Jump to content
Dogomania

Uprawnienia ,, Suczka Hodowlana,, Chihuahua - wystawy, jej wiek


Marixdd

Recommended Posts

Witam!
Jestem właścicielką 6 -miesięcznej Chihuahua - bardzo słodkiej i kochanej:multi:.
Sunia jest z rodowodem ( w trakcie wyrabiania z ZKwP ).
Proszę mi powiedzieć, od kiedy ją mogę wystawiać na wystawach, tak żeby się liczyły one do ,,suki hodowlanej,,?
Wiem,że w innych rasach jest od 15 miesięcy.
Nie wiem jak tutaj...
Dziękuję za odpowiedz;)

Link to comment
Share on other sites

od 15 miesiąca życia będzie się to liczyło do hodowlanki. natomiast jeśli sunia jest bardzo ładna, warto pojeździć na wystawy w klasie młodzieży już od 9tego miesiąca- może zdobędzie jakieś tytuły. a nawet jeśli nie to poćwiczy trochę przed robieniem hodowlanki, Ty będziesz wiedziała nad czym jeszcze z nią popracować..

Link to comment
Share on other sites

,,...Dopuszcza się do pierwszego krycia po ukończeniu 12 miesięcy suki niektórych ras np. miniaturowych
i wielkogłowych , które w klasie młodzieży od minimum dwóch
sędziów uzyskały trzy oceny co najmniej bardzo dobre. Dalsze używanie suki do hodowli wymaga
uzyskania ocen co najmniej bardzo dobrych po ukończeniu 15 miesięcy...,,

Rozumiem, że po 15 miesiącu robię brakującą wystawę i ma już ukończoną hodowlanke?


Może mi powiecie co z zębami?
Moja ma lekki przodozgryz...
Czy zrobię jej hodowlankę?

Dziękuję Wam za odpowiedz:multi:

Link to comment
Share on other sites

to jest tzw krycie warunkowe- można je zrobic tylko raz(jeśli masz 3 wystawy w klasie młodzieży, jak zresztą wyżej napisane), a potem normalnie po ukończeniu 15 miesięcy trzeba robić conajmniej 3 wystawy(w klasie młodzieży, pośredniej lub otwartej, nie liczy się klasa tylko wiek).

jeśli chodzi o przodozgryz to zalezy-jeśli lekki to zrobi hodowlankę. Nie masz oczywiście co liczyć na jakieś tytuły z suką z przodozgryzem ale ZDECYDOWANIE jak chcesz ją kiedyś kryć to należy się do tego zabrać przyzwoicie i zrobić suni hodowlankę-a nie rozmnażać bez uprawnień. sunia z przodozgryzem niekoniecznie będzie tą wadę przekazywać swojemu potomstwu.

Poważne hodowle takiej suni już by nie dopuściły do rozrodu, bo powielają tylko najlepszy materiał genetyczny, ale jeśli Ty masz suńkę amatorsko i chciałabyć ją kiedyś kryć, to spróbuj szczęścia na wystawie, życzę powodzenia:)

Link to comment
Share on other sites

Dzięki [B]pa-ttti[/B] ;)

Widzę, że jesteś dobrze zorientowana w temacie.
Może mi podpowiesz jakich sędziów miałabym unikać...
Chodzi mi o ,,sędziów dentystów,,.

Chyba zostałam trochę oszukana...
Kupowałam ją na wystawy, a teraz drżę czy zrobię jej uprawnienia hodowlane...

Wstawiłabym fotkę jej zgryzu, żebyś mogła zobaczyć.
Jednak nie mam pojęcia jak mam to zrobić...:p

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Marixdd']Dzięki [B]pa-ttti[/B] ;)

Widzę, że jesteś dobrze zorientowana w temacie.
Może mi podpowiesz jakich sędziów miałabym unikać...
Chodzi mi o ,,sędziów dentystów,,.

Chyba zostałam trochę oszukana...
Kupowałam ją na wystawy, a teraz drżę czy zrobię jej uprawnienia hodowlane...

