Jump to content
Dogomania

Krycie dwoma psami


TristaNeo

Recommended Posts

Czytałem ostatnio dużo o dual sired lub multi sired breeding, czy jednorazowym kryciu suki dwoma lub więcej psami. Dla osób nie wiedzących o co chodzi to wyjaśnim że dual sired breeding to krycie suki dwom psami lub mieszanką nasienia z dwóch psów. Multi to psów więcej niż dwa. Uważam że to wspaniłe rozwiązanie które mogło by mieć duży wpływ na postęp hodowli. Wielka oszczędność czasu. W jednym miocie można mieć poprostu szczeniaki po dwóch psach, dzięki czemu można szybiciej zobaczyć jakie cech są przez ojców i matkę przekazywane. Ojcostwo szczeniaków ustala się na podstawie badań genetycznych i wiadomo który szczeniak jest po jakim ojcu. No niestety w Polsce chyba niedpuszczalne choćby ze względu na małą dostępność i ceny testów genetycznych. Czy ktoś słyszał żeby przynajmniej trwały jakieś prace by można było w Polsce tak kryć i mieć metryki z takich kryć?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='TristaNeo'] Wielka oszczędność czasu.[/quote] A z czym tu się spieszyc i gdzie?
[quote]W jednym miocie można mieć poprostu szczeniaki po dwóch psach, dzięki czemu można szybiciej zobaczyć jakie cech są przez ojców i matkę przekazywane. Ojcostwo szczeniaków ustala się na podstawie badań genetycznych i wiadomo który szczeniak jest po jakim ojcu. No niestety w Polsce chyba niedpuszczalne choćby ze względu na małą dostępność i ceny testów genetycznych. Czy ktoś słyszał żeby przynajmniej trwały jakieś prace by można było w Polsce tak kryć i mieć metryki z takich kryć?[/quote]
Nie podoba mi się to. Może jak usłyszę inne argumenty na korzyść to zmienię zdanie, na razie:shake:

Link to comment
Share on other sites

Śpieszyć to może źle napisałem i można to opacznie zrozumieć. A kierunek "ewentualnego" pośpiechu - wiadomo to o co w tym wszystkim przynajmnije chodzić powinno czyli postęp hodowlany. No pomyśl. Potomstwo po dwóch wybranych wymarzonych psach w jednym miocie. Nie musisz czekać dwóch lat by sprawdzić jakie będą szczeniaki po tych psach. Możesz w tym samym czasie porównywać ich rozwój i łatwiej wybrać tego który u ciebie zostanie by dalej kształtować Twoją linię hodowlaną. Dla mnie to powód wystarczający.

Link to comment
Share on other sites

no niestety ja słyszalam i mysle ze takie sytuacje mialy miejsce w polskich hodowlach nie raz , bylo krycie suki dobrym reproduktorem , na wyjeździe , powrót do domu i mysl , o kurcze , a jak nic z tego nie będzie ? więc tak profilaktycznie jeszcze raz ,psem tez oczywiscie z papierami ,ale takim tańszym , co to był pod ręką zeby nie bylo jakiegos kwasu totalnego , no i zeby wyjśc na swoje , zeby nie bylo straty. koniecznie powinny byc obowiązkowe testy DNA w poslkich hodowlach

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote name='mch']no niestety ja słyszalam i mysle ze takie sytuacje mialy miejsce w polskich hodowlach nie raz , bylo krycie suki dobrym reproduktorem , na wyjeździe , powrót do domu i mysl , o kurcze , a jak nic z tego nie będzie ? więc tak profilaktycznie jeszcze raz ,psem tez oczywiscie z papierami ,ale takim tańszym , co to był pod ręką zeby nie bylo jakiegos kwasu totalnego , no i zeby wyjśc na swoje , zeby nie bylo straty. koniecznie powinny byc obowiązkowe testy DNA w poslkich hodowlach[/quote]

