Jump to content
Dogomania

Problem z kryciem


lukmar16

Recommended Posts

witam. Mam suczke bernardynkę z uprawnieniami do hodowli. Suczka miała już 3 razy młode po jednym reproduktorze ale i było wszystko ok ale teraz już niestety sie zestarzał i nie może;((( Jedyny inny reproduktor do którego mogę dojechać jest duuuużo większy od mojej suczki i ma problem z pokryciem. Byłem u niego dzisiaj ale pies nie może trafić, celuje za wysoko, suczka siada bo chyba nie może go utrzymać. Nie wiem co mam robić. Jutro zamierzam spróbować jeszcze raz.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='lukmar16'] jest duuuużo większy od mojej suczki [/QUOTE]
[COLOR=Navy][B]Bernardyn - wzorzec FCI nr 61[/B]
WYSOKOŚĆ:
minimum: psy : 70 cm; suki:65 cm maximum: psy : 90 cm; suki: 80 cm
Psy przekraczające górną granice wzrostu nie są niżej oceniane, o ile sprawiają harmonijne wrażenie ogólne i poruszają się poprawnie.[/COLOR]

[COLOR=Black]Wzorzec faktycznie dopuszcza duże przedziały wielkości ale czy kojarzenie w takiej dysproporcji nie okaże sie niebezpieczne dla suki [/COLOR]- poród może byc ciężki.
Moim zdaniem nic na siłę
A skoro suka juz rodziła to jej geny sie w hodowli pojawiły więc może odpuść sobie skoro nie jest to jakieś cenne skojarzenie a jedynie dostępny rep

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Impresja']dla mnie powtarzanie 3 razy skojarzenia to nieprofesjonalne.[/QUOTE]
Dlaczego? Pytam zupełnie bez związku z tym wątkiem, z ciekawości. Jeśli z konkretnego kojarzenia wychodzą za każdym razem doskonałe mioty, to czemu nieprofesjonalne jest powtarzanie tego samego połączenia?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Impresja']jesli z kazdego z tych miotow wyszly same super szczeniaki wybitne bez wad to ok. ale takie rzecz sie nie zdarzaja [/quote]
Może być tak, że większość szczeniaków z każdego z tych kryć była wybitna.
Pies doskonale pasował do suki.

Takich kojarzeń też się nie powtarza?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Greven']Może być tak, że większość szczeniaków z każdego z tych kryć była wybitna.
Pies doskonale pasował do suki. Takich kojarzeń też się nie powtarza?[/QUOTE]

Jeżeli suka dawałaby tak doskonałe potomstwo, to znalazłby się niejeden reproduktor, nawet częściowo spokrewniony z dotychczasowym reproduktorem, którego właściciel z chęcią dojechałby do suki, aby "skonsumować" związek. No i nie wiemy czy tak wybitna suka, miałaby jeszcze "wybitniejsze" potomstwo z innym psem.
Z uwagi na dużą ilość małych u molosów, znalezienie im odpowiedzialnych włascicieli (i to takich, których stać na opiekę nad tak dużym psem, nie jest proste).
No i skoro można było wyjeździć uprawnienia hodowlane dla niej, to podróż do reproduktora chyba nie powinna być takim problemem.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Brezyl ja']Jeżeli suka dawałaby tak doskonałe potomstwo, to znalazłby się niejeden reproduktor, nawet częściowo spokrewniony z dotychczasowym reproduktorem, którego właściciel z chęcią dojechałby do suki, aby "skonsumować" związek. No i nie wiemy czy tak wybitna suka, miałaby jeszcze "wybitniejsze" potomstwo z innym psem. [/QUOTE]
Jeszcze raz powtórzę - moje pytanie nie ma związku z przypadkiem tej konkretnej suki założyciela wątku.
A suka wcale nie musi być wybitna, aby dać wybitne potomstwo.

Zapytam raz jeszcze, bo niezwykle mnie to ciekawi ;)

DLACZEGO NIE POWTARZAĆ KOJARZEŃ TEJ SAMEJ SUKI Z TYM SAMYM PSEM NAWET WIELOKROTNIE, JEŻELI Z TYCH KOJARZEŃ RAZ ZA RAZEM WYCHODZĄ DOSKONAŁE MIOTY?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Greven']Jeszcze raz powtórzę - moje pytanie nie ma związku z przypadkiem tej konkretnej suki założyciela wątku.
A suka wcale nie musi być wybitna, aby dać wybitne potomstwo.