Wstawiłabym fotkę jej zgryzu, żebyś mogła zobaczyć.
Jednak nie mam pojęcia jak mam to zrobić...:p[/QUOTE]

spróbuj wysłać przez tą stronę: [url]http://imageshack.us/[/url] wstaw zdjęcie i pokombinuj, ja tu na dogomani zawsze wstawiam właśnie przez imageshack. Hodowca nic Ci nie powiedział na temat jej zgryzu? mogło być też tak że jak ją kupowałaś to zgryz był dobry, a potem się popsuł(bywa i tak niestety). Dlatego pewność co do zgryzu można mieć dopiero po wymianie zębów:) a u chihuahua to różnie bywa z tym zgryzem, i trzeba na to bardzo uważać. Co do sędziów dentystów to dużo Ci nie podpowiem, bo nikt się nigdy nie czepiał zgryzu moich psiaków, nie miałam z tym problemów także nie przywiązuję do tego większej uwagi:) Mam za małe doświadczenie i obycie się w sędziach żeby móc ich po kolei oceniać, a nie chę mówić tego co usłyszałam od innych bo czasem są to tylko plotki.

Link to comment
Share on other sites

Kupiłam ją po wymianie zębów. Cieszyłam się, że ma wszystkie.
Hodowczyni wiedziała, że sunia ma być na wystawy.
Jednak ja w zęby jej nie zaglądałam...
Dopiero w domu jak się już do mnie przyzwyczaiła, sprawdziłam ją sama:oops:
Wiem - mój błąd :(.

Po świętach spróbuję zrobić i wstawić fotki.
Powiesz mi co o tym sądzisz.
Słyszałam, że w tej rasie sędziowie aż tak się nie czepiają.
Zobaczę, przekonam się sama:crazyeye:
Dzięki Pa ttti ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Jeśli od razu po przywiezieniu jej do domu to zauważyłaś, to na Twoim miejscu pogadałabym 'po babsku' z hodowcą.
Podpisywałaś umowę?

Koniecznie wstaw fotkę zgryzu, bo znam ten ból ;D Ja u swojej pierwszej wystawowej chi wypatrzyłam tyłozryz, choć ta miała w rzeczywistości idealnie nożycowy zgryz! :)
Być może po prostu jesteś przewrażliwiona. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

[quote name='Aysel']Chyba niżej oceniana.
To znaczy nie spotkałam się z tym.
Nie widać we wzorcu żadnej wzmianki o tym, że powinna być dyskwalifikacja.
A wydaje mi się, że powinna...[/QUOTE]

Ojjj...
To chyba dobrze skoro nie ma tego we wzorcu...:roll:
Bo byłyśmy z moją cziłką Casablancą na wystawie w klasie Baby, 1 sierpnia 2010 i dostała lokatę I, na 2 psy oraz ocenę WO, ale w dyplomie wpisane było "nieco francuski front" i się trochę zmartwiłam, bo we wzorcu wpisane jest mocne i proste przednie łapy, a francuski front to wykrzywione na zewnątrz przednie łapy...
Jakby ją zdyskwalifikowano, to chyba się zapłaczę...:placz:
Ale pozostanie nam Agility:p

Zerknijcie na jej przednie łapki:
[URL="http://www.fotosik.pl"][IMG]http://images41.fotosik.pl/320/1a5daf370a6855damed.jpg[/IMG][/URL]

Link to comment
Share on other sites

Chyba jest francuz...
O ile w wystawach może takie coś nie przeszkadzać, o tyle ja zastanowiłabym się czy kryć taką suczkę...
Ale ja mam zboczenie w kierunku nóg po tym, jak zachorowała Desi :(
Tak na marginesie Desi też ma francuza. I przy bieganiu 'odchyla' łapki.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Aysel']Desi to jest chihuahua :P
Desi nie była na ani jednej wystawie, bo ani ich nie lubi, ani nie ma możliwości na nich być ze względu na swoje inne wady.[/QUOTE]
Aaa...
Szkoda, napewno piękna chi...
Może dodaj jej zdjęcie na ten wątek? :lol:
Przepraszam, ale uwielbiam oglądać te małe potworki :evil_lol:
A co do krycia, to myślę, że niemusi przekazywać tego genetycznie, bo jej przodkowie są zdrowi i piękni, no i ojciec ma Championa...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Casablanca']Aaa...
Szkoda, napewno piękna chi...
Może dodaj jej zdjęcie na ten wątek? :lol:
Przepraszam, ale uwielbiam oglądać te małe potworki :evil_lol:
A co do krycia, to myślę, że niemusi przekazywać tego genetycznie, bo jej przodkowie są zdrowi i piękni, no i ojciec ma Championa...[/QUOTE]