no to zupelnie co innego.
Tu nie chodzi o zapobieganie kwasom ale o wybor z dwoch wymarzonych reproduktorow. Czyli obaj tatusiowie maja byc super i obaj zapewniac super potomstwo.
Ja generalnie uwazam pomysl za ciekawy, ciekawi mnie tylko czy jest prawdopodobienstwo wystapienia jakichs mutacji genetycznych przy takim miksowaniu?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='julita104'] Ja generalnie uwazam pomysl za ciekawy, ciekawi mnie tylko czy jest prawdopodobienstwo wystapienia jakichs mutacji genetycznych przy takim miksowaniu?[/quote]Mutacji? :crazyeye: a co, plemniki się między sobą częściami wymienią? :evil_lol: :evil_lol: :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Eurasierka']Mutacji? :crazyeye: a co, plemniki się między sobą częściami wymienią? :evil_lol: :evil_lol: :evil_lol:[/quote] nie o to mi chodzi, ale o krycie -cytuję "mieszanką nasienia z dwóch psów". Po prostu tak z ciekawosci pytam o krycie mieszanka dwoch lub wiecej rodzajow plemnikow.
spoko wiem skad sie bierze potomstwo bo sama zamierzam niedlugo posiadac :P wiec wiem co i jak, tak tylko myslalam czy tu nie ma pola do popisu dla jakichs manipulacji materialem genetycznym, w koncu ludzie robia rozne rzeczy, moze nie tyle u nas, ale za granicą.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='julita104']nie o to mi chodzi, ale o krycie -cytuję "mieszanką nasienia z dwóch psów". Po prostu tak z ciekawosci pytam o krycie mieszanka dwoch lub wiecej rodzajow plemnikow.[/quote]toć piszę przecież :evil_lol: co masz na myśli używając słowa [I][B]mieszanka[/B][/I] :evil_lol: ? chyba nie podejrzewasz, że szczenię po takim kryciu może posiadać materiał genetyczny dwóch ojców?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Eurasierka']toć piszę przecież :evil_lol: co masz na myśli używając słowa [I][B]mieszanka[/B][/I] :evil_lol: ? chyba nie podejrzewasz, że szczenię po takim kryciu może posiadać materiał genetyczny dwóch ojców?[/quote]

no otoz to trzeba by zidentyfikowac slowo mieszanka :eviltong:
a ono bylo uzyte w pierwszym poscie.
No i mam nadzieje ze takie mixy wlasnie nie beda wymyslane
bo jak owce sklonowali, psa sklonowali to bog wie co jeszcze wymyslic potrafia

Link to comment
Share on other sites

[quote name='julita104']no otoz to trzeba by zidentyfikowac slowo mieszanka :eviltong:
a ono bylo uzyte w pierwszym poscie.
No i mam nadzieje ze takie mixy wlasnie nie beda wymyslane
bo jak owce sklonowali, psa sklonowali to bog wie co jeszcze wymyslic potrafia[/quote][B]julitko[/B], w pierwszym poście dokładnie opisana jest ta metoda - po prostu przeczytaj sobie dokładnie raz jeszcze :eviltong:
chyba przerabiałaś w szkole męskie i żeńskie gamety, co? ;)
pozdrawiam,
Eurasierka

Metoda ta byłaby nieoceniona w przy pracy nad nową rasą - myślę, że utworzenie eurasiera zajęłoby znacznie mniej czasu, i kto wie?, może entuzjaści cieszyliby się tymi psami już w latach 60.?...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Metoda jest zupełnie naturalna - krycie przecież odbywa się tj w naturze - tyle, że pokrycie suki kilkami psami odbywa się w sposób kontrolowany. Późniejsze testy na ojcostwo nie mają nic wspólnego z inżynierią genetyczną, czy jakimkolwiek manipulowaniu przy materiale genetycznym. O żadnych "mutacjach" mowy być nie może - chyba, że o tych, które pojawią się samoistnie.

