Jump to content
Dogomania

szczenięta odrzucone przez sukę - jak się nimi opiekować?


Guest kotomaniak

Recommended Posts

Guest kotomaniak

Pierwszy raz mam okazję pisać na tym forum. Pilnie potrzebuję rady ponieważ nie znam się na psach a sprawa jest poważna. U moich zaprzyjaźnionych sasiadów suka miała dziś zabieg cesarskiego cięcia. W ten sposób na świecie pojawiły się dwa szczeniaki. Niestety matka nie interesuje się maluchami. W jaki sposób należy opiekować się takimi małymi pieskami i czym się je dokarmia? Mam doświadczenie w wychowywaniu kociąt i wiem że małym kotom można podawać mleko takie jak dla niemowląt albo specjalnie preparaty mlekozastępcze. Czy szczeniętom również? Ile razy dziennie trzeba je dokarmiać i w jakich dawkach? Małe kotki wymagaja masowania brzuszków żeby mogły wydalać. Czy pieski też?

Link to comment
Share on other sites

Ze szczeniętami postepuje sie analogicznie jak z kocietami. Polecałabym zastosowanie prepartów mlekozastepczych. Po jedzenie koniecznie jest opróżnienie malucha- najlepiej zmoczonym ciepłą przegotowaną wodą wacikiem kosmetycznym / drażnimy nim podbrzusze czyli okolice "przyrodzenia":-)/. Karmimy co 1,5- 2 godz. lub po przebudzeniu się szczeniąt.Wydaje mi się równiez przystawianie szczeniąt do matki-może w końcu załapie opiekowanie sie szczeniakami- mozna równiez odciągać mleko matki. Powodzenia- tzrymam kciuki za maluszki:-)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ale po co sztuczne mleko? Jeśli dobrze zrozumiałam to suka po prostu się nimi nie interesuje. Jeśli tak to przystawać szczenięta niech piją mleko od suki i próbować zainteresować sukę nimi. Często podobno suczki po cesarkach na drugi dzień "łapią" o co chodzi. Ale napewno nie przejmujcie roli "mamy", bo tak suka w ogóle odpuści sobie szczenięta.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Jeśli suka po prostu się nie interesuje, to można dostawiać - tak, jak do klaczy. Jest szansa, że po kilku godzinach, a może kilku dobach, suka zacznie się interesować.

Jeżeli jednak odrzuca szczeniaki, to trzeba pamiętać, żeby oprócz pożywienia i masowania brzuszków, zapewnić im ciepłe gnizado. Piszę to po doświadczeniach z malutkimi kotkami. Najlepszy jest termofor owinięty w ścierkę, na którym układa się maluchy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...