie rasa ze skłonnościami do tycia. To że są żarłoczne i wiecznie głodne, nigdy apetytu im nie brakuje, to swoją drogą.
Większość beagle ma problemy z wagą mimo tych wszystkich "lightowych" karm i mnóstwa ruchu... a stary beagle o dobrej sylwetce to w ogóle rzadkość :/ .
Według nas, nasz pies i tak dostaje za mało (swoją drogą według niego też ;) ), ale i tak jest dość gruby (a przynajmniej na pewno nie ma talii osy) mimo codziennych długich spacerów, szaleństw w ogrodzie, biegania itp. :(


Nie wiem jak to będzie... jakby nie patrzyć ten bosek wpierw będzie szczeniakiem i beagle na pewno pokaże mu gdzie jego miejsce. Ale potem urośnie i w końcu się skapnie, że teraz on tu może porządzić :| Zwłaszcza, że przeszłości naszego psa nie znamy... trafił do nas w wieku roku i jedyne co jest pewne, to to, że ktoś go kiedyś porządnie kopnął :( (ma gulkę na żebrze i panicznie boi się nogi gdy np.: gra się w piłkę nożną to najpierw towarzyszy, ale jeśli stanie za piłką i na piłkę się zamachnie ucieka z piskiem :( ) Ale rasa ta nie potrafi być nieprzyjazna... pewnie nikt się nie zajmował jego socjalizacją, ale nie jest tchórzliwy, wręcz przeciwnie - ciekawski i chętnie bada nowe rzeczy. Z psami tez miał chyba nieprzyjemne przejścia, na początku się rzucał z zębami... przełamał się przy takim jednym husky'm, zauważyłam, że akurat temu podobne rasy darzy pełnym zaufaniem i potem powoli zaczął dobrze dogadywać się z wszystkimi napotkanymi psami.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...