Link to comment
Share on other sites

[FONT=Georgia][SIZE=3][COLOR=blue]Osobiście uważam pomysł za idiotyczny. Wydaje mi się, że nigdzie oficjalnie nie jest on dopuszczony.[/COLOR][/SIZE][/FONT]
[FONT=Georgia][SIZE=3][COLOR=blue]Ponadto ceny testów !![/COLOR][/SIZE][/FONT]
[FONT=Georgia][SIZE=3][COLOR=blue]I jakie wspaniałe pole do nadużyć, których i tak dosyć ![/COLOR][/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Jeśli taki koszt badania tak jak piszesz Doroto to 60 zł czy nawet coś w tych okolicach to pomysł jest ciekawy- tylko gdyby to weszło w życie myśle, że szybko "chodoffcy" wymyślili by co by z tym zrobić żeby jak najwięcej na tym zarobić kosztem psów :angryy:

Link to comment
Share on other sites

Unas w zk są robione badania genetyczne jeśli coś jest podejzane w tym roku były 2 razy dlatego jestem zoriętowana w tym temacie ,nasz oddzał wysyła właśnie do Poznania , koszt 1 badania to 60 zł.
Co do przekrętów - były , są , będą i niestety narazie tak zostnie , tylko dlaczego mają cierpieć wszyscy ? pomysł naal uważam za dobry .

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sirion'][FONT=Georgia][SIZE=3][COLOR=blue]Osobiście uważam pomysł za idiotyczny. Wydaje mi się, że nigdzie oficjalnie nie jest on dopuszczony.[/COLOR][/SIZE][/FONT]
[FONT=Georgia][SIZE=3][COLOR=blue]Ponadto ceny testów !![/COLOR][/SIZE][/FONT]
[FONT=Georgia][SIZE=3][COLOR=blue]I jakie wspaniałe pole do nadużyć, których i tak dosyć ![/COLOR][/SIZE][/FONT][/quote]


Hahahaha a ja znam miliony takich kryć i to całkiem oficjalnych i z ogromnym skutkiem ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='dorota marzycka']Dopuszczone jest np. w Holandji .
Ja osobiście uważam to za świetny pomysł , zmniejsza się eksploatacje suki itd...
Jeśli chodzi o badania genetyzne 1 kosztuje 60 pln. np. w Poznaniu , więc koszt niewielki . Ja osobiście chciała bym by u nas była taka możliwość .[/quote]

Koszty i tak beda duzo bo trzeba wynagrodzic dwoch reproduktorow :diabloti:
Ale te prawdziwie pasjonackie hodowle to raczej nie maja zysku tylko strate :lol:
no oczywiscie zysk psychiczny jest bezcenny!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

[quote name='TristaNeo']Czytałem ostatnio dużo o dual sired lub multi sired breeding, czy jednorazowym kryciu suki dwoma lub więcej psami. Dla osób nie wiedzących o co chodzi to wyjaśnim że dual sired breeding to krycie suki dwom psami lub mieszanką nasienia z dwóch psów. Multi to psów więcej niż dwa. Uważam że to wspaniłe rozwiązanie które mogło by mieć duży wpływ na postęp hodowli. Wielka oszczędność czasu. W jednym miocie można mieć poprostu szczeniaki po dwóch psach, dzięki czemu można szybiciej zobaczyć jakie cech są przez ojców i matkę przekazywane. Ojcostwo szczeniaków ustala się na podstawie badań genetycznych i wiadomo który szczeniak jest po jakim ojcu. No niestety w Polsce chyba niedpuszczalne choćby ze względu na małą dostępność i ceny testów genetycznych. Czy ktoś słyszał żeby przynajmniej trwały jakieś prace by można było w Polsce tak kryć i mieć metryki z takich kryć?[/quote]
Faktycznie takie krycia mogłyby przyczynić się do poprawienia hodowli,zwłaszcza że i tak jest to praktykowane a miot przypisujesię tylko do jednego reproduktora!
a testy to powinny być obowiązkowe!Może wtedy byłoby mniej "przekrętów"!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...