Jump to content
Dogomania

jak dokładnie przygotować siemie lniane i jak i ile podawać


niunia_51

Recommended Posts

Przedewszystkim zdrowsza sierść, czasem przy zbyt twardych kupkach mozna podawac na rozluźnienie stolca. Siemię często stosują także ludzie (ładniejsze włosy, paznokcie) i podaje się koniom (błyszcząca okrywa włosowa, lepszy róg kopytowy). Podaje je się w dwóch posataciach: 1) całe ziarna- od tego się odchodzi ze względu na gorsze odparowywanie kw. pruskiego i baaardzo długi czas gotowania (ok. 1,5 godzi dłużej), 2) zmielone ziarna- w tym przypadku wystarczy dawkę zaparzać gorącą wodą przez 15-20 min. Można podawac wymieszane z karmą, ale dużo psów chętnie zjada siemię bez dodatków.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

My dzisiaj się zaopatrzyliśmy w to złe siemię w aptece:diabloti:
Kluskowi masakrycznie wylatuje sierść, jest dosyć matowa itd:roll:
Dlatego postanowiłam regularnie podawać mu siemię, tran w kapsułkach(tańszy...poa tym ciężko i nas o naturalny, niesmakowy w płynie) i żółtko jaja.
Też musimy się wybrać do Makro:cool3:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Blow']My dzisiaj się zaopatrzyliśmy w to złe siemię w aptece:diabloti:
Kluskowi masakrycznie wylatuje sierść, jest dosyć matowa itd:roll:
Dlatego postanowiłam regularnie podawać mu siemię, tran w kapsułkach(tańszy...poa tym ciężko i nas o naturalny, niesmakowy w płynie) i żółtko jaja.
Też musimy się wybrać do Makro:cool3:[/quote]

tylko nie przesadz z iloscia tego wszystkiego! to rownie niebezpieczne jak niedobor. Nie za duzo

Link to comment
Share on other sites

Siemię zawiera lignany, substancje działające lekko estrogenowo, a w pewnych sytuacjach antyestrogenowo. Trzeba to wziąć pod uwagę podając psom - samcom. Natomiast sukom szczególnie sterylizowanym, wychodzi to na dobre. Podaje się je psom z problemami z hormonami płciowymi, jako bloker estrogenu np. przy atypowym Cushingu.

Tylko dlaczego siemię tak tuczy?!

Link to comment
Share on other sites

Ze strony producenta mielonego simienia

Lignany to fitohormony, których len zawiera przeciętnie 700 razy więcej niż inne produkty roślinne. Ich zwiększone spożycie jest szczególnie zalecane w okresie menopauzy. Lignany mają też właściwości antyoksydacyjne - wykazują zdolność neutralizacji wolnych rodników. Błonnik pokarmowy jest niezbędny dla właściwej pracy jelit. Dieta uboga w błonnik pokarmowy może powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego (zaparcia, choroby jelita grubego) i układu krążenia. Jedna porcja produktu zawiera przeciętnie 0,6mg lignanów oraz 2,8g błonnika pokarmowego.


Jedna porcja czyzli 2 łyżeczki wg tej samej strony.

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem jak to jest u psów samców, ale faceci kulturyści biorą antyestrogeny aby wykluczyć feminizację. U psa samca testosteronu niet (chyba) ale nie wiem jak z nadnerczami, skoro nadnercza suk produkują estrogeny i estradiol to moze i psa tez?? Więc w sumie u samca to nawet dobrze jeśli te antyestrogeny dostanie, żeby nie miał problamów z własnymi estrogenami z nadnerczy. Najlepszym antyestrogenem jest co prawda testosteron, ale nadnercza go chyba aż tyle nie wyprodukują. Myślę, że antyestrogeny z lnu psu nie zaszkodzą. Może go najwyżej trochę len utuczy przez zawartość białka itd.

Link to comment
Share on other sites

Testosteron jest produkowany przez nadnercza w całkiem sporych ilościach z tego co pamiętam choć wiadomo, że w znikomych w porównaniu z jajkami;)
Problemów z tyciem nie mamy, raczej staramy się przybrać na wadze wiec dobrze się składa.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

[quote name='ania K.']lepszy jest mielony czy w całości? i czy podawać dwa razy w tyg. czy częściej?
Zaczełam dawać swojej ale mielony i daje jej codziennie :p[/quote]
Mielone ale żeby było nieodtłuszczone czyli nie takie z apteki. Ten tłuszcz to najlepsze z lnu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ania K.']Dzięki Bura;) a gdzie moge taki kupić jak nie w aptece?[/quote]

Zwykłe w sklepie w ziarenkach kupujesz, wrzucasz do młynka do kawy i mielisz na pył. Potem do jakiegoś pojemnika i do lodówki bo tam tłuszcz jest żeby nie zjełczało. Najlepiej byłoby mielić tak na jeden raz i wrzucać do miski ale to dużo roboty.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Lusia8193']Ja kupiłam w aptece . Za jakieś 3,50 ; ))[/quote]

proponuje poszperac na bazarach
duzo taniej
ja najtaniej kupowalam po 2 zl za kg o ile mnie pamiec nie myli
na bazarze w Warszawie jest drozej, ale to i tak bedzie w grnicach 5 zl za kg ;)
w calosci, nie mielone - choc sa i takie i takie

Link to comment
Share on other sites

to i tak nie drogo jak na taką torebkę ..
[quote name='Agnes']proponuje poszperac na bazarach
duzo taniej
ja najtaniej kupowalam po 2 zl za kg o ile mnie pamiec nie myli
na bazarze w Warszawie jest drozej, ale to i tak bedzie w grnicach 5 zl za kg ;)
w calosci, nie mielone - choc sa i takie i takie[/quote]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Lusia8193']to i tak nie drogo jak na taką torebkę ..[/quote]

taka torebka ma chyba mniej niz pol kg - drogo czy nie, po co przeplacac ;)
a na bazarach duzo tego - wystarczy znalezc kogos kto ma nasiona rozne to i najczesciej ma siemie

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

Hej, mogę podawać siemię lniane pieskowi z zapaleniem trzustki i podwyższonymi wynikami wątrobowymi? Siemię ma w sobie tłuszcz, ale to chyba taki dobry tłuszcz? Podawaliśmy jej ostatnio siemię jak miała anemię (przed przetoczeniem krwi), tzn. tylko te "gluty" po ugotowaniu, kiedy nie chciała nic jeść i miała kroplówki. Czy nie zaszkodzę jej tym? Ma jeszcze antybiotyk i bierze probiotyki, na wątobę Samylin, jakiś Famogast... Pomyślałam, że dobrze by było osłonowo na żołądek...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...