Zapytam raz jeszcze, bo niezwykle mnie to ciekawi ;)

DLACZEGO NIE POWTARZAĆ KOJARZEŃ TEJ SAMEJ SUKI Z TYM SAMYM PSEM NAWET WIELOKROTNIE, JEŻELI Z TYCH KOJARZEŃ RAZ ZA RAZEM WYCHODZĄ DOSKONAŁE MIOTY?[/QUOTE]

też nie rozumiem. hodowla ma ulepszać rasę, a jeśli dane skojarzenie daje wybitne szczenięta to czemu go nie powtarzać kilka razy? po co szukać spokrewnionego z repem innego repa, skoro mamy już wypróbowanego? czasem doskonali rodzice dają średnie potomstwo, a czasem średni rodzice dają wybitne potomstwo, jeśli są odpowiednio dobrani genetycznie. ja bym jak najbardziej powtarzała krycie danym psem jeśli dawałby super szczenięta.

Link to comment
Share on other sites

skoro tyle miotów miała i już ma trochę lat, to po co na siłę szukać,tym bardziej kryć dużo większym,
czy to jest bezpieczne?
a co do suki,to jak jeździliście na wystawy,skoro ma problemy, czy to pies typowo podwórkowy, że nie jest przyzwyczajona i się stresuje? skoro socjalizacja z samochodem leży, to jak to wygląda z otoczeniem i ludźmi, bo jak z nią nie możecie jeździć...
no i ciekawe jak ze socjalizacją szczeniąt, skoro mamusia się stresuje,a one się od niej uczą
oczywiście nikogo nie atakuje,ale ten opis przypomina mi opis psa, siedzącego na podwórku, nie socjalizowanego odpowiednio :(

Link to comment
Share on other sites

na po prostu uwaza, ze to niemozliwe zeby wyszly 3 idealne mioty. popatrzcie na najlepsze hodowlne na calym swiecie, nie widziala zeby jakiej skojarzenie bylo wiecej niz 2 razy praktykowe. za to zdarza sie to w hodowlach przecietnych,bo do repa jest blisko, maja go nasi znajomi, ktory nie placimi itp. jesli faktycznie dwa mioty wyszly idealne to i tak warto sprobowac innego repa, aby nie zmniejszac puli genetycznej rasy. jestem w stanie zrozumiec ze ktos nie ma mega ambicij i nie jezdzi do psow z drugiego konca europy, ale co innego jest pojscie po najnizszej lini oporu i krycie kikla razy psem 'zza plotu' bo przeciez ladne szczeniaczki wychodza.

Link to comment
Share on other sites

Chłopak sobie poradzi i wie co robi, na pewno jest doświadczonym hodowcą. A jak się urodzą szczeniaki z "zapadniętymi oczami" to i tak będzie wszystko jedno: [URL="http://www.dogomania.pl/threads/183014-jaka-to-choroba?p=14413270#post14413270"]http://www.dogomania.pl/threads/183014-jaka-to-choroba?p=14413270#post14413270
[/URL]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Impresja']na po prostu uwaza, ze to niemozliwe zeby wyszly 3 idealne mioty.[/quote]
Genetyka to nie matematyka, pewnych rzeczy nie da się wyliczyć, przewidzieć. Konkretna suka łączona z jednym tylko samcem, może za każdym razem dać wybitne potomstwo, co nie oznacza, że często się tak zdaża.

[quote name='Impresja']popatrzcie na najlepsze hodowlne na calym swiecie, nie widziala zeby jakiej skojarzenie bylo wiecej niz 2 razy praktykowe.[/quote]
Ja się nie znam na hodowli psów, dlatego proszę mi prosto i łopatologiocznie wyjaśnić, czemu jeśli suka (doskonała, dobra, przeciętna) daje kolejny wybitny miot z jednym i tym samym repem, powinna mieć zmienionego ojca następnych szczeniąt.

Pomijając poszerzanie puli genetycznej, które nie do końca do mnie przemawia, bo uważam, że lepiej dochować się wielu doskonałych psów danej rasy, które będą spokrewnione (a dopiero w przypadku ich potomstwa starać się o dolew obcej krwii), niż wielu zróżnicowanych genetycznie przeciętniaków, które niczego do rozwoju rasy nie wniosą, a wręcz nie zostaną w ogóle w hodowli użyte, bądź ich użycie spowoduje regres.

Link to comment
Share on other sites

Ile znasz miotów(liczniejszych niż 1 pies),gdzie wszystkie szczeniaki były wybitne?Ja żadnego, a trochę tych miotów już widziałam. Zawsze zdarzają się pety- i aby tych petów nie było warto próbować, nadawać szczeniakom inne cechy przez skojarzenia z różnymi psami. O to chodzi hodowcom,żeby udoskonalać rasę czyli doprowadzać do takich skojarzeń,gdzie wszystkie,albo większość psów będą wybitne.

Jeśli,w miocie 6 psów urodzą się wszystkie wybitne szczeniaki- to chapeaux bas i powtarzajcie krycie do woli. Ale jak do tej pory nie spotkałam się z takim miotem i samo to stanowi oczywisty powód,żeby dobierać rożne pary hodowlane. Możemy teoretyzować,ale po co skoro takie przypadki się nie zdarzają?[B][/B]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...