Champion zawsze może być wyjeżdżony.. Nie twierdzę że tak jest (bo w tym wypadku pewnie nie), ale tym nie należy się sugerować często :) A już tym bardziej nie trzeba być przekonanym, że jak champion to na pewno zdrowy. Niektóre wady można ukryć sprawnym handlingiem.
Jej zdjęcia są w moim wątku, w tym w którym zostawiłaś komentarz ;)
Hmm.. jak dla mnie JAK NA CHI to nie jest piękna. Dużo jej brakuje. Jako pies jest śliczna, ale nie jako chi :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

[quote name='Casablanca']Witam wszystkich, od niedawna mam sunię chihuahua, a więc postanowiłam trochę więcej się o tej rasie dowiedzieć. Mam pytanie o tzw. francuski front. Czy ta wada na wystawach jest dyskwalifikowana, czy po prostu niżej oceniana?[/QUOTE]

Witam... pierwszy raz w życiu mam pieska tej rasy... po przeczytaniu Twojego pytania poszłam do wniosku że mój 6 miesięczny piesek też ma lekko francuski front... widzę że Twoja sunią jest na dzień dzisiejszy bardzo utytulowana czy to oznacza że ta cecha jest dopuszczalną przez sędziów... będę bardzo wdzięczna za odpowiedź:))

Link to comment
Share on other sites

Wiesz, niektórzy sędziowie czasami dopuszczają wady które powinny wykluczać psy z hodowli.
Co nie znaczy że trzeba uznawać to za normę ;)

Oczywiście nie odnoszę się tu do suczki Casandry, absolutnie!
Twierdzę jedynie, że nie we wszystkich ocenach sędziego trzeba uznawać jego rację :)

Francuski front nie jest jakiś szkodliwy czy nie zdrowy ale nieestetyczny.
Po prostu ;)
Jeśli takie psy są piękne to raczej im to nie zaszkodzi niesamowicie w zdobywaniu tytułów, ale trochę utrudni na pewno.

Ale jeśli pies jest mlody a ma tzw francuski front to ja bym się zastanowiła, czy nie trzeba mu trochę więcej wapnia? Bo to czasem też pomaga.

Link to comment
Share on other sites

Dziekuje slicznie za odpowiedz ... Ja powiem szczerze ze nie jestem pewna czy on tak ma..chciaz patrzac na zdjecie mlodej Casblanki wydaje mi sie ze to podobnie wyglada ... moj Sellby ma teraz 6 mies podobnie jak ona na tym zdjeciu powyzej ... uprawnienia hodowlane chcialabym zdobyc w celach czysto amatorskich chce miec jeszcze sunie i chcialabym zeby mieli raz czy dwa szczenieta nie uznaje kastracji i sterylizacji ....ach bylam dzis u weternarza na wyrywaniu kłów i moglam zapytac :) ale jeszcze raz dziekuje za odpowiedz :)

Edited by Shellby
Link to comment
Share on other sites

jak ma 6mscy to wszystko jeszcze możliwe.
Ale ja bym zaczęła delikatnie wspomagać np. kurzymi łapkami.

Nie uznajesz kastracji i sterylizacji, ale mając pieska i suczkę pod jednym dachem musisz się liczyć z tym że suka nie może mieć szczeniaków co rok (przerwa powinna być) i co pół roku również będzie mieć cieczkę podczas której pies będzie chciał ją pokryc.
A upilnować nie jest łatwo.

Jak masz jednego pieska albo jedną suczkę to można tam sobie być przeciwnikiem kastracji czy sterylizacji, bo da się upilnować, ale jak mamy obie płcie to srednio